Connect with Us

“Keni vjedhur nga Unaza e Re deri te inceneratorët”/ Bushati përplaset me Spiropalin

Politikë

“Keni vjedhur nga Unaza e Re deri te inceneratorët”/ Bushati përplaset me Spiropalin

Publikuar

-

“Keni vjedhur nga Unaza e Re deri te inceneratorët”/ Bushati përplaset me Spiropalin

Ministrja e Shtetit për Marrëdheniet me parlamentin, Elisa Spiropali ka debatuar në studion e “Open” me analistin Andi Bushati

Debati nisi kur Bushati tha se mazhoranca po qëndron si pronar e vendit dhe jo si aktorë politikë. Gjithashtu Bushati i thotë hapur Spiropalit se qeveria ka vjedhur nga Unaza deri tek inceneratorët

Pjesë nga debati:
Bushati: Ju silleni si pronarë të vendin, jo si aktorë politikë.

Spiropali: Po, ngaqë ne kemi bërë reforma.

LEXO EDHE:  Vrasja e trefishtë në Elbasan/ Anila Hoxha zbulon skandalin e policisë

Bushati: Çfarë reformash më tregoni mua. Keni vjedhur nga unaza deri te inceneratorët dhe SPAKU arreston të vdekur.

Spiropali: Shikoni raportet e DASH, BE, dhe raporte të tjera çfarë thonë./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Zgjerimi i Bashkimit Europian/ Majlinda Bregu tregon problematikat

Publikuar

-

Nga

Majlinda Bregu e cila aktualisht drejton Këshillin e Bashkëpunimit Rajonal, duke qenë zyrtarja shqiptare me detyrën më të rëndësishme në këtë organizatë ka komentuar zgjerimin Europian ku bën pjesë edhe Ballkani Perëndimor. Në studion e “Refleksion” në ABC News ajo është shprehur se sa herë duhet të flasim për Europën duhet të kemi dy koncepte. Sipas saj, është ajo e vokacionit të vendeve tona që duhet ti bashkohen BE dhe për shqiptarët me një ndjesi më të dashur.

Unë besoj që ka dy koncepte ose të paktën dy qasje sa herë që ne flasim dhe pyetemi për Europën. Një pjesë është ajo e vokacionit të vendeve tona të cilat duhet ti bashkohen BE dhe mbase për shqiptarët mbase me një ndjesi pak më të dashur. Pra vjen prej faktit që shqiptarët nuk kanë qenë ndonjëherë në kërcënim për të patur një identitet europian.

Megjithatë Europa besoj se është më shumë një gjendje mendore për fatin e mirë për të gjitha vendet  që duan ti bashkohen europës ka ende njëpërqindje të lartë të dëshirës për të qenë pjesë e saj. Por është e vërtetë nga ana tjetër që Europa si kontinent nuk ka ngelur e paprekur nga kriza. Nga njëra anë është europa e mendimit politik apo ajo europa e vlerave, europa të cilën ëndërrojmë të gjithë, europa e standardeve të stilit të jetesës  më të mirë dhe nga ana tjetër është europa që filloi të imitonte një sistem të rënduar institucionesh dhe kjo e ka bërë shkëputjen nga mendimi apo vendimmarrja politike.

E ka bërë sot Europën që herë pas here të duket sikur e ka më të vështirë për tu dhënë zgjidhje problemeve të ndryshme, duke mos lënë mënjanë që është prekur nga kriza të mëdha“, u shpreh Bregu.

Gjithashtu ish ministrja e Integrimit është shprehur se kriza financiare por edhe pandemia e kanë tronditur Europën. Sipas saj, procesi i zgjerimit e ka larguar atë nga procesi politik.

LEXO EDHE:  Deputeti i PS qesh pa arsye në studio/Gati sa s’po më dilnin lot!

LEXO EDHE:  Si e zhvlerësoi Macron, bastin e Ramës

“Vetëm së fundmi duke iu referuar krizës financiare të 2008-tës dhe më pas Brexit apo kriza e refugjatëve, qoftë edhe pandemia së fundmi e kanë tronditur Europën. Unë shpresoj shumë që të ketë një qartësi se Europa si kontinent nuk mund të jetë e fortë dhe tu bëj ballë krizave të mëdha, të cilat mund ta prekin herë pas here.

