Connect with Us

Monitorimi me Radar/ Policia pezullon 14 leje drejtimi, shton kontrollen në të gjithë kryeqytetin

Aktualitet

Monitorimi me Radar/ Policia pezullon 14 leje drejtimi, shton kontrollen në të gjithë kryeqytetin

Publikuar

-

14 leje drejtimi janë pezulluar nga Policia e Tiranës, e cila ka vijuar kontrollet në aksin Sauk-Teg për evidentimin e shkeljeve të Kodit Rrugor. Policia njofton se kontrolli do të vijojë në të gjitha rrugët e kryeqytetit me qëllim parandalimin e aksidenteve rrugore.

“Masa të shtuara në fundjavë për rritjen e parametrave të sigurisë rrugore. Monitorim me Radar dhe , në Sauk-Teg, për evidentimin dhe ndëshkimin e shkelsve të Kodit Rrugor, me qëllim parandalimin e aksidenteve rrugore. Ndërkohë vijon monitorimi dhe me në të gjitha rrugët e Tiranës për të parandaluar drejtimin e mjetit nën ndikimin e alkoolit apo më keq akoma në gjendje të dehur.

14 Leje Drejtimi të pezulluara për disa orë kontroll, nga këto: 5 për shpejtësi tej normave të lejuara që varionin nga 136 km/h deri në 155 km/h, ku gjatë monitorimit u konstatua se shumica e drejtuesve të automjeteve kanë respektuar normat e lejuara të shpejtësisë dhe 9 Leje Drejtimi për drejtim mjeti nën efektin e alkoolit. Kontrollet po vijojnë në rrugët e kryeqytetit duke përdorur dragerat për të parandaluar drejtimin e mjetit nën efektin e alkoolit apo më keq akoma në gjendje të dehur”, thuhet në njoftimin e Policisë.

LEXO EDHE:  Video/ Policia vijon kontrollet në të gjithë vendin, shoqërohen 134 persona

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Horoskopi

Horoskopi i ditës, 29 nëntor 2020

Publikuar

-

Nga

Horoskopi i ditës, 29 nëntor 2020

Dashi 21 Mars – 19 Prill

Tani për tani misioni juaj i vërtetë i madh është të rivendosni gjithçka dhe të filloni nga e para. E kaluara nuk ka më rëndësi, tani e tutje duhet të shikosh të ardhmen me sy tjetër dhe me një frymë të re. Pjesa e dytë e kësaj dite do të jetë shumë më e mirë dhe mund t’ju japë emocione pozitive. Gjatë kësaj kohe ju keni lënë plotësisht pas dore miqësitë për t’iu përkushtuar vetëm punës: një gabim që mund t’ju kushtojë shtrenjtë. Do të duhet të përpiqeni të rigjeni tokën e humbur, duke u kthyer për të kontaktuar dhe marrë pjesë në ata njerëz që kanë qenë një pikë e rëndësishme referimi për ju.

Demi20 Prill – 20 Maj

Do të jetë e rëndësishme për miqtë e Demit, që të tregojnë një gjendje të mirë të situatës ekonomike dhe të veprojnë në mënyrë që gjërat të përmirësohen. Sidomos pjesa e dytë e vitit ishte shumë e shtrenjtë por të ardhurat nuk ishin edhe aq. Kjo është arsyeja pse është mirë të filloni 2021 me këmbën e djathtë dhe t’i vendosni gjërat përsëri në rregull. Viti i ri nuk do t’ju lejojë të bëni fluturime të zbukuruara, të paktën nga pikëpamja ekonomike. Më mirë të luash në mbrojtje dhe të presësh kohë më të mira.

Binjakët21 Maj – 20 Qershor

Hëna në shenjë më në fund mund të zhbllokojë disponimin tuaj. Gjatë javëve të fundit, disa mekanizma ishin bllokuar dhe ju bënë të ndiheni keq. Edhe nëse nuk keni ide të qarta tani, viti i ri do të jetë plot me projekte stimuluese që mund t’ju japin një kënaqësi të madhe. Sipas parashikimeve të Paolo Fox, tani e tutje do të duhet të përpiqesh të veprosh për të gjetur diçka të re dhe intriguese.

Gaforrja21 Qershor – 22 Korrik

Në këtë moment ju jeni shumë më konkret dhe realist. Keni lënë mënjanë iluzionet dhe dëshironi të synoni vetëm qëllimet e arritshme, për të shmangur zhgënjimin. Për disa ditë ka ndodhur diçka brenda jush, që ju ka nxitur të jeni gjithmonë dhe vetëm vetvetja, pa maska ​​dhe pa falsitet. Ndonjëherë i keni thënë vetes gënjeshtra për të ecur përpara, por tani thjesht doni ta merrni jetën tuaj në dorë me shumë sinqeritet, veçanërisht në raport me veten.

