Connect with Us

A do të na“vjedhin” vërtet robotët vendet tona të punës?

Blog

A do të na“vjedhin” vërtet robotët vendet tona të punës?

Publikuar

-

A do të na“vjedhin” vërtet robotët vendet tona të punës?

Covid-19 po e ndryshon botën në disa mënyra. Disa ndryshime janë më të dukshme, si për shembull ato në marrëdhëniet shoqërore. Të tjerat më pak, sikurse është depërtimi i ngadaltë, por i paepur i teknologjisë në jetën tonë, për shkak të nevojës për të qëndruar në shtëpi.

Dhe është pikërisht teknologjia, protagonistja e raportit të fundit vjetor që parashikon të ardhmen e botës së punës, prezantuar nga Forumi Ekonomik Botëror. Sipas të dhënave, lidhur me 300 nga kompanitë më të rëndësishme në botë, të cilat punësojnë gjithsej rreth 8 milion njerëz, pandemia e ka përshpejtuar tranzicionin (tanimë të pashmangshëm) drejt automatizimit dhe digjitalizimit të punës.

Sipas parashikimeve, deri në vitin 2025, 85 milion vende pune do të humbasin në mbarë botën. Më të goditurit do të jenë punëtorët e fabrikave, dhe nëpunësit e zyrave që merren me administrim, kontabilitet dhe futjen e të dhënave.

50 me 50

Mbi 50 për qind e sipërmarrësve të intervistuar, thanë se synojnë të lehtësojnë automatizimin e disa roleve në kompanitë e tyre. Për 43 për qind të tyre, ky ndryshim do të sjellë disa pushime nga puna.

Nëse nga njëra anë miliona njerëz do të heqin dorë nga punët e tyre,që do t’i bëjnë tashmë kolegët“robotë”. Nga ana tjetër do të lindin 97 milionë punë të reja, duke e ndarë botën e punës thuajse në mënyrë të barabartë midis teknologjisë dhe njerëzimit.

Për t’u dalluar nga përsosmëria jo-kreative e makinave, do të kërkohen zakonisht edhe aftësi “njerëzore”, si vendimmarrja, aftësitë menaxheriale dhe komunikimi. “Në të ardhmen, kompanitë më konkurruese, do të jenë ato që kanë investuar më shumë mbi kapitalin njerëzor”-tha Sadia Zahini e Forumit Ekonomik Botëror.

LEXO EDHE:  Skandali/ 72-vjeçarja vjen në Tiranë me hematomë në kokë, e nxjerrin me COVID-19

Fillim nga e para

Punëtorët më pak të kualifikuar dhe më pak të paguar, do të preken më shumë nga ky ndryshim. Dhe për të mbijetuar në një ekonomi tashmë të drobitur nga kriza shëndetësore, ata do të duhet të fillojnë sërish trajnimet, për të marrë aftësi të reja.

Sipas raportit, e ardhmja do të sjellë një rritje të kërkesës për ekspertë në ekonominë e gjelbër (green economy), apo në cloud computing (teknologji që shfrytëzon internetin për të ndarë online nga distanca burimet softuer dhe harduer), në inteligjencën artificiale dhe në zhvillimin e produkteve të reja.

“Covid e ka përshpejtuar evolucionin e punës, duke i detyruar shumë njerëz të ri-shpikin veten e tyre, dhe të fitojnë para kohe aftësi të reja,për t’u përshtatur me kërkesat e vendeve të punës në të ardhmen”-thotë Hamon Ektiari, president i kompanisë “FutureFit AI”./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Blog

Si do të jetë e ardhmja e parave inteligjente?

Publikuar

-

Nga

Në një të ardhme jo dhe aq të largët, blloqet e çeqeve do të zënë vendin e tyre të duhur në muzeume, së bashku me shumë mjete të ngjashme që përdoren ende sot. Pagesa e faturave në internet dhe përmes Apple/Google Pay, e kanë shkurtuar shumë kohën kur është e nevojshme të përdorësh metodën tradicionale të bazuar tek letra dhe stilolapsi.

