Connect with Us

“Nuk do ngrejmë asnjëherë komisione false”/ Rama ironizon votimin e kandidatëve në PD

Aktualitet

“Nuk do ngrejmë asnjëherë komisione false”/ Rama ironizon votimin e kandidatëve në PD

Publikuar

-

Rritja e rasteve me Covid/ Rama: Nuk i numërojmë testet që bëhen në privat

Kryeministri Edi Rama komentoi nga Kukësi procesin e votimit të kandidatëve në PD për zgjedhjet e ardhshme parlamentare të 2021. Sipas kryeministrit, PS nuk do të ngrejë asnjëherë komisione false për të ftuar socialistët të votojnë ata që nuk duan, ashtu sikundër bënë kundërshtarët politikë. Sipas tij, të gjitha kandidaturat për deputet duhet të vlerësohen nga vetë partia.

“Ndaj i bëj thirrje të gjithë atyre që kanë kritika, që të vijnë e të thonë ja kush jam unë. Se është kollaj të flasësh duke parë.  Ne nuk bëjmë komisione sic bëri Luli që tani janë kthyer në hajgare. Komisioni ta jep e Saliu s’ta lë. Komisioni thotë duhet të ikë Saliu, Saliu thotë s’më lu kush më. Pastaj keni pa ju votim t’ju thonë hajde votoni kë s’doni.

Ne nuk bëjmë të tilla votime. Ne nuk bëjmë sikur. Të gjitha kandidaturat do i vlerësoj PS, do i vlerësojmë ne, nuk do ngremë struktura falso dhe urdhëroni hajdeni, me shumë kënaqësi, e shumë dëshirë, për t’ju hapur rrugën. Unë jam këtu, ne jemi këtu.” u shpreh Rama. CNA.al/

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Do i zërë vendin Ramës në PS?/ Veliaj: Më del e më tepron puna që kam

Publikuar

-

Nga

Kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj ka treguar se nuk e ka ambicje për marrjen e drejtimit të Partisë Socialiste. Gjatë intervistës në ABC Neëw, Veliaj është shprehur se i del dhe i tepron një puna për Tiranën.

Kujtojmë se Veliaj është përfolur shpesh edhe si pasues i Edi Ramës për kreun e Partisë Socialiste. Pak ditë më parë, kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi e shprehu hapur se Veliaj po lufton të marrë vendin e Ramës pas humbjes në zgjedhjet e 25 prillit.

Është ambicia e Erion Veliajt për t’u bërë kryetari i PS-së, pas Edi Ramës?
Jo, nuk është fare ambicia ime.

LEXO EDHE:  Mbretëresha e Anglisë kundër Edi Ramës

LEXO EDHE:  Vasili: Kryeministri ka lajthitur/“Kanabizimi e vetmja reformë e suksesshme e tij"

Nëse do të duheshe nesër do të ishte i përgatitur mjaftueshëm për ta përballuar këtë post?
Besoj që me del e më tepron një punë e jashtëzakonshme për qytetin e zemrës sime, që është Tirana./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Mero Baze humb nënën/ “Dje mendoi se u rrita boll për të më lënë vetëm!”

Publikuar

-

Nga

Gazetari Mero Baze ka lajmëruar ndarjen nga jeta të nënës së tij.

Teksa ka njoftuar ndarjen nga jeta të të ëmës, Baze ka treguar edhe një histori nga fëmijëria e tij. Mes rreshtash, gazetari shkruan se çdo moment kishte frikë se do ta humbiste, por ajo iku vetëm pasi ishte mjaftueshëm i rritur për të qënë pa të.

