Connect with Us

Vidhnin automjete luksi në BE/ Arrestohen 17 persona, mes tyre edhe shqiptarë

Politikë

Vidhnin automjete luksi në BE/ Arrestohen 17 persona, mes tyre edhe shqiptarë

Publikuar

-

Një operacion i organizuar nga EUROPOL në 22 vende ka çuar në pranga 17 persona mes të cilëve edhe shqiptarë.
Nga hetimet ka rezultuar se këta persona në bashkëpunim me njëri-tjetrin vidhnin automjete luksi në vendet e BE. Ky operacion u përqendrua në pikat e kalimit të kufirit dhe aktivitetet brenda 17 vendeve të BE dhe 5 të Ballkanit Perëndimor.

Në bashkëpunim me prodhuesit, oficerët e kontrollit kufitar në kufirin e jashtëm të BE parandaluan kontrabandimin e shumë automjeteve të vjedhura jashtë vendit. Policia greke arriti të ndalon 15 automjete nga kompanitë me qira të cilat grabitësit u përpoqën t’i nxirrnin jashtë Bashkimit Europian.

Gjatë kontrolleve në kuadër të operacionit për parandalimin e vjedhjes së makinave, autoritetet kapën edhe 2985 emigrantë të paligjshëm gjatë rrugës për në BE përmes rrugëve tokësore dhe detare. Vendet kryesore të destinacionit të emigrantëve ishin Gjermania dhe Italia. FRONTEX ngriti një Qendër Koordinimi në selinë e saj në Varshavë, ku oficerë nga vendet pjesëmarrëse shkëmbyen informacione./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Korrupsioni Rama bën gjëmën në Tiranë”/ Malltezi publikon foton dhe shfrenon gjuhën: Këlysh k*rve

Publikuar

-

Nga

“Korrupsioni Rama bën gjëmën në Tiranë”/ Malltezi publikon foton dhe shfrenon gjuhën: Këlysh k*rve

Drejtuesi i Departamentit të Mjedisit në PD, Jamarbër Malltezi ka denoncuar ‘gjëmën’ që Erion Veliaj dhe Edi Rama kanë bërë me ndërtimet në Tiranë.

Teksa ka publikuar dhe një foto ku tregohen ndryshimet para dhe pas qeverisjes së PS, Malltezi shkruan se për paratë e korrupsionit, u zhduken lulishte për pallate e gradacela.

‘Korrupsioni Rama ben gjemen shume me te rende se cdo pushtim. Si ujku me thenien “Kujton se jam piktor” shpiku PERRALLA sa te kesh qef me “Kthim ne Identitet”, “Tirona ne zemrat tona”, “klyshi kurv… qe nuk i gjente dot paret e korrupsionit ne xhepa”, “Tirana/Shqiperia qe duam” etj. por pasojat jane keto si ne foto. Zhduku lulishtet per pallate e gradacela, me pas kafshoi Parkun e Madh, pastaj bllokoi rruget dhe korridoret pamore e ne fund zhduku edhe korridoret e ventilimit dhe te gjitha keto per ca thase me shume a thua se do i marre me vete ne varr. Gjithe ky krim ndaj qytetit me leje ndertimi te Rames dhe Veliaj. (fotot huazuar nga G. Bakiu)’/CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Vendit i duhet një kryeministër që nuk shton vila”/ Topalli: Do garoj në Tiranë dhe Shkodër

Publikuar

-

Nga

“Vendit i duhet një kryeministër që nuk shton vila”/ Topalli: Do garoj në Tiranë dhe Shkodër

Beteja për Shkodrën pritet të prodhojë një ndër garat me interesante në zgjedhjet e 25 Prillit.

Demokratët krahas socialistëve do kenë përballë drejtuesen e Lëvizjes për Ndryshim Jozefina Topallin, e cila ka vendosur të kandidojë në qarkun i cili historikisht i ka dhënë mandatin e deputetes, por këtë herë ajo do garoje me siglen e forcës së saj politike.