Sot gjithnjë e më shumë, këto të fundit nuk po zihen fare me dorë. Pra është e qartë se po ndryshon mënyra se si ne i trajtojmë financat tona. Pra, pse të mos e sjellim vetë konceptin e parave në shekullin XXI?Sistemet e pagesave pa para të thata, do të ishin një hap i parë i mirë. Por industria financiare mund të bëjë hapa madhore përpara,përmes krijimit të parave “më inteligjente”. Siç e dimë aktualisht, paraja është memece si një shkëmb. Pra thjesht një copë letër që përmban imazhe të shtypura imët të politikanëve të lashtë, dhe për të cilin është rënë dakord se ka vlerë.

Kryerja e pagesave nga një smartfon mund të duket si një mënyrë më e zgjuar se tradicionalja, por në fakt nuk është kështu. Kur përdorni paranë fizike, copa e letrës që përmban portretin e një udhëheqësi të dikurshëm, i dorëzohet blerësit apo shitësit në këmbim të mallrave ose shërbimeve.
E gjithë pagesa përmes internetit apo telefonit, është transferimi i parave në mënyrë dixhitale. Bitet dixhitale, funksionojnë thjesht si suplemente të letrës, që përndryshe do të transferohej nga blerësi te shitësi. Pavarësisht nëse është një gur, një monedhë, një copë letër apo një pjesë dixhitale, paraja e konceptuar mbetet një koncept statik.

Ju keni vetëm dy zgjedhje:Mund t’i mbani apo t’i shpenzoni ato para. Bitcoin dhe kriptovalutat e tjera,prezantuan idenë e parë të re mbi paranë ndër disa shekuj. Blockchain, një sistem pagesash i shpërndarë, është një mjet jashtëzakonisht i dobishëm, që do të luajë një rol në bërjen e parave “më të mençura”. Por vetë kriptovalutat, janë gjithashtu simbole statike të vlerës. Në masën që zotëruesi i një bitcoin vepron sikur ajo të ketë vlerë, ai mund ta përdorë atë për të blerë mallra dhe shërbime sipas asaj vlere që ka, e cila luhatet sipas kushteve të tregut.

Zotëruesi i një bitcoin mund t`a përdorë ose ruajë atë. Në këtë aspekt, ai është gjithashtu ashtu si paraja e gatshme. Një sistem inteligjent do të ishte edhe më dinamik. Ai do të përdorte automatizimin për të ndihmuar që paratë të funksionojnë për ju. Ky është koncepti ‘iMoney’. Vetëm ata që janë më konservatorë midis nesh, do të vendosnin për një investim statik të llogarisë së pensionit, në të cilin shuma që ju kontribuoni kur e nisni karrierën tuaj është e barabartë me shumën që tërhiqni në fund të saj. Ju gjithashtu mund t’i ruani paratë poshtë një dysheku. Afro gjysma e punëtorëve kanë sot qasje në një plan 401 (k), që u jep atyre mundësitë bëjnë diçka më të mirë se sa kaq. Ata lënë mënjanë një shumë të përcaktuar nga “payche” e tyre, dhe një kompani e përzgjedhur do të menaxhojë investimet e tyre, bazuar në zgjedhjet dhe nevojat e punonjësve, duke balancuar rreziqet përkundrejt potencialit për një kthim më të lartë.

LEXO EDHE:  Skandali/ 72-vjeçarja vjen në Tiranë me hematomë në kokë, e nxjerrin me COVID-19

LEXO EDHE:  Dashuria dhe puna/ Ky është parashikimi i horoskopit sipas astrologut të famshëm italian