Luani23 Korrik – 22 Gusht

Shpesh ndiheni të rrethuar nga shqetësimet e të tjerëve. Shumë njerëz priren t’ju ngarkojnë me përgjegjësi, për të mos marrë të tyret. Midis të Premtes dhe të Shtunës ju është dashur gjithashtu të përballeni me disa momente unifikuese ose të komplikuara dhe e gjithë kjo ju vë në një krizë. Kohët e fundit ju jeni ndjerë i dobët dhe i pamotivuar, por është vetëm një fazë kaluese e diktuar edhe nga situata të jashtme dhe nga ky moment i vështirësive, në një nivel global. Këtë të Dielë do të duhet të përpiqeni të relaksoheni dhe të mos lini gjëra të tjera për të bërë.

Virgjëresha23 Gusht – 22 Shtator

Pjesa e parë e javës së ardhshme do të jetë shumë intensive dhe e frytshme, ndërsa pjesa e dytë do të ketë patjetër një rënie. Po dilni nga një situatë shumë e komplikuar ku jeni dalluar për mbajtjen e shiritit drejt dhe mos humbjen e busullës. Këto ditë do të jetë më mirë të shmangni lodhjen e tepërt, ose qëndrimin zgjuar vonë. Më mirë të përfitoni nga fundjava për t’iu përkushtuar familjes dhe për t’i dhënë vetes pak pushim. Kjo është veçanërisht e vërtetë për të rinjtë. Fillimi i dhjetorit do të sjellë disa përfitime të këndshme.

Peshorja23 Shtator – 22 Tetor

Asnjëherë si në këtë periudhë nuk është e rëndësishme të keni njerëz që janë të sinqertë dhe të aftë të përfaqësojnë një pikë referimi të vërtetë në jetën tuaj. Keni nevojë për njerëz që mund t’ju japin këshilla vetëmohuese dhe t’ju ndihmojnë të dilni nga situata të komplikuara. Sipas parashikimeve të Paolo Fox do të duhet të përpiqeni të dëgjoni mendimin e të tjerëve dhe të shmangni veprimin në “stomak”, pa reflektuar. Ndonjëherë pikërisht ata që mund të gjykojnë gjërat nga jashtë, arrijnë të jenë më objektivë dhe konkretë.

LEXO EDHE:  Video-Detaje nga vrasja tek “Komuna e Parisit”/ Kush është viktima

LEXO EDHE:  Policia jep të dhënat zyrtare/ 50 njerëz përfunduan në QSUT pas mitingut të PD

Akrepi23 Tetor – 21 Nëntor

Kjo e diel do të fillojë shumë e vështirë, por do të bëhet më e mirë me përparimin e ditës. Prania e Venusit në pamje të shkëlqyeshme do të shfrytëzohet, veçanërisht nga ata që janë beqarë për një kohë të gjatë. Yjet ju këshillojnë të tregoheni më të guximshëm, veçanërisht nëse ka dikush që ju ka interesuar për një kohë të gjatë. Dy javët e ardhshme mund të sjellin përfitime të konsiderueshme, por vetëm për ata që dinë të shfrytëzojnë këto mundësi.

Shigjetari22 Nëntor – 21 Dhjetor

Këtë të dielë do të jetë më mirë të kujdeseni dhe të ruani disa marrëdhënie me njerëz të rëndësishëm. Sidomos në pjesën e dytë të ditës, diskutime ose tensione të nxehta mund të dalin që nuk do të ndihmojnë çështjet tuaja. Shmangni polemikat sterile që nuk çojnë askund. Përkundrazi përfitoni nga kjo e dielë për t’u kënaqur me pak relaksim dhe me hobet që ju pëlqejnë më shumë. Në mbrëmje do të duhet të përpiqeni të shmangni orët e para, edhe sepse do të jetë një ditë stresuese dhe një javë po aq e kërkuar ju pret.

Bricjapi22 Dhjetor – 19 Janar

Njerëzit e Bricjapit shkëlqejnë mbi të gjitha për të ditur se si të përshtaten me çdo situatë. Ata dinë të merren me njerëz të kulturave të ndryshme, dinë të përshtaten në vende krejtësisht të ndryshme, por gjithashtu dinë të dallojnë domosdoshmëritë dhe virtytet, kur situatat ndërlikohen. Në këtë periudhë të karakterizuar nga ngjarje të këqija në të gjithë botën, ju keni qenë në gjendje të mbani shiritin drejt pavarësisht gjithçkaje dhe të gjithëve. Muaji i ardhshëm i dhjetorit do të jetë veçanërisht i rëndësishëm për takimet dhe projektet e reja. Do të keni stimulim më të madh dhe njohuri të shkëlqyera.

Ujori20 Janar – 18 Shkurt

Fillimi i kësaj dite mund të jetë pak i vështirë, por në orët në vijim diçka do të përmirësohet dhe ju do të jeni në gjendje të gjeni qetësi. Jeni shumë me humor këto ditë. Ndonjëherë situata të caktuara janë të mira dhe herë të tjera jo. E gjitha varet nga mënyra se si zgjoheni nga gjendja shpirtërore e momentit dhe kjo mund të irritojë ata që ju rrethojnë. Sipas parashikimeve të Paolo Fox, ata që nuk kanë mundësi të ndryshojnë jetën e tyre mund të ndryshojnë pamjen e tyre ose mund të ndryshojnë punën vetëm për hir të të bërit diçka ndryshe. 2021 do të jetë shumë intrigues për ata me projekte të reja në mendje.

