Connect with Us

A do të fitojë Trump? Ja pse historia do të përsëritet

Bota

A do të fitojë Trump? Ja pse historia do të përsëritet

Publikuar

-

Doktrina Trump

Nga Newt Gingrich “Fox News”

Në vitin 1964, kandidati republikan për president Berri Golduoter i kërkoi Ronald Reganit
që të mbante një fjalim në televizionin kombëtar në emër të fushatës së tij. Fjalimi u quajt “Koha për të zgjedhur”.Në fjalimin e tij, Regan theksoi se në lojë ishte liria, se amerikanët ishin duke bërë gjithmonë një hap më shumë ose drejtë lirisë ose drejtë tiranisë.
Regan vuri gjithashtu në dukje se për mijëra vjet, njeriu kishte punuar gradualisht për të krijuar shtetin e së drejtës; për të vendosur të drejtën e një populli të lirë, që këmbëngul se liritë e tij vijnë nga Zoti, dhe jo nga qeveria; dhe për të kufizuar pushtetin e atyre që do të na shfrytëzonin, ngacmonin dhe dominonin.

Në vitin 2020 ne kemi parë rishfaqjen e tiranisë në Amerikë, në një shkallë që unë nuk e mendoja si të mundur se do ta shihja ndonjëherë në SHBA. Në mbarë vendin, udhëheqësit demokratë dhe aleatët e tyre kanë shkelur të drejtat e qytetarëve, kanë censuruar të drejtën e fjalës, dhe i kanë fshehur të vërtetën popullit amerikan.

Amerikanët duhet të bëjnë një zgjedhje Ditën e Zgjedhjeve:do të vazhdojnë më tej në këtë rrugë tiranike, apo do të zmbrapsen nga pragu i greminës, dhe të rimarrim liritë tona që na i ka dhënë Zoti. Guvernatorët demokratë kanë abuzuar me pushtetin e tyre gjatë pandemisë së koronavirusit, duke shkelur Kushtetutën për të vendosur bllokime arbitrare që e shkatërrojnë lirinë tonë.

Sondazhi/ Kush mund të jetë fituesi i zgjedhjeve, Trump apo Biden?

Për shembull, në Nevada guvernatori demokrat Stiv Sisolak rihapi kazinotë me pak kufizime, por nga na tjetër kufizoi shumë numrin e njerëzve që mund të shkojnë në kishë. Në Nju Jork, guvernatori demokratik Endrju Kuomo, shënjestroi hebrenjtë ortodoksë të qytetit të Nju Jorkut, në një mënyrë që nuk mund të përshkruhet ndryshe, përveçse si një sulm anti-semit. Në Miçigan, guvernatorja demokrate Greçen Uajtmer, i ndaloi njerëzit të përdornin anijet e tyre, dhe pse burri i saj bënte përjashtim. Ne kemi parë gjithashtu kompanitë e mëdha të teknologjisë së informacionit, Big Tech, sidomos Facebook dhe Twitter, të përpiqen të imitojnë Partinë Komuniste Kineze, duke censuruar histori politike që ata i konsiderojnë të papërshtatshme.

Këta gjigantë të teknologjisë, po përhapin në të gjithë vendin një radikalizëm të personifikuar nga senatorja Kamala Harris, dhe kyetarja e Kongresit Nensi Pelozi. Dhe sigurisht është dhe media elitare, që është shndërruar në një megafon propagandistik i kushtuar ndaj mbrojtjes së Xho Bajdenit dhe demokratëve të tjerë. Imagjinoni pak nëse Bob Uuordit dhe Karl Bernshtajnit t’u thuhej në vitin 1972 të mos ndiqnin skandalin Uotetgajt.

LEXO EDHE:  SHBA/ Prokurori i Përgjithshëm, Uilliam Bar autorizon hetimin e manipulimit të zgjedhjeve

Tek e fundit, e çfarë pune do të prishte pak korrupsion midis miqve?

Kjo është ajo që po bëjnë sot mediat kryesore në vend. Pra, ajo që po shohim është një minim i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, jo vetëm nga forcat e mësipërme, por edhe nga protestuesit e lëvizjes “Black Lives Matter” dhe anarkistët e ANTIFA-s. Nën këtë mjedis, zgjedhjet e vitit 2020, po ndodhin në një nga periudhat më të pazakonta,dhe me pasoja në historinë moderne.

Në fakt, këto zgjedhje janë më të rëndësishmet që nga viti 1864, kur Amerika do të kishte vdekur nëse Abraham Linkolni nuk do të zgjidhej president. Një fitore e Donald Trumpit më 3 nëntor, do të ishte një rebelim i shumicës së amerikanëve, kundër establishmentit që do të na shesë tek kinezët, që kërkon të heqim dorë nga Ëndrra Amerikane, dhe të heqim dorë nga të drejtat tona politike.

