Connect with Us

Video-Re të mëdha pluhuri në Turqi nga tërmeti/ Shemben ndërtesa, njerëzit vrapojnë nëpër rrugë

Bota

Video-Re të mëdha pluhuri në Turqi nga tërmeti/ Shemben ndërtesa, njerëzit vrapojnë nëpër rrugë

Publikuar

-

Një tërmet i fuqishëm është ndjerë ditën e sotme në brigjet e Egjeut, duke shkaktuar lëkundje në dy shtete, si në Turqi ashtu dhe në Greqi.

Sipas mediave greke epiqendra e tërmetit me magnitudë 6.6 Rihter ka qenë në veri të Samosit, ishull grek pranë Turqisë.
Sipas informacioneve nga Instituti Gjeodinamik, tërmeti ishte me magnitudë 6.6 Rihter me një epiqendër 19 kilometra në veriperëndim të ishullit, ndërsa thellësia e tij ka qenë 10 km.

Lëkundje e forta janë ndjerë dhe në Turqi, në qytetin Dode Dodekanezë pranë Izmirit, ku re pluhuri kanë mbuluar zonën, dhe kanë shkaktuar dëme materiale të shumta. Deri tani nuk raportohet për persona të lënduar, edhe pse siç shihet në pamjet e mëposhtme, dëmet në qytetin turk janë të pallogaritshme. Mes ndërtesave që janë shembur janë edhe disa pallate.

Qindra qytetarë kanë lënë banesat e tyre dhe kanë dalë në rrugë pas panikut që kanë përjetuar./CNA.al

 

LEXO EDHE:  Rama flet në OKB për tërmetin/ Mu desh të anulloja vizitën

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

Makina përplas këmbësorët në Gjermani/ Dy të vdekur, dhe 15 të plagosur

Publikuar

-

Nga

Makina përplas këmbësorët në Gjermani/ Dy të vdekur, dhe 15 të plagosur

Disa persona kanë humbur jetën në Trier, qytet në perëndim të Gjermanisë, pasi një makinë ka hyrë në një zonë pedonale dhe ka marrë përpara këmbësorët.

Nga aksidenti raportohet edhe për persona të lënduar, shkruan policia në Twitter.

Media gjermane DPA konfirmoi se autoritetet kanë arrestuar drejtuesin e automjetit.

Policia deklaroi se i dyshuari është një 51-vjeçar nga zona e Saarburg në Trier.

“Disa persona kanë mbetur të plagosur pasi një makinë hyri në një zonë pedonale në Trier. Ju lutem shmangni zonën, policia është në vendngjarje së bashku me shërbimet e emergjencës”.

LEXO EDHE:  Rama flet në OKB për tërmetin/ Mu desh të anulloja vizitën

LEXO EDHE:  Tërmeti godet juglindjen/Lëkundet dhe Tirana

Autoritetet gjithashtu i kanë bërë thirrje qytetarëve që të shmangin qendrën e qytetit.

“Për shkak të një operacioni në qendër të Trier, ju bëjmë thirrje të shmangni me çdo kusht qarkullimin në qendër të qytetit. Zjarrfikëset dhe forcat e rendit ndodhen në vendngjarje. Do ju informojmë së shpejti”, shkruan këshilli i qytetit të Trierit.

Trier është një qytet me rreth 110 mijë banor në jugperëndim të Gjermanisë, në kufi me Luksemburgun – 190 kilometra në perëndim të Frankfurtit, 50 kilometra larg Luksemburgut./euronews

LEXO TE PLOTE

Bota

Pandemia e koronavirusit/ Kreu i Institutit për Shëndetësi në Itali: Do zgjasë për të paktën edhe një vit e gjysmë

Publikuar

-

Nga

Pandemia e koronavirusit/ Kreu i Institutit për Shëndetësi në Itali: Do zgjasë për të paktën edhe një vit e gjysmë

Pandemia e COVID-19 do të zgjasë për të paktën edhe një vit e gjysmë. Kështu është shprehur presidenti italian i Institutit për Shëndetësi, Silvio Brusaferro, raporton Ansa.

“Në dallim nga fatkeqësitë natyrore që mund të jenë dramatike por edhe afatshkurtëra siç është për shembull tërmeti, pandemia shkakton stres që zgjat më shumë. Dhe, sistemi shëndetësor po punon në zhvillimin e strategjisë që do të na ndihmojë të adaptohemi në një situatë të tillë, e disa prej atyre masave do të jenë sigurisht afatgjata”, shton Brusaferro.

Ai theksoi se deri më sot nga pandemia kemi mësuar shumë që masat parandaluese janë thelbësore, sepse na ndihmojnë në shmangien e një krize shëndetësore.

LEXO EDHE:  Nuk ndalen tërmetet/ Lëkundet sërish vendi

LEXO EDHE:  Zbulohen detaje nga video-skandali i ministrit shqiptar

Sipas tij, masat parandaluese janë shumë të dukshme nëse ato funksionojnë siç duhet. Instituti për Shëndetësi është autoritet më i lartë shëndetësor në Itali./CNA.al.

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Situata nga Covid në Kosovë/ 10 viktima dhe 521 raste të reja

Publikuar

-

Nga

Situata nga Covid në Kosovë/ 10 viktima dhe 521 raste të reja

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike në Kosovë ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit janë shënuar edhe 10 viktima nga koronavirusi i ri.

Sipas IKSHPK-së, nga 1.375 mostra të testuara janë konfirmuar edhe 521 raste të reja me koronavirusin e ri, që e shkakton sëmundjen COVID-19.

Në bazë të raportit, gjatë 24 orëve të fundit janë shëruar edhe 585 pacientë ndërsa raste aktive janë 13.505.

Me këto të dhëna, numri i përgjithshëm i të infektuarve në Kosovë ka arritur në 40.117, prej të cilëve 1.026 kanë vdekur ndërsa 25.586 janë shëruar.

LEXO EDHE:  Nuk ndalen tërmetet/ Lëkundet sërish vendi

LEXO EDHE:  Nuk ndalen tërmetet/ Lëkundet sërish vendi

Rastet e para me koronavirus janë shënuar në mes të muajit mars./rel

LEXO TE PLOTE