Connect with Us

“Pas spitaleve COVID, hapim rajonalët”/ Tomini tregon çfarë do ndodhë me lokalet në bllok

Sociale

“Pas spitaleve COVID, hapim rajonalët”/ Tomini tregon çfarë do ndodhë me lokalet në bllok

Publikuar

-

Covid në Shqipëri/ Shefja e epidemiologjisë: Shumë shpejt do të hiqet ritestimi

Rritja e numrit të të infektuarve me koronavirus në Shqipëri ka detyruar autoritetet vendase që të ndërmarrë hapa të tjerë drejt parandalimit të përhapjes së saj. Ndërkohë që dje u komunikua se po shqyrtohet mbyllja e bareve në zonën e ish-bllokut, drejtoresha e epidemiologjisë pranë IShP-së, Eugena Tomini tha se janë shumë indikatorë që do të çojnë në këtë vendim.

“Realisht vlerësimi i sipërfaqeve gjeografike dhe grumbullimit të moshave të reja ka qenë në fokusin e specialistëve. Blloku është epiqendra ku jemi fokusuar ku grumbullimet janë shumë të mëdha. Popullata e grupmoshës 20-25 vjeç. Është i fokusuar në këtë grupmoshë. Grupmosha e re është shumë aktive gjatë këtyre orëve. Pavarësisht se pube-t janë të mbyllura, të rinjtë vijojnë që të mblidhen” – tha Tomini.

Në një intervistë për Report Tv, Tomini deklaroi se rritja e numrit të rasteve për 100 mijë banorë ka pësuar rritje në 131 gjatë 2 javëve të fundit. Kjo i ka shtyrë ata që të vendosin fillimin e mësimit online.

“Janë monitoruar disa indikatorë. Numri i rasteve që janë në reaminacion. Këto faktor janë vlerësuar dhe monitoruar. Shqipëria ka 131 raste për 100 mijë banorë. Është një incidentë e lartë në 2 javët e fundit. Kjo i shtyu që të vendosin dhe fillimin e mësimit online në universitete. Duke pasur parasysh që studentët kryejnë grumbullime masive, jo vetëm në leksione. Të gjithë këta elementë bën që komiteti të monitorojë situatën” – tha Tomini.

LEXO EDHE:  Menaxhimi i situatës për shkak të Covid-19/ Meksi: Kemi diçka mangut

Me rritjen e numrit të të infektuarve, normalisht është rritur dhe numri i të shtruarve në spitale. Tomini deklaroi se me plotësimin e kapaciteteve të spitaleve COVID, atëherë do të përdoren dhe spitalet rajonalë.

“Skenarët janë aktualisht të hedhur në letër dhe të gatshëm për tu aktivizuar. COVID 3 është gati për tu vendosur në dispozicion. Kemi dhe spitalin COVID 4 si dhe disa qendra shëndetësore të tjera rajonale. Jo vetëm 4 spitalet COVID por do të progresojnë dhe në shtrimin në spitalet rajonale. Për tiu thënë të drejtën, që është ekzaminuar grupmosha e fëmijëve dhe incidenti nuk është shumë i lartë. Nuk kemi pasur shpërthime masive. Nuk e kemi diskutuar faktin duke pasur një numër të ulët të të infektuarve në sistemin parauniversitar. Të gjithë e kemi parë që është një sensibilizim i ndjeshëm. Është shumë e rëndësishme të themi se pavarësisht se ne e mbajmë maskën, është e rëndësishme dhe mënyra e mbajtjes së maskës. Janë disa elementë që duken shumë të vegjël, por që duhen respektuar më shumë” – tha shefja e epidemiologjisë në IShP./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Mbi 100 mijë shqiptarë morën leje qëndrimi në BE gjatë vitit 2019, prirje rritëse për të vajtur në Kroaci

Publikuar

-

Nga

Mbi 100 mijë shqiptarë morën leje qëndrimi në BE gjatë vitit 2019, prirje rritëse për të vajtur në Kroaci

Mbi 100 mijë shqiptarë të Shqipërisë dhe Kosovës përfituan gjatë vitit 2019 për herë të parë leje qëndrimi në një shtet të Bashkimit Evropian, ndërsa bie në sy fakti se Kroacia po kthehet në një mundësi të re për të emigruar.