Por a do të rizgjidhet presidenti Trump?

Unë mendoj se po. Nëse analizoni turmat e mëdha në tubimet e presidentit, do të gjeni jo vetëm një numër të konsiderueshëm njerëzish që nuk kanë votuar kurrë më parë, por edhe shumë demokratë. Plus, në gati çdo sondazh në të gjithë SHBA, ne shohim se Trump e ka 2-fishuar mbështetjen e tij nga komuniteti afro-amerikan. Për më tepër, po zbulojmë se një numër njerëzish mund të mos e pëlqejnë Trumpin, por nga ana tjetër ata nuk janë aspak të impresionuar me Bajdenin. Votuesit duhet të pyesin veten nëse ata duhet t’i besojnë vërtet një njeriu që fshihet në bodrumin e tij, sidomos kur e kemi parë presidentin Trump të forcojë ekonominë tonë dhe të mos përfshihet në asnjë luftë tjetër.

Ndoshta më e rëndësishmja:mos harroni se në Ditën e Zgjedhjeve në vitin 2016, Nejt Silver dhe “The New York Times”, thanë se Hilari Klinton kishte 85 për qind shanse të fitonte. Dhe e patë se çfarë ndodhi më pas. Por ne nuk mund të supozojmë se historia do të përsëritet, edhe pse e presim këtë gjë. Të gjithë amerikanët që shqetësohen për të ardhmen e vendit të tyre, duhet të dalin dhe të votojnë, dhe të nxisin miqtë dhe familjen e tyre të bëjnë të njëjtën gjë./Përshtatur nga CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

Zyrtari i lartë kinez u dorëzohet SHBA-ve/ Tregon informacione për rrjedhjen e Covid-19 nga laboratorët

Publikuar

-

Nga

Zyrtari i lartë kinez u dorëzohet SHBA-ve/ Tregon informacione për rrjedhjen e Covid-19 nga laboratorët

Një zyrtar i lartë kinez, që u largua për në Shtetet e Bashkuara shkurtin e kaluar bashkë me vajzën e tij i ka treguar administratës Biden informacione rreth “rrjedhjes” së koronavirusit nga një laborator i Wuhan-it.

Teoria që koronavirusi ka rrjedhur nga Instituti i Virologjisë në Wuhan apo nga ndonjë laborator tjetër shkencor në Kinë është përshkruar si konspirative nga shumë, edhe pse dihet që në laboratorët e Wuhan-it shkencëtarët kanë qenë duke studiuar koronaviruset që vijnë nga lakuriqët e natës, sipas raportimeve.

Zyrtari në fjalë është 57-vjeçari Dong Jingwei, një zëvendës ministër në Ministrinë e Sigurisë Kombëtare të Kinës, e cila është praktikisht Shërbimet Sekrete të vendit. Jingëei-t i kishin caktuar shumë raste që nga prilli 2018, shkruan abcnews.al

Lajmi që zyrtari i lartë kinez është dorëzuar në Shtetet e Bashkuara ka dalë në dritë ditët e fundit, pas “thashethemeve” që po qarkullojnë në mediat sociale kineze. Gjithçka filloi me një tweet nga Han Lianchao, një ish-zyrtar i Ministrisë së Jashtme kineze, i cili u dorëzua në Shtetet e Bashkuara pas protestave të përgjakshme në Sheshin Tiananmen në 1989.

LEXO EDHE:  Bilanci në Maqedoninë e Veriut/ Ja sa persona kanë rezultuar pozitivë në 24 orë

LEXO EDHE:  Dialogu Kosovë-Serbi/ Shaip Kamberi: Fuqia e butë e BE nuk e ka bindur Vuçiç

Në një postim që ai bëri më 16 qershor, ish-zyrtari kinez deklaron se Jingwei u dorëzua në Shtetet e Bashkuara. Ai pretendon se dorëzimi i Jingwei u diskutua në një takim të zyrtarëve kinezë dhe amerikanë në Alaskë në mars, por Shtetet e Bashkuara refuzuan ta dorëzonin spiunin kinez.

Marsin e kaluar, Sekretari i Shtetit i SHBA Anthony Blinken dhe Këshilltari i Sigurisë Kombëtare të SHBA Jake Sullivan u takuan me zyrtarë të lartë kinezë në një takim të parë katër-ditor për të diskutuar çështje me shqetësim të ndërsjellë, të tilla si tregtia dhe të drejtat e njeriut në Tibet.

Megjithatë, nga pala kineze lajmi nuk është konfirmuar.

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Covid-19 në Kosovë/ Dy raste të reja në 24 orë

Publikuar

-

Nga

Në Kosovë u raportua të hënën për dy raste të reja me koronavirus. Sipas të dhënave nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës, dy rastet rezultuan pas testimit të 1,328 mostrave.

