Connect with Us

Plas mes Bujar Kapexhiut dhe Mustafa Nanos/ Nëse më fyen në gjënë e shenjtë, unë të vras

Politikë

Plas mes Bujar Kapexhiut dhe Mustafa Nanos/ Nëse më fyen në gjënë e shenjtë, unë të vras

Publikuar

-

Plas mes Bujar Kapexhiut dhe Mustafa Nanos/ Nëse më fyen në gjënë e shenjtë, unë të vras

Karikaturisti Bujar Kapexhiu është përplasur ashpër mbrëmjen e sotme me analisti Mustafa Nano.

Gjatë një debati për fenë islame dhe islamofobinë, Kapexhiu iu drejtua ashpër Nanos duke i thënë se do e vrasë nëse e fyen në gjënë e shenjtë.

“Nëse do të më fyesh në gjënë e shenjtë Nano, unë ty të vras”, u shpreh ai, por kjo deklaratë u pasua me ndërhyrjen e menjëhershme të moderatores së emisionit “Open” Eni Vasilit.

Ajo tha se nuk do do t’i lejojë deklarat të tilla në studio, ndërsa karikaturisti kërkoi që Nano të mos fyejë personat e shenjtë.

Debati:

Kapexhiu: Nëse do të më fyesh në gjënë e shenjtë Nano, unë ty të vras.

LEXO EDHE:  Sherr mes dy të miturve në Pogradec/ Plagoset me thikë 16-vjeçari

Vasili: Asgjë nuk e përligj vrasjen. Nuk do të lejoj në studion time deklarata të tilla.

Kapexhiu: Nëse Muçi e quan veten ateist, un këtyre i them të pafe, le të mbajë atë të tijën dhe nuk ka pse të fyejë një të shenjtë që e duan të tjerët. Mos e vendos në pozicione denigruese. Karikaturistët francezë marrin guximin dhe e vizatojnë në karikaturë, po pranojmë këtë, por mos e vendos në situata të turpshme./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Olta Xhaçka duhet të ndiqet penalisht”/ Strazimiri: Ka shpërdoruar detyrën dhe fondet publike

Publikuar

-

Nga

“Olta Xhaçka duhet të ndiqet penalisht”/ Strazimiri: Ka shpërdoruar detyrën dhe fondet publike

Ish-deputeti i PD, Gent Strazimiri ka kërkuar që Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka të ndiqet penalisht për çështjen e helikopterit.

Në një dalje për mediat nga selia blu, Strazimiri u shpreh se prej një viti e gjysmë Xhaçka shpenzon qindra milionë lekë që të përdorë një mjet modern ushtarak si taksi elektorale.

Olta Xhaçka, Ministrja e Mbrojtjes, është rasti tipik i këtij abuzimi. Ajo ka përdorur helikopterin ushtarak operacional, si taksi për të shkuar për mbledhje partie në Dibër, në qarkun ku e ka deleguar Edi Rama si drejtuese politike. Në vend që helikopteri të rrijë në gatishmëri për të marrë të sëmurë diku larg, Olta Xhaçka e perdor për të shkuar në Asamblenë e Partisë Socialistë në Dibër. Në vend që helikopteri të rrijë në gatishmëri për çdo emergjencë që mund të ndodhë, Olta Xhaçka e perdor për të shkuar në ahengjet e Shqipëria që duam…

Asnjë prej tyre nuk është detyrë funskionale e Ministrit të Mbrojtjes. Olta Xhaçka ka shpërdoruar detyrën dhe fondet publike, prandaj ajo duhet të ndiqet penalisht”, tha Strazimiri.

Po ashtu ai kujon se PD ka 10 ditë që e ka denoncuar dhe Xhaçka ende dhe sot nuk ka guxim të flasë.

LEXO EDHE:  Jozefina Topalli: Rama ka hipotekë të jashtëzakonshme Lulzim Bashën

LEXO EDHE:  Presidencialet 2016, gara e pare mes demokrateve nis me debat me 13 tetor

10 ditë pas denoncimit të shpërdorimit të detyrës, Olta Xhaçka nuk ka gjetur ende kurajon të flasë!

Akoma nuk u ka thënë shqiptarëve që vuajnë për bukën e gojës, nga mungesa e ilaçeve antikovid, nga mungesa e oksigjenit a shtreterve nëpër spitale, se pse ajo shkon në mbledhje partie me helikopter, duke shpenzuar deri në 10 mijë euro për rrugë.

Të dhënat e reja tregojnë se Olta Xhaçka e ka përdorur helikopterin për të shkuar në mbledhjet e partisë në Dibër, qe kur Edi Rama e delegoi atje. Ka një vit e gjysëm që ajo shpërdoron me qindra miliona lekë për ta përdorur helikopterin si taksi elektorale”, u shpreh ish deputeti Gent Strazimiri./CNA.al.

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Nuk jam i kënaqur me qëndrimet e opozitës”/ Maliqi akuza Bashës dhe Kryemadhit

Publikuar

-

Nga

“Nuk jam i kënaqur me qëndrimet e opozitës”/ Maliqi akuza Bashës dhe Kryemadhit

Deputeti i opozitës në Parlament Lefter Maliqi ka kritikuar qëndrimin e opozitës se bashkuar  lidhur me qeverisjen e kryeministrit Edi Rama.

Sipas tij kreu demokrat Lulzim Basha dhe kryetarja e LSI Monika Kryemadhi duhej të ishte ngritur para Parlamentit me çadra për të kërkuar së pari ngritjen e Gjykatës Kushtetuese.

Sot dëgjova që po kërkohet edhe heqja e prostitucionit si vepër penale, të hiqet edhe përdorimi i lëndëve narkotike, çfarë do të thotë, për sa kohë i pari i vendit.

