Connect with Us

Arben Malaj zbulon 5 pengesat kryesore të ekonomisë për 2021

Ekonomi

Arben Malaj zbulon 5 pengesat kryesore të ekonomisë për 2021

Publikuar

-

Arben Malaj zbulon 5 pengesat kryesore të ekonomisë për 2021

Ish-ministri i Financave, Arben Malaj duke komentuar projektbuxhetin e vitit 2021 shprehet se viti i ardhshëm ekonomik do të ketë pesë pengesa të mëdha.

Performanca e ekonomisë për 2020, tha ai është dëmtuar nga tërmeti dhe pandemia por dhe nga mungesa e ndërhyrjes së qeverisë me politika për të nxitur rritjen ekonomike.

“Ka 5 pengesa kryesore ekonomia jonë për 2021. E para donatorët i kanë ngrirë fondet dhe presin që t’i kenë në dispozicion për qeverinë e re. Bie besimi i investitorit dhe konsumatorit vendas. E treta pasiguria e investitorit të huaj. Administratë fillon dhe ka performancë më të ulët pasi fillon dhe hedh shikimin nga mazhoranca dhe e pesta ata që vjedhin nxitojnë të vjedhin sa më shumë”, deklaroi ish-ministri i Financave.

Z. Malaj vuri theksin tek mungesa e paketave të ndihmave, duke thënë se ka pasur paketat më të ulta në rajon. Nga ana tjetër tha se qeveria ka treguar paaftësi për të thithur fondet për rindërtimin.

Ish-ministri i Financave, Arben Malaj duke komentuar projektbuxhetin e vitit 2021 shprehet se viti i ardhshëm ekonomik do të ketë pesë pengesa të mëdha.

Performanca e ekonomisë për 2020, tha ai është dëmtuar nga tërmeti dhe pandemia por dhe nga mungesa e ndërhyrjes së qeverisë me politika për të nxitur rritjen ekonomike.

“Ka 5 pengesa kryesore ekonomia jonë për 2021. E para donatorët i kanë ngrirë fondet dhe presin që t’i kenë në dispozicion për qeverinë e re. Bie besimi i investitorit dhe konsumatorit vendas. E treta pasiguria e investitorit të huaj. Administratë fillon dhe ka performancë më të ulët pasi fillon dhe hedh shikimin nga mazhoranca dhe e pesta ata që vjedhin nxitojnë të vjedhin sa më shumë”, deklaroi ish-ministri i Financave.

LEXO EDHE:  Buxheti i rënduar i familjeve në pandemi

Z. Malaj vuri theksin tek mungesa e paketave të ndihmave, duke thënë se ka pasur paketat më të ulta në rajon. Nga ana tjetër tha se qeveria ka treguar paaftësi për të thithur fondet për rindërtimin.

“Aftësia absorbuese është gati zero”, tha ai duke shtuar se, e cilëson lajm pozitiv përfundimin e tenderit për ndërtimin e hekurudhës Tiranë-Durrës, që 40% e projektit do të financohet me grant nga BERZH.

Për fondet e akorduar për bujqësisë që konsiderohet një prej degëve më të rëndësishme për zhvillimin e ekonomisë, z. Malaj tha se mungon vizioni.

“Nuk zgjidhet problemi i bujqësisë nëse rritet apo jo buxheti, duhet vizion. Pas 8 vjetësh që nuk e ka hequr akcizën, tani e premton për 8 minuta gjashtë muaj para zgjedhjeve”, tha ai.

Nga ana tjetër, z. Malaj tha se fokusimi i fondeve tek infrastruktura është me shumë risk për shkak të korrupsionit.

“Spanja, Portugalia dhe Greqia e kanë infrastrukturën deri në shtëpinë më të largët por vuajnë sot”, solli ai si krahasim./euronews

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ekonomi

Risku nga katastrofat/ BB: Tërmeti dhe COVID-19 çojnë varfërinë 8 vite pas

Publikuar

-

Nga

Bilanci i shifrave/ Si u fundos ekonomia shqiptare me dy muaj karantinë

Tërmeti shkatërrues i 26 nëntorit 2019 rriti varfërinë subjektive (perceptimi që ka një person për situatën e tij financiare dhe materiale) me 2.3 për qind.

Banka Botërore në raportin e fundit “Vlerësimi i rikut të katastrofave në Shqipëri” nënvizon se niveli i varfërisë mund të ketë shkuar 8 vite pas (në skenarin më të mirë) për shkak të këtyre dy ngjarjeve madhore ku përveç tërmetit është edhe pandemia e COVID-19. Në kohën e vlerësimit të post-katastrofës ishin të paktën 20 miliardë lekë të planifikuara për rindërtimin por nevojat për rimëkëmbje afatshkurtër vlerësoheshin në 67.1 miliardë lekë apo (610 milionë USD) gati 51 për qind e nevojës.

