Connect with Us

Kosova nis procedurat për përdorimin e plazmës së gjakut për pacientët me COVID-19

Kosova & Rajoni

Kosova nis procedurat për përdorimin e plazmës së gjakut për pacientët me COVID-19

Publikuar

-

Ministria e Shëndetësisë e Kosovës ka njoftuar se ka formuar një grup pune që ka për qëllim hartimin e protokollit për përdorimin e plazmës kovaleshente për pacientët me koronavirus.

“Ky është një hap para për fuqizimin e menaxhimit dhe trajtimit gjithëpërfshirës të infeksionit COVID-19. Presim që Grupi punues brenda afateve të përcaktuara ligjore ta finalizojë protokollin në fjalë”, thuhet në një njoftim të Ministrisë së Shëndetësisë.

Shumë vende, përfshirë Shtetet e Bashkuara të Amerikës po trajtojnë pacientët me COVID-19 me plazmën e gjakut të pacientëve të shëruar nga kjo sëmundje. Ky lloj trajtimi bëhet duke marrë plazmën e gjakut nga pacientët e shëruar nga koronavirusi, pasi që gjaku i tyre ka antitrupa që luftojnë virusi.

LEXO EDHE:  Infektohet me Covid infermierja e burgut dhe dy edukatore në Berat

Transfuzioni i antitrupave krijon atë që njihet si “imuniteti pasiv” te të prekurit me COVID-19.
Megjithatë, Organizata Botërore e Shëndetësisë ka paralajmëruar për kujdes lidhur me trajtimin me plazmë të gjakut, pasi ka thënë se ky trajtim është i një “cilësie të dobët”./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kosova & Rajoni

Mbi 20 mijë të infektuar në 24 orë/ Regjistrohen 541 viktima të tjera në Itali

Publikuar

-

Nga

Mbi 20 mijë të infektuar në 24 orë/ Regjistrohen 541 viktima të tjera në Italia

Në Itali kanë rezultuar pozitivë 20,648 persona në 24 orët e fundit.

Sipas të dhënave nga Ministria e Shëndetësisë, raportohet se që nga dita e djeshme kanë humbur jetën 541.

Gjithashtu mësohet se 3,753 pacientë ndodhen të shtruar në kujdesin intensiv për Covid, 9 më pak se dje.

Në 24 orët e fundit në shtetin fqinj janë kryer 176.934 teste, ndërsa raporti i rasteve pozitive ndaj tamponëve është 11.7%./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Kosova nuk gjen qetësi/ 16 viktima dhe 626 të infektuar për 24 orë

Publikuar

-

Nga

Kosova nuk gjen qetësi/ 16 viktima dhe 626 të infektuar për 24 orë

Kosova vijon të mos jetë aspak e qetë sa i takon situatës me koronavirusin.

Gjatë 24 orëve të fundit, kanë rezultuar piozitiv 626 qytetarë, ndërsa 16 të tjerë kanë humbur jetën.

Një numër i lartë është edhe ai i të shëruarve. Mësohet se gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 673 pacientë teksa në total janë shëruar 24.427 raste.

LEXO EDHE:  “Situata e pakrahasueshme me asnjë emergjencë”/ Infermierja në Itali: Fisnikëria e shëndetësisë shqiptare nuk do harrohet!

LEXO EDHE:  Vijojnë shifrat alarmante në Kosovë/ 10 viktima dhe 224 raste infektimi brenda 24 orësh

Që nga fillimi i pandemisë e deri më tani janë 1005 persona që e kanë humbur këtë betejë, ndërsa 39.057 janë të infektuar./CNA.al.

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Votime nën masat anit-Covid/ Podujeva dhe Mitrovica e Veriut zgjedhin sot kryekomunarët e rinj

Publikuar

-

Nga

Votime nën masat anit-Covid/ Podujeva dhe Mitrovica e Veriut zgjedhin sot kryekomunarët e rinj

Më 29 nëntor, qytetarët e dy komunave të Kosovës, Podujevës dhe Mitrovicës së Veriut zgjedhin kryetarët e rinj.

