Connect with Us

Zgjedhjet në SHBA/ Trump dhe Biden fushatë në shtetet e pavendosura

Bota

Zgjedhjet në SHBA/ Trump dhe Biden fushatë në shtetet e pavendosura

Publikuar

-

Zgjedhjet në SHBA/ Trump dhe Biden fushatë në shtetet e pavendosura

Një javë para ditës së zgjedhjeve, Presidenti Trump dhe rivali i tij demokrat, Joe Biden po vizitojnë shtete të lëkundura në përpjekje të ethshme për të forcuar mbështetjen për të fituar më 3 nëntor.

Aktivitetet e planifikuara reflektojnë intensitetin e garës, ku zoti Biden kryeson me 7-9% në shkallë kombëtare dhe afro gjysmën e asaj epërsie në shtetet e lëkundura që ka të ngjarë të vendosin rezultatin përfundimtar.

Të martën presidenti po zhvillon fushatë në Miçigan, Uiskonsin dhe Nebraska, tre shtete ku ai fitoi në garën e 2016-ës përballë rivales Hillary Clinton.

Por anketat tregojnë se këtë radhë presidenti renditet pas zotit Biden në Miçigan dhe Uiskonsin.
Zoti Biden, në dukje plot vetëbesim nga anketat e fundit, do të bëjë dy ndalesa në Xhorxhia, një shtet konservator që nuk ka mbështetur një kandidat demokrat për president që në vitin 1992. Anketat tregojnë se dy kandidatët janë aktualisht me mbështetje të barabartë në një garë të fortë për 16 votat elektorale të shtetit Xhorxhia.

Në shumicën e shteteve, fituesi i votës popullore merr të gjitha votat elektorale. Të dy kandidatët shpresojnë që të fitojnë në një numër të mjaftueshëm shtetesh për të marrë një total prej të paktën 270 nga 538 votat e Kolegjit Elektoral.

Megjithëse Presidenti Trump e humbi votën popullore katër vjet më parë dhe sipas anketave mund ta humbasë përsëri këtë radhë, ai ka gjasa të marrë numrin e nevojshëm të votave elektorale nëse siguron fitore në shtete të lëkundura ku ai po bën fushatën intensive këto ditë.

Katër vjet më parë, zoti Trump fitoi me diferencë të ngushtë në Pensilvani, Miçigan dhe Uiskonsin, të cilat tradicionalisht kanë votuar për demokratët. Presidentit i duhet fitorja në një shtet si Pensilvania që ka 20 vota elektorale, si dhe të përsërisë fitoren në shtetet që fitoi në 2016 për të arritur fitoren.

LEXO EDHE:  SHBA, presion për të mos lejuar refugjatë sirianë

Analistët parashikojnë një numër formulash që çojnë në fitoren e zotit Biden, përfshirë fitoren në Pensilvani, Miçigan dhe Uiskonsin, përveç fitores në shtetet tradicionale demokrate.

Këtë javë, zoti Biden do të shkojë në Ajova, një tjetër shtet që votoi për Presidentin Trump në 2016. Kandidatja demokrate për nënpresidente, Kamala Harris do të vizitojë Arizonën ku sipas anketave zoti Biden kryeson aktualisht, si dhe Teksasin, ku presidenti është në epërsi. Teksasi me 38 vota elektorale ka peshë të konsiderueshme në zgjedhje.

Ish-nënpresidenti Biden duket se ka nxjerrë mësime nga gabimet e zonjës Clinton në 2016, kur ajo nuk bëri një ndalesë të minutës së fundit në Uiskonsin. Zoti Biden do të shkojë në Uiskonsin këtë javë, si dhe në Miçigan dhe në shtetin e fuqishëm të Floridës.

Presidenti zhvilloi fushatë në Lansing, Miçigan të martën duke theksuar mbështetjen e administratës së tij për industrinë e automjeteve, para se të nisej për një qytetin Uest Sejlëm të Uiskonsinit dhe më pas në Omaha të Nebraskës në mbrëmje.