“Po punoj të mbyll listat e kandidatëve në qarqe. Për sa kohë ma lejo kodi të udhëheq në katër qarqë për të maksimalizuar votën. Do jem Shkodër dhe Tiranë, dhe dy qarqe që se kam vendosur ende”, shprehet Topalli.

Kryetarja e Lëvizjes per Ndryshim është e hapur për të bashkuar votat e saj me Partinë Demokratike, por me një kusht,  jo me Lulzim Bashën Kryeministër.

“Partia Lëvizja për Ndryshim është rreshtuar në qendrën e djathtë,  unë jam e djathte. Mandatet e mia do i bashkohen se djathtës dhe atyre qe votojne siglen e PD per te gjetur dhe negociuar per nje kryeministër te pa korruptuar. Nje emer qe nuk shton vila pasi ndodh tërmeti dhe vendi vuan nga Pandemia. ”, tha Jozefina Topalli.

LEXO EDHE:  Britania nis procedurat ligjore për daljen nga BE-ja

LEXO EDHE:  Rreziqe të reja terrorizmi?/ BE konfuze në lidhje me sulmin turk në Siri

E rreshtuar  kundër Lulzim Bashës, nuk kursen Edi Ramën i cili kohet e fundit e poston ne rrjetet e tij sociale. Topalli është e bindur  se marrëveshja politike mes dy kundërshtarëve politik vijon duke zbuluar aktorin e tretë, i cili i bashkon.

“Historia e Rames dhe Bashes e lidhur dhe e ndërmjetësuar nga oligarkët. I pari qe duhet larguar me emergjence  është Edi Rama, se ai ka kapercuar vijën e kuqe. Por perhere gjendet një oligark per ti bashkuar te dy , te tre ne fakt”, u shpreh Jozefina Topalli.

Jozefina Topalli është në kërkim të aleancave për largimin e tre kryetarëve, Ramës, Bashës edhe Metës. Negociatat deri me tani janë konkrete me partine e Astrit Patozit./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Asnjë deputet në parlament/ PD-së dhe LSI-së u duhen 14 mijë firma për t’u regjistruar në KQZ

Publikuar

-

Nga

Lënia e mandateve nga opozita dy vjet më parë, duket se po e vështirëson procesin e regjistrimit për zgjedhjet e 25 prillit.

Teksa po afrohen afatet për regjistrimin e subjekteve zgjedhore në KQZ, sipas kushteve të Kodit Zgjedhor, PD dhe LSI duhet të dorëzojnë edhe një liste emërore të mbështetësve të tyre, dhe jo pak, por mbi 14 mijë firma, të shoqëruara me kartat e identitetit.

Duke mos pasur asnjë deputet në parlament, Kodi Zgjedhor, kërkon mbështetjen nga 7 mijë qytetarë me të drejtë vote për çdo koalicion që regjistron një listë kandidatësh për zgjedhje.

Konkretisht, neni 68, pika 1 e Kodit Zgjedhor, përcakton se një parti pa mandate në Kuvend, duhet të dorëzojë 5 mijë firma për regjistrim, ndërsa një koalicion 7 mijë firma.

Tashmë është vendosur që PD dhe LSI do dalin me dy lista, ç’ka nënkupton që secila duhet të mbledhë firmat për listën e vet.

LEXO EDHE:  Aksident në Qafë-Kashar/ Makina humb kontrollin dhe përmbyset në rrugë

LEXO EDHE:  Aksident tek 21 Dhjetori, permbyset makina, shpeton drejtuesi i mjetit

Burime nga PD bëjnë me dije se të gjitha degëve të saj në rrethe u është shpërndarë ky formular tip i KQZ-së për t’u plotësuar me emra, nënshkrime dhe kopje të kartës së identitetit, i cili më pas do të depozitohet në KQZ së bashku me listën shumë-emërorë të kandidatëve për deputetë./Euronews

LEXO TE PLOTE