Connect with Us

“Testet i bën ish-kunata”/ Berisha nxjerr zbuluar Ramën: Po shfrytëzon pandeminë për tendera

Politikë

“Testet i bën ish-kunata”/ Berisha nxjerr zbuluar Ramën: Po shfrytëzon pandeminë për tendera

Publikuar

-

Çështja e detit/ Berisha tregon sa do të zvogëlohet Shqipëria

Ish-kryeministri Sali Berisha, ka folur për situatën shëndetësore në vend, ku po regjistrohen shifra të larta të infektuarish.

Berisha bën përgjegjës Ramën për situatën në vend, ndërsa tha se testet i bën ish-kunata, duke iu referuar Albana Ficos dhe i deklaron ato sipas dëshirës së ish-kunatit.

Më tej, ai ngriti akuzat se një hajdute e shfrytëzoi pandeminë për të realizuar 10 tendera.

Ky xhahil meriton ndëshkimin më të rëndë për këtë trajtim. Nuk e zë me gojë tani situatën që krijoi ky injorant. Nuk flet më kundër maskave siç fliste në fillim. Mbani maska u kujtua që të fliste pas 6 muajsh. Çfarë epiteti ti vësh këtij kur i vetmi mjet që të mbrohesh nga infeksionet thoshte se nuk kanë efekt. Kemi të bëjmë më një grup të tij një grup të papërgjegjshme. Testet i bën ish-kunata dhe i deklaron ato sipas dëshirës së ish-kunatit.

Alo Alo paracetamol e ka shndërruar 127. Ka një të dhënë se një hajdute shfrytëzoi pandeminë për të realizuar 10 tendera. Bashkësia ndërkombëtare i ka dhuruar Shqipërisë 250 mln euro, burime të Euro News. Të premtuara janë 350 milionë, por 250 janë të disbursuara. Ku shkuan këto? Të gjitha u vodhën dhe përfunduan në ofshore. Se shqiptarët nuk shohin asgjë kundër Covid-19. Tani shqiptarët duan ta dinë, nuk kanë mjekë, nuk kanë infermierë që të punojnë në këto spitale. Unë vlerësoj kundërshtitë e tyre. Po u kërkohet okulistëve, dermatologëve të mbyllin shërbimet dhe të punojnë si infeksionistë”, u shpreh ai në Fax News.

LEXO EDHE:  Lulzim Basha: Marrëveshja me Ramën nuk ishte gabim por...

Berisha pretendon se kryeministri Edi Rama e ka mendjen të vjedhë dhe të shfrytëzojë pandeminë për tendera./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Politikë

Emrat/ CNA.al zbulon kandidatët e listës së LSI

Publikuar

-

Nga

Emrat/ CNA.al zbulon kandidatët e listës së LSI

Një ditë përpara dorëzimit të emrave zyrtarisht në KQZ, CNA.al ka zbuluar emrat e kandidatëve të LSI-së që do kryesojnë listat e qarqeve.

LSI e drejtuar nga Monika Kryemadhi do jetë në koalicion më vete, jo me PD-në e Bashës, një skemë kjo për të rritur numrin e mandateve, apo për të marrë sa më shumë vota majtas LSI, që mund të dëmtonin socialistët.

CNA.al sjell më poshtë kandidatët kryesorë, pra ata që LSI i quan të sigurt. Sipas votave të marra në tre palë zgjedhje me sistemin proporcional rajonal LSI ka pasur një rritje të vazhdueshme.

Në vitin 2009, LSI dhe koalicioni i saj  morrën 84 mijë vota dhe 4 mandate deputetësh, të cilat i përdorën për tu bashkuar në qeveri me ish-kryeministrin Sali Berisha.

Në vitin 2013 në koalicion me socialistët, LSI morri 180 mijë vota dhe 16 mandate deputetësh.

Në vitin 2017 e vetme përballë aleancës Rama-Basha, LSI e drejtuar nga Ilir Meta për herë të tretë njohu rritje, duke shkuar 225 mijë vota dhe 19 mandate.

Zgjedhjet e 25 prillit janë të parat nën drejtimin e Monika Kryemadhit, e cila ka larguar nga partia shumë nga themeluesit, drejtuesit dhe ish-deputetët e saj. LSI vjen më emra të rinj në disa qarqe por shumica e emrave janë besnikët e mbetur të Kryemadhit dhe Metës.

