Connect with Us

Miqësorja e Superiores/ Ja rezultati përfundimtar i ndeshjes Kastrioti-Vllaznia

Sport

Miqësorja e Superiores/ Ja rezultati përfundimtar i ndeshjes Kastrioti-Vllaznia

Publikuar

-

Është mbyllur pjesa e parë në miqësoren mes Vllaznisë dhe Kastriotit, e cila po luhet në Fushë-Krujë. Shkodranët i kanë mbyllur në avantazh 45 minutat e para, falë një autogoli të Bojom në minutën e 8.

Të dy trajnerët po shikojnë gjendjen e skuadrave të tyre, para fillimit të kampionatit, i cili ende nuk dihet se kur do të ndodhë, pasi Kategroia Superiore është në bojkot, pasi pret realizimin e 4 kërkesave nga qeveria.

KASTRIOTI-VLLAZNIA 0-1

Bojom 8’ (autogol)

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sport

Do të gjykonin në javën e 3-të të Superligës, 2 arbitrat preken nga COVID

Publikuar

-

Nga

FSHF ka rënë në hall jo vetëm për futbollistët dhe kampionatin, por edhe për albitrat.  Dy arbitra kryesorë që do të duheshin në fushë për ndeshjet e kampionatit, janë të sëmurë me Covid.

Pas Juxhin Xhajës, i cili prej ditësh është konfirmuar pozitiv me Covid-19, është edhe gjyqtari tjetër Andi Koci që është konfirmuar i prekur nga virusi.

Ndaj, edhe për shpërndarjen e gjyqtarëve në këtë javë të tretë të kampionatit, duket se ka pasur vështirësi.

LEXO TE PLOTE

Sport

Futbolli shqiptar në zi, ndahet nga jeta prej COVID-it ish-lojtari i njohur

Publikuar

-

Nga

Lajmi i trishtë për futbollin shqiptar dhe qytetin e Lezhës. Ditën e sotme është ndarë nga jetë në moshën 71 vjeçare, ish-futbollisti i njohur i Besëlidhjes, Nikolin Lorenci pasi ishte infektuar me Covid-19. Ai ka qenë prej disa ditësh i shtruar në spitalin Infektiv në Tiranë, ku gjendja është përkeqësuar, dhe si pasojë ka mbyllur sytë mëngjesin e sotëm.

Nikolin Lorenci lindi më 13 dhjetor 1949 në Lezhë dhe në vitin 2018 u shpall “Qytetar Nderi, për kotributin e jashtëzakonshëm në fushën e futbollit si dhe edukimin e trajnimin e brezave ndër vite.

Nikolin Lorenci luajti zyrtarisht me fanelen e skuadres së Besëlidhjes në maj të vitit 1965, në ndeshjen Butrinti- Beselidhja dhe që nga ajo kohë e deri ne fund te sezionit 1978-79 nuk iu nda arenes së blertë duke thyer nje rekord si titullar, pasi nuk mungoi në asnjë ndeshje.

Nikolin Lorenci ka luajtur në karrierën e tij si titullar pa humbur asnjë ndeshje në 5 sezone, konkretisht 1970-71, 1972- 73, 1973- 74, 1974- 75, dhe 1978- 79. Pasi la futbollin ai nuk iu nda sportit, pasi më vonë shërbeu si trajner i Beselidhjes, si shef i sportklubit dhe si drejtor sportiv në akademinë private të futbollit në Lezhë, “Brians” dhe “Porto”.

LEXO TE PLOTE

Kombëtare

Vendi i parë në Ligën e Kombeve, zbulohet premioja e majme për futbollistët e Kombëtares

Publikuar

-

Nga

Shqipëria ia doli që të sigurojë vendin e parë në Grupin C4. Mësohet se për këtë, premioja e vendosur për Kombëtaren nga FSHF është rreth 200 mijë euro.

Objektivi i vendosur që në fillim, për të superuar të gjitha rivalet e thuajse të njëjtit nivel me ne, u arrit. Për këtë, FSHF ka vendosur që të shpërblejë futbollistët, të cilët sigurisht që në Kombëtare vijnë për ndjesinë dhe lidhjen e fortë që kanë me vendin dhe fanellën.

Por, në momentin që ka suksese, arritje dhe të ardhura të shtuara për vetë FSHF-në, kjo e fundit shpërblen edhe kontributin e futbollistëve apo stafit të Kombëtares.

PREMIO – Si në çdo edicion, ka një premio për arritjen përfundimtare. Prej kohësh, skuadra përfaqësuese ka caktuar me federatën, që mënyra e shpërblimit të jetë në përfundim të edicionit dhe jo pas çdo ndeshjeje.

Në bazë edhe të rezultatit final në një sezon, kuqezinjtë kanë të përcaktuar edhe shifrën e shpërblimit që do të marrin.

Gazeta ka mësuar se për vendin e parë në Grupin C4 të Ligës së Kombeve, kuqezinjtë do të kenë premio të majme dhe një vlerësim të konsiderueshëm që ndahet proporcionalisht mes stafit, lojtarëve më protagonistë dhe më pas atyre më pak të tillë në këtë edicion.

LEXO TE PLOTE