Të dhënat e Eurostat (kliko këtu për të shqyrtuar raportin) tregojnë se 60,259 persona nga Shqipëria dhe 43,677 nga Kosova përfituan të drejtë për të qenë rezidentë në një nga shtetet e BE-së, e drejtë e fituar kryesisht prej bashkimeve familjare, kontratave të punës apo dhe së drejtës së studimeve.

Numri i lejeve të qëndrimeve shkon paralelisht me prirjen që kanë për emigrim shqiptarët, prirje e cila është e ndryshme për shqiptarët e Shqipërisë dhe ata të Kosovës.

Gjatë vitit 2019, shqiptarët e Shqipërisë përfituan kryesisht leje qëndrimi nga Italia (21,221 leje), Greqia (15,733 leje) dhe Gjermania (12,014 leje).

Bie në sy prirja në rritje për t’u zhvendosur në Kroaci (2,216 leje), kryesisht për punë. Ndërsa në total, nga të gjitha lejet e përftuara nga shqiptarët e Shqipërisë, vetëm 3.7% e leje-qëndrimeve (2,224 leje) u dhanë për edukim – për shqiptarët e Kosovës ky raport është vetëm 2% (894 leje).

Të dhënat nuk përfshijnë Britaninë e Madhe, e cila ka dalë zyrtarisht nga BE-ja, ndërsa nga shtetet e mëdha bie në sy fakti se Franca (2,344 leje) dha shumë pak leje qëndrimi, pavarësisht se prirja e shqiptarëve për të emigruar atje është e lartë.

Për shqiptarët e Kosovës prirja ka qenë kryesisht me zhvendosje drejt Gjermanisë (22,128 leje) më pas vjen Kroacia (6,369 leje), Sllovenia (5,862 leje), Italia (2,329 leje), Franca (1,942 leje) dhe Zvicra (1,778 leje).

LEXO EDHE:  Menaxhimi i situatës për shkak të Covid-19/ Meksi: Kemi diçka mangut

LEXO EDHE:  Ironia e doktorit/ Virusi na sulmoi me çeta partizane

Shifrat në fjalë, të cilat bëjnë fjalë vetëm për emigrimin e ligjshëm, vijojnë të jenë tregues shqetësues për shpopullimin e Shqipërisë dhe Kosovës, pasi kryesisht po largohen moshat e reja.

Sigurisht leje-qëndrimi nuk do të thotë domosdoshmërish shpërngulje e përhershme në një vend të BE-së, por ndjesia e përgjithshme e shqiptarëve mbetet ajo për të mos u kthyer.

Për sa i përket statistikave të përgjithshme, Eurostat thotë se gjatë vitit 2019 pati rreth 3 milionë leje qëndrimi (2,953,138 leje) të dhëna për shtetas jo-evropianë, që krahasuar me vitin 2018, ishin 6% më shumë.

Ukraina (756 mijë), Maroku (132 mijë) dhe India (130 mijë) janë shtetet, qytetarët e së cilëve përfituan më shumë leje qëndrimi nga BE-ja.

Për sa i përket rajonit të Ballkanit Perëndimor, kryeson Serbia (62,163), ndërsa Shqipëria dhe Kosova bëjnë pjesë mes 20 shteteve prej-ardhëse të qytetarëve që iu dha leja e qëndrimit.

LEXO TE PLOTE

Sociale

“Dallëndyshja e parë “Rozafa” u ngrit”/ Gjergj Luca hap 200 vende të reja pune në Gramsh

Publikuar

-

Nga

“Dallëndyshja e parë “Rozafa” u ngrit”/ Gjergj Luca hap 200 vende të reja pune në Gramsh

Gjergj Luca, biznesmeni dhe pronari i kompania më e madhe në vend për përpunimin dhe eksport-importin e Peshkut, “Rozafës”, ka hapur 200 vende të reja punë në Gramsh.

Në inagurimin e “Rozafës”  e cila vetëm përvecc vendeve të reja të punës, synon ta kehjë Gramshin në një në një pikë agro-turistike ku të shijohen prodhimet bujqësore të zonës, peshku i liqenit dhe i Adriatikut, ka qenë i pranishëm dhe kryetari i Grupit Parlamentar të PS-së, Taulant Balla.

