Connect with Us

“Rruga e Kombit u la rrugëve”/ Rama: Me ndërtimin e aeroportit të Kukësit do i sjellim votat PD

Aktualitet

“Rruga e Kombit u la rrugëve”/ Rama: Me ndërtimin e aeroportit të Kukësit do i sjellim votat PD

Publikuar

-

Kryeministri Edi Rama nga kantieri i aeroportit të Kukësit u shpreh se do ta kthejë qytetqin në një pikë reformimi për të gjithë qytetarët. Rama u shpreh se do të kthejë qytetarët kuksianë në vend me ndërtimin e aeroportit  madje duke i sjellë vota PD-së.

Ndërkohë ai foli dhe për rrugën e Kombit për të cilën u shpreh se ajo u la rrugëve nga PD-ja dhe se mund të inagurohej nga Sali Berisha edhe nëse do të ishte gjysmë gati, por ajo nuk ishte ndërtuar plotësisht.

“Në përpjekje për të komunikuar me të gjithë që kanë dëshirën që ndjen shtysën dhe që ka dhe kurajon për tu bërë pjesë e përpjekjes sonë. Të na bashkohet dhe të shprehë gatishmërinë përmes platformës tonë online që të jetë pjesë e skuadrës së PS-së. Për një arsye shumë të thjeshtë. Kthesa që kemi marrë dhe ku tanimë kemi hyrë thellë për të filluar të dalim në rrugën që e ngre Shqipërinë në një nivel tjetër, nuk mund të zbrapset. Shqipëria nuk mund të ngecë ku gjithçka ka nisur të ndryshohet si ky aeroport. Do të ndodhë me Shqipërinë e njëjta që ndodhi me rrugën e Kombit. E cila është e vetmja vepër e nisur nga ata që duan të rikthehen në krye të vendit me njëfarë ideje që të bëhej një vepër e standarteve më të mira. Edhe ajo rrugë e cila u inagurua për zgjedhje dhe u përurua me tantane si të ishte bashkimi i Shqipërisë me Kosovën dhe jo thjesht hapje e tunelit ndërkohë që as ajo nuk ishte përfunduar. U la rrugëve në një situatë që filloi të degradojë. U la në në një situatë ku filluan të rrëshkisnin gurët. U kthye në burim aksidentesh. Çfarë po ndodh me rrugën e kombit. Është një ndryshim cilësor. Shikoni se çfarë vepre inxhinierike po merr formë përfundimtare në nyjen kryesore. Shikoni aeroportin, sa herë e keni dëgjuar se do të çelej. Ka nga ata që thonë se aeroporti ka qenë gati. Nëse do të ishte gjysmë gati, imagjinoni sa herë do ta kishte inaguruar Saliu.

Ishte një pistë e inaguruar nga Mbreti i Emirateve të Bashkuara i asistuar nga princi i Kurorës. U ndërtua për tu ulur vetëm mjetet që sillnin ndihma për ata që u shpërngulën me dhunën e spastrimit etnik nga Kosova. Ja ku jemi sot. Është një kantier i madh që është në punë intensivisht, pasi janë zgjidhur problemet me të gjithë banorët përreth. Me një terminal që tashmë ka marrë formë, që dhe një terminal i një aeroporti ndërkombëtar. Do ta kthejmë Kukësin në një pikë referimi. Do të kthej kuksianët këtu që të votojnë PD-në. Do i sjell PD-së 120 vota këtu. Do të jetë një aeroport që do të sigurojë linja që nuk i ka. Unë kam këmbëngulur pa pushim të ndërtohej aeroporti i Kukësit. Tani duhet ta rihapim pasi u ndërpre për shkak të COVID-it. Edhe po kështu aeroportin e Sarandës. Nëse Shqipëria ka 4 aeroporte, potenciali turistik i Shqipërisë do të rritet shumë. Koncensionari i aeroportit nuk ka konkurrentë, ndaj dhe çmimet në të janë shumë të larta. Me ndërtimin e aeroporteve të tjera nuk do të ketë më kaq çmime të larta”, tha Rama. CNA.al/

LEXO EDHE:  Rilindja Urbane/Rama: Ja si e shndërruam Dardhën turistike

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Basha shikon “ëndrra” në karrige kryeministri

Publikuar

-

Nga

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha priti sot në një takim kreun e Komunës së Bujanovcit, Shqiprim Arifi.

Pas takimit të zhvilluar, Basha në një dalje për mediat, vijoi të tregojë “ëndrrat” e tij për karrigen e kryeministrit.

Edhe pse i shkaktoi Partisë Demokratike humbjen e tretë radhazi, duke e lënë tre mandate në opozitë, Basha sot tregoi se vazhdon të shpresojë se një ditë do jetë në karrigen e kryeministrit.

“Jemi në krahun tuaj e do jemi me te gjitha format, mënyrat dhe instrumentet që kemi në dispozicion sot, dhe me të gjitha instrumentet më të shumta që do kemi një të nesërme, që shpresoj mos jetë e largët”-iu drejtua Basha, Arifit.