Duke përfituar nga interesi i përbërë, rezultati përfundimtar duhet të jetë një “vezë e artë” në të ardhmen, në vend të një“dysheku me gunga”. Ndërsa 401 (k), është një mënyrë e shkëlqyer për të kursyer për të ardhmen, ky sistemi i nënshtrohet disa kufizimeve. Kontributet janë të kufizuara në vetëm 19.500 dollarë në vit, dhe ato para nuk mund të preken pa u penalizuar,para se depozituesi të ketë arritur moshën59 vjeç e gjysmë.
Ideja që qëndron pas iMoney, është të krijohet një kartë inteligjente, e cila është në gjendje të investojë para nga koha kur ajo fitohet deri në kohën që nis të shpenzohet. Dhe kjo do të ndodhte automatikisht në përputhje me tolerancën e paracaktuar ndaj rrezikut.
Fondet nuk do të bllokohen nga përdoruesi – përveç nëse përdoruesi dëshiron qartazi që paratë e tij të kursehen.Tani, disa mund të kundërshtojnë dhe të thonë se është shumë e rrezikshme të lejosh opsionet e investimeve fare, duke shtuar se paratë e gatshme të të gjithëve, do të zhdukeshin me kolapsin e ardhshëm të tregut të aksioneve.

Por me planin 401 (k), këto rreziqe minimizohen pasi uljet dhe ngritjet e tregut barazohen në planin afatgjatë. Përgjatë 20 viteve, investimet më të zakonshme sigurojnë një kthim pozitiv, pavarësisht trazirave të shkaktuara nga recesionet ekonomike apo dhe rëniet e bursave. Meqenëse iMoney do të merrej me investime shumë afatshkurtra, sistemi do të ketë nevojë për këshilltarë përgjegjës, që të garantojnë që rreziqet të jenë të balancuara në mënyrën të përshtatshme, dhe të shmangin të gjitha opsionet e paqëndrueshme. Por paratë mund të jenë të mençura edhe nëse nuk investohen fare. Një “portier” monetar mund të fuqizohet nga pronari i tij për të zbatuar një buxhet, duke shmangur blerjet e momentit, duke rritur kësisoj gjasat që të përmbushen synimet financiare afatgjata të përdoruesit.
Koha do të tregojë nëse paratë do të bëhen më dinamike në dekadat e ardhshme. Por është e qartë se Inteligjenca Artificiale, do të bëhet një mjet gjithnjë e më i rëndësishëm për t’i ndihmuar konsumatorët të përmbushin nevojat e tyre financiare./Përshtatur nga CNA.al

Burimi:  https://www.science20.com/joseph_byrum/what_will_the_smart_money_future_look_like-252070

LEXO TE PLOTE

Blog

Ja çfarë i shkakton trurit distancimi social

Publikuar

-

Nga

A keni menduar kohët e fundit se si distancimi social dhe vetë-izolimi, mund të ndikojnë në trurin tuaj? Një ekip kërkimor ndërkombëtar, i udhëhequr nga Erin Shuman e Institutit MaksPlank për Kërkimin e Trurit, zbuloi një molekulë të trurit, e cila funksionon si një “termometër” për praninë e të tjerëve në mjedisin e një specie.

Është vërejtur se peshku zebër e “ndjen” praninë e të tjerëve, përmes mekanosensacionit dhe lëvizjeve të ujit, gjë që aktivizon hormonet e trurit. Ndryshimi i kushteve sociale, mund të shkaktojë ndryshime afatgjata në sjelljen e kafshëve. Për shembull, izolimi social mund të ketë efekte shkatërruese tek njerëzit dhe speciet e tjera, përfshirë peshqit zebër.

Gjithsesi, sistemet e trurit që ndiejnë mjedisin shoqëror, nuk janë kuptuar mirë deri tani. Për të hetuar nëse gjenet neuronale i përgjigjen ndryshimeve dramatike në mjedisin shoqëror, Lukas Aneser dhe kolegët e tij rritën peshkun zebra vetëm, ose me të afërmit e tyre për periudha të ndryshme kohore. Ata përdorën renditjen e ARN, për të matur nivelet e shprehjes së mijëra gjeneve neuronale.