E para, pa pasur një përcaktim të qartë që kontinenti nuk është vetëm vendet anëtare të BE, pra kontinenti europian është shumë i gjerë, është edhe Ballkani Perëndimor. Por dhe nga ana tjetër ka një domosdoshmëri të madhe për të rifituar edhe një herë dëshirën lidershipin dhe vendimmarrjen politike. Lënia peng e proceseve të mëdha, qoftë edhe ai i procesit të zgjerimit, e teknikaliteteve, e letrave, e burrokracive, e metodologjive e ka larguar atë nga procesi politik dhe për mua besoj që Europa, por edhe e gjithë bota ka nevojë për të qenë të qartë me vizion politik”, shtoi Brehu./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Rezultati i zgjedhjeve/ Ylli Manjani tregon qarkun që mund të sjellë surpriza nëse rinumërohen votat

Publikuar

-

Nga

Rezultati i zgjedhjeve/ Ylli Manjani tregon qarkun që mund të sjellë surpriza nëse rinumërohen votat

Ish-ministri i Drejtësisë Ylli Manjani thotë se rinumërimi është instrument që e përdor KQZ për të kuptuar a është vlerësuar drejt rezultati apo jo në ato raste ku rezultati është vërtet i ngushtë, duke sjellë rastin e Beratit ku mandati është ndarë për 77 vota.

Sipas Manjanit, nëse ka patur parregullsi rezultati mund të kthejë, por sipas Manjanit, Gjirokastra ku rezultatin e ka shumë më të theksuar, diferencat janë aq të mëdha sa nuk ja vlen të hysh në këtë procedurë.

Procesi i rinumërimit është proces hetimi, KQZ mund ta vendosë edhe pa kërkesën e partisë. Rinumërimi është instrument që e përdor KQZ për të kuptuar a është vlerësuar drejt rezultati apo jo në ato raste ku rezultati është vërtet i ngushtë. Nëse për 77 vota në Berat ikën një mandat këtu sigurisht rinumërimi mund të jetë një instrument për të kuptuar se ndoshta me të vërtet ka pasur parregullësi.

Po kështu ka një pretendim se në qendra votimi janë gjetur fletë votimi më shumë se votues. Këtu jemi para një pavlefshmërie e cila realisht ndikon në rezultat. Është një rast shumë më evident se Gjirokastra ku rezultatin e ka shumë më të theksuar, diferencat janë aq të mëdha sa nuk ja vlen të hysh në këtë procedurë. Sigurisht për efekt të transparencës publike mirë do ishte të ishte gjetur një mekanizëm për ta vlerësuar qoftë dhe për efekt të ndjekjes penale por në këtë rast KQZ është më shumë e fokusuar drejt rezultatit”, u shpreh Manjani për Ora News./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Disfata e Lediana Fratarit/ Nuk i vunë në listë dhe qëndruan në kafe

Publikuar

-

Nga

Disfata e Lediana Fratarit/ Nuk i vunë në listë dhe qëndruan në kafe

Kandidatja për deputete e Partisë Demokratike Lediana Fratari thotë se duhet bërë një analizë e thellë e gjithë procesit të zgjedhjeve dhe se të shikohet sesi u sollën me votën kundërshtarët politikë, por edhe brenda partisë.

Por humbja e PD-së në këto zgjedhje ka sjellë reagimin e demokratëve të vërtetë, të cilët kërkojnë largimin e Lulzim Bashës nga drejtimi i partisë, duke bërë  përgjegjës këtë të fundit për rezultatin që morën në 25 prill.

Por për Fratarin, disfata erdhi nga ana që nuk i vendosën në lista dhe që qëndruan në kafene, duke mos u angazhuar sipas saj në fushqatën elektorale.

PD nuk duhet të mbytet në dëshpërimin e të “humburve” dhe gëzimin e “fituesve”

Disa syresh, që nuk ishin në lista dhe që gjatë fushatës qëndruan në kafene në pritje të rënies së siparit të shfaqes, tani kërkojnë zëvendësimin e lidershipit.

Disa të tjerë, të vetëkënaqur e të lumtur që do të kenë një karrige në kuvend, reklamojnë grafikët që tregojnë se ne jemi rritur në krahasim me vitin 2017. 

Nuk jam dakord me asnjërin prej këtyre grupeve. Por ajo që duhet bërë, me siguri, është një analizë e thellë e gjithë procesit. Duhet të shikojmë se si u sollën me votën kundërshtarët tanë politikë, por edhe ne mes vetit.

Ne nuk duhet të bëjmë sikur s’ka ndodhur gjë.

Ne nuk duhet të reshtim së denoncuari parregullsitë.

Nuk duhet të reshtim së kërkuari që kushdo që ka prekur dhe tjetërsuar qoftë edhe një votë të vetme, të shkojë para drejtësisë. Qoftë ai nga partitë rivale, qoftë nga partia jonë.

Demokracia është shumëdimensionale.

Ne duhet të dimë ta analizojmë me ftohtësi dhe përgjegjësi këtë disfatë, me të gjitha arsyet që e sollën, dhe të dalim prej saj më të fortë nga ç’hymë në garë” , shkruan Fratari./CNA.al

LEXO TE PLOTE