“Ikja e Nënës
Kur isha në klasë të gjashtë më thanë se nëna do të vdesi. Ajo kishte dy javë shtruar në spital dhe nuk po e shëronin dot.
Nuk kishte ndodhur ende ndonjë vdekje në familjen tonë dhe unë nuk isha shumë i qartë se çfarë ishte vdekja e lajmëruar e nënës.
Sapo mbaroi mësimi tek shkolla buzë rrugës, unë pash një makinë portabël nga ato që ngarkonin zhavor, dhe hipa sipër. Spitali ishte në një fushë në periferi të qytetit, rreth gjysëm ore me këmbë nga aty ku më la makina.
Arrita rreth orës 4 mbasdite në spital, në një ftohtë të hidhur dhjetori, kur nata po afrohej.
Mjekja roje më pa e çuditur për orarin dhe më pyeti se kë kërkon.
-Maman, -i thashë. Eshtë sëmur dhe do vdesi.
Ajo më pa e tmerruar.
-Kush të tha ty që do vdes?
-Kështu thonë të gjithë.
-Eja me mua.
Ajo nxitoi në dy koridorë të ngushtë dhe unë pas 1 minute ishte tek dhoma e saj.
Dhoma ishte e ngrohtë dhe ajo ishte veshurë me rroba me vija. Krevati ishte i pastër dhe nëna kishte një tubë llastiku të ngjitur tek dora.
Shtangu kur më pa mua dhe ende pa më ledhatuar, pyeti e alarmuar se më kë kisha ardhur dhe me kë do kthehesha.
E gënjeva që do rri nga daja në qytet dhe u qetësua.
-Çfarë i ke sjellë mamas, pyeti doktoresha që donte të nxirrte nga situata, duke menduar që unë kisha ardhur si vizitor me leje nga shtëpia në spital.
Hapa çantën e librave si i zënë në faj dhe aty nuk kishte asgjë.
Në moment nxorra fletoren e detyrave që mësuesi më kishte vënë notën “dhjetë” dhe ja zgjata mjekes në vend të mamas.
-Bravo,- tha mjekja. Mamaja do shërohet shpejt.
Më vonë kur mamja doli nga spitali dhe erdhi në shtëpi, dëgjova se mamaja vuante nga ulçera në stomak, ngaqë siç i kishte thënë Doktori nuk hante ushqim në rregull, në të njëjtin orar dhe ato që duhej.
Në fakt unë nuk e kisha parë nënën të hante kurrë. Unë nuk e di kur hante ajo. Kishte rritur gjashtë fëmijë me të ardhura mbijetuese. Ishte një kohë kur për ushqimin mund të shikoje ëndrra të bukura vetëm kur flije.
Ajo jetë ja kishte bërë cop stomakun, të cilin në atë kohë e konsideronin sëmundje të rënd.
Pastaj kohët ndryshuan dhe nëna jetoi shumë mirë.
Pas vitit 1991, kur jeta u përmirësua ndjeshëm, nëna nuk u ankua kurrë nga stomaku.
Nëna iku dje në moshën 92 vjeçe, pa asnjë sëmundje, dhe pa ndonjë breng për të gjithë ne që la pas.
Kisha një jetë të tërë që jetoja me frikën se ajo do vdiste dhe duket se frika ime e bëri të jetonte gjatë. Dje mendoi se u rrita boll për të më lënë vetëm”, shkruan Baze./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Revoltohet Murrizi/ Gjykata më kërkoi programin e partisë, është hera e parë që ndodh

Publikuar

-

Nga

Lëvizja Demokratike Shqiptare

Deputeti dhe kryetari i partisë Lëvizja Demokratike Shqiptare, Myslim Murrizi, është revoltuar, teksa ka folur për krijimin e partisë së tij.

Murrizi tregoi se në Gjykatë i kanë kërkuar programin për regjistrimin e partisë, ndërsa pretendon se është hera e parë që ndodh një gjë e tillë. Sipas tij, kjo është një tentativë për ta penguar.

Noterja Genta Shkodra me tha është hera e parë që Gjykata kërkon programin e partisë. Ma kërkoi gjykata, kam bërë 6 seanca gjyqësore. Domethënë se është koka me copa komunizmi. Kishte tentative për të më penguar regjistrimin e partisë. 6 seanca gjyqesore. 4 kërkon Zani Caushi per tq dale nga burgu. Noterja Genta Shkodra është habitur.

Lëvizjes Demoratike Shqiptare i është kërkuar në gjykatë programi. Eshtë hera e pare që ndodh. Nuk është kaq, unë i kam lënë format në shtator dhe jam zyrtarizuar në nëntor.

Noterja Genta Shkodra tha dhe Bindjes i kam bërë letrat dhe hera e parë që ndodh kjo, se nuk e ka ligji. Kaq shumë mbështetje ka Lëvizja Demokratike sa kemi çuar program saqë programi mund të ndryshojë dhe shumë para zgjedhjeve. Unë nuk jam nga ata që shoh fall dhe po tregoj një fall që ka ndodhur“, tha Murrizi në Report Tv./ CNA.al

LEXO TE PLOTE