Peshqit19 Shkurt – 20 Mars

Po përjetoni faza të alternuara që ngatërrojnë edhe njerëzit përreth jush. E shtuna ishte në dispozicion të gjithçkaje dhe të gjithëve, kurse e diela do të jetë një ditë e karakterizuar nga mendime të shkëlqyera, veçanërisht në pjesën e dytë. Nëse keni filluar kohët e fundit një histori, mund të krijoni hutim të madh tek ata që ju rrethojnë. Ndoshta duhet të sqaroni se çfarë dëshironi me të vërtetë dhe të shmangni mashtrimin e të tjerëve. Nëse një histori ka mbaruar, është më mirë të përpiqesh të ecësh para.

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Shifra të frikshme në shtetin fqinj/ Rekord viktimash dhe mbi 1000 të infektuar në 24 orë

Publikuar

-

Nga

Shifra të frikshme në shtetin fqinj/ Rekord viktimash dhe mbi 1000 të infektuar në 24 orë

Ministria e Shëndetësisë në Maqedoninë e Veriut ka publikuar të dhënat e fundit lidhur me COVID-19.

Raportohet se në 24 orët e fundit janë regjistruar 1.022 raste të reja infektimesh nga 3.127 teste të kryera dhe 41 viktima.

Viktimat janë: 17 në Shkup, nga katër në Ohër dhe Gostivar, nga tre në Manastir dhe Strumicë, nga dy në Veles dhe Prilep dhe nga një në Kavadar, Radovish, Koçan, Probishtip, Kërçovë dhe Vallandovë.

Sa u përket të infektuarve, numri më i madh i rasteve të reja është regjistruar në Shkup, gjithsej 463 raste të reja. Raporti i Ministrisë së Shëndetësisë njofton edhe për 680 persona të shëruar. Numri i personave të diagnostikuar me COVID-19 në Maqedoninë e Veriut që nga fillimi i pandemisë ka arritur në 60,723 persona, prej tyre 37,505 janë shëruar ndërsa raste aktive janë 21.519.

Aktualisht në spitalet e vendit janë rreth 1,300 persona që po trajtohen nga sëmundja COVID-19. Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe të premten deklaroi se gjendja në këtë vend me pandeminë, ka nisur të stabilizohet./CNA.al

LEXO EDHE:  I shpallur në kërkim kombëtar/ Arrestohet 26-vjeçari  në Durrës

LEXO EDHE:  Vrasjet në Shqipëri/ Klodiana Lala kritika Policisë

LEXO TE PLOTE

Bota

Protesta kundër kufizimeve në Evropë/ Polakët bashkohen me marshimin në Gjermani, londinezët pa maska

Publikuar

-

Nga

Protesta kundër kufizimeve në Evropë/ Polakët bashkohen me marshimin në Gjermani, londinezët pa maska

Autoritetet në Gjermani kanë paralajmëruar se për shkak të numrit të lartë të infektimeve me COVID-19 periudha e izolimit mund të zgjasë deri në pranverë. Megjithatë në vend vijojnë protestat kundër masave kufizuese.

Ndërkohë, demonstrues polakë kanë kaluar urën nga Polonia në Gjermani për t’iu bashkuar protestës kundër kufizimeve. Protestuesit polakë dhe gjermane janë shfaqur duke mbajtur në duar jo vetëm flamujt kombëtarë, por edhe pankarta me mesazhe anti-Covid.

Kjo ka ardhur pasi Lëvizja gjermane “Kuerdenken” u kishte bërë thirrje protestuesve që të bashkoheshin dhe “të dërgonin një sinjal për paqe dhe liri”. Grupi argumenton se kufizimet e koronavirusit po rrezikojnë liritë themelore.

Shumë prej protestuesve nuk kanë mbajtur as maska dhe as distance fizike, ashtu sikurse kërkohet nga rregullat aktuale që ka vendosur Gjermania për të mbajtur nën kontroll dhe për të parandaluar situatën e pandemisë së COVID-19.

Mes një pranie të madhe policie, një grup i vogël organizoi një kundër-demonstratë, duke mbajtur pankarta me parulla antifashiste dhe thirrje për solidaritet në mes të pandemisë.

LEXO EDHE:  Sherr me sende të forta mes familjeve në Berat/ Plagosen 5 persona

LEXO EDHE:  Atentati ndaj ish-mësuesit/ Zbardhen detajet tronditëse

Nga ana tjetër, edhe në Londër janë organizuar protesta kundër masave të vendosura për të parandaluar pandeminë, si dhe kundër vaksinës. Ashtu sikurse në Gjermani edhe në Angli demonstruesit nuk kanë respektuar masat e mbajtjes së maskës dhe ruajtjes së distancimit social. Sipas protestuesve, pandemia nuk është gjë tjetër veçse një mashtrim.

Protestat në Mbretërinë e Bashkuar kanë shkaktuar përplasje me policinë, si dhe janë raportuar të paktën 60 të arrestuar./euronews

LEXO TE PLOTE