Banka vlerëson se tërmeti preku të paktën 200 mijë individë në 11 bashki me një efekt madhor ekonomik. Raporti gjykon se ndikimi i pandemisë, nga ana tjetër, e ka bërë Shqipërinë më të dobët përballë katastrofave. Mes shumë efekteve negative në shëndetësi, ekonomi dhe efekte financiare, ajo që shihet si problematike është ulja e kapaciteteve të qeverisë, familjeve dhe bizneseve për të marrë veten pas katastrofave.

Kompania e modelimit të riskut global AIR Worldwide vlerëson se dëmet mesatare në të ardhjen nga tërmetet dhe përmbytjet si 147 milionë USD në vit, me një ngjarje katastrofike për shembull tërmet 1 në 100 vjet që shkakton dëme deri në 2 miliardë dollar.

Tërmetet e kësaj natyre nuk janë të shpeshtë por mund të shkaktojnë dëme të mëdha (siç ishte ai në 2019) dhe vlerësohen se shkaktojnë një mesatare prej 99 milionë USD dëme në vit. Në anën tjetër, përmbytjet sipas raportit, janë më të lokalizuara por i kanë dëme më të shpeshta që vlerësohen me një mesatare prej 48 milionë dollar në vit. Këto vlerësime mbulojnë asetet e sektorit privat por jo ato publik.

LEXO EDHE:  Miratohet buxheti i shtetit per vitin 2018

LEXO EDHE:  “Po vidhen fondet e BE”/ Neritan Ceka ashpërson tonet, mesazhi i fortë për Sorecën

Raporti i Bankës nënvizon se nga viti 1995-2015 ka një mesatare prej 30 mijë njerëzish që preken çdo vit nga fatkeqësitë natyrore dhe më shumë se 95 për qind e bashkive ishte prekur nga të paktën një fatkeqësi.

Banka gjykon se kostoja ekonomike e fatkeqësive mund të rritet më tej, si rezultat i ekonomisë në rritje. Ndryshimet klimatike mund të rrisin më tej ashpërsinë apo frekuencën e fatkeqësive që lidhen me natyrën të tilla si përmbytjet apo stuhitë./Monitor

LEXO TE PLOTE

Ekonomi

Pandemia goditi tregtarët e vegjël, falimentojnë mbi 9000 biznese

Publikuar

-

Nga

Pandemia goditi tregtarët e vegjël, falimentojnë mbi 9000 biznese

Mbi 9 mijë sipërmarrje biznesi nuk arritën të mbijetojnë në treg në vitin 2020 për shkak të pandemisë Covid-19. Lista e tatimeve tregon se kriza goditi biznesin e vogël, atë turistik, por edhe 4 tatimpagues të mëdhenj.

Pas muajit mars 2020, mbyllja e vendit për shkak të pandemisë Covid-19 vendosi në vështirësi mijëra qytetarë e biznese, puna dhe aktiviteti i të cilëve u pezulluan. Masat shtrënguese për parandalimin e përhapjes së virusit, krijuan kosto të mëdha në zinxhirin ekonomik.

Me mbylljen e vitit, tashmë ka edhe një pasqyrë më të qartë të sipërmarrjeve që ulën qepenin. 9138 është numri i atyre që kaluan në status pasiv, në të gjithë vendin, nga të cilët 7370 në 10-mujorin mars-dhjetor.

Mungesa  e xhiros, paketat që ofroi qeveria dhe qiratë, e thyen rezistencën e këtyre aktiviteteve, shumica e të cilave të vogla dhe të mesme. Sa i përket rajoneve, Tirana kryeson me mbi 3500 subjekte, të tilla si bare, butikë apo mini-markete, por një valë e madhe mbylljesh vihen re edhe në zonat bregdetare, si Durrësi, Vlora, e Saranda.

Mungesa e turistëve në këto rajone, pezulloi një pjesë të madhe e agjencive turistike, guidave e bar-restoranteve. Po ashtu, në listë janë edhe 4 tatimpagues të mëdhenj, të cilët kanë mbyllur licencën.

