Connect with Us

“Nuk kemi arsye për t’i besuar asnjë politikani, as presidentit”/ Meta kërkon ndryshimin e Kushtetutës

Aktualitet

“Nuk kemi arsye për t’i besuar asnjë politikani, as presidentit”/ Meta kërkon ndryshimin e Kushtetutës

Publikuar

-

Meta kthen në Kuvend ligjin për “Kodin Zgjedhor”

Presidenti Ilir Meta tha se Kushtetuta e Shqipërisë duhet të ndryshojë për të mos lejuar më Parlamentin të ndryshojë atë, pa miratimin popullor përmes një referendumi. Për Metën, nuk duhet të besohet asnjë politikan, madje as presidentin aktual.

“Asgjë e mirë, e sigurt, afatgjatë, europiane, nuk do të ndodhë në Shqipëri, pa u miratuar ligji për referendum. Dhe pa u bërë një ndryshim në Kushtetutë që Kushtetuta nuk mund të ndryshohet kurrsesi as nga 140 deputetë të ligjshëm, por çdo ndryshim duhet bërë me referendum. Nuk besoj se pas 22 vitesh kemi më arsye t’i besojmë çdo politikani, përfshirë edhe presidentin aktual”, tha Meta, i pranishëm në një tryezë të organizuar nga shoqëria civile, të quajtur “Nisma kombëtare për Referendum”. CNA.al/

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Politikë

Belind Këlliçi uron mësuesit/ Shpalos disa pika të programit të PD për arsimin

Publikuar

-

Nga

Belind Këlliçi uron mësuesit/ Shpalos disa pika të programit të PD për arsimin

Kreu i FRPD Belind Këlliçi ka uruar mësuesit dhe pedagogët me rastin e festës së 7 marsit.

Përmes një postimi në rrjetin social Facebook, ku ka ndarë edhe disa foto nga takimi me banorët në zonën e Kombinatit, Këlliçi shpalosi edhe pikat e programit të PD për arsimin, mes të cilave renditi rritjen e pagës për mësuesit dhe pedagogët dhe miratimin e një ligji të ri për arsimin.

“Duke i uruar përulësisht 7 marsin të gjithë mësuesve shqiptarë, më lejoni të ndaj me ju disa nga pikat e programit të PD për arsimin, të cilat ishin pjesë e diskutimit me mësues e pedagogë në Kombinat.

LEXO EDHE:  73 vjet nga themelimi i shkollës “Skënderbej”/ Meta: Shtyllë e atdhedashurisë dhe patriotizmit

LEXO EDHE:  Thellohen përplasjet Rama-Meta/ Përgjigjet “dhëmb për dhëmb” presidenti: Mos guxo…

Rritje me 60% e pagave të mësuesve dhe as edhe një mësues nuk do të marrë më pak se 700 Euro në muaj rrogë.

Miratimi i një ligji të ri për Arsimin e Lartë.

Paga 900 euro në muaj për pedagogët dhe 1300 euro në muaj për profesorët.

Grante për Institucionet Publike të Arsimit të Lartë, për modernizimin e infrastrukturës fizike e pedagogjike.

Më shumë para për arsimin, arsimtarët dhe arsimdashësit, dhe JO për PPP korruptive!

Ndryshimi po vjen! Jemi bashkë e do t’ia dalim!”, shkruan Këlliçi./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Emrat/ CNA.al zbulon kandidatët e listës së LSI

Publikuar

-

Nga

Emrat/ CNA.al zbulon kandidatët e listës së LSI

Një ditë përpara dorëzimit të emrave zyrtarisht në KQZ, CNA.al ka zbuluar emrat e kandidatëve të LSI-së që do kryesojnë listat e qarqeve.

LSI e drejtuar nga Monika Kryemadhi do jetë në koalicion më vete, jo me PD-në e Bashës, një skemë kjo për të rritur numrin e mandateve, apo për të marrë sa më shumë vota majtas LSI, që mund të dëmtonin socialistët.

