Connect with Us

Situatë alarmante nga Covid në Spanjë/ Rekord i ri me raste të reja brenda ditës, 173 viktima

Bota

Situatë alarmante nga Covid në Spanjë/ Rekord i ri me raste të reja brenda ditës, 173 viktima

Publikuar

-

Situatë alarmante nga Covid në Spanjë/ Rekord i ri me raste të reja brenda ditës, 173 viktima

Situata e pandemisë ka arritur në nivele alarmante në Spanjë. Autoritetet shëndetësore kanë raportuar një rekord të ri ditor me 23,580 raste në 24 orë.

Sipas të dhënave një total prej 1,136,503 njerëz janë infektuar me koronavirus që nga fillimi i pandemisë .

Ndërkohë, 173 persona kanë humbur jetë në 24 orët e fundit si pasojë e virusit të rrezikshëm, duke e çuar numrin e të vdekurve në 35,639./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Bota

Biden fton Shqipërinë në ‘Samitin e Demokracisë’, Serbia lihet jashtë

Publikuar

-

Nga

Presidenti i SHBA, Joe Biden në fillim të dhjetorit do të përmbushë një nga premtimet e tij në fushatë, mbajtjen e një ‘Samiti për Demokracinë’.

Një aktivitet i tillë do të mbahet për herë të parë dhe pritet të bëjë bashkë mbi 100 vende për ndaluar rënien e demokracisë dhe erozionin e të drejtave dhe lirive në botë.

Aktivistët e të drejtave të njeriut kanë ngritur shqetësim për disa të ftuar, të cilët akuzohen për pushtet autoritar dhe shkelje të lirive.

Në një farë mënyrë, Biden do të rreshtojë vendet liberale dhe demokratike kundër diktaturave dhe do të diskutojë mbi rrugët që do të luftohet kërcënimi që vjen nga Kina, Rusia dhe vende të tjera rivale.

LEXO EDHE:  143 raste të reja me Covid/ Humbin jetën 6 pacientë, shërohen 51

LEXO EDHE:  Shtimi i rasteve me Covid/ Gjykata e Tiranës mbyll dyertNë një listë të publikuar nga “Politico”, nga vendet e rajonit Ballkanit Perëndimor bën pjesë Shqipëria, Maqedonia e Veriut, Mali i Zi në listë mungojnë Kosovë. Serbia dhe Bosnje Hercegovina.

Në listë mungojnë dhe vende si Hungaria dhe Turqia ndërsa shumë kritika ka marrë prezenca e Polonisë, e cila vitet e fundit ka ngritur shumë pikëpyetje mbi demokracinë.

Samiti do të mbahet online në datat 9-10 dhjetor dhe lista e vendeve pjesëmarrëse nuk është përfundimtare.

Departamenti Amerikan i Shtetit thotë se samiti do të ketë në fokus sfidat dhe mundësitë e demokracisë ku liderët pritet që të bëjnë një zotim kolektiv për të mbrojtur demokracinë dhe të drejtat e njeriut./euronews

LEXO TE PLOTE

Bota

Fqinjët e Bjellorusisë: Kriza e emigrantëve rrezikon përplasje ushtarake

Publikuar

-

Nga

Vendet në kufi me Bjellorusinë shprehën të enjten shqetësimin se një krizë mbi numrin në rritje të emigrantëve që po përpiqen të depërtojnë drejt Bashkimit Evropian, mund të përshkallëzohet në një përplasje ushtarake.

Lituania, Estonia dhe Letonia dënuan “përshkallëzimin e qëllimshëm të sulmit në disa fronte nga ana e regjimit bjellorus”, që siç thanë ata “përbën kërcënim serioz për sigurinë evropiane”. Autoritetet e këtyre vendeve akuzuan Bjellorusinë se po i përdor emigrantët si armë.

Kjo rrit mundësinë e provokimeve dhe incidenteve serioze që mund të përhapen edhe në fushën ushtarake“, thuhej në një deklaratë të përbashkët të ministrave të mbrojtjes të Lituanisë, Letonisë dhe Estonisë.