“Ne zbuluam një ndryshim të qëndrueshëm në shprehje tek një pjesë e vogël e gjeneve të peshkut,të cilat u shtuan gjatë izolim shoqëror. Njëri prej tyre ishte hormoni paratiroid, 2 (pth2), që kodonte një peptid relativisht të panjohur në tru. Çuditërisht, shprehja e pth2 ndiqet jo vetëm nga prania e të tjerëve, por edhe nga dendësia e tyre. Kur peshqit zebra u izoluan, pth2 u zhduk nga truri, por nivelet e tij të shprehjes u rritën me shpejtësi, si një lexim termometri, kur peshqit e tjerë u shtuan në rezervat”– shpjegon Aneser.

Të emocionuar nga ky zbulim, shkencëtarët testuan nëse efektet e izolimit mund të përmbyseshin, duke vendosur peshqit e izoluar më parë në një mjedis social. “Pas vetëm 30 minutash not me të afërmit e tyre, pati një rikuperim të ndjeshëm të niveleve të pth2. Pas 12 orësh me të tjerët, nivelet e pth2 ishin të padallueshme nga ato që shiheshin tek peshqit e rritur bashkë. Kymekanizëm tregonte një lidhje shumë të ngushtë midis shprehjes së gjeneve dhe mjedisit social.”

Pra cilin modalitet shqisor përdorin kafshët për të zbuluar të tjerët, dhe për të nxitur ndryshimet në shprehjen e gjeneve? “Rezultoi që modaliteti ndijor që kontrollon shprehjen e pth2 nuk ishte shikimi, shijimi apo aroma, por mekanosensacioni. Peshku në fakt ‘ndjente’ lëvizjet fizike të peshkut fqinj duke notuar”-shpjegon Schuman. Peshqit e perceptojnë lëvizjen (mekano-sens) në afërsinë e tyre të menjëhershme, përmes një organi ndijor të quajtur vija anësore. Për të provuar rolin e mekanosensacionit në drejtimin e shprehjes së pth2, ekipi hoqi qelizat mekanosensitive brenda vijës anësore të peshkut.

LEXO EDHE:  Dashuria dhe puna/ Ky është parashikimi i horoskopit sipas astrologut të famshëm italian

LEXO EDHE:  Kërkesa e papritur/ Nëse infektohen deputetët, të mos u vihen respiratorët

Tek speciet e izoluara më parë, heqja e qelizave të vijës anësore parandaloi çlirimin e neuro-hormonit që zakonisht shkaktohej nga prania e peshqve të tjerë. Ashtu si ne njerëzit që jemi të ndjeshëm ndaj prekjes, edhe peshqit zebra duket se janë akorduar posaçërisht me lëvizjen e notit të peshqve të tjerë.
Shkencëtarët panë ndryshime në nivelet e pth2 të shkaktuara nga lëvizjet e ujit që shkaktohet nga specifikat në rezervuar.

“Larvat e peshkut zebër notojnë në periudha të shkurtra. Ne e imituam këtë stimulim, duke përdorur një motor për të krijuar lëvizje artificiale të peshkut. Dhe pamë se tek peshqit e izoluar më parë, lëvizjet artificiale shpëtuan nivelet e pth2 ashtu si peshku i vërtetë fqinj”– shpjegon Aneser.

“Të dhënat tona tregojnë një rol befasues të një neuropeptidi relativisht të paeksploruar, Pth2, që gjurmon dhe reagon ndaj dendësisë së popullatës në mjedisin shoqëror të një specie. Është e qartë se prania e të tjerëve, mund të ketë pasoja dramatike në qasjen e një kafshe tek burimet dhe mbijetesa e tij. Por ka të ngjarë që ky neuro-hormon, të rregullojë trurin shoqëror dhe sjelljen”-përfundon Shuman./Përshtatur nga CNA.al

Burimi:  https://medicalxpress.com/news/2020-12-social-distancing-brain.html

LEXO TE PLOTE

Blog

Pandemia e koronavirusit, një mashtrim global i Kinës, i nxitur nga të fuqishmit

Publikuar

-

Nga

Pandemia e koronavirusit, një mashtrim global i Kinës, i nxitur nga të fuqishmit

Nga Tucker Carlson “Fox News”

Kohët e fundit keni dëgjuar shumë për “mashtrimet zgjedhore”. Por tani po vijnë lajme më të thelluara, mbi një mashtrim global që filloi shumë para Ditës së Zgjedhjeve, dhe që ka shkatërruar miliona jetë, ka vrarë qindra mijëra, dhe ka ndikuar rrënjësisht në rezultatin e zgjedhjeve tona presidenciale.

