E bujshme/ Disiplina dënon 2 titullarë të Tiranës dhe sulmuesin e Bylisit para startit të kampionatit, ja arsyeja

-

Pa nisur ende sezoni, Tirana dhe Bylisi janë penalizuar nga Komisioni i Disiplinës. Kampionët e Shqipërisë nuk do të kenë në dispozicion për 4 ndeshje dy titullarët Idriz Bathën dhe Agustin Torasën për sjellje të pahijshme ndaj zyrtarit të ndeshjes miqësore.

Pa u “lagur” nuk ka shpëtuar as sulmuesi i ri i Bylisit Kudus Laval. 25-vjeçari është pezulluar për 5 takime pasi ka goditur me shkelm njërin prej kundërshtarëve gjatë njërës prej ndeshjeve miqësore.

Këto vendime vijnë një ditë para se futbolli shqiptar të nisë aktivitetin me Kupën e Shqipërisë.

Vendimet e Disiplinës

1. Lojtari i KF Bylis, Qudus Abiodun Lawal, për goditje me shkelm ndaj kundërshtarit, në bazë të Nenit 47/1/e të KDS dënohet me 5 (pesë) ndeshje pezullim nga aktiviteti futbollistik.
2. Lojtari i KF Tirana, Agustin Gonzalo Torassa, për sjellje josportive ndaj zyrtarit të ndeshjes, në bazë të Nenit 48/1/a të KDS dënohet me 4 (katër) ndeshje pezullim nga aktiviteti futbollistik.
3. Lojtari i KF Tirana, Idriz Batha, për sjellje josportive ndaj zyrtarit të ndeshjes, në bazë të Nenit 48/1/a të KDS dënohet me 4 (katër) ndeshje pezullim nga aktiviteti futbollistik.

LIVE| Mbyllet pjesa e parë në “Air Albania”, Partizani dhe Tirana dhurojnë spektakël (VIDEO)

-

Partizani dhe Tirana përballen sonte në orën 19:00 në stadiumin “Air Albania” për herën e 161-të në historinë e tyre. Në dallim nga derbet e sezoneve të fundit, ky i sotmi ka një rëndësi dhe dukuri të veçantë, pasi si rrallëherë në edicionet e shkuara, të dyja ekipet luftojnë për objektiva madhorë. Kështu që, përballja e sotme mes dy rivalëve historikë të kryeqytetit mund të quhet fare mirë edhe si derbi i së vërtetës.

Thuhet i së vërtetës, pasi ekipi që fiton do ta ketë më të qartë busullën orientuese. Nëse fiton Tirana, e cila në këtë sezon të 82-të të Superiores nuk ka fituar asnjë herë me “demat”, i bie që të besuarit e trajnerit Orges Shehi, jo vetëm që hedhin një hap konkret për sigurimin e biletës europiane, por mbeten në garë deri në fund për mrekullinë… titull.  Për Partizanin është derbi i së vërtetës për faktin se fitorja është ilaçi i vetëm për të synuar titullin kampion. Tri përballjet e fundit në këtë kampionat, 1 barazim dhe 2 fitore, i bëjnë optimistë të besuarit e trajnerit Ilir Daja për të mos devijuar në fund nga korsia e titullit.

Barazimi dhe humbja thjesht mund t’i mbanin më larg kreut, por më pas titulli nuk do të varej tërësisht nga ata në tri sfidat e fundit. Ky mund të jetë derbi i së vërtetës edhe për shumë lojtarë që duan të tregojnë veten dhe për të shtuar kreditet për një hap më të madh në karrierë jashtë vendit. Praktikisht ky derbi vendos shumë edhe për të ardhmen e klubeve dhe lojtarëve.

LIVE: PARTIZANI-TIRANA 0-0

Mbyllet pjesa e parë.

45′ Akordohet 1 minutë shtesë.

45′ Momente tensioni në fushë e lojës, pas ndërhyrjes së rrezikshme të Dansos ndaj Çinarit. Futbollisti i Tiranës ndëshkohet me karton të verdhë.

40′ Traversa i mohon golin e avantazhit futbollistit të Partizanit, Jasir Asani, pas një tentativë nga goditja e dënimit në krahun e djathtë, fati nuk ka qenë me të kuqtë në këto minuta. “Dridhet” bardheblutë.

39′ Najdovski ndëshkohet me karton të verdhë për ndërhyrje me kohë vonesë ndaj Malës. I drejtë vendimi i gjyqtarit Hamiti.

33′ Tjetër pretendim i Tiranës për prekje të topit me dorë brenda zonë, pas dueli mes Dansos dhe Belicës. Tefik Osmani ndëshkohet në stol me karton të verdhë për protesta.