Teksa ka ndarë dhe disa foto nga ky aktivitet, Balla shkruan se për 30 vite në Gramsh nuk u ngrit asnjë ndërmarrje e re punësimi, por sot është kthyer në një destinacion të rëndësishëm investimesh.

“Jam shumë krenar që kemi arritur të krijojmë modele të suksesshme të mbështetjes së sipërmarrjes që krijon vende pune. Edhe pse 2020 po mbyllet si një vit i vështirë për shkak të pandemisë, vazhdojmë të krijojmë mundësi të reja punësimi.

Për 30 vite në Gramsh nuk u ngrit asnjë ndërmarrje e re punësimi. Pse? Sepse deri në vitin 2013 Gramshi konsiderohej një xhep i harruar. Sot Gramshi është një nyjë lidhëse, pjesë e një aksi të ri rrugor me standarde ndërkombëtare, që do të lidhë Shqipërinë e Mesme me Qarkun e Korçës. Sot Gramshi është një destinacion agro-turistik.

Sot Gramshi është një destinacion i rëndësishëm investimesh, ku krahu i kualifikuar nuk mungon. Qëllimi ynë është që Gramsh të ngremë një ndërmarrje mekanike duke shfrytëzuar eksperiencën ekzistuese në ish-ndërmarrjet shtetërore.

Dallëndyshja e parë “Rozafa” u ngrit, e bashkë me të edhe 200 vende të reja pune ndihmojnë familjet e varfëra të Gramshit. Shumë shpejt edhe shndërrimi i saj në një pikë agro-turistike ku të shijohen prodhimet bujqësore të zonës, peshku i liqenit dhe i Adriatikut.”

 

LEXO EDHE:  “50 mijë persona mund të kenë qenë në kontakt me COVID-19″/ Mjeku zbulon kur do mposhtet

LEXO EDHE:  “S’mund të bësh trimin”/ Skëndër Brataj tregon si e përjetoi infektimin me koronavirus

 

 

LEXO TE PLOTE

Sociale

Ulen temperaturat, rikthehen vranësirat dhe reshjet/ Parashikimi i motit për këtë javë

Publikuar

-

Nga

Ulen temperaturat, rikthehen vranësirat dhe reshjet/ Parashikimi i motit për këtë javë

Këtë javë moti do të pësojë ndryshim krahasuar me ditë të tëra plot diell.
Dita e hënë parashikohet të ketë mot me alternime vranësirash dhe kthjellime. Reshje shiu me intensitet të ulët deri në orët e mëngjesit përgjatë zonave malore, në lartësinë mbi 800 metra në verilindje reshje bore.

Dita e martë parashikohet të ketë mot kryesisht me diell dhe vranësira të pakta. Dita e mërkurë parashikohet të ketë mot të vranët. Reshje shiu të herëpashershme me intensitet të ulët në pjesën më të madhe të vendit, ndërsa në veriperëndim e jug reshje me intensitet deri mesatar. Në veri-verilindje në lartësinë mbi 1200 metra reshje bore.

Dita e enjte parashikohet të ketë mot kryesisht të vranët. Reshje shiu me intensitet mesatar. Në veri-verilindje në lartësinë mbi 800 metra reshje bore, ndërsa në juglindje në lartësinë mbi 1000 metra. Dita e premte do të vijojë me mot të vranët e reshje shiu me intensitet mesatar e lokalisht përgjatë vijës bregdetare reshje me intensitet deri të lartë. Në zonat malore në lartësinë mbi 800 metra reshje bore.

Era parashikohet të jetë kryesisht nga kuadrati i jugut me shpejtësi mesatare 1-8m/sek, e cila hera-herës do të fitoj shpejtësi deri në 20-25m/sek kryesisht ditën e mërkurë dhe të enjte.

LEXO EDHE:  “50 mijë persona mund të kenë qenë në kontakt me COVID-19″/ Mjeku zbulon kur do mposhtet

LEXO EDHE:  Pritet përkeqësim i situatës së COVID-19/ Tomini: Kemi shumë pacientë me moshë të re në spitale

Temperaturat do të pësojnë luhatje të ndjeshme si më poshtë./CNA.al

LEXO TE PLOTE