Por flasim sigurisht për pandeminë e koronavirusit. Thënë thjesht, na kanë gënjyer. Të dhënat e fundit vijnë nga mostrat e mbledhura nga Kryqi i Kuq vitin e kaluar, të analizuara nga Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC). Studiuesit testuan 39 mostra gjaku nga Kalifornia, Uashington dhe Oregoni, që u mblodhën midis 13-16 dhjetorit 2019. Në atë kohë, askush në Shtetet e Bashkuara nuk kishte dëgjuar për Covid-19. Qeveria kineze as që e pranoi ekzistencën e saj deri më 31 dhjetor.

E megjithatë, secila prej atyre mostrave rezultoi pozitive ndaj antitrupave që shkakton koronavirusi. Mos harroni se antitrupat zhvillohen të paktën një javë pas ekspozimit ndaj virusit. Kjo do të thotë që koronavirusi po transmetohej tek gjithë popullsia amerikane shumë më herët, ndoshta muaj më parë, sesa na u tha zyrtarisht. Nuk e dimë ende se si ndodhi kjo gjë, por e dimë me siguri që ndodhi. CDC ka gjetur dhjetëra shembuj pozitivë nga testet e gjakut të marra në fillim të dhjetorit në shumë pjesë të tjera të vendit, në Miçigan, Ajoua dhe Masaçusets. Analiza e testeve në vendet e tjera, ka treguar përhapje edhe më të hershme. Shkencëtarët tani e dinë se koronavirusi u përhap në Itali që nga shtatori i vitit të shkuar,dhe në Amerikën e Jugut 2 muaj më vonë, në nëntor.
Pra ajo që na është thënë prej gati 1 viti në lidhje me origjinën e koronavirusit, nuk është e vërtetë. Po përse po e mësojmë këtë gjë tani, një muaj pas zgjedhjeve presidenciale? Sepse askujt nuk i interesonte më parë. Zyrtarët tanë të zgjedhur, ishin shumë të zënë duke shijuar fuqinë e tyre të sapo gjetur.
Ata po mbyllnin bizneset e vogla, dhe po arrestonin njerëzit që dilnin në rrugë pa maska.

Tani ata po pretendojnë se pandemia i kapi plotësisht në befasi. E kush e ka këtë justifikim? Ata po i largohen çdo përgjegjësie, pasi institucionet tona të shëndetit publik u kanë dhënë gjithnjë të drejtë gjatë gjithë vitit.Kina ka qenë e pandershme në lidhje me virusin. Zyrtarët e Pekinit po pretendojnë tani se virusi erdhi në vendin e tyre nga diku tjetër, se ai mbërriti përmes ushqimit të ngrirë, apo ndoshta si një armë biologjike e prodhuar nga ushtria amerikane. Dhe këto gjëra nuk po i thonë në fshehtësi.

Ron Klein, zgjedhja e Xho Bajden si shef i kabinetit në Shtëpinë e Bardhë, deklaroi më 27 janar se Kina ka qenë “më transparente dhe më e sinqertë se sa ka qenë gjatë epidemive të kaluara”. Pse e mendoi kështu Klein? Ndoshta sepse kështu u udhëzua nga Organizata Botërore e Shëndetësisë.
Më 8 janar, OBSH,e financuar sigurisht nga qeveria kineze, publikoi një deklaratë të ngjashme. Disa javë më parë, “Tucker Carlson Tonight” intervistoi virologen kineze, dr.Li-Meng Yan, që u arratis nga vendi i saj. Ajo tha këtë mesazh:“Virusi erdhi nga një laborator qeveritar në Kinë”.

LEXO EDHE:  