Connect with Us

Çfarë mund të ndodhë me trupin tuaj nëse ndaloni së konsumuari ushqime të kripura

Life Style

Çfarë mund të ndodhë me trupin tuaj nëse ndaloni së konsumuari ushqime të kripura

Publikuar

-

Çfarë mund të ndodhë me trupin tuaj nëse ndaloni së konsumuari ushqime të kripura

Shumë prej nesh janë përqendruar në ngrënien e sa më pak kripëra dhe në disa raste e kanë injoruar atë plotësisht sepse kripa konsiderohet e dëmshme për shëndetin tonë. Epo, kjo nuk është e gjitha e vërtetë, në fund të fundit, kripa është një elektrolit i rëndësishëm që ndihmon trupin tonë të punojë normalisht. Nëse keni vendosur të shmangni kripën, sigurohuni që mos ta hiqni atë plotësisht dhe të përpiqeni të kuptoni se si trupi do të reagojë ndaj këtij ndryshimi të ri.

Ju mund të filloni të shtoni peshë.

Kripa e jodizuar është e rëndësishme për hormonet tuaja dhe nëse ndërprisni plotësisht marrjen e kripës, burimet tuaja të jodit do të kufizohen. Si rezultat, mund të filloni të shtoni peshë, të keni fytyrë të fryrë, lëkurë të thatë dhe të përjetoni dobësi dhe lodhje të muskujve.

Mund të ndikojë në zemrën tuaj.

Një dietë e ulët natriumi është treguar se ofron shumë përfitime, veçanërisht për njerëzit me probleme të zemrës. Por kjo mund të mos jetë rasti për të gjithë, veçanërisht nëse zemra juaj është në shëndet të përsosur. Meqenëse ekziston një  studim që tregoi kur hamë më pak dhe gjithashtu shumë kripë, kjo mund t’i përkeqësojë gjërat për gjendjen e zemrës që tashmë kemi.

LEXO EDHE:  Pret pronarin prej 80 ditësh, ky qen po prek zemrat e të gjithë përdoruesve në rrjetet sociale

Mund të rrisë rezistencën ndaj insulinës.

Studimet kanë treguar se kur nuk marrim mjaftueshëm natrium në dietën tonë mund të ndikojë në rezistencën tonë ndaj insulinës. Kjo do të thotë që trupi ynë nuk do t’i përgjigjet mirë insulinës dhe kjo mund të çojë në sheqer në gjak më të lartë.

Mund të përjetoni simptoma të dehidrimit.

Kur nivelet e natriumit bien në mënyrë drastike në gjak, ju mund të përjetoni simptoma që janë shumë të ngjashme me  dehidratimin . Kështu që, mund të keni një gojë të thatë, të merrni mendtë, të ndjeheni të etur dhe të keni udhëtime më pak të shpeshta në banjë.

Mund të keni të përziera

Mos konsumimi i kripës mund të ketë një ndikim të madh në nivelet e kolesterolit. Ndërsa kjo zakonisht nuk ka simptoma të hershme , ajo mund të sulmojë pjesë të tjera të trupit tuaj, përfshirë zemrën tuaj. Një nga simptomat që mund të përjetoni është të përzierat./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Showbizz

E bija feston ditëlindjen/ Albërie Hadërgjonaj e uron me fjalë zemre: Nuk më mërzite kurrë

Publikuar

-

Nga

E bija feston ditëlindjen/ Albërie Hadërgjonaj e uron me fjalë zemre: Nuk më mërzite kurrë

Ditën e sotme, këngëtarja Anxhelina Hadërgjonaj feston 27 vjetorin e saj të lindjes. Anxhelina ka marrë shumë urime nga miq dhe të afërm të saj dhe në këtë ditë nuk kishte si të mungonte një urim me fjalë zemre nga e ëma, Albërije Hadërgjonaj.

“Gëzuar ditëlindjen e vogla e mamit. Ti u rrite dhe tani ti je ajo që na përkëdhel të gjithëve sepse ty Zoti të solli në jetë për t’i dhënë kuptim jetës, dashurisë dhe respektit!!! Faleminderit që kurrë nuk më mërzite…

Ti je bekim. Urime ditëlindjen. Të dëshiroj edhe shumë vite të mbushura me shëndet, dashuri, gëzim dhe prosperitet. Të dua shuuumë!”, ka shrkuar Albëria në postimin e saj në  rrjetet sociale.

LEXO EDHE:  Fenomeni i Llazarit/ Kur “të vdekurit” rikthehen në jetë

LEXO EDHE:  Studimi/ Aktiviteti i tepërt fizik, është i dëmshëm për zemrën

Për më tepër shihni galerinë e mëposhtme./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Horoskopi

Qesh apo qan?/ Si e përjetoni dehjen sipas shenjës tuaj të horoskopit

Publikuar

-

Nga

Qesh apo qan?/ Si e përjetoni dehjen sipas shenjës tuaj të horoskopit

Dashi

Dashi, ju thjesht doni të argëtoheni kur pini, por ideja juaj e “argëtimit” ka tendencë të bëhet pak më e rrezikshme kur e teproni me pijen. Në kohën që jeni në të vërtetë të dehur, nuk jeni në gjendje të merrni vendime të zgjuara. Sigurisht, kjo nuk ju ndalon të bëni diçka argëtuese dhe të bindni veten se në të vërtetë jeni të zgjuar.

