Connect with Us

Konkurencë te Partizani edhe pa merkato, ja ekipi i sezonit të ri

Sport

Konkurencë te Partizani edhe pa merkato, ja ekipi i sezonit të ri

Publikuar

-

Partizani është skuadra e vetme në Kategorinë Superiore që do ta nisë sezonin e ri pa asnjë blerje në merkato. Kjo ka ardhur si rezultat i dënimit që FIFA i ka dhënë për federimin e Erald Çinarit në verën e 2018-ës, ku pas padisë së bërë nga kroatët e Istras, Partizanit i është bllokuar merkatoja për dy sesione.

Gjithsesi, klubi arriti të kthente nga huazimet katër lojtarë: Jasir Asani, Lukas Kardozo, Alesio Hyseni dhe Dionis Çikani. Me rikthimin e kësaj katërsheje, por edhe disa afrimeve të tjera nga moshat apo ekipi B, trajneri Ilir Daja ka ndërtuar një skuadër që mendohet të jetë pretendente, duke i shkuar për shtat fanellës së rëndë të klubit.

Duket paradoksale, por është e vërtetë që një ekip me merkato të bllokuar ka konkurrencë të lartë, kryesisht në fazën sulmuese. Mangësitë më të mëdha “demat” i kanë në prapavijë, ku për të dubluar katër mbrojtësit e vetëm në ekip, trajneri Daja ka përshtatur disa lojtarë të tjerë jashtë roleve të tyre natyrale.

Në pjesën prapa çdo dëmtim titullari mund të lërë shenjë, ndërsa në fazën sulmuese lojtarët duhet të djersinë shumë për të fituar fanellën, pasi ka role që luftojë tre futbollistë për një vend. Me rikthimin e Asanit dhe Lukasit krahët e sulmit janë forcuar ndjeshëm, ku pa dyshim në këto role ka edhe konkurrencë, pasi në këto pozicione luajnë edhe Melo, Mala, Cara, Llanaj, Bardhi, si dhe Çinari kur të kthehet nga pezullimi.

Edhe në majë të sulmit konkurrenca është treshe, ku Solomon duhet të fitojë betejën me Braun dhe 18-vjeçarin Franc Marinaj, që mund të rezultojë si një gjetje e trajnerit Daja.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sport

LIVE’ Superiore/ Përmbys Laçi, barazohet Tirana. Luhen pjesët e dyta

Publikuar

-

Nga

Kanë startuar 3 sfidat e para të javës së pestë në Su[eriore. Kastrioti-Tirana, Laçi-Apolonia dhe Bylisi Teuta nisën me një minutë heshtje në nderim të legjendës Diego Maradona, i ndarë nga jeta më 25 nëntor.

LIVE’ KASTRIOTI-TIRANA 1-1
Formacionet:

Tirana: Bekaj, Nuriu, Najdovksi, Hoxhallari, Ismajlgeci, Danso, Batha, Gyamfi, Halili, Muçi, Torassa. Trajner: Nevil Dede
Kastrioti: Hidi, Husein, Shkalla, Çela, Prodani, Mehmeti, Okebugëu, Plaku, Rezi, Bardhi, Devid. Trajner: Ramazan Ndreu

LIVE’ LAÇI-APOLONIA 4-1
Formacionet:
Laçi:
 Sherri, Marku, Ignjatovic, Selmani, Turkaj, Shehu, Deliu, Teco, Xhixha, Prenga, Nwabueze. Trajner: Stavri Nica.
Apolonia: Harizaj, Sota, Agyare, Bumbar, Haxhiu, Smaçi, Hebeja, Mihana, Omeri, Zaimaj, Gjata. Trajner: Giavanni Colella

LIVE’ BYLIS-TEUTA 0-0
Formacionet:
Bylisi:
 Qirko, Hadroj, Stojanovic, Allan, Ndreca, Ymeralilaj, Cardoso, Murataj, Beji, Carkanji, Lawal. Trajner: Veljko Dovedan
Teuta: Frashëri, Todorovski, Hoxha, Arapi, Kouros, Aleksi, Avdyli, E. Vila, Krasniqi,

LEXO TE PLOTE

Sport

Broja vazhdon shkëlqimin në Holandë, shënon sërish për Vitesen

Publikuar

-

Nga

Makthi i kaluar me Gronigenin i lihet së shkuarës, atje ku Armando Broja ka gabuar me portën e boshatisur. Një mundësi e shpërdoruar që mbeti gjatë në mendjen e sulmuesit shqiptar pasi në këtë mënyrë i hoqi fitoren Viteshes.

Megjithatë në përballjen e sotme ku u fitua në shifrat 2-0 kundër Sittard, lojtari i Kombëtares u rikthye te gjetja e rrjetës.

Në minutën e 84 të takimit pas një krosimi nga goditja e dënimit Broja e ka dërguar bukur topin në rrjetë, duke mos i lënë asnjë mundësi portierit kundërshtar për të reaguar.

Të gjithë futbollistët e Viteshes kanë shkuar për ta përfaquar sulmuesin shqiptar duke ditur historinë me Gronigenin, teksa mbi të gjitha është edhe një lehtësim psikologjik për sulmuesin

LEXO TE PLOTE

Sport

Bashkia e nxjerr në shitje, ja sa kushton Vllaznia

Publikuar

-

Nga

Bashkia ka nxjerrë në shitje 100% të aksioneve të klubit Vllaznia. Çmimi minimal i shitjes së 100% të kuotave është 507 milionë lekë të vjetër.

Forma e shitjes së aksioneve që zotërohen nga Bashkia e Shkodrës do të bëhet nëpërmjet procedurës konkurruese: procedurë e hapur standard e ankandit, sipas dokumenteve standarde tip të ankandit.

LEXO TE PLOTE