Autoritetet në Varshavë thanë të enjten se sërish gjatë natës emigrantët e bllokuar brenda Bjellorusi, hodhën gurë e mjete rrethanore mbi rojet kufitare polake në një përpjekje për të prishur një gardh me tela me gjemba e duke tentuar të hyjnë me forcë në Poloni.

BE-ja mund të vendosë sanksione të reja ndaj Bjellorusisë duke nisur nga dita e hënë. .Presidenti i Bjellorusisë, Aleksandër Lukashenko, tashmë nën sanksione lidhur me shtypjen e protestave opozitare, kërcënoi se do të hakmerrej ndaj çdo mase të re, përfshirë mbylljen e tubacioneve të gazit natyror që kalojnë tranzit nëpërmjet Bjellorusisë. Tregu evropian i gazit, ku çmimet kanë arritur nivele rekord në javët e fundit, do të ndikohej shumë nga çdo ndërprerje e transportimit të gazit rus nëpërmjet Bjellorusisë.

LEXO EDHE:  Regjistrohet viktima e 27 nga koronavirusi në Kosovë

LEXO EDHE:  Misteri u zgjidh? Shkencëtarët besojnë se e dinë se ç’e shkakton COVID-in afatgjatë

Kriza ka ndezur një përplasje të re mes Perëndimit dhe Rusisë. Kjo e fundit dërgoi të mërkurën dy bombardues strategjikë me kapacitete bërthamore për të patrulluar hapësirën ajrore të Bjellorusisë në shenjë mbështetjeje për aleatin e saj. Bjellorusia tha se avionët rusë kryen stërvitje për të dytën ditë të enjten.

Po, këta janë bombardues të aftë për të mbajtur armë bërthamore“, tha zoti Lukashenko. “Ne nuk kemi zgjidhje tjetër. Ne duhet të shohim se çfarë po bëjnë ata atje, përtej kufijve“.

Ai tha gjithashtu për median shtetërore të vendit se po bëheshin përpjekje për të armatosur migrantët, po pa dhënë asnjë provë. Mbetet e paqartë se kë po akuzonte zoti Lukashenko me këtë deklaratë.

Kremlini tha se Rusia nuk ka asnjë lidhje me tensionet në kufi dhe shtoi se prania e personave të armatosur rëndë nga të dyja palët, një referencë e dukshme për rojet kufitare bjelloruse dhe polake, ishte një burim shqetësimi./voa

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Situata e COVID-19 në Kosovë/ Ja sa raste të reja janë regjistruar në 24 orët e fundit

Publikuar

-

Nga

Përhapja e variantit Delta/ Ja sa raste të reja janë konfirmuar me Covid sot në Kosovë

Autoritetet shëndetësore në Kosovë kanë publikuar të dhënat e fundit të ecurisë së COVID-19 atje.

Në njoftimin zyrtar, thuhet se gjatë 24 orëve të fundit janë regjistruar 6 raste të reja të prekur nga COVID-19, dhe asnjë viktimë.

Njoftimi i Ministrisë së Shëndetësisë:

11 Nëntor 2021: Ministria e Shëndetësisë, sipas të dhënave nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës, informon:

Në 24 orët e fundit janë dhënë 2.264 doza të vaksinës kundër COVID-19.

LEXO EDHE:  637 humbje jetësh në 24 orë/ Spanja shënon rënie të numrit të viktimave

LEXO EDHE:  Pesëfishohen importet e maskave në janar-korrik/ Arrijnë mbi 4 milionë euro

Prej fillimit të vaksinimit në të gjitha qytetet e Kosovës janë dhënë 1.589.739 doza të vaksinës.Deri më sot 746.232 qytetarë janë vaksinuar me dozën e dytë.

Nga 1.427 testime, 6 qytetarë kanë rezultuar pozitiv me virusin COVID-19.

Gjatë 24 orëve të fundit, nuk është shënuar asnjë rast i vdekjes

Sot janë shëruar 21 qytetarë, derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve është 157.504.

Në total numri i rasteve aktive është 429.

 

LEXO TE PLOTE