LEXO EDHE:  Basha pranon publikisht se listën e kandidatëve e ka gati

LEXO EDHE:  Mustafa Nano: Ja pse Edi Rama është sharlatan

Lista e LSI:

Tiranë

-Petrit Vasili

-Klajda Gjosha

-Floida Kërpaci

-Vojo Bregu

-Erisa Xhixho

Elbasan

-Monika Kryemadhi

-Edmond Haxhinasto

Durrës

-Elona Guri

-Bahri Shaqiri

Berat

-Ardit Çela

-Aurela Agalliu

Vlorë

-Luan Rama

Fier

-Monika Kryemadhi

-Kejdi Mehmetaj

Gjirokastër

-Vangjel Tavo

Korçë

-Endrit Braimllari

Shkodër

-Agron Çela

Lezhë

-Viktor Tushaj

Kukës, Dibër mbështeten listat e PD./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Në Kuvend mos ketë më biznesmenë”/ Meta: Personat me integritet të jenë pjesë e listës

Publikuar

-

Nga

“Në Kuvend mos ketë më biznesmenë”/ Meta: Personat me integritet të jenë pjesë e listës

Presidenti Ilir Meta foli nga Korça për zgjedhjet e 25 prillit, teksa iu bëri thirrje krerëve të partive politike që të fusin në lista figura të pastra dhe me integritet.

I pyetur nga gazetarët lidhur me largimin e disa figurave të PS dhe zëvendësimin e tyre me inxhinieren Luljeta Bozo apo shefen e Infektivit, Najada Çomo, Meta u përgjigj se nuk ka asnjë koment, ndërsa bëri thirrje që qytetarët të përfaqësohen nga ësues e pedagog dhe jo nga biznesmenë në Kuvendin e ardhshëm.

“Nuk kam asnjë koment për asnjë parti vetëm kam një lutje, ju lutem sa më shumë pedagoge e pedagogë, sa më shumë të rinj të arsimuar, sa më shumë figura të pastra dhe ju lutem shumë sa më pak biznesmenë në Kuvendin e Shqipërisë.

LEXO EDHE:  Mbrëmjet e Jonida Vokshit/ Aktorja publikon foton e ëmbël me vajzën

LEXO EDHE:  Artan Hoxha zë ngushtë Ramën/ Pse nuk kemi varreza për çamët

Jo se kam diçka me biznesmenët, por është e rëndësishme të kemi në Kuvend njerëz me integritet. Nuk dua të hyj në emra, s’më intereson asnjë parti. Sa më shumë figura të ndritura dhe me integritet, në mënyrë që gjithë shoqëria të përfaqësohet siç e meriton në Kuvendin e ardhshëm të Shqipërisë. Janë zgjedhje shumë të rëndësishme për 100 vitet e ardhshme, sepse janë kryekushti për integrimin. Do ta kalojmë me hir a me pahir në kuptimin më të mirë të kësaj fjale”, tha Meta./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Zgjedhjet e 25 prillit/ Listën e LSI Berat e bën Irfani

Publikuar

-

Nga

Largimet e njëpasnjëshme të Nasip Naços, Lefter Kokës dhe disa drejtuesve lokalë nga Korça, në Fier, Vlorë, Elbasan, Durrës e Shkodër, kanë shkundur themelet në LSI.

Irfan Hysenbelliu duket se po mban në këmbë partinë e Ilir Metës dhe të Monika Kryemadhit, i cili përmes televizionit të tij po u jep jo vetëm hapësira, por edhe kandidatë për deputetë.

Arsit Çela, ish-drejtor i Postës Shqiptare në qeverinë PS-LSI, më pas drejtor në mediat e Irfan Hysenbelliut, dhe sot është drejtues i qarkut të Beratit për LSI.

Por pas Ardit Çelës, një tjetër emri po i jepet po komandohet nga Irfani.

Ditën e djeshme, ka qenë Çela ai i cili ka prezantuar psikologen Aurela Agalliu si kandidate për qarkun e Beratit. Kjo e fundit, aktualisht është në një nga emisionet e televizionit të Hysenbelliut dhe tashmë është vendosur nga pronari i saj si kandidate për deputete.

LEXO EDHE:  Atentati në Vasil Shanto/ I plagosur ka mbetur edhe një i mitur

LEXO EDHE:  Artan Hoxha reagon për përgjimin Braho-Legisi/Mesazh për diçka më të madhe!

Të dy emrat në këtë qark janë një prurje e Irfan Hysenbelliut, pasi ky i fundit ka dërguar punëtorët e tij si kandidatë të LSI në Berat.

“Përfshirja e Aurelës dhe e korpusit të vlerave që ajo përfaqëson në ekipin e LSI, është tregues i vizionit të LSI për të rikthyer shpresën dhe besimin, e për të punuar të gjithë bashkë për ta bërë Shqipërinë shtëpinë tonë”. Në 25 prill, të rinjtë dhe të rejat do ta ndëshkojnë dhe shpartallojnë rilindjen kudo, në Kuçovë, Berat dhe gjithë Shqipërinë”, shkruan ndër të tjera në rrjetin social Ardit Çela./CNA.al

LEXO TE PLOTE