Connect with Us

Mësimi online për studentët/ Rakacolli zbulon debatet brenda Komitetit të Ekspertëve

Sociale

Mësimi online për studentët/ Rakacolli zbulon debatet brenda Komitetit të Ekspertëve

Publikuar

-

Komiteti Teknik nuk ndryshoi masat kufizuese/ Rakacolli tregon arsyen e këtij vendimi

Studentët janë ngritur në pritesta, pas vendimit që mësimi në universitete të zhvillohet online për të paktën një muaj, sipasojë e pandemisë.

Lidhur me këtë ka folur sonte në ‘Open’ zv.ministrja e Shëndertësisë, Mira Rakacolli.

Ajo tha se ky vendim është marrë nga Komiteti i Ekspertëve në mënyrë që të shmanget përhapja e virusit.

LEXO EDHE:  Studentët dhe Pedagogët marrin vendimin për fatin e protestës

‘Ka qenë debat shumë i madh brenda komunitetit për mësimin online. Ne unanimisht menduam që mësimin të zhvillohet online për të parandaluar infeksionin. Kemi marrë këtë vendim duke marrë parasysh rritjen e rasteve’-tha Rakacolli./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Sociale

Sot ‘Dita pa makina’/ Rrugët ku nuk do të lejohet qarkullimi i automjeteve

Publikuar

-

Nga

cna sociale

Në periudhën 16-22 Shtator të çdo viti, me nismën e Bashkimit Europian, organizohet “Java Europiane e Qarkullimit”, e cila finalizohet me datën 22 Shtator, me ditën “Në qytet pa makinën time”.

Në kuadër të kësaj jave edhe Bashkia e Tiranës ka rikthyer më 22 shtator nismën “Dita pa Makina”, për të ndërgjegjësuar qytetarët që të shmangin të paktën për një ditë përdorimin e automjeteve të tyre.

Për një aktivitet të qetë janë marrë masa  për kufizimin e qarkullimit të automjeteve nga ora 08:00 deri në orën 14:00, në disa prej rrugëve të qytetit.

Kjo nismë europiane e ka zanafillën në Francë në 1998. U deshën vetëm katër vjet që ajo të bëhej një nga manifestimet me përfshirjen më të madhe në fushën e mbrojtjes së mjedisit.Qëllimi i nismës evropiane është pikërisht ndërgjegjësimi për ndërmarrjen e politikave të sukseshme urbane nga vendimamrrësit për të mundësuar rritjen e vëllimit të transportit me mjete miqësore me mjedisin.

LEXO EDHE:  “E ke llogaritur sa mund të vdesin”/ Artan Fuga “kryqëzon” Shahinin, tre pyetje për ministren

LEXO EDHE:  Ja debatet mes Blushit dhe Ruçit në mbledhjen e grupit të PS-së për referendumin

 Kufizimi i qarkullimit të automjeteve do bëhet si më poshtë:

  • Rruga “Luigj Gurakuqi”, duke filluar nga kryqëzimi me rrugën “Xhorxh Bush” deri në sheshin “Avni Rustemi”.
  • Rruga “Kostandin Kristoforidhi” deri në kryqëzimin me rrugën “Luigj Gurakuqi”

2.Qarkullimi i mjeteve të emergjencës dhe Policisë së Shtetit do të vazhdojë normalisht në segmentet rrugore sipas pikës 1.

3.Qarkullimi i mjeteve të tjera do të vazhdojë në segmentet e mëposhtme:

  • Rruga “Xhorxh Bush” – Rruga -Barikadave”
  • Rruga “Hoxha Tahsim”,- “Rruga “Tefta Tasho Koço”

4.Qarkullimi i mjeteve të transportit publik linja -Porcelan – Qendër- do të devijojë në sheshin “Avni Rustemi” dhe do të stacionohet pranë tij./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Rikthehen vranësirat/ Ulen ndjeshëm temperaturat

Publikuar

-

Nga

cna lajme sociale

Vendi ynë vijon të jetë me alternime kthjellimesh dhe vranësirash, ku më të theksuara do jenë gjatë mesditës dhe lagështira e lartë në ajër do të ndihmojë në krijimin e shirave të afatshkurtër në zona të izoluara.

Por paraditja dhe mbrëmja do të jenë kryesisht në ndikimin e motit të kthjellët dhe vanësirave kalimtare.

LEXO EDHE:  Kufizimi i orarit të lëvizjes/ Imzot Frendo letër Rakacollit: Vendim i nxituar dhe diskriminues

LEXO EDHE:  Ish-ministri i Ramës dhe Berishës kundër dialogut/ Studentët nuk mund t’i besojnë një kryehajdutiSipas MeteoAlb, Temperaturat e ajrit do të bien në mëngjes, dhe mesditë duke luhatur vlerat ditore nga 10°C deri në 28°C.

Era do të fryjeë mesatarisht me shpejtësi mbi 45 km/h nga drejtimi  Verior – Veriperëndimor duke krijuar në brigjet detare dallgëzim 4 ballë./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Rriten sërish temperaturat/ Njihuni me parashikimin e motit për ditën e sotme

Publikuar

-

Nga

cna lajme sociale

Mbetemi mes kthjellimeve dhe vranësira, ku në veri dhe në zona të izoluara të qendrës së vendit të rrezikohen momente me pika shiu.

Orët në vijim sjellin përmirësim të dukshme, duke bërë që kthjellimet të dominojnë në një pjesë të mirë të territorit.Sipas MeteoAlb, temperaturat e ajrit do të ulen në mëngjes por, mesdita do te ruaje vlera konstante duke u luhatur nga 12°C deri në 31°C.

LEXO EDHE:  Ish-ministri i Ramës dhe Berishës kundër dialogut/ Studentët nuk mund t’i besojnë një kryehajduti

LEXO EDHE:  “E ke llogaritur sa mund të vdesin”/ Artan Fuga “kryqëzon” Shahinin, tre pyetje për ministren

Era do të fryjë mesatarisht me shpejtësinë mbi 35 km/h nga drejtimi  Veriperëndimor duke krijuar në brigjet detare dallgëzim mbi 3 ballë./CNA.al

LEXO TE PLOTE