Gjatë aktiviteteve para mbështetësve, presidenti ka kritikuar median duke thënë se përqendrohet më shumë se është e nevojshme tek koronavirusi, ndërkohë që ka premtuar se do ta rimëkëmbë ekonominë e dërrmuar nga pandemia./VOA

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kosova & Rajoni

Ambasada e SHBA-së në Kosovë: Çdo person meriton një jetë pa dhunë

Publikuar

-

Nga

Ambasada e SHBA-së në Kosovë: Çdo person meriton një jetë pa dhunë

Ambasada amerikane në Prishtinë thotë se nga të dhënat e Ministrisë së Drejtësisë në Qeverinë e Kosovës, del se gjatë pandemisë së koronavirusit, në Kosovë janë rritur për 17 për qind rastet e dhunës në baza gjinore.

“Gjatë pandemisë COVID-19, Ministria e Drejtësisë ka parë një rritje prej 17 për qind të rasteve të raportuara të dhunës në baza gjinore në Kosovë, ku pjesa më e madhe e rasteve të rritura është në zonat urbane. Çdo grua, çdo vajzë, çdo person meriton një jetë pa dhunë”, tha ambasada e SHBA-së përmes një postimi në Twitter.

Në Ditën Ndërkombëtare për Eliminimin e Dhunës ndaj Grave, ambasada amerikane i bëri thirrje qeverisë dhe shoqërisë civile, që të ndërmarrin veprime për të mbrojtur viktimat e dhunës.

“Sot në Ditën Ndërkombëtare të Eliminimit të Dhunës ndaj Grave, ju bëjmë thirrje të gjithë parnerëve në qeveri, në sektorin privat dhe në shoqërinë civile që të ndërmarrin veprime për të mbrojtur më të prekurit dhe për të hetuar dhe gjykuar të gjitha incidentet”, thuhet në reagimin e ambasadës.

Gjatë pandemisë së koronavirusit, Kosova dhe shumë vende të botës kanë raportuar për rritje të rasteve të dhunës në familje.

Sipas Policisë së Kosovës, që nga fillimi i këtij viti e deri në muajin gusht janë paraqitur mbi 1,338 raste të dhunës ndaj grave, prej tyre katër raste kanë përfunduar me vdekje./rel

LEXO EDHE:  SHBA, presion për të mos lejuar refugjatë sirianë

LEXO EDHE:  Clinton-Trump, betejë në shtetet e rëndësishme për garën

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Sërish shifra alarmante në Kosovë/ Shënohen 9 viktima dhe qindra të infektuar

Publikuar

-

Nga

Covid mbërthen institucionet shtetërore në Berat/ Infektohen 14 mësues, policë e mjekë

Gjatë 24 orëve të fundit në Kosovë nga 1 651 tamponë të realizuar kanë rezultuar pozitivë 704 persona duke e çuar numrin e përgjithshëm të të infektuarve në 36.253.

IKShPK ka raportuar 9 vdekje nga koronavirusi duke e çuar numrin total të viktimave në 948. Rastet e vdekjes janë nga komunat: Klinë 2 raste (84, 72 vjeç), Rahovec 2 raste (82, 76 vjeç), Drenas 1 rast ( 64 vjeç), Ferizaj 1 rast ( 81 vjeç), Gjakovë 1 rast ( 77 vjeç), Suharekë 1 rast ( 78 vjeç) dhe Prishtinë 1 rast ( 83 vjeç).

Lajmi i mirë është se gjatë 24 orëve të fundit janë shëruar 391 pacientë ndërsa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 22.137./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Bota

Si do të festohet Krishtlindja dhe Viti i Ri në Evropë?

Publikuar

-

Nga

Udhëheqësit e vendeve evropiane po përgatiten për festat e ardhshme të Krishtlindjeve duke punuar për një seri masash që të lejojnë të festojnë si një familje, por pa mbledhje të tepërta.

Gjermania-Drejtuesit e 16 shteteve federale në Gjermani dje arritën një marrëveshje e cila synon të mbajë nën frena festimet e Krishtlindjeve dhe Vitit të Ri në vend.
Propozimi përfshin një kufizim në një maksimum prej 10 personash për festimet e Krishtlindjeve dhe Vitit të Ri , megjithëse fëmijët deri në 14 vjeç janë të përjashtuar nga totali. Masat do të ishin në vend nga 23 dhjetori deri më 1 janar . Mbledhjet në rrugë dhe fishekzjarret në vendet publike në prag të Vitit të Ri janë të ndaluara për të shmangur turmat e mëdha.
“Krishtlindjet dhe festat e tjera të fundvitit duhet të jenë të mundshme si festime me familjen dhe miqtë edhe në këtë vit të pazakontë, megjithëse në një shkallë më të vogël”, thuhet në draftin e përgatitur nga krerët e shteteve federale.
Kishat do të jenë të hapura, megjithëse me një distancë të ngurtë shoqërore.

