Connect with Us

“Shqipëria hapa para me definimin e antisemitizmit”/ David Sassoli: Duhet ndjekur si shembull

Politikë

“Shqipëria hapa para me definimin e antisemitizmit”/ David Sassoli: Duhet ndjekur si shembull

Publikuar

-

“Shqipëria hapa para me definimin e antisemitizmit”/ David Sassoli: Duhet ndjekur si shembull

Presidenti i Parlamentit Europian, Davide Sassoli, ka përshëndetur Shqipërinë gjatë fjalës së tij në Forumin e Antisemitizmit.

Sassoli tha se Shqipëria ka bërë hapa para me definimin e antisemitizmit, ndërsa e cilësoi vendin tonë si shembull të qartë humaniteti.

Shqipëria ka bërë hapa para me definimin e antisemitizmit, kjo është pjesa e historisë tuaj krenare që i mbrojtët hebrenjtë dhe duke i fshehur ata. I gjithë ky është shembull i qartë i humanitetit tuaj. Shembulli i Shqipërisë duhet ndjekur nga kombe të tjera. Antisemitizimit duhet t’i krijojnë një front të bashkuar. Të bashkojmë forcat tona, kjo është prova e disatë që kemi një fat të përbashkët dhe një të ardhme për të jetuar së bashku”, deklaroi ai./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Gjekmarkaj kritikon Bashën/ Duhet të punojë më shumë për bashkimin e së djathtës

Publikuar

-

Nga

“E kanë detyruar Presidentin që të dalë nga ‘shinat’” / Gjekmarkaj bën avokatin e Metës

Analisti Agron Gjekmarkaj ka komentuar sërish situatën politike në vend, ku vetëm pas pak muajsh do të zhvillohen zgjedhjet parlamentare.

Gjekamarkaj pretendon se kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha ka një program për ta nxjerrë vendin nga kriza.

Por krahas kësaj ai dha edhe një kritikë për kreun e opozitës, për të cilin tha se duhet të punojë më shumë për bashkimin e së djathtës.

Rama do që të lërë Bashën në hije. Këta janë 5 muaj jetikë për opozitën, sepse do të duhet të fitojë zgjedhjet më 25 prill. Opozita duhet të bashkonte më shumë të djathtët. Çdo votë e të djathtëve vlen. Opozita duhet të veprojë shpejt, sepse njerëzit e gjykojnë edhe për bashkimin e një fryme të përgjithshme.

Basha duhet të punojë më shumë për bashkimin e së djathtës dhe për strategjinë e mbrojtjes së votës. Është opozita ajo që duhet të vijë në pushtet dhe kjo opozitë e ka kandidatin për kryeministër, Bashën, që ka program normal për të nxjerrë Shqipërinë nga ky batak ku jemi”, u shpreh ai në News 24, ndërsa kërkoi sërish që partitë e reja të bashkohen me opozitën.

LEXO EDHE:  Negociatat për anëtarësimin në BE/ Presidentja e KE jep lajmin e mirë për shqiptarët

LEXO EDHE:  Raporti i Eurostat/Shqipëria me më pak rrugë e hekurudha në rajon

Partitë e reja që duan ndryshim, do bashkohen rreth opozitës. Është e kotë të thuash që partitë e vogla do të përmbysin qeverinë, prandaj do mbështesin opozitën e vendit. Opozita mund të kritikohet, por mbetet e vetmja shpresë për ndryshim. Pandemia do jetë pjesë e fushatës.  Demokracia është shumë e brishtë”, deklaroi Gjekmarkaj./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Meta i dërgon letër Manastirliut, Ramës dhe Ruçit/ Bën 11 propozime për përballimin e pandemisë

Publikuar

-

Nga

Do japë dorëheqjen për të krijuar parti?/ Meta flet pa dorashka: Do bëj çdo gjë që kërkon populli

Presidenti Ilir Meta i ka dërguar një letër ministres së Shëndetësisë Ogerta Manastirliu, kryeministrit Edi Rama dhe kryetarit të Kuvendit Gramoz Ruçi, pas takimit me specialistë të shëndetit publik dhe mjekë.

Meta ka bërë disa propozime për shkak të situatës së rënduar me pandeminë COVID-19, ku kërkon të vihen në përdorim sa më parë testet e shpejta.

Kreu i Shtetit propozon të futen menjëherë në funksion spitalet rajonale, të sigurohet aparatura ECMO për shpëtimin e jetës, të shpejtohen proçedurat e liçencimit të mjekëve, të kontrollohen barnat që qarkullojnë, si dhe një sërë pikash të tjera.

