Connect with Us

Virologu gjerman këshilla për sjelljen/ Ja çfarë duhet të bëni që të shmangni infektimin

Shëndeti

Virologu gjerman këshilla për sjelljen/ Ja çfarë duhet të bëni që të shmangni infektimin

Publikuar

-

Virologu gjerman këshilla për sjelljen/ Ja çfarë duhet të bëni që të shmangni infektimin

Virologu njohur në Gjermani, Christian Drosten, ka dhënë një rekomandim për qytetarët lidhur me sjelljen e tyre ndaj pandemisë së koronavirusit.

Drosten deklaroi për “Neue Osnabrücker Zeitung” se çdokush prej nesh duhet të sillet sikur është i infektuar me Covid-19 dhe duhet të bëjë të pamundurën për të mos e përhapur virusin më tej.

Ai theksoi se një tjetër metodë shumë e mirë sjelljeje është hamendësimi sikur të gjithë janë të infektuar dhe ne duhet të kujdesemi për veten që të mos e marrim atë.

Më e mira është që të sillemi sikur jemi me Covid-19 dhe të bëjmë të pamundurën për të shmangur që të përhapim sëmundjen. Ose mund të bëjmë të kundërtën: të sillemi sikur të gjithë e kanë virusin dhe ne duhet të mbrojmë veten”, ka deklaruar virologu.

LEXO EDHE:  Ilaç eksperimental për COVID rezulton pa efekt

Ai nuk ka shprehur optimizëm ër mposhtjen e virusit, pasi theksoi se përmirësimi mund të shihet verën e vitit të ardhshëm./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

Pëllumb Pipero shuan aludimet/ Ja kur do vijë në Shqipëri vaksina e Covid-19

Publikuar

-

Nga

Pëllumb Pipero shuan aludimet/ Ja kur do vijë në Shqipëri vaksina e Covid-19

Mjeku infeksionist Pëllumb Pipero, ka treguar mbrëmjen e sotme se kur do të vijë në Shqipëri vaksina e Covid-19.

Pipero tha në emisionin “Real Story” se ka informacione që vaksina do të vijë në Shqipëri shumë shpejt.

Sipas tij, vaksina do të vijë në vendin tonë në fund të muajit dhjetor, ose në fillim të janarit të vitit që vjen.

LEXO EDHE:  Pse Belgjika ka normën më të lartë në botë të vdekjeve nga Covid-19?

Kam disa informacione që po punohet paralelisht me disa drejtime për ta marrë vaksinën njësoj me vendet e tjera të Europës dhe besoj se vaksina në Shqipëri do të vijë shumë shpejt, mendoj në fund të dhjetorit, fillimi i janarit. Nuk do jetë për të gjithë, por për atë fashën më vulnerabël, besoj do vijë shumë shpejt”, deklaroi mjeku./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

“Nuk e pres mrekullinë vetëm nga vaksina”/ Pipero: Duhet të jemi të kujdesshëm

Publikuar

-

Nga

"Nuk e pres mrekullinë vetëm nga vaksina"/ Pipero: Duhet të jemi të kujdesshëm

Mjeku Pëllumb Pipero, ka folur mbrëmjen e sotme për vaksinën e Covid-19 dhe u shpreh optimist për efektin e saj.

Piperio tha se nuk pret mrekullira nga vaksina, por theksoi se ajo është zgjidhja për situatën.

Infeksionisti theksoi në emisionin “Real Story” se vaksina është shumë infektive dhe është një arritje e madhe e shkencës.

Të gjithë mendojmë dhe besojmë se zgjidhje për situatën e pandemisë është vaksina, të gjitha masat e tjera janë ndihmuese.

Unë nuk e pres mrekullinë vetëm nga vaksina, ne duhet doemos të vazhdojmë të jemi të kujdesshëm. Janë dy injeksione, menjëherë pas injektimit të parë nuk do të thotë se ke imunitet.

Unë jam besimplotë. Nëse vaksina është mbi 65% efektive, është një vaksinë e mirë. Vaksina është shumë e sigurt, shumë infektive dhe është një arritje e madhe e shkencës dhe një relaksim i madh për botën mjekësore dhe për qytetarët”, nënvizoi ai./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

20 të infektuar në Berat/ Covid-19 prek edhe prefekten Zylyftari

Publikuar

-

Nga

20 të infektuar në Berat/ Covid-19 prek edhe prefekten Zylyftari

Ditën e sotme ministria e Shëndetësisë raportoi për 20 raste të reja me Covid-19 në qarkun e Beratit.

Mësohet se ndër personat që kanë rezultuar pozitivë është edhe Prefektja e Beratit Valbona Zylyftari.

Gjithashtu raportohet se pozitive kanë dalë edhe 2 kujdestare në Qendrën e Zhvillimit “Lira”, 1 sanitare në maternitet dhe 1 punonjëse në zyrën e Arsimit.

LEXO EDHE:  Neritan Ceka infektohet me koronavirus/ Refuzon trajtimin spitalor

Ndërkohë, këto nuk janë të vetmet raste me Covid në institucione, pasi janë raportuar infektime edhe në DVP-në Berat, në shkolla, në zyrat e OSHE-së, në filialin e Postës Shqiptare dhe në fasoneri./ CNA.al

LEXO TE PLOTE