LEXO EDHE:  Eksperti i ekonomisë: Kriza do na shoqërojë gjatë gjithë vitit, qeveria nuk dha mbështetjen e duhur

LEXO EDHE:  Krijohet fond shpëtimi për bankat/ Kostot e humbjeve do i përballojnë aksionerët

Ndërkohë, raporte dhe sondazhe të ndryshme, të tilla si ai i OECD referojnë se në periudha të caktuara, gati gjysma e bizneseve ndërprenëë plotësisht punën, ndërsa mbi 80 për qind e tyre kanë raportuar rënie të konsiderueshme te të ardhurave. Por, viti i pandemisë solli edhe elementë pozitivë, ku lulëzoi biznesi online, mbi 20% e firmave raportojnë transferim dhe rritje të xhiros me blerje nga rrjeti./euronews

LEXO TE PLOTE

Ekonomi

OECD: 50% e bizneseve në Ballkan ndërprenë aktivitetin, qeveritë t’i mbështesin

Publikuar

-

Nga

Gati gjysma e bizneseve të vogla dhe te mesme në Ballkanin Perëndimor, ku përfshihet edhe Shqipëria e kanë ndërprerë plotësisht punën qoftë edhe përkohësisht për shkak të pandemisë gjatë vitit 2020, ndërsa 82 për qind e tyre kanë raportuar rënie të konsiderueshme te të ardhurave në krahasim me para krizës pandemike.

Këto rezultate dolën nga një anketë që Organizata për Bashkëpunim dhe Zhvillim Ekonomike (OECD) ka bërë së fundmi me segmentin e vogël dhe te mesëm të bizneseve në Ballkan.

Ndërmarrjet e mesme dhe të Vogla (NMV) në Ballkanin Perëndimor përbëjnë 99% të të gjitha ndërmarrjeve dhe gjenerojnë rreth 65% të vlerës së shtuar të sektorit të biznesit në ekonomi. Ato ofrojnë 73% të punësimit ne totalin e bizneseve, shprehet organizata, e cila në të njëjtën kohë i bën thirrje qeverive në Ballkan që të rrisin mbështetjen ndaj këtij segmenti të biznesit.

Sfida më e madhe me të cilën përballen ndërmarrjet ishte rënia drastike e kërkesës për produktet ose shërbimet e tyre.

Humbja e papritur e kërkesës dhe të ardhurave të shkaktuara nga masat e kufizimeve, duke se e ka goditur qarkullimin e parasë dhe konsumin.

Ndërmarrjet e vogla dhe mesme kanë burime të kufizuara financiare për t’i bërë ballë një krize afatgjatë, veçanërisht krahasuar me ndërmarrjet më të mëdha, mbijetesa e tyre kërcënohet dhe në këtë mënyrë ato bëhen shkak për efekte negative zinxhir në të gjithë ekonominë.

LEXO EDHE:  Rama në “Komunikim Javor” / Flet për Vetingun, rritjen ekonomike dhe opozitën

LEXO EDHE:  FMN 'shkund' Ramën: S'ke rritje, por rënie të ekonomisë!

NVM-të në Shqipëri dhe Ballkan janë të varura nga lëndët e para të importuara për të prodhuar produkte përfundimtare, ndaj gjatë periudhës së kufizimeve kanë hasur në ndërprerje të zinxhirit të furnizimit.

Gati 60% e ndërmarrjeve të anketuara në Sondazhin e Biznesit të Ballkanit Perëndimor ishin në gjendje të mbanin punësimin në distancë. Por duke qenë se shume prej tyre janë të varura nga proceset fizike ato nuk e mbajtën dot prodhimin nën kontroll për shkak të mungesës së punonjësve.

OECD këshillon se vendet e Ballkanit përveç masave direkte të mbështetjes me kredi dhe grante, duhet të aplikojnë reforma të tjera strukturore për të forcuar qëndrueshmërinë e segmentit të vogël dhe të mesëm të biznesit.

Qeveritë duhet të përmirësojnë përpjekjet për transformimin dixhital të NVM-ve. Përparimi teknologjik dhe dixhitalizimi do të ndihmonin NVM-të, ndër të tjera, të menaxhojnë punën në distancë, opsionet e pagesave dixhitale.

Gjithashtu vendet e Ballkanit duhet të shfrytëzojnë qasjen globale për të investuar në ekonominë e gjelbër, pasi kjo do të ishte një mundësi për të siguruar fonde që NMV-të të përshtateshin me aktivitetet që nuk emetojnë karbon.

Inovacioni në rritje në Ballkan mund të gjenerojë hapësira të reja për biznes për NMV-të sugjeron OECD-ja, e cila rekomandon zhvillimin e produkteve inovative.

Një hapësire tjetër për rritje është inkurajimi dhe zgjerimi i tregtisë elektrike në këtë segment të biznesit./Monitor

LEXO TE PLOTE