1. Duhet të futen sa më shpejt në përdorim testet analitikë të shpejtë, për shkak të shkurtimit të kohës dhe të uljes së kostove. Ndërkohë, përdorimi i metodës së references PCR dhe testeve të shpejta të ecin paralelisht, për zbulimin sa më të shpejtë dhe të saktë të infektuarve dhe gjurmimin në kohë të tyre

2. Duhet të futen menjëherë në funksion, spitalet rajonale, duke bërë edhe një decentralizim dhe rigrupim të tyre, në mënyrë që disa prej tyre të kthehen në spitale Covid dhe të tjerët t’ju shërbejnë pacientëve me sëmundje të tjera dhe të sëmurët të mos transportohen të gjithë në Tiranë.

3. Duhet të sigurohet aparatura ECMO për shpëtimin e jetës, për rastet e rënda të këtij infeksioni në spitalet tona.

4. Duhet të bëhet njësimi favorizues i çmimeve të testeve covid, për t’i hequr një barrë të rëndë ekonomike familjeve shqiptare si dhe duhet të shtohet numri i testimeve.

5. Të shfrytëzohen të gjitha kapacitetet dhe potencialet njerëzore që kemi, përfshirë edhe ata mjekë e infermierë që nuk janë pjesë e shërbimit aktiv dhe janë në pension.

6. Të shpejtohen proçedurat e liçencimit të mjekëve, për të rritur numrin e tyre në shërbimin mjekësor

7. Duhet një qasje multisektoriale në përballjen me pandeminë. Protokollet duhet të përditësohen dhe është shumë e rëndësishme të përfshihen edhe reanimatorët.

8. Nevojiten mekanizma koordinimi nëpër rrethe, që të mbledhin të dhënat, të vlerësojnë nevojat në rang kombëtar, veçanërisht për barna apo për oksigjen, në mënyrë që të mos kemi mungesa për asnjë moment.

9. Duhen kontrolluar barnat që qarkullojnë, sepse kemi disa prej tyre të paliçencuara dhe me një kosto disafish më të lartë nga çmimi fillestar. Duhet të kemi siguri në barnat që sillen dhe të ndalohet spekulimi me çmimet.

10. Duhet të ngrihen ekipe epidemiologjike, në nivel rajonal, për të ndjekur situatën epidemiologjike, sepse jo të njëjtat masa që duhen marrë në Tiranë, vlejnë edhe për qytete të tjera më të vogla dhe me më pak raste infeksioni.

11. Vendimet, që merren nga qeveria nepërmjet Komitetit Teknik të Ekspertëve, kanë të nevojshëm një argumentim të detajuar dhe bindës për opinion publik, në mënyrë që të sigurohet mbështetja masive e qytetarëve për to, në funksion të suksesit të këtyre masave, dhe jo thjesht imponimi përmes masave dhe dënimeve administrative”, thuhet në letrën e Metës./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Safet Gjici reflekton pas kritikave të Ramës për publicistin/Kërkoj falje në emër të Bashkisë Kukës

Publikuar

-

Nga

Safet Gjici reflekton pas kritikave të Ramës për publicistin/Kërkoj falje në emër të Bashkisë Kukës

Kryetari i Bashkisë së Kukësit Safet Gjici ka reaguar pak pas reagimit të kryeministrit Edi Rama në lidhje me vendimin e Këshillit Bashkiak në Kukës për ti hequr titullin “Qytetar Nderi” publicistit Veton Surroi.

Rama e cilësoi këtë vendim si lajthitje kolektive, ndërkohë që Gjici shton se ishte një veprim i nxituar dhe se kërkon ndjesë për këtë vendim.

“Në emër të Bashkisë Kukës kërkoj ndjesë për veprimin e nxituar sot në Këshillin e Qarkut , lidhur me vendimmarrjen për heqjen e Titullit “Qytetar Nderi” Veton Surroit, pas kërkesës së 57 familjeve të Dëshmorëve të UÇK!

LEXO EDHE:  Epidemitë dhe revoltat shoqërore: Një marrëdhënie shkak-pasojë?

LEXO EDHE:  Raporti nga Freedom House për lirinë e shtypit/ Shqipëria e parafundit në rajon

Duke u ndjerë shumë pranë atyre familjeve dhe dhimbjes së tyre në raport me këtë kohë lëndimesh për UÇK nuk e menduam më gjatë kërkesën e tyre emocionale. Safet Gjici, kryetar i Bashkisë Kukës.”- shkruan Gjici./CNA.al.

LEXO TE PLOTE