CNA.al sjell më poshtë kandidatët kryesorë, pra ata që LSI i quan të sigurt. Sipas votave të marra në tre palë zgjedhje me sistemin proporcional rajonal LSI ka pasur një rritje të vazhdueshme.

Në vitin 2009, LSI dhe koalicioni i saj  morrën 84 mijë vota dhe 4 mandate deputetësh, të cilat i përdorën për tu bashkuar në qeveri me ish-kryeministrin Sali Berisha.

Në vitin 2013 në koalicion me socialistët, LSI morri 180 mijë vota dhe 16 mandate deputetësh.

Në vitin 2017 e vetme përballë aleancës Rama-Basha, LSI e drejtuar nga Ilir Meta për herë të tretë njohu rritje, duke shkuar 225 mijë vota dhe 19 mandate.

Zgjedhjet e 25 prillit janë të parat nën drejtimin e Monika Kryemadhit, e cila ka larguar nga partia shumë nga themeluesit, drejtuesit dhe ish-deputetët e saj. LSI vjen më emra të rinj në disa qarqe por shumica e emrave janë besnikët e mbetur të Kryemadhit dhe Metës.

LEXO EDHE:  Pas pak fillojmë me sqarimin e “Ramaformë”/ Çfarë paralajmëron Meta

LEXO EDHE:  Thellohen përplasjet Rama-Meta/ Përgjigjet “dhëmb për dhëmb” presidenti: Mos guxo…

Lista e LSI:

Tiranë

-Petrit Vasili

-Klajda Gjosha

-Floida Kërpaci

-Vojo Bregu

-Erisa Xhixho

Elbasan

-Monika Kryemadhi

-Edmond Haxhinasto

Durrës

-Elona Guri

-Bahri Shaqiri

Berat

-Ardit Çela

-Aurela Agalliu

Vlorë

-Luan Rama

Fier

-Monika Kryemadhi

-Kejdi Mehmetaj

Gjirokastër

-Vangjel Tavo

Korçë

-Endrit Braimllari

Shkodër

-Agron Çela

Lezhë

-Viktor Tushaj

Kukës, Dibër mbështeten listat e PD./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Në Kuvend mos ketë më biznesmenë”/ Meta: Personat me integritet të jenë pjesë e listës

Publikuar

-

Nga

“Në Kuvend mos ketë më biznesmenë”/ Meta: Personat me integritet të jenë pjesë e listës

Presidenti Ilir Meta foli nga Korça për zgjedhjet e 25 prillit, teksa iu bëri thirrje krerëve të partive politike që të fusin në lista figura të pastra dhe me integritet.

I pyetur nga gazetarët lidhur me largimin e disa figurave të PS dhe zëvendësimin e tyre me inxhinieren Luljeta Bozo apo shefen e Infektivit, Najada Çomo, Meta u përgjigj se nuk ka asnjë koment, ndërsa bëri thirrje që qytetarët të përfaqësohen nga ësues e pedagog dhe jo nga biznesmenë në Kuvendin e ardhshëm.

“Nuk kam asnjë koment për asnjë parti vetëm kam një lutje, ju lutem sa më shumë pedagoge e pedagogë, sa më shumë të rinj të arsimuar, sa më shumë figura të pastra dhe ju lutem shumë sa më pak biznesmenë në Kuvendin e Shqipërisë.

LEXO EDHE:  Meta sërish kundër Soros/ Duhet të mbrojmë interesat tona kombëtare

LEXO EDHE:  Meta sërish kundër Soros/ Duhet të mbrojmë interesat tona kombëtare

Jo se kam diçka me biznesmenët, por është e rëndësishme të kemi në Kuvend njerëz me integritet. Nuk dua të hyj në emra, s’më intereson asnjë parti. Sa më shumë figura të ndritura dhe me integritet, në mënyrë që gjithë shoqëria të përfaqësohet siç e meriton në Kuvendin e ardhshëm të Shqipërisë. Janë zgjedhje shumë të rëndësishme për 100 vitet e ardhshme, sepse janë kryekushti për integrimin. Do ta kalojmë me hir a me pahir në kuptimin më të mirë të kësaj fjale”, tha Meta./CNA.al

LEXO TE PLOTE