Connect with Us

Si po përgatiten mediat sociale për kaosin zgjedhor në SHBA

Teknologji

Si po përgatiten mediat sociale për kaosin zgjedhor në SHBA

Publikuar

-

Si po përgatiten mediat sociale për kaosin zgjedhor në SHBA

Për shkak të numrave të paparë të votave postare, mund të ketë ditë ndoshta javë midis përfundimit të votimit dhe rezultatit të deklaruar. Dhe në atë periudhë të pasigurisë ekziston frika e trazirave civile. Të dy palët mund të pretendojnë fitoren, dhe dezinformimi rreth rezultatit mund të jetë e shumtë.Shqetësimi është se zemërimi, lajmet e rreme dhe gjuha e urrejtjes në mediat sociale që mund të shkaktojnë tensione.

Pra, çfarë është duke planifikuar të bëjë Big Tech në lidhje me këtë?

Opsioni bërthamor do të ishte mbyllja e aplikacioneve të tyre për një periudhë kohe.Kjo është ajo që ne e dimë që ndërmarrjet e mediave sociale synojnë të bëjnë për të parandaluar që ajo të ndodhë.

Twitter

Twitter thotë se pas ditës së zgjedhjeve kandidatët nuk do të lejohen të pretendojnë se kanë fituar zgjedhjet përpara një rezultati të deklaruar.Twitter gjithashtu thotë se kandidatët nuk mund të cicërojnë ose rimarrin përmbajtje që inkurajon ndërhyrjen në procesin zgjedhor. Çfarë do të bëjë nëse kjo ndodh? Epo, Twitter thotë se do t’i drejtojë njerëzit te burimet me informacion të saktë, të azhurnuar në lidhje me statusin e zgjedhjeve.Kjo tingëllon sikur Twitter nuk do të heqë cicërima ose madje domosdoshmërisht t’i shtypë ato. Por statuset do të etiketohen.Në mënyrë thelbësore Twitter i jep vetes hapësirë ​​për të manovruar nëse gjërat fillojnë vërtet ata nuk kanë përjashtuar të shkojnë më tej.

Facebook

Wall Street Journal ka raportuar se disa nga këto plane përfshijnë ndryshimin e algoritmeve të lajmeve për të shtypur postimet virale që përhapin dhunë ose lajme të rreme.Ata gjithashtu mund të çaktivizojnë hashtags të caktuar në lidhje me dezinformimin rreth rezultatit të zgjedhjeve.Dhe ata do të ulin shiritin për ato që heqin.Këto do të ishin teknika që Facebook ka përdorur në pjesë të tjera të botës si Sri Lanka dhe Myanmar.Këto janë në krye të asaj që Facebook po bën tashmë – për shembull etiketimi i keqinformimit në votim.Ata gjithashtu janë bashkuar me Reuters për të siguruar rezultate të sakta të zgjedhjeve natën dhe ditët pas zgjedhjeve.

LEXO EDHE:  Përzgjedhja e kandidatëve për deputetë/ Komisioni i vlerësimit në PD dorëzon listen finale

Reddit

Reddit duket se shkon shumë më larg se Facebook ose Tëitter.Ai thotë se informacioni që synon të mashtrojë ose paraqesë keq rezultatet e zgjedhjeve nuk lejohet dhe do të hiqet nga faqja e internetit.Reddit gjithashtu ka një faqe të tërë të përkushtuar në atë që ndodh pas zgjedhjeve.Faqja do të presë një seri ngjarjesh “Më pyesni gjithçka” nga e nesërmja e zgjedhjeve. Ekspertët e votimit do të jenë të pranishëm për t’iu përgjigjur pyetjeve në lidhje me votimin dhe asaj që njerëzit mund të presin në ditët në vijim.

Tik Tok

TikTok thotë se po punon me kontrollorë të pavarur të fakteve gjatë periudhës së zgjedhjeve.Ai thotë se do të heqë keqinformimin në lidhje me zgjedhjet e vitit 2020 – përfshirë vetë votën.Gjithashtu po shton një opsion të keqinformimit zgjedhor në raportimin brenda aplikacionit në mënyrë që përdoruesit të mund të shënojnë përmbajtjen. Tik Tok tha: “Në këto kohë të rëndësishme, ne kemi ndërmend të mbështesim komunitetin tonë ndërsa punojmë për të ruajtur integritetin e platformës sonë.”Me pak fjalë, të gjitha këto kompani të mediave sociale po i trajtojnë zgjedhjet dhe pasojat e tyre, me shumë seriozitet. Ne mund të dimë brenda pak ditësh nëse këto masa janë të mjaftueshme./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Teknologji

Apple vjen me ndryshime/ Dizejnon pjesët e iPhone dhe Mac

Publikuar

-

Nga

Apple vjen me ndryshime/ Dizejnon pjesët e iPhone dhe Mac

Nëse ju shikoni në Apple formacion të ri të iPhone dhe Macs, ndoshta do të lodheni për të parë dallimin nga modelet e vitit të kaluar. Ato janë afërsisht në të njëjtën madhësi dhe të njëtën formë. Familja e këtij viti iPhone 12 është pak më ndryshe se iPhone 11 i vitit 2019, megjithëse ekziston një iPhone 12 Mini i ri, më i vogël.

