Connect with Us

Shefi i OKB-së shpreh keqardhje për mungesën e grave në përpjekjet për paqe

Bota

Shefi i OKB-së shpreh keqardhje për mungesën e grave në përpjekjet për paqe

Publikuar

-

Shefi i OKB-së shpreh keqardhje për mungesën e grave në përpjekjet për paqe

Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterres, shprehu keqardhje për mungesën e vazhdueshme të grave në përpjekjet për paqe në botë, edhe dy dekada pasi një rezolutë e Këshillit të Sigurimit kërkoi të rrisë një përfaqësim të tillë.

Guterres tha se kishte pasur “ndryshime të rëndësishme” që nga miratimi i Rezolutës 1325 në vitin 2000, e cila kishte inkurajuar të gjithë palët e interesuara të vendosnin përparësi për rolin dhe interesat e grave dhe vajzave në bisedimet e paqes, paqeruajtjes, ndihmave humanitare dhe rindërtimit pas konfliktit.

“Por, barazia gjinore para së gjithash është një çështje e fuqisë, dhe kudo që të shohim, strukturat e pushtetit dominohen nga burrat”, i tha Guterres një takimi virtual të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara.

Gratë drejtojnë vetëm shtatë për qind të vendeve, ndërsa burrat përbëjnë tre të katërtat e anëtarësimit në task forcat kundër COVID-19, tha Guterres.

“Edhe pse po përmirësojmë përfaqësimin e grave në ekipet e ndërmjetësimit të Kombeve të Bashkuara, ato mbeten kryesisht të përjashtuara nga delegacionet në bisedimet dhe negociatat e paqes”, tha Guterres, duke marrë si shembull përpjekjet diplomatike në Afganistan, Mali dhe Jemen.

LEXO EDHE:  Nga Artan Fuga/ Pse burrat infektohen më shumë se gratë nga Covid-19?

Agjencia e UN Women përmes një deklarate nxiti vendet për veprim në respektimin e rezolutës “në një moment kritik, kur nevojitet një përpjekje e përbashkët për të parandaluar COVID-19”.

Me iniciativën e Rusisë, Këshilli i Sigurimit u takua të enjten për të shqyrtuar një rezolutë që do të inkurajonte përfaqësimin më të madh të grave në vendimmarrje.

Por, diplomatët thanë se rreth 10 anëtarë të Këshillit nga 15 sa janë gjithsej, përfshirë Shtetet e Bashkuara dhe fuqitë evropiane ishin kundër, duke besuar se iniciativa ruse minon arritjet e deritashme.

Ambasadori rus në Kombet e Bashkuara, Vassily Nebenzia, tha se drafti ishte “i ekuilibruar” dhe “lejon promovimin e mëtejshëm të grave, paqen dhe agjendën e sigurisë”.

Drafti, të cilin e ka parë agjencia AFP, rendit rekomandimet për vendet anëtare të Kombeve të Bashkuara, për të përmirësuar statusin e grave.

Por, kritikët e saj thonë se kjo projekt-rezolutë nuk ka referenca për rolin e shoqërisë civile.

Një diplomat duke folur në kushte anonimiteti tha se një paragraf i tërë mbi përgjegjësinë e shteteve në fushën e të drejtave të njeriut u fshi gjatë negociatave./rel

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

Makina përplas këmbësorët në Gjermani/ Dy të vdekur, dhe 15 të plagosur

Publikuar

-

Nga

Makina përplas këmbësorët në Gjermani/ Dy të vdekur, dhe 15 të plagosur

Disa persona kanë humbur jetën në Trier, qytet në perëndim të Gjermanisë, pasi një makinë ka hyrë në një zonë pedonale dhe ka marrë përpara këmbësorët.

Nga aksidenti raportohet edhe për persona të lënduar, shkruan policia në Twitter.

Media gjermane DPA konfirmoi se autoritetet kanë arrestuar drejtuesin e automjetit.