Në 24-orëshin paraprak nuk u regjistrua asnjë viktimë nga koronavirusi, ndërsa u shëruan 14 pacientë. Raste aktive me koronavirus aktualisht janë 162.

Kosova, prej konfirmimit të rasteve të para në mars të vitit të kaluar, ka regjistruar në total 107,655 raste pozitive. Prej tyre, 2,252 pacientë kanë vdekur dhe 105,241 janë shëruar.

LEXO EDHE:  Fotot: Veterane e Forcave Ajrore të SHBA, kush është gruaja që u vra brenda në Kongres

LEXO EDHE:  Bilanci në Maqedoninë e Veriut/ Ja sa persona kanë rezultuar pozitivë në 24 orë

Fushata e vaksinimit kundër koronavirusit në Kosovë ka nisur në fund të muajit mars. Deri të hënën, sipas Ministrisë së Shëndetësisë, janë dhënë 134,391 vaksina.

Mbi 19,000 vetë janë vaksinuar me nga dy doza./ REL

LEXO TE PLOTE

Bota

Kryeministri Nikol Pashynian fitues i zgjedhjeve në Armeni

Publikuar

-

Nga

Kryeministri në detyrë i Armenisë, Nikol Pashinyan, arriti të mbajë pushtetin në zgjedhjet parlamentare të së dielës, pavarësisht se është fajësuar gjerësisht për një humbje ushtarake vitin e kaluar, në enklavën e Nagorno-Karabakhut.

Sipas rezultateve paraprake, Partia “Kontrata Civile” e Nikol Pashinyanit, fitoi 53.92 për qind të votave të hedhura në zgjedhjet e parakohshme të së dielës.

“Aleanca Armene” e ish presidentit Robert Kocharyan, siguroi 21.04 për qind. Sipas agjencisë së lajmeve Interfax, kjo parti vuri në dyshim besueshmërinë e rezultatit.

Qeveria armene shpalli zgjedhjet e parakohshme në një përpjekje për t’i dhënë fund një krize politike që shpërtheu pasi që forcat etnike armene humbën një luftë gjashtë-javore kundër Azerbajxhanit vitin e kaluar dhe lëshuan territorin brenda dhe rreth rajonit të Nagorno-Karabakhut.

Armiqësitë shkaktuan shqetësime ndërkombëtare meqë rajoni i gjerë i Kaukazit Jugor është një korridor për tubacionet që transportojnë naftë dhe gaz natyror në tregjet botërore.

Nikol Pashinayn, 46 vjeç, u përball me protesta në rrugë pas disfatës dhe me kërkesa për dorëheqjen e tij lidhur me kushtet e një marrëveshje paqeje nën të cilën Azerbajxhani rimori kontrollin e territorit që kishte humbur gjatë një lufte në fillim të viteve 1990.

Vetë zoti Pashinyan e ka cilësuar marrëveshjen si një katastrofë, por tha se ishte detyruar ta nënshkruante atë në mënyrë që të parandalonte humbje më të mëdha në jetë njerëzore dhe humbje territoresh.

LEXO EDHE:  Sokol Balla-Ramës: Ia keni marrë dorën duke u përzierë me punët e brendshme të SHBA

LEXO EDHE:  Sokol Balla-Ramës: Ia keni marrë dorën duke u përzierë me punët e brendshme të SHBA

Ai shkroi në rrjetin twitter se partia e tij do të ketë një shumicë kushtetuese – të paktën 71 deputetë nga 105 – dhe “do të formojë një qeveri të udhëhequr nga unë”.

Nikol Pashinyan tha se Armenia do të forcojë lidhjet me grupet rajonale të drejtuara nga Rusia, Organizatën e Traktatit të Sigurisë Kolektive (CSTO) dhe Bashkimin Ekonomik Euroaziatik (EAEU).

Armenia njihet si një vend aleat i ngushtë i Moskës dhe Rusia ka një bazë ushtarake në këtë vend. Megjithatë, zoti Pashinyan, i cili erdhi në pushtet mes protestash dhe me një agjendë antikorrupsion në vitin 2018, ka pasur marrëdhënie më të ftohta me Kremlinin.

Zhvillimet në Armeni po ndiqen nga afër edhe nga Turqia, e cila mbështeti Azerbajxhanin në konfliktin e vitit të kaluar.

Rezultatet përfundimtare do të shpallen një javë pas zgjedhjeve, citoi të hënën agjencia Interfax shefin e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Tigran Mukuchyan, sipas të cilit, rezultatet i dhanë zotit Pashynian të drejtën të formojë qeverinë pa partitë e tjera./VOA

LEXO TE PLOTE