Connect with Us

Mund të strehojë jashtëtokësorët/ Shkencëtarët zbulojnë planetin “mashtrues” me përmasa të Tokës

Kuriozitete

Mund të strehojë jashtëtokësorët/ Shkencëtarët zbulojnë planetin “mashtrues” me përmasa të Tokës

Publikuar

-

Mund të strehojë jashtëtokësorët/ Shkencëtarët zbulojnë planetin "mashtrues" me përmasa të Tokës

Shkencëtarët kanë zbuluar një planet mashtrues me madhësi të Tokës që mund të strehojë jashtëtokësorët po endet në Rrugën e Qumështit.  Zbulimi mbështet një teori që galaktika jonë është e mbushur me jashtëtokësorë që enden në errësirën e hapësirës.

Ata janë më të vështirët për tu zbuluar por ka më shumë të ngjarë të jenë pjellore. Disa do të kenë oqeane të lëngëta nën koren e tyre të akullt. Planeti i ‘zbuluar falas’ i sapo zbuluar është më i vogli i gjetur ndonjëherë. Zgjeron në mënyrë dramatike horizontin në kërkimin të jetës jashtëtokësore.

Hetuesi i parimit Profesor Andrzej Udalski tha: “Zbulimi ynë demonstron se planetë me lundrues të lirë me masë të ulët mund të zbulohen dhe karakterizohen duke përdorur teleskopë të bazuar në tokë.”Ata nuk janë të lidhur me asnjë diell që do të thotë se ata lëvizin pa qëllim. Ekipi i Universitetit të Varshavës përdori një teknikë të quajtur mikrolenizimi i gravitacionit.

Mënyra se si drita e një ylli të largët ndryshoi kur ajo u shtrembërua nga graviteti i një ylli tjetër tradhtoi praninë e planetit. Rezulton nga teoria e relativitetit të përgjithshëm të Ajnshtajnit. Duke matur kohëzgjatjen e një ngjarjeje dhe formën e kurbës së dritës ata mund të vlerësojnë masën e objektit thjerrëz. Me emrin OGLE-2016-BLG-1928, është më e shkurtra e regjistruar ndonjëherë që zgjat vetëm 42 minuta. Kjo tregon se ishte shkaktuar nga një objekt shumë i vogël. Për ta vënë atë në perspektivë zakonisht ndodhin brenda disa ditësh dhe identifikoni yjet. Ata që i atribuohen planetëve të tjerë mashtrues kanë kaluar për disa orë.

LEXO EDHE:  Dy antibiotikët që po studiohen për trajtimin e Covid-19/ Problemet që shqetësojnë kardiologët

Astronomët OGLE (Eksperimenti i Lensimit Optik Gravitacional) ofruan provat e para për një popullatë të madhe të planetëve mashtrues në Rrugën e Qumështit disa vjet më parë. Ata përdorën teleskopin Varshavë me katër këmbë të vendosur në Observatorin Las Campanas në Kili.

Planetët mashtrues besohet se janë formuar në disqet protoplanetare rreth yjeve para se të nxirren nga bashkëveprimet gravitacionale me objekte të tjera në sistem. Në fillim të këtij viti një ekip amerikan vlerësoi se ka më shumë se 100 miliardë planetë mashtrues që rrotullohen vetëm rreth Rrugës së Qumështit./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Dikur ishte një shkollë riedukimi për “djemtë e këqinj”/ Ky është ishulli privat që shitet për 3.2 milionë dollarë

Publikuar

-

Nga

Dikur ishte një shkollë riedukimi për “djemtë e këqinj”/ Ky është ishulli privat që shitet për 3.2 milionë dollarë

Ishulli Ulvsnes, një ishull privat në një fjord norvegjez, është në shitje për 3.2 milion dollarë.

Norvegjia është e famshme për fjordet e saj, të cilat janë xhepat e oqeanit pa dalje në det nga tre anët. Sipas Aktiv Eiendomsmegling, agjent i listimit, Ulvsnes ka pamje panoramike të njërit prej këtyre fjordeve të famshëm, Sørfjorden, ndërsa mbetet relativisht i arritshëm nga Bergen, një nga qytetet më të mëdha në vend.

Ishulli kishte një histori interesante përpara se të dilte në tregun publik të pasurive të patundshme, për Aktiv. Sipas listës, ai shërbeu si një shkollë riedukimi “djemtë e këqinj” deri në 1982, në të cilin pikë u shndërrua në një institucion korrektues me siguri të ulët.

LEXO EDHE:  Shkencëtarët që pretendojnë se mund të provojnë ekzistencën e Zotit

LEXO EDHE:  20 këshilla për një jetë më të bukur

Shikoni nga afër ishullin privat, i cili vjen me 30 ndërtesa, shtigje shëtitjeje dhe një fushë futbolli./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

11 shenjat paralajmëruese të fenomeneve natyrore që secili prej nesh duhet të dijë

Publikuar

-

Nga

Çdo fenomen natyror e ka të qartë kartën e thirrjes së nënshkrimit. Mund të jetë një ngjyrë qielli e pazakontë, një tingull i çuditshëm, apo edhe jeta e egër që sillet çuditërisht – diçka i paraprin gjithnjë ngjarjes.

Bright side ka krijuar një listë të shenjave që mund t’ju ndihmojnë të identifikoni lehtësisht katastrofat dhe të jeni të përgatitur për t’u marrë me to.

Pemë në formë J

Nëse shihni pemë në formë  e shkronjës “J”, është një fenomen që tregon se Toka po lëviz dhe mund të kemi të bëjmë me një rrëshqitje të Tokës.

Qielli i gjelbër

Ju ka ndodhur që t ashihni qiellin në një ngjyrë të pazakontë për shembull të gjelbër.Pamja është krejtësisht apokaliptike, por në të vërtetë është një shenjë mjaft e zakonshme e stuhive të fuqishme . Stuhitë ndodhin kryesisht në mbrëmje , kur drita blu e diellit, të cilën kryesisht e shohim gjatë ditës, po ndërthuret me dritën e kuqe, të dukshme gjatë perëndimit të diellit. Rezultati, i filtruar përmes reve të rënda, është një ngjyrë jeshile në qiell.

Valët e kryqëzuara në det

Kur shihni një det të çuditshëm, një model katror në det, ka më shumë të ngjarë që ekziston një  rrymë grisëse që fshihet nën sipërfaqen e ujit. Dhe ata janë jashtëzakonisht të rrezikshëm. Rrymat e pjerrëta janë përgjegjëse për vdekjen e mbi 100 njerëzve çdo vit në SH.B.A. Ky model ndodh kur 2 sisteme rryme përplasen me njëri-tjetrin ose kur era shtyn valët në një drejtim dhe rryma nënujore i shtyn ato në një tjetër.

Kafshët sillen çuditshëm

Kur kafshët kolektivisht vendosin të godasin rrugën papritmas, kjo mund të jetë një sinjal i një  tërmeti . Kafshët gjithashtu mund të shfaqin sjellje të çuditshme dhe shqetësim. Sa më afër qendrës sizmike, aq më herët ata e kuptojnë se diçka nuk është në rregull. Ekzistojnë  disa teori se si saktësisht kafshët ndiejnë një tërmet që vjen, i cili mund të përfshijë jonizimin e ajrit ose erën e gazrave të lëshuar para një shpërthimi.

Flokët përpjetë

Nëse ndieni që ju janë ngritur flokët përpjetë dërgojini përshëndetjet për stuhi dhe vetëtima të pritshme. Rrufeja godet vetëm pas një  grumbullimi të ngarkesës , dhe nganjëherë njerëzit mund ta ndiejnë këtë grumbullim kur po ndodh afër.

Re në formë muri dhe re në formë hinke

Retë e murit janë re të mëdha dhe të dendura që ulen ulët dhe përhapen deri në  5 milje të gjata. Ato formohen kur ajri i ngrohtë me lagështi ngrihet shpejt dhe zhvendos ajrin më të ftohtë të lagësht sipër, duke bërë që presioni të bjerë. Nëse reja fillon të rrotullohet, ajo mund të krijojë një  tornado . Në mënyrë të ngjashme, retë e hinkës në formë koni mund të shkaktojnë një tornado gjithashtu nëse koni i tyre prek tokën .

LEXO EDHE:  Shkencëtarët që pretendojnë se mund të provojnë ekzistencën e Zotit

LEXO EDHE:  Tiparet që duhet të ketë mashkulli ideal sipas shkencëtarëve

Unazë rreth hënës ose diellit

Ndonjëherë mund të jeni dëshmitar i një  aureole të lehtë rreth diellit dhe hënës. Këto unaza në të vërtetë janë re të hollë cirrus, të përbërë nga grimca të vogla akulli. Drita e diellit ndahet dhe reflektohet përmes këtyre kristaleve, kështu që ne mund ta shohim atë si një aureolë aktuale. Dhe, si ylberët, unazat e diellit janë personale – të gjithë shohin modelin e tyre unik të dritës! Por retë e larta të cirrusave shpesh vijnë përpara një  stuhie , e cila është  veçanërisht e vërtetë për halos hënore.

Largimi i baticës

Nëse jeni në plazh dhe uji tërhiqet papritmas, një  tsunami ka të ngjarë të jetë në rrugë. Tsunamit ndodhin për shkak të një tërmeti të fuqishëm ose ndonjë lloj tjetër shpërthimi diku në fund të oqeanit. Ata mund të udhëtojnë jashtëzakonisht shpejt – rreth 500 milje në orë – kështu që ju ndoshta nuk do të shihni një valë që afrohet. Por kjo  do të ekspozojë një pjesë të gjerë të detit që nuk është normalisht e dukshme, madje edhe me baticë.

Kafshët që vrapojnë drejt jush

Nëse shihni kafshë dhe zogj që vrapojnë dhe fluturojnë drejt jush, mund të ketë një  zjarri pas tyre. Ikja dhe fshehja janë strategji mbijetese për jetën e egër dhe po përpiqet ta bëjë më të mirën. Tymi, ajri i nxehtë dhe një erë e ndezur janë gjithashtu shenja të forta të zjarreve.

Bora e plasaritur

Imagjinoni veten duke bërë ski ose shëtitje në dimër. Ju po kontrolloni për të parë nëse bora ndihet e zbrazët për ju ose nëse dëgjoni një tingull specifik të ” fyellit ” nën këmbë. Dhe mbi të gjitha nëse ka çarje në dëborë. Të gjitha këto gjëra mund të sinjalizojnë një ortek që po afron . Këto çarje nënkuptojnë që bora ngadalë rrëshqet. Bora mund të udhëtojë më shpejt se 200 milje në orë dhe është jashtëzakonisht e vështirë të shpëtosh.

Dielli i flaktë

Çdo herë në kohë, njerëzit mund të vërejnë shpërthime të pabarabarta përgjatë konturit të diellit. Këto rrezet e diellit shpesh shoqërohen nga aurora të forta në të gjithë botën dhe janë një  shenjë e një  stuhie diellore . Shkaktohet nga shqetësime në fushën magnetike të diellit: shpërthimet e rrezatimit dhe gazit në sipërfaqen e diellit janë aq masive sa mund të arrijnë edhe ne në tokë.

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Pamje mahnitëse!/ Kisha të mbuluara me mjegull, rrënojat e frikshme të anijeve dhe “ndërtesat magjike”

Publikuar

-

Nga

Pamje mahnitëse!/ Kisha të mbuluara me mjegull, rrënojat e frikshme të anijeve dhe "ndërtesat magjike"

Këto fotografi të pabesueshme ofrojnë një dritare drejt historisë që ekziston përreth.

Ato janë imazhet fituese dhe të zgjedhura në Çmimet e Fotografit Historik të Vitit 2020 , të cilat u zbuluan sot nga transmetuesi dhe historiani Dan Snoë dhe ekspertët e udhëtimeve historike dhe kulturore Trip Historic.

Snow tha se “këto monumente kulturore qëndrojnë si një dëshmi e historive të pabesueshme që ndodhën rreth nesh”, ndërsa Claudia Kenyatta nga Historia e Anglisë shtoi: për shkrepje mahnitëse ajrore.

LEXO EDHE:  E pabesueshme/ Shkencëtarët zbulojnë frutin mesdhetar që mund të kurojë kancerin

LEXO EDHE:  Shkencëtarët: COVID edhe më i rrezikshëm, përhapet nga ajri

Për më tepër shihni galerinë e mëposhtme me fotot nga vendet më të bukura dhe historike në botë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE