Connect with Us

Çfarë i ndodh trupit tuaj nëse pini çaj xhenxhefili çdo ditë

Life Style

Çfarë i ndodh trupit tuaj nëse pini çaj xhenxhefili çdo ditë

Publikuar

-

Çfarë i ndodh trupit tuaj nëse pini çaj xhenxhefili çdo ditë

Prodhimi i xhenxhefilit është një arsye e mirë për të qenë mirënjohës për globalizimin. Edhe pse prodhohet në  Azi dhe duhen deri në 10 muaj për të korrur një rrënjë, ne nuk kemi ndonjë problem për të gjetur këtë delikatesë në asnjë pjesë të botës gjatë gjithë vitit. Në fakt, gjithnjë e më shumë specialistë rekomandojnë të keni çdo ditë xhenxhefil, veçanërisht në formën e  çajit të nxehtë , për shkak të përfitimeve të tij për shëndetin tonë.

Mund t’ju mbrojë nga sëmundjet e zemrës.

Xhenxhefili është i njohur në mesin e studiuesve për aftësinë e tij për të parandaluar sëmundjet e zemrës. Disa përfitime të zemrës përfshijnë një ulje të kolesterolit të keq, një rritje të kolesterolit të mirë dhe uljen e presionit të gjakut.

Mund të ju ndihmojë të kontrolloni peshën tuaj.

Ndjenja e dëshirës për të ngrënë çdo 5 sekonda mund të jetë një nga arsyet pse nuk mund të kontrolloni peshën tuaj, dhe pirja e çajit të xhenxhefilit mund t’ju ndihmojë në një mënyrë kryesore. Studimet kanë zbuluar se kjo rrënjë pikante mund të ulë urinë, si dhe marrjen e ushqimit, dhe është e aftë t’ju bëjë të ndiheni të ngopur.

Mund të ndihmojë në kontrollimin e sheqerit në gjak.

LEXO EDHE:  Pse duhet të hamë çokollatë në mëngjes?

Ju mund ta njihni sheqerin në gjak të lartë si  diabet dhe nëse tipi 2 është ai që keni, ne kemi një lajm të mirë për ju. Disa studime kanë zbuluar se është e mundur të zvogëlohen ndërlikimet e diabetit me vetëm 12 javë të konsumit ditor të xhenxhefilit. Por, në çdo rast, është më mirë të konsultoheni me mjekun tuaj.

Mund të lehtësojë dhimbjen tuaj në gju.

Motoja e xhenxhefilit mund të jetë “jo më dhimbje në gju”. Nëse hani ose pini xhenxhefil për 6 muaj, mund të rezultojë në dhimbje dukshëm më të vogël për ata që kanë artrit në gju.

Mund të parandalojë kancerin.

Ka prova të forta që provojnë se xhenxhefili ka fuqinë për të parandaluar disa lloje të kancereve, të tilla si kanceri i stomakut, pankreasit, mëlçisë dhe kolorektal.

Mund të rrisë sistemin tuaj imunitar.

Vazhdimisht sëmurja mund të jetë një situatë e së kaluarës nëse vendosni të merrni xhenxhefil çdo ditë. Në  21 ditë mund të përjetoni një përmirësim në sistemin tuaj imunitar, i cili mund të rezultojë në një rënie të infeksioneve dhe sëmundjeve./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Showbizz

Antonela zbulon sekretin/ “Së shpejti do të dalë…”

Publikuar

-

Nga

Atdheu zgjodhi Sarën/ Antonela e lumtur në shoqërinë e ish konkurrentit

Antonela Berisha është një nga konkurentet e Përputhen shumë të komentuara. Në programin e sotëm Antonela bëri me dije se së shpejti do të nxjerrë një këngë të sajën. Sipas saj, pjesë e klipit të saj do të jetë Arsimi.

Kjo ka qenë edhe një nga arsyet që Atdheu ish konkurent i përputhen është mërzitur më të dhe nuk vazhduan me takime.

“Unë mendoj që Atdheu është mërzitur me mua se nuk e mora unë pjesë të videoklipit tim. Së shpejti unë do të publikoj një këngë timen dhe pjesë e këtij klipi do të jetë Arsimi”, u shpreh Antonela./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Showbizz

 “Nuk e shoh veten të martuar me shqiptar”/ Ola bën deklaratën e fortë

Publikuar

-

Nga

Konkurentja e Përputhen Ola Zenelaj ditën e sotme ka zhvilluar takimin e radhës me Çimin. Sot dyshja kishte zgjedhur ta zhvilonin takimin e tyre larg zhurmës në një kala.

I pyetur nga Çimi se s aka zgjatur lidhja e saj më e gjatë Ola tha se ka qenë 3 vjet.

Gjithashtu konkurentja deklaroi se nuk e sheh veten të martuar me një djalë shqiptar.

LEXO EDHE:  Cilat ushqime e forcojnë sistemin tonë imunitar?

LEXO EDHE:  Pse duhet të hamë çokollatë në mëngjes?

“Më pëlqejnë djemtë që janë rritur jahstë, kanë një mentalitet tjetër. Djemtë e Shqipërisë janë të egër dhe jam zhgënjyer nga ata. Unë kam qenë e lidhur me djem që më shumë se gjysëm e jetës e kaë kaluar jashtë dhe kanë marrë mentalitetit e vendit ku janë rritur”, është shprehur Ola./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Showbizz

“Unë e di që ta kam thyer zemrën”/ Ledjana publikon videon, kujt ja dedikon

Publikuar

-

Nga

“Mundohemi të hedhim njëri-tjetrin poshtë”/ Ledjana reagon pas akuzave

Konkurentja e Përputhen Ledjana Prenga së fundmi ka trazuar ujrat në program. Ajo prej kohësh është deklaruar që po qëndron në atë program vetëm për Mevalan Shabën.

Por kohët e fundit duket se dyshja janë tërhequr paksa nga njëri tjetri, pasi disa media publikuan se Ledjana ka një lidhje jashtë programit me dikë që ndodhet jashtë vendit. Ledjana e ka mohuar këtë fakt ndërsa Mevlani është shprehur skeptik.

Në një postin në insta storin e saj Ledjana ka publikuar këngën e fundit të Alban Skënderaj me titull “Zjarr në shpirt”.

LEXO EDHE:  5 arsye më shumë pse duhet të qeshni

LEXO EDHE:  10 ushqimet kryesore që luftojnë gripi dhe rrisin sistemin imunitar

“Unë e di që ta kam thyer zemrën më shumë se një herë. Dhe ti e ke të vështirë ta hapësh veten me të tjerë. Jo nuk do të bëj premtime si në altar”, thuhet në videon e publikuar prej saj. Nuk e dimë nëse kjo këngë i dedikohet Mevlanit duke i  thënë se ja ka thyer zemrën dhe duke pohuar kështu lidhjen që ka jashtë. Kjo pritet të shihet në puntat që do të ketë në program. / CNA.al


LEXO TE PLOTE