Nuk më duken ndonjë habi këto ndryshimet që kërkohen për përdorimin e drogës kur vetë është i akuzuar si përdorues i drogës. Keq më vjen, por unë kam pritur dhe pres një opozitë më të fortë. Unë nuk jam i kënaqur me opozitën pavarësisht se besoj në fitoren e padiskutueshme, për shkak edhe të zhgënjimit të socialistëve.

Opozita duhej të ishte ngritur se po të ishte ky në opozitë do ishte para parlamentit me çadra, edhe para qeverisë. Vetëm për një gjë, Gjykatën Kushtetuese. Vendi është pa Gjykatë Kushteuese. Çka do të thotë vendi është i mbaruar”, u shpreh Maliqi për Ora News.

LEXO TE PLOTE

Politikë

Habit Kryemadhi/ Fillon të besoj se Covid ekziston, shtyn Konventën

Publikuar

-

Nga

Habit Kryemadhi/ Fillon të besoj se Covid ekziston, shtyn Konventën

Kryetarja e Lëvizjes Socialiste për Integrim ka habitur me vendimin e fundit. Në një konferencë për media, ajo njoftoi shtyrjen e Konventës, e cila ishte parashikuar të mbahej në 5 dhjetor.

Një vendim i tillë vjen për shkak të pandemisë dhe duket se Kryemadhi ka filluar të besojë në ekzistencën e Covid.

Deklarata e plotë:

“Në kushtet e përkeqësimit të vazhdueshëm të situatës prej pandemisë së shkaktuar nga koronavirusi covid -19 dhe efektet e mëdha negative të ndikimit të tij jo vetëm në jetën e gjithësecilit prej nesh, por  edhe në të gjithë jetën e vendit; Në kohën kur do të duhej që e gjithë vëmendja dhe angazhimi shtetëror, kur qeveria dhe institucionet në varësi të saj, të kishin në fokusin e angazhimit dhe veprimtarisë së tyre mbrojtjen e jetës së çdo qytetari shqiptar dhe marrjen e masave lehtësuese në rrethanat e pamundësisë së ushtrimit të aktivitetit në kushte normale; Përballë fakteve e dëshmive të shumta rrënqethëse, kur mosveprimi dhe përpjekja për të bërë fajtor qytetarin e thjeshtë e të pambrojtur është bërë vijësjellje e qeverisë;

Me përgjegjësinë dhe autoritetin që më jep statuti i partisë, si Kryetare e Lëvizjes Socialiste për Integrim, deklaroj se kam vendosur të shtyj për në një kohë tjetër mbajtjen e Konventës Kombëtare Zgjedhore të Lëvizjes Socialiste për Integrim, e parashikuar të mblidhej më datën 5 dhjetor 2020; Duke qenë e bindur në mirëkuptimin dhe mbështetjen tuaj për vendimin që po shpall sot publikisht, dua të theksoj se solidariteti dhe bashkëveprimi, vendosmëria dhe guximi qytetar, humanizmi, dashuria për njeriun dhe respekti për jetën e gjithësecilit, mirënjohja për njerëzit e sakrificës dhe për të gjithë ata që shërbejnë në kushte skandaloze, edhe pse janë në vijën e parë të luftës me të keqen, janë e do të mbeten busulla e orientimit të çdo qëndrimi dhe vendimi të Lëvizjes Socialiste për Integrim.

Vendimi për shtyrjen e mbajtjes së Konventës Kombëtare të Lëvizjes Socialiste për Integrim, nuk e afekton veprimtarinë e përditshme të strukturave tona në të gjitha nivelet e në të gjithë vendin. Trupa e delegatëve përfaqësues nga çdo bashki, si strukturë legjitime e zgjedhur me parimin “një anëtar – një votë” në zgjedhjet e 21 nëntorit, shndërrohet në shtabin elektoral të Lëvizjes Socialiste për Integrim për bashkinë respektive, dhe do të vazhdojnë pa asnjë ndërprerje nën drejtimin e të deleguarve në çdo qark, përmbushjen e detyrave të parashikuara në kalendarin tonë politik dhe elektoral.

LEXO EDHE:  Jozefina Topalli: Rama ka hipotekë të jashtëzakonshme Lulzim Bashën

LEXO EDHE:  Presidencialet 2016, gara e pare mes demokrateve nis me debat me 13 tetor

Të gjithë ne, por dhe e mbarë bota, po përballemi me një situatë të paprecedentë. Prandaj, Lëvizja Socialiste për integrim, që prej kur u shfaq pandemia e në vijimësi, ka refuzuar të bëjë politikë me pandeminë.  Por ndërkaq, nuk do të lejojmë askënd që pandeminë ta përdorë për politike.

Vendimi im për të shtyrë mbledhjen e Konventës Kombëtare Zgjedhore të Lëvizjes Socialiste për Integrim, është njëherësh edhe shenjë homazhi për ata që kanë humbur jetën prej pandemisë, është solidaritet më të gjithë qytetarët që po përballojnë me njëmijë e një sakrifica dhe pa mbështetjen e shtetit, kostot e mëdha të luftës për jetën dhe në emër të dashurisë për jetën.

Në emër të dashurisë për jetën, unë ju ftoj sot që ta duam më shumë njeri-tjetrin dhe t’i gjendemi në krah në këtë kohë të vështirë çdo njeriu në nevojë. Eshtë koha ta mundim të keqen, është koha të fitojmë mbi të keqen dhe ne të gjithë bashkë do t’ia dalim”, tha Kryemadhi. /CNA.al.

LEXO TE PLOTE