Connect with Us

Bota e artit në zi/ Shuhet i madhi Mehdi Prodani

Kultura

Bota e artit në zi/ Shuhet i madhi Mehdi Prodani

Publikuar

-

Bota e artit në zi/ Shuhet i madhi Mehdi Prodani

Bota e artit është hidhëruar nga një lajm i zi mbrëmjen e djeshme.

Mësohet se është ndarë nga jeta kitaristi dhe muzikanti i shquar Mehdi Prodani.

Lajmin e ka bërë të ditur nipi i tij Kujtim Prodani, i cili nëpërmjet një statusi në rrjetet sociale, i jep lamtumirën të madhit Mehdi.

“Lamtumirë Mehdi Prodani! Lamtumirë o njeri i rrallë! Paqe !” shkruan ai.

Mehdi Prodani është vlerësuar si një ndër kitaristët më të mëdhenj të Shqipërisë, që kompozoi dhe interpretoi dhjetëra krijime të tij, mes të cilave është edhe “12 vallëzime pa një të shtunë”.

LEXO EDHE:  “Nuk ka tolerime”/ Yuri Kim e prerë: Gjykata Kushtetuese duhet të funksionojë deri në fund të vitit

Kujtojmë se Prodani ishte edhe mësuesi i këngëtares shqiptare Vaçe Zela, ndërsa para se të ndahej nga jeta po përgatiste një koncert recital me përmbledhjen e të gjitha krijimeve të tij./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kultura

Poeti i shquar Lefter Çipa merr dekoratën e lartë/ “Ndëri i Kombit” në Ditën e Pavarësisë

Publikuar

-

Nga

Poeti i shquar Lefter Çipa merr dekoratën e lartë/ “Ndëri i Kombit” në Ditën e Pavarësisë

Presidenti Ilir Meta ka vlerësuar me çmimin “Nder i Kombit” poetin e shquar Lefter Çipa.

Ai e cilëson një burim frymëzimi i përjetshëm i bukurisë së jetës dhe shpirtit njerëzor, eposit historik dhe vlerave morale, identitetit dhe ndjenjës kombëtare.

’Me rastin e 108-vjetorit të Pavarësisë së Shqipërisë, si dhe të 15-vjetorit të përfshirjes së isopolifonisë shqiptare në listën e Kryeveprave të Njerëzimit të mbrojtura nga UNESCO, pata nderin e veçantë të çmoja sot në Vlorën e Flamurit, poetin e shquar Lefter Çipa, me Dekoratën e lartë “Nder i Kombit”, për rolin e tij brilant si krijues, rapsod, mbartës dhe interpretues i perlave të këngëve polifonike shqiptare tradicionale dhe bashkëkohore.

Me frymëzim thellësisht kombëtar, me vargje të shtrydhura nga dallgët e detit dhe të përshkuara nga dashuria për Atdheun, Poeti ynë i shquar Lefter Çipa është një burim frymëzimi i përjetshëm i bukurisë së jetës dhe shpirtit njerëzor, eposit historik dhe vlerave morale, identitetit dhe ndjenjës kombëtare, me kontribut të shquar për lartësimin në UNESCO të polifonisë shqiptare.

Nga kjo baltë e kësaj toke/

Merr një grusht e shtrydhe fort/

Pika gjaku do kullojë/

Luftën e madhe tregon.”

 

LEXO TE PLOTE

Kultura

Covid i merr jetën piktores së njohur

Publikuar

-

Nga

Covid i merr jetën piktores së njohur

Ndahet nga jeta piktorja e njohur Lumturi Blloshmi. Ajo ka humbur jetën në moshën 76 vjeçare, pasi nuk e ka fituar dot betejën me Covid-19.

Lumturi Blloshmi u lind më 1944 në Tiranë. U diplomua për pikturë në Institutin e Lartë të Arteve, sot (AAB).  Blloshmi ka punuar në disa institucione kulturore, dhe në Institutin e Monumenteve të Kulturës në Tiranë.

Blloshmi ekspozuar rregullisht para viteve ’90 dhe me të njëjtin rritëm ka ekspozuar dhe pas tyre, por me të vetmin dallim, që lidhet me realizimin e një numri në rritje të ekspozitave vetjake, si brenda dhe jashtë vendit./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kultura

Aktori Astrit Çerma tregon “çmenduritë” e kohës/ 45 vite nga filmi “Në fillim të verës”

Publikuar

-

Nga

*Si sot e 45 vjet më parë, më 25 nëntor 1975, tek kinema “Partizani”, në orën 6 mbas dite, u bë premjera e filmit “Në fillim të verës”..

Në atë kohë isha i angazhuar me filmin “Thirrja” në Shkodër..

Luçin e kisha lajmëruar me telefon se do të vija dhe i thashë të më presë në konvikt, se nuk i dihej mbrritjes .

Dhe, ke parë…ashtu ndodhi..

Me dhanë “xhipsin” e filmit në dispozicion dhe megjithes unë u bëra gati që në mëngjez, pengesa të ndryshme na bënë që të të nisemi aty nga ora dymbëdhjetë e gjysëm.

Ishim tre vetë. Shoferi, unë dhe Kiço Blushi, i cili, në atë kohë punonte si “skenarist” në kinostudio.

Deri në Laç çdo gjë shkoi mirë, por, aty, në të dalë, tek rruga e drejtë me plepa, befas, dy “shyta” që “përpiqeshin” të parakalonin njëra tjetren, na bllokuan tërë rrugën dhe…

As vetë nuk e dimë si shpëtuam.