32′ Çinari gjen rrugën e rrjetës, por goli anulohet për pozicion jashtë loje, nga anësori Myftari.

31′ Ndëshkohet me karton të verdhë edhe Broja për ndërhyrje të ndaj Torasës.

30′ Mundësi e shkëlqyer për Partizanin, e pabesueshme çfarë shpërdoron Stenio Zhunior, te zona e 5 metërshit. Te stoli i kuq kërkojnë penallti. Rasti më i mirë deri në këto minuta.

26′ Kristi Vangjeli ndëshkohet me karton të verdhë për ndërhyrje të gabuar ndaj Asanit. Futbollisti i parë i ndëshkuar në këtë sfidë, e cila deri tani ka qenë mjaft korrekte.

23′ Partizani fiton goditjen e dytë nga këndi në këtë sfida.

17′ Kundërpërgjigjet Partizani me Jasir Asanin, gjuajtja e tij ishte qëndrore dhe u ndal pa problem nga portieri Bekaj.

16′ Shans i mirë për Tiranën, Seferi ul bukur në hyrje të zonës një top për Danson, që provon me të majtën. Futbollisti i skuadrës bardheblu, nuk koordinohet siç duhet, tentativa e tij ishte e gabuar dhe shkon shumë larg portës.

14′ Danso pretendon për prekje të topit me dorë brenda zonës, por për gjyqtarin Hamiti, gjithçka e rregullt, protestojnë futbollistët bardheblu.

9′ Pasiguri e Bekajt, portieri i Tiranës, i dhuron goditjen e parë nga këndi Partizanit. Harkon Murataj, por kontrollon gjithçka gardiani bardheblu.

7′ Intesitet shumë i lartë në keto minuta, me të dyja skuadrat që luftojnë fuqishëm për çdo top. Të dy skuadrat duken të etura për ta fituar ndeshjen.

5′ Tirana e nis vrullshëm sfidën, duke ushtruar presion të vazhdueshëm në gjysmëfushën e Partizanit, por ende asnjë rast i rrezikshëm në portat respektive.

1′ Ka startuar sfida në “Air Albania”, bardheblutë luajnë topin e parë nga qendra.

La Liga

PSG “parakalon” presidentin Perez, Sergio Ramos drejt Francës

-

Sergio Ramos ka qenë i pafat këtë periudhë. Shumë dëmtime dhe pak aktivizim, teksa plot mjegull është e mbushur e ardhmja e tij. Në fund të sezonit del lojtar i lirë, dëshira për të vijuar me Real Madrid ekziston, por nuk ka dakordësi mes palëve.

Presidenti Perez i ofron rinovimin me një vit, me opsionin për një tjetër, por 35-vjeçari kërkon dy vite të tjera për të firmosur. Negociatat janë ndërprerë prej kohësh, situatë prej së cilës po tenton të përfitojë PSG.

Kampionët e Francës e kërkojnë prej kohësh. Tani kanë vendosur të shpejtojnë për t’i dhuruar trajnerit Pochettino një emër të madh dhe një lider në repartin e mbrojtjes. Drejtori sportiv, Leonardo po tenton të shfrytëzojë raportet e mira me vëllanë e Ramos.

Oferta? Footmercato zbulon se PSG ka gati një ofertë “2+1” për kapitenin e Realit. Sigurisht edhe një bonus prej tetë shifrash në momentin që firmoset kontrata. Propozim shumë më i bukur dhe më tundues se i Realit. Në fund vendos lojtari andaluzian.

Situatë kaotike/ Panik te skuadra e Liverpulit, tifozët e Junajtidit bllokojnë autobusin. Shpojnë gomat dhe…

-

Është planifikuar për t’u luajtur ditën e sotme ndeshja mes Mançester Juanjtidit dhe Liverpulit, në Premier Ligë.

Sfida ishte planifikuar të zhvillohej një javë e gjysmë më parë, por për shkak të protestave të tifozëve të Junajtidit, që pushtuan stadiumin, ajo u shty për ditën e sotme. Megjithatë as sot nuk është një situatë e qetë, me tifozët e Junajtidit që vazhdojnë protestën e tyre, ku kërkojnë largimin nga pronësia të familjes amerikane, Glejzër.

Ditën e sotme, sapo autobusi me skuadrën e Liverpulit ka zbarkuar nga Mançester, tifozët vendas e kanë bllokuar në rrugë, ku i kanë shpuar edhe gomat. Autobusi ka qenë i shoqëruar nga policia, por tifozët kanë arritur të bllokojnë rrugën me makina, ndërkohë që autobusi vazhdon të jetë i bllokuar, duke ngjallur panik te lojtarët.