Zëdhënësi i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Valmir Elezi, ka thënë se të gjitha qendrat e votimit në të dyja komunat janë hapur me kohë.

Në zgjedhjet e jashtëzakonshme në Podujevë, të drejtë vote kanë 87 mijë e 381 votues, të cilët do të mund të votojnë në 45 qendra të votimit me 115 vendvotime.

Në garë për të parin e Podujevës, për një mandat njëvjeçar, janë Nexhmi Rudari nga Lidhja Demokratike e Kosovës, Shpejtim Bulliqi nga Lëvizja Vetëvendosje dhe Naim Fetahu nga Partia Demokratike e Kosovës.

Zgjedhjet në Podujevë, ishin paraparë të mbaheshin më 15 mars, por për shkak të përhapjes së koronavirusit, ky proces u pamundësua.

Për dallim prej Podujevës, në Mitrovicën e Veriut garojnë katër kandidatë për kryetar komune.

Erden Atiq nga Lëvizja Vetëvedosje, Millan Radojeviq nga Lista Serbe, Florent Azemi nga Partia Demokratike e Kosovës dhe Dushan Millunoviq, i cili është kandidat i pavarur.

Në këtë komunë do të jetë të hapura shtatë qendra të votimit me 27 vendvotime, derisa të drejtë vote kanë 23 mijë e 313 qytetarë.

Podujeva mbeti pa kryetar pasi Agim Veliu u emërua Ministër i Punëve të Brendshme në qeverinë e udhëhequr nga ish-kryeministri Albin Kurti.

Kurse Mitrovica e Veriut mbeti pa kryetar më datën 3 qershor, kur u votua Qeveria e re e Kosovës, e udhëhequr nga Avdullah Hoti.

Ish-kryetari i Mitrovicës së Veriut, Goran Rakiq, mori dy pozita, atë të zëvendëskryeministrit dhe mori në udhëheqje Ministrinë e Pushtetit Lokal.

LEXO EDHE:  Kryebashkiaku i epiqendrës së virusit në Itali tregon “recetën”/ Çfarë duhet bërë për ta luftuar

LEXO EDHE:  Vijojnë shifrat alarmante në Kosovë/ 10 viktima dhe 224 raste infektimi brenda 24 orësh

Rakiq ishte kryetar i Mitrovicës së Veriut për dy mandate.

Kjo është hera e parë që misioni i Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë (OSBE), në veri të Kosovës nuk do të sigurojë mbështetje teknike, siç kanë bërë gjatë gjithë këtyre viteve, përfshirë zgjedhjet për parlamentin serb, të cilat u mbajtën në komunat me shumicë serbe në Kosovë në qershor të këtij viti.

Në përputhje me rekomandimet e institucioneve shëndetësore, Komisioni Qendror i Zgjedhjeve (KQZ) mori vendim për miratimin e një udhëzimi administrativ për masat mbrojtëse për parandalimin e përhapjes së koronavirusit për votuesit dhe stafin e zgjedhjeve në ditën e zgjedhjeve.

“Qëllimi i këtij udhëzimi është të përcaktojë masat mbrojtëse për të parandaluar infektimin me COVID-19 të votuesve dhe stafit zgjedhor në qendrat e votimit; përcaktimin e masave mbrojtëse gjatë procesit të numërimit të fletëve të votimit në qendrat e votimit; si dhe masat mbrojtëse gjatë dorëzimit të materialit zgjedhor”, thuhet në udhëzimin e KQZ-së.

Sipas udhëzimit të miratuar nga KQZ, votuesit duhet të mbajnë një maskë mbrojtëse dhe të mbulojnë hundën dhe gojën, dhe pas verifikimit me një llambë UV, të dezinfektojnë duart e tyre me alkool.

Gjithashtu, pasi të tregojnë dokumentin e identifikimit, duhet të heqin maskën, në mënyrë që votuesi të identifikohet nga një anëtar i qendrës së votimit, dhe pastaj maska duhet të vendoset përsëri, thuhet në udhëzimin e KQZ-së./rel

LEXO TE PLOTE