LEXO EDHE:  Tarifa për “Rrugën e Kombit”/ Albin Kurti sulmon Ramën

LEXO EDHE:  Tarifa për "Rrugën e Kombit"/ Albin Kurti sulmon Ramën

Pra, Basha shpreson që mos jetë e largët dita kur do jetë kryeministër. Por, sesi do e arrijë këtë vetëm ai e di. Se “betejat” e tij, i kanë parë për tetë vite shqiptarët./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Basha takim me kreun e komunës së Bujanovcit/ “Shqiptarët e Luginës së Preshevës po diskriminohen”

Publikuar

-

Nga

Kreu i PD, Lulzim Basha ka zhvilluar një takim me kreun e Komunës së Bujanovcit.

Basha ka treguar se shqiptarë në Luginën e Preshevës po vuajnë diskriminimin në çdo fushë.

Basha nënvizon se PD do të bëjë gjithçka për t’i dhënë fund neglizhencës.

Në këtë korrik të nxehtë mbeten problemet e mëdha të mbartura prej vitesh për shqiptarët e Luginës së Preshevës ku do të vlerësoja spastrimin që po i bëhet komunës së Preshevës. OSBE, SHBA të bëjë gjithçka për të ndalur këtë spastrim etnik që po ndodh prej vitesh.

Në Preshevë nuk as dhe një mjek shqiptar, diskriminimi vazhdon. Vazhdon diskriminimi me mosnjohjen e diplomave për ata që kanë studiuar në universitetin e prishtinës. Qytetarët e luginës së Preshevës përballen me sfida të mëdha. Pd do të bëjë gjithçka për t’i dhënë fund neglizhencës“, u shpreh Basha ndër të tjera./ CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

“Fluturojnë” në rrugë në gjendje të dehur/ Policia arreston 8 drejtues mjetesh

Publikuar

-

Nga

Policia Rrugore vijon me aksionet në rrugët urbane dhe interurbane për të parandaluar aksidentet.

Gjatë kontrollit të suhtruar nbë 24 orët e fundit, Policia ka arrestuar 8 drejtues mjetesh dhe motomjetesh që që drejtonin në gjendje të dehur dhe nuk ishin të pajisur me lejen e drejtimit.

Njoftimi i Policisë

Respektoni rregullat e qarkullimit rrugor, që të arrini në destinacion🏠 të sigurt dhe me patentë në xhep, se kudo ka patrulla të lëvizshme të Policisë Rrugore, me mjete të paloguara, dronë, kamera dhe aparate fotografike.

Policia Rrugore vijon kontrollet e dedikuara 🚔 në rrugët urbane dhe interurbane në të gjithë vendin, me qëllim parandalimin e aksidenteve rrugore.

Përgjatë 24 orëve të fundit janë arrestuar në flagrancë 8 drejtues mjetesh dhe motomjetesh, nga të cilët 4 për drejtim mjeti pa leje drejtimi dhe 4 për drejtim mjeti në gjendje të dehur.

Janë pezulluar 43 leje drejtimi, nga të cilat 31 për shpejtësi mbi normat e lejuara (deri në 187 km/h në Bypass-in e Fierit, në sensin e lëvizjes Fier – Vlorë ) dhe 12 për drejtim mjeti nën efektin e alkoolit apo në gjendje të dehur (deri në 1.06 mg/l).

Janë ndëshkuar me masë administrative, në të gjithë vendin, 1898 drejtues mjetesh, për shkelje që sjellin pasoja në jetën dhe shëndetin e përdoruesve të rrugës, konkretisht:

Nga Policia Rrugore e Tiranës, falë edhe denoncimeve të drejtuesve të automjeteve që qëndrojnë në radhë, janë ndëshkuar me masë administrative 211 drejtues mjetesh, për qarkullim në korsi të dedikuara për mjetet e transportit publik dhe ato të emergjencës.

LEXO EDHE:  “Janë futur në parlament njerëz me rekorde kriminale”/ Dade: Rama të jap dorëheqjen

224 për parakalime të gabuara, 212 për përdorim të aparatit celular gjatë drejtimit të mjetit, 200 drejtues mjetesh për mosvendosje të rripit të sigurimit, 205 për shpejtësi tej normave të lejuara e sjellje agresive në rrugë etj.

LEXO EDHE:  Takimi Rama-Tsipras/ Flet zëvendës ministri i Jashtëm grek

Në të gjithë vendin, si rezultat i kontrolleve intensive, nisur edhe nga fakti se në shumë raste aksidentesh janë përfshirë edhe drejtues të motoçikletave, janë evidentuar dhe ndëshkuar 187 drejtues motomjetesh, për mospërdorim të kaskës mbrojtëse.

659 drejtues mjetesh për parkime të gabuara, duke u bërë pengesë për lëvizjen e lirë të automjeteve dhe të këmbësorëve.

Policia Rrugore apelon për të gjithë përdoruesit e rrugës që të respektojnë rregullat e qarkullimit rrugor, të mos nxitojnë për të arritur në destinacion duke kryer parakalime të gabuara e manovra të rrezikshme në rrugë, të mos përdorin celularin gjatë drejtimit të mjetit, të mos drejtojnë mjetin nën efektin e alkoolit apo në gjendje të dehur, të vendosin rripin e sigurimit dhe kaskën mbrojtëse.

Ftojmë qytetarët që të denoncojnë në numrin 112 dhe në Komisariatin Dixhital, çdo shkelje të Kodit Rrugor, duke iu garantuar anonimat të plotë dhe një reagim të shpejtë dhe profesional.

#MosUbejStatistike🚑

#RregullKujdesDurimDestinacion

#NeJemiAtyPerSigurineTuaj🚔

LEXO TE PLOTE