Demi

Demi, pirja dhe ngrënia shkojnë krah për krah për ju, nuk mund ta keni njërën pa tjetrën! Kjo është arsyeja pse ju jeni shenja e zodiakut që gjithmonë sugjeron të kapni një fetë pica ose një burger para se të gjithë të kthehen në shtëpi. Sigurisht, ju gjithmonë mbani disa ushqime të shijshme në frigoriferin tuaj, në rast se nuk porosisni diçka nga jashtë.

Binjakët

Personaliteti juaj i dyfishtë ju fut në më telashet kur jeni të dehur. Ju jeni lloji i personit që kur dehet është i lumtur, pastaj i trishtuar, pastaj i zemëruar, pastaj i mërzitur, pastaj i lumtur përsëri,  të gjitha brenda harkut të disa orëve. Mund të jetë vërtet e vështirë të përcaktosh se çfarë personaliteti keni.

Gaforrja

Pirja ju bën shumë emocionues. Këto emocione mund të jenë pozitive si lumturia ose eksitimi ose mund të jenë negative si të qara ose zemërimi. Sinqerisht, gjithçka varet nga mënyra juaj e mendimit në kohën kur filloni të pini. Padyshim, nëse po luftoni me të dashurën tuaj para se të dilni për të pirë, do të jeni në një mendim negativ, ashtu si do të ishit më të lumtur nëse do të kalonit një ditë të mrekullueshme para se të pinit.

Luani

Luani, ju në të vërtetë nuk keni një filtër kur jeni i dehur, prandaj nuk është për t’u habitur që më shumë se disa njerëz janë të detyruar të fyhen kur filloni të deheni shumë. Sigurisht, është gjithashtu tronditëse që më shumë njerëz nuk bëjnë më shumë sesa thjesht rrotullojnë sytë nga ju kur bëheni të çrregullt.

Virgjëresha

Virgjëresha, ju jeni një tjetër shenjë e zodiakut që vlerëson ndershmërinë dhe hapjen në shumicën e situatave, por kur jeni i dehur është e pavlerë. Kur pini, keni tendencë të dilni më shumë nga guaska juaj.

Peshorja

LEXO EDHE:  “Të gjithë në një shportë”/ Një “ushtar” i Soros i bashkohet hajdutit Besian Pesha  

LEXO EDHE:  Një gotë alkool në ditë mbron zemrën/ Mit apo Realitet ?

Peshorja, ju pëlqen gjithçka me moderim; është ajo që ju mban të arsyeshëm. Kur pini, keni vetëm disa pije para se të kaloni në ujë dhe disa ushqime. Ju vërtet përpiqeni të jeni të mirë kur jeni duke festuar me miqtë.

Akrepi

Akrepi, ju jeni një shenjë e zodiakut mjaft e ruajtur; nuk ju pëlqen të ndani detaje intime në lidhje me jetën tuaj personale sepse ndiheni sikur personi i vetëm që duhet të dijë gjithçka për ju jeni ju. Thënë kjo, kur filloni të pini, filloni të bëheni më të papërmbajtur, gjë që çon vetëm tek ju që flisni për gjëra që nuk duhen thënë.

Shigjetari

Si dikush që i pëlqen të provokojë njerëzit dhe të hapë mendjen për biseda të thella, ju jeni goxha keq duke i bërë këto gjëra argëtuese kur jeni të dehur.

Bricjapi

Bricjapi, sa herë që pini ndiheni sikur jeni personi më inteligjent në dhomë. Ndoshta është për shkak se preferoni të pini bourbon, konjak dhe uiski (në vend se të pini tequila ose vodka), por ka diçka në lidhje me ju që shndërrohet në një gjë të njohur pasi të keni pirë më shumë se disa pije. Jo gjithmonë është e keqe, por kur është e keqe, është e tmerrshme.

Ujori

Ashtu si keni një kohëmatës shoqëror kur jeni me miqtë, Ujori, gjithashtu keni një kohëmatës kur bëhet fjalë për sa mund të pini me miqtë. Ju jeni lloji i personit që preferon shumë të pijë në shtëpi sepse mund të shikoni një film dhe të hani pak ushqim të shijshëm gjatë pirjes, të gjitha pa pasur nevojë të vishni këpucë ose pantallona.

Peshqit

Dehja është një nga mënyrat tuaja të preferuara për t’i shpëtuar pak realitetit dhe për t’u çmendur. Në fakt mund të jesh shumë argëtues kur je i dehur, por kjo nuk do të thotë se nuk je edhe pak budalla./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Showbizz

Olta Gixhari pozon pa të brendshme/ ”Shpërthejnë” komentet në rrjet: Çfarë je, mami apo…

Publikuar

-

Nga

Olta Gixhari pozon pa të brendshme/ ”Shpërthejnë” komentet në rrjet: Çfarë je, mami apo…

Aktorja Olta Gixhari ka publikuar disa foto në rrjetet sociale ku shfaqet tejet seksi.

Bjondina ka pozuar e mbuluar me një mbulesë ku ndjekësit kanë vënë në dukje që ajo nuk ka veshur të brendshme.

Të shumtë janë ata që e kanë komplimentuar por ka dhe nga ata që e kanë kritikuar duke iu drejtuar se tani është një mami dhe foto të tilla janë të ekzagjeruara.

LEXO EDHE:  Vrima në zemër/Një problem shumë i shpeshtë tek femijët

LEXO EDHE:  Dehidratimi, ja sa ujë në ditë duhet të pijnë fëmijët

Ja disa prej komenteve që kanë shkruar krahas fotos:

LEXO TE PLOTE