Franca-Rihapja e dyqaneve deri në orën 9 pasdite dhe autorizimi për aktivitete fizike brenda një rrezeje prej 20 kilometrash do të jetë i mundur nga 28 Nëntori deri në revokimin të plotë i cili duhet të ndodhë në periudhën ndërmjet më 15 dhjetor dhe 20 janar.
Faza 2 do të fillojë në 15 dhjetor nëse shifrat do jenë rreth 5,000 infeksione në ditë tha presidenti Macron.
Pastaj mund të lëvizni pa autorizim, madje edhe midis rajoneve, për të kaluar Krishtlindjet me familjen. Në çdo rast, udhëtimet e panevojshme duhet të shmangen sa më shumë që të jetë e mundur dhe nuk do të ketë hapje të kinemave, teatrove, muzeve. Parqet e argëtimit, baret, restorantet dhe diskotekat gjithashtu do të qëndrojnë të mbyllura. Hapja e restoranteve dhe palestrave është e mundshme duke filluar nga 20 janari. Aktualisht duke përjashtuar hapjen e vendpushimeve të skive.

Mbretëria e Bashkuar-Udhëheqësit e katër vendeve të Mbretërisë së Bashkuar (Uells, Skoci, Irlandë Veriore dhe Angli) arritën dje një marrëveshje që lejon takime deri në tre familje për  pesë ditë nga data 23 në 27 Dhjetor . Për më tepër, familjet do të jenë në gjendje të lëvizin nëpër vend. Kryeministri i Londrës Boris Johnson u tha bashkatdhetarëve të tij të përdorin “gjykimin personal” nëse do të vizitojnë të afërmit e moshuar, njerëzit më të brishtë. Kushdo që udhëton nga ose nga Irlanda Veriore mund ta bëjë këtë nga 22 deri më 28 Dhjetor. Në një deklaratë të përbashkët, udhëheqësit e katër vendeve të Mbretërisë së Bashkuar i nxitën njerëzit të mendonin me kujdes për planet e tyre të Krishtlindjeve dhe të konsideronin takimin në natyrë ose mbledhjen virtualisht në vend që të ishin të gjithë së bashku në shtëpi. Ata shtuan se 2020 nuk mund të jetë një Krishtlindje normale por familja dhe miqtë do të jenë në gjendje të shohin njëri-tjetrin në një mënyrë “të kufizuar dhe të matur.

LEXO EDHE:  Basha braktisi protestat/ Rama e shpërblen me mbylljen e hetimeve për dosjen e pastrimit të parave

LEXO EDHE:  Basha braktisi protestat/ Rama e shpërblen me mbylljen e hetimeve për dosjen e pastrimit të parave

Spanja-Qeveria Spanjolle do të propozojë një Krishtlindje dhe Vit të Ri “ndryshe” duke kufizuar festimet për dy festat në një maksimum prej gjashtë personash. Qeveria synon të rekomandojë që takimet midis kolegëve të zyrës dhe festime të ngjashme para pushimeve të bëhen në tarracat e restoranteve, jashtë ose në një vend me jo më shumë se dy mure. Gjendja e jashtëzakonshme mbetet për momentin, me shtetrrethim natën. Katalonia nuk është përjashtim, duke filluar planin e saj të rihapjes me katër faza, me restaurimin e ngadaltë të pubeve dhe klubeve.

Austri- Provë masive për të shpëtuar Krishtlindjen. Qeveria e kancelarit Sebastian Kurz ka paralajmëruar që masat aktuale mund të zgjaten përtej 7 dhjetorit, datës së skadimit të dekretit të fundit. Qeveria austriake ka njoftuar gjithashtu teste masive për kërkimin e pozitiveve asimptomatike, të konsideruara si një mjet i shkëlqyeshëm për infeksionin e koronavirusit. Testet duhet të fillojnë ndoshta në 19 dhe 20 Dhjetor, prandaj afër festave të Krishtëlindjes, sepse sipas Vjenës është e nevojshme të “shpëtohet Krishtlindja”. Nga ana tjetër, Austria kundërshton propozimin italian për të mbyllur të gjitha vendpushimet e skive në Bashkimin Evropian gjatë pushimeve të Krishtlindjeve./Përshtatur nga CNA.al

LEXO TE PLOTE