Siç morëm vesh më vonë kur “u përmëndëm”, shoferi, një të kthyer të timonit, një goditje rreshqiturazi tek parafangua e pasme me parakolpin e “shytës”, dy, tre rrotullime në ajër, përplasje tek plepi, dhe, për fat, përfunduam në kanalin anësor. Shoferat e “shytave” ndaluan dhe të alarmuar u sulën të na ndihmojn

Përveç ”hutimit”dhe një gërrvishje tek balli, ku bulonte pak gjak i Kiços, asgjë tjetër. Dolëm nga makina dhe..”paf, puf” përnjëherë cigaret..Asnjeri nuk fliste. Tym dynjaja..

.Dy shoferat e “shytave”  mbasi u siguruan se nuk kishim gjë më “zarar”, me vrap nxorrën kavot dhe, një tërhequr “xhipsit” e nxorrën në rrugë…Kullonte ujë…Shoferi, pasi “shkuli” copën e parafangos që varej, u fut në xhipse dhe e…ndezi..Ishte në rregull..E la ashtu të “punonte” dhe ndezi një cigare tjetër…

Ora po shkonte tre..Ç’të bënim?!.

Për çudi, shoferi,i ulur tek tek vëndi tij, sikur të mos kisht ndodhur asgjë, sikur ne kishim qëndruar vetëm për pushim, sa për cigaret, na dha i qetë..- Nisemi…

Hipëm dhe ..u nisëm.

Kiçua vetëm mërmëriste: ”Oii…Ne jemi budallenjë…Idjotë..Të marr..Të shkalluar”…dhe vetëm kaq..

Në Fushkrujë, pimë kafe dhe blemë cigare te tjera..

As nuk diskutohesh që hecnim vetëm me 35-40 km në orë.. Të gjithë na parakalonin. Kishte që edhe i binin borijes me qesëndi,po…kush ja varte…Vetëm paf, puf cigaret…

Në Tiranë hymë në orën pesë e gjysë. Kiçua kërkoi ta ndalonim tek “Vollga”.

.Shoferi desh të më ndalonte tek kinema “Partizani” ku gëlonin njerzit, por ja preva shkurt:- Tek qyteti “studenti” .Godina 20.. .

LEXO EDHE:  Kryemadhi: LSI e para që ka denoncuar çështjen e incineratorëve

LEXO EDHE:  "CityNews.al", tani "CNA.al"/ Ndryshojmë imazhin por jo përmbajtjen

Sapo mbrritëm lajmërova “dezhurnen” për Luçin. Pa mbaruar akoma e bërtitura e saj nëpër shkallë:- Luçianën e kërkon “daja”…Luçi erdhi…- Kam që në orën dy që po pres e veshur – më mërmëriti…

Tek kinemaja arritëm kur dera po mbyllej…Tërhoqa Luçin për dore dhe shtyva njerzit.

– Ku vete ti ore?- mu hakërrye portieri..

– Brenda ore…Si ku vete!…- ja kltheva…

– Ku ore brenda?.Ku e ke ftesën?..- kerrceu .

– Ç’far ftese ore?!…Unë po vij prej Shkodre, ti..

– Ore. Qenke dhe shkodran zotnija jote?..Ku vete pa ftesë ti?!…Ikë ore, qërohu..- më shtyu dhe kërkoi të mbylli deren.

I vra këmbën dhe gjith forcën e shtyva edhe unë..Dhe nuk dihej se si do të përfundonin këto të shtyra po të mos vinte aty Astrit Totua, piktori i filmit.Sa më pa thërriti:

– Ku je more se ty po të presim?.

– Këtu jam – i thashë – po s’më le ky…

– Po…s’ka ftesë..- mërmiriti i hutar portieri

– Ça ftese ore…Ky është kryesori..- dhe thërriti fort për andej nga salla.- Erdhi ore erdhi…Prisni pak…

Unë u rrjeshtova me ekipin, regjizorin, skenaristin, operatorin, aktorët ,dhe hipa në skenë për ceremonin e rastit, ndërsa Luçin, siç më tha më vonë, Astrit e uli në sallë pranë mamasë së Bujar Lakos…

As mbaj mend se ku dhe si e kam parë filmin së bashku me Demir Hyskien. Kur mbaroi duartrokitje të fuqishme dhe njerëz që na uronin dhe na shtrëngonin duart.

Luçi, më gjeti vetë se unë s’po mundia, kaq shumë njerëz më rrethuan.

Edhe Luçi se si më shihte. Ajo dinte që isha aktor. Vetëm kaq. Asgjë tjetër..

Vetëm kur dolëm përjashtë dhe u drejtuam për tek “vollga” ku e kishim lenë me shoferin te takoheshim për kthimin në Shkodër, Luçi, u pështet pas meje dhe më pëshpërit: ” Të kam xhanë”..

Tek “vollga” sapo hymë, na doli përball Kiçua..Ishte “bërë çakërrqef.”.

– U,pu, pu,pu..- tha- Atë që pamë sot..Obobobo..S’kam për ta harruar kurrë…Çfarë…. shpëtimi..Një mrekulli…Oh..Një lindje e dytë -tha…

– Ku e kishte fjalën ai shoku?.Shpëtimi? Mrekullia? Lindia e dytë?Pse?..Ç’far ndodhi sotë?…- më pyeti e shqetësuar Luçi kur u ulëm në restaurant..

– Eee…Po..Ja..Atë që..pamë sotë..- e qetësova unë…- Filmi!.. .Për filmin!…Për çfar tjetër?!/CNA.al.

LEXO TE PLOTE