E njëjta gjë vlen edhe për eksterierët e Mac. Është e vështirë të përcaktosh ndryshimet. Por brenda, Apple ka bërë disa nga ndryshimet më të rëndësishme në pajisjet e saj në vite. Dhe vëzhguesit e Apple besojnë se ndryshimet do tw jenw të qëndrueshme.

Këto ndryshime janë 5G wireless për iPhone dhe prezantimi i procesorit të tij për Mac. Apple ka thënë që këto teknologji do të nënkuptojnë lidhje më të shpejta, më të besueshme për iPhone dhe jetë më të mirë të baterisë, performancës dhe transportueshmërisë për kompjuterët Mac. Ndryshimet e brendshme janë krijuar për të ndihmuar pajisjet Apple të dallohen nga një det i ngjashëm me konkurrues alumini dhe qelqi të profilit më të ulët.

“Përparime të kësaj madhësie vijnë vetëm nga bërja e ndryshimeve të guximshme,” tha CEO i Apple  Tim Cook gjatë një prej ngjarjeve të  Apple duke njoftuar ndryshimet . ”

LEXO EDHE:  Përzgjedhja e kandidatëve për deputetë/ Komisioni i vlerësimit në PD dorëzon listen finale

LEXO EDHE:  Opozita në zgjedhje me dy koalicione

Analistët thonë se provat anekdotale sugjerojnë se Apple mund të ketë një goditje tjetër në duart e saj me iPhone dhe kompjuterat e rinj Mac. Vlerësuesit, përfshirë Patrick Holland të CNET, thanë se iPhone 12 është një nga telefonët më të mirë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Spotify zbulon këngët më të transmetuara të vitit 2020/ Ja në cilin vend renditet Dua Lipa

Publikuar

-

Nga

Drake, Bad Bunny, Dua Lipa dhe The Weeknd janë ndër artistët më të transmetuar të vitit 2020, sipas shifrave nga Spotify.

Drake është artisti më i njohur në Mbretërinë e Bashkuar, duke kërkuar pozicionin numër një nga Ed Sheeran.“Blinding Lights” e Weeknd ishte kënga më e luajtur në Mbretërinë e Bashkuar, ndërsa “Divisely Uninspired To A Hellish Extent” i Lewis Capaldi ishte albumi kryesor.Dhe Bad Bunny është artisti më i madh globalisht, që ka grumbulluar 8.3 miliardë transmetime.

Albumi i dytë i yllit Porto Rikan, YHLQMDLG shënoi 3.3 miliardë transmetime, pasuar nga The Weeknd’s “After Hours” dhe Post Malone’s “Hollywood’s Bleeding”.

“Fine Line” i Harry Styles dhe “Future Nostalgjia” e Dua Lipa zunë përkatësisht vendin e katërt dhe të pestë.

LEXO EDHE:  VIDEO EKSKLUZIVE/ Votuesit akuza për blerje votash në Kolonjë

LEXO EDHE:  Zbardhet projekt-statuti i PS/ Ja si zgjidhet Kryetari i Partisë

Spotify tha se zhanri më i popullarizuar i vitit 2020 ishte muzika pop – duke pasqyruar një rritje të muzikës më të lumtur, uptempo gjatë pandemisë.

Podcaster Joe Rogan, i cili nënshkroi një marrëveshje ekskluzive me Spotify në fillim të këtij viti , ishte përgjegjës për podcastin më të dëgjuar të shërbimit. Shfaqje të tjera të njohura përfshinin Rosie dhe Chris Ramsey me “Sh * ged Married Annoyed”, dhe Biseda e Përditshme e Lajmeve e Times./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Ndalimi i Huawei/ Mbretëria e Bashkuar vendos fundin e përdorimit të rrjetit të ri 5G

Publikuar

-

Nga

Ndalimi i Huawei/ Mbretëria e Bashkuar vendos fundin e përdorimit të rrjetit të ri 5G

Ofruesit e telekomunikacioneve duhet të ndalojnë instalimin e pajisjeve Huawei në rrjetin celular 5G në Mbretërisë së Bashkuar nga shtatori, ka thënë qeveria.

Njoftimi vjen përpara një ligji të ri që do të zbulohet të Martën, i cili ndalon firmën kineze të përdor 5G. Sekretari dixhital Oliver Dowden tha se po bënte presion për “heqjen e plotë të shitësve me rrezik të lartë” nga rrjetet 5G. Afati i ri do të jetë më herët sesa pritej, megjithëse mirëmbajtja e pajisjeve të vjetra do të lejohet ende.

Rrjetet tani do të duhet të rregullojnë oraret e tyre për vendosjen e rezervave të kitit Huawei 5G që ata kanë ndërtuar.

LEXO EDHE:  “Ka fuqi të pabesueshme”/ Një nga themeluesit e Facebook kërkon mbylljen e rrjetit

LEXO EDHE:  Përzgjedhja e kandidatëve për deputetë/ Komisioni i vlerësimit në PD dorëzon listen finale

Më parë, divizioni i ET i BT, Vodafone dhe Three UK do të kishin kohë deri në 2027 për të instaluar ndonjë pajisje të tillë të fituar para fundit të këtij viti – kur një ndalim blerje të hyjë në fuqi./ CNA.al

LEXO TE PLOTE