Policia deklaroi se i dyshuari është një 51-vjeçar nga zona e Saarburg në Trier.

“Disa persona kanë mbetur të plagosur pasi një makinë hyri në një zonë pedonale në Trier. Ju lutem shmangni zonën, policia është në vendngjarje së bashku me shërbimet e emergjencës”.

LEXO EDHE:  Zbulohen arsyet pse Shqipëria votoi kundër SHBA-ve në OKB

LEXO EDHE:  Gjermania mbështet forcimin e të drejtave të grave në Shqipëri

Autoritetet gjithashtu i kanë bërë thirrje qytetarëve që të shmangin qendrën e qytetit.

“Për shkak të një operacioni në qendër të Trier, ju bëjmë thirrje të shmangni me çdo kusht qarkullimin në qendër të qytetit. Zjarrfikëset dhe forcat e rendit ndodhen në vendngjarje. Do ju informojmë së shpejti”, shkruan këshilli i qytetit të Trierit.

Trier është një qytet me rreth 110 mijë banor në jugperëndim të Gjermanisë, në kufi me Luksemburgun – 190 kilometra në perëndim të Frankfurtit, 50 kilometra larg Luksemburgut./euronews

LEXO TE PLOTE

Bota

Pandemia e koronavirusit/ Kreu i Institutit për Shëndetësi në Itali: Do zgjasë për të paktën edhe një vit e gjysmë

Publikuar

-

Nga

Pandemia e koronavirusit/ Kreu i Institutit për Shëndetësi në Itali: Do zgjasë për të paktën edhe një vit e gjysmë

Pandemia e COVID-19 do të zgjasë për të paktën edhe një vit e gjysmë. Kështu është shprehur presidenti italian i Institutit për Shëndetësi, Silvio Brusaferro, raporton Ansa.

“Në dallim nga fatkeqësitë natyrore që mund të jenë dramatike por edhe afatshkurtëra siç është për shembull tërmeti, pandemia shkakton stres që zgjat më shumë. Dhe, sistemi shëndetësor po punon në zhvillimin e strategjisë që do të na ndihmojë të adaptohemi në një situatë të tillë, e disa prej atyre masave do të jenë sigurisht afatgjata”, shton Brusaferro.

Ai theksoi se deri më sot nga pandemia kemi mësuar shumë që masat parandaluese janë thelbësore, sepse na ndihmojnë në shmangien e një krize shëndetësore.

LEXO EDHE:  OKB për një botë më të mirë

LEXO EDHE:  OKB për një botë më të mirë

Sipas tij, masat parandaluese janë shumë të dukshme nëse ato funksionojnë siç duhet. Instituti për Shëndetësi është autoritet më i lartë shëndetësor në Itali./CNA.al.

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Situata nga Covid në Kosovë/ 10 viktima dhe 521 raste të reja

Publikuar

-

Nga

Situata nga Covid në Kosovë/ 10 viktima dhe 521 raste të reja

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike në Kosovë ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit janë shënuar edhe 10 viktima nga koronavirusi i ri.

Sipas IKSHPK-së, nga 1.375 mostra të testuara janë konfirmuar edhe 521 raste të reja me koronavirusin e ri, që e shkakton sëmundjen COVID-19.

Në bazë të raportit, gjatë 24 orëve të fundit janë shëruar edhe 585 pacientë ndërsa raste aktive janë 13.505.

Me këto të dhëna, numri i përgjithshëm i të infektuarve në Kosovë ka arritur në 40.117, prej të cilëve 1.026 kanë vdekur ndërsa 25.586 janë shëruar.

LEXO EDHE:  Zbulohen arsyet pse Shqipëria votoi kundër SHBA-ve në OKB

LEXO EDHE:  Merr fund lufta/ Armenia, Azerbajxhani dhe Rusia nënshkruajnë marrëveshje paqësore

Rastet e para me koronavirus janë shënuar në mes të muajit mars./rel

LEXO TE PLOTE