Connect with Us

“Basha ka për qëllim të mbajë monopolin e PD”/ Topollaj: Bindja Demokratike është forcë opozitare

Aktualitet

“Basha ka për qëllim të mbajë monopolin e PD”/ Topollaj: Bindja Demokratike është forcë opozitare

Publikuar

-

Topollaj letër kryetarit të Këshillit Bashkiak”/ “Tani që Veliaj u shërua, organizoni mbledhje

Anëtari i bordit drejtues të Bindjes Demokratike Fabjan Topollaj u shpreh se krijimi i partive të reja opozitare erdhi si pasojë e zhgënjimit të demokratëve dhe humbjes së 230 mijë votave nga zgjedhjet vendore të 2017. Gjatë një interviste për “A2 CNN”, Topollaj akuzoi Bashën se nuk po bën opozitë dhe qëllimi i vetëm i tij është mbajtja e monopolit të opozitës. Sipas tij, Bindja Demokratike ishte partia e vetme që u përball me mazhorancën në zgjedhjet vendore të 30 qershorit.

“E djathta shqiptare ka nevojë të pasurohet. Zgjedhjet e fundit opozita shqiptare i ka anuluar dhe i ka munguar rreth 230 mijë vota dhe ky hambar votash do të duhet të grumbullohet nga dikush. Trajektorja e PD nën drejtimin e Bashës ka qenë e ditur prej kohësh. Qëllimi i Bashës është të mbajë monopolin e opozitës dhe e trajon si pronë të tij dhe nuk do e ndërroj me asnjë tjëetër. Çdo faktor politik e cakton vetë pozicionimin e tij. BD është forcë opozitare, aq opozitare sa ishim të vetmit që u përballëm me Ramën në zgjedhje. Reagimi i Bashës nuk më cudit fare. Qëllimi i i tij kryesor është të mbaj PD”, tha Topollaj. CNA.al/

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

Ndryshojnë rregullat e karantinës/ Sa ditë do duhet të izolohet një i infektuar dhe kontaktet e tij të ngushta

Publikuar

-

Nga

Ndryshojnë rregullat e karantinës, sa ditë do duhet të izolohet një i infektuar dhe kontaktet e tij të ngushta

Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve do të shkurtojnë kohëzgjatjen e rekomanduar të karantinës pas ekspozimit ndaj një personi pozitiv për COVID-19n.

Sipas një zyrtari të lartë të administratës, udhëzimet e reja do të lejojnë njerëzit që kanë rënë në kontakt me dikë të infektuar me virusin të rifillojnë aktivitetin normal pas 10 ditësh, ose pas 7 ditësh nëse janë testuar negativisht. Kjo është shumë më pak se sa periudha 14-ditore e rekomanduar që nga fillimi i pandemisë.

Zyrtari tha se ndryshimi i politikës është diskutuar prej disa kohe, pas studimit që shkencëtarët i kanë bërë periudhës së inkubacionit për virusin. Politika e re do të përshpejtojë kthimin në aktivitetet normale të atyre personave që vlerësohen të kenë qenë në “kontakt të ngushtë” me njerëz të infektuar.

CDC kishte thënë se periudha e inkubacionit për virusin mendohej të ishte 14 ditë, shumica e individëve u infektuan dhe shfaqën simptoma midis 4 dhe 5 ditëve pas ekspozimit.

LEXO EDHE:  Xhafaj akuza opozitës/ Në vend që të mbështesë policinë, ajo…

LEXO EDHE:  PD: Shkupi të garantojë jetën e qytetarëve shqiptarë

Nuk është hera e parë që CDC u bën ndryshime udhëzimeve për koronavirusin. Në korrik, agjencia shkurtoi, nga 14 në 10 ditë, udhëzimin e saj se për sa kohë një person duhet të qëndrojë në izolim që nga momenti kur ka përjetuar simptoma të COVID-it, nëse nuk është më i sëmurë.

Udhëzimi i ri u prezantua të martën në një takim të grupit të posaçëm të Shtëpisë së Bardhë për koronavirusin./VOA

LEXO TE PLOTE

Kronika

Aksidentoi 36 vjeçaren/ Arrestohet shoferi i kamionit në Gramsh

Publikuar

-

Nga

Aksidentoi 36 vjeçaren/ Arrestohet shoferi i kamionit në Gramsh

Një 30-vjeçar nga Gramshi është arrestuar pasi ka aksidentuar një grua në aksin rrugor Gramsh-Kodovjat.

Mësohet se shtetasi me inicialet E. Sh., e ka aksidentuar 36-vjeçaren me iniciale F. S., ndërsa drejtonte një kamion. Kjo e fundit ndodhet jashtë rrezikut për jetën./CNA.al.

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Përfshihet nga flakës kati i 6 i një pallati në Durrës/ Janë shkaktuar vetëm dëme materiale

Publikuar

-

Nga

Përfshihet nga flakës kati i 6 i një pallati në Durrës/ Janë shkaktuar vetëm dëme materiale

Kati i gjashtë i një pallati në qytetin e Durrësit është përfshirë nga flakët.

Njoftohet se godina që është përfshirë nga flaktën ndodhet në afërsi të ish-fabrikës së bukës në Durrës.

Nuk dihen ende shkaqet që kanë çuar në nisjen e flakve, ndërsa paraprakisht mësohet se ka pasur vetëm dëme materiale.

Zjarrëfikja dhe policia kanë mbëritur në vendngjarje dhe po punojnë për zbardhjen ngjarjes./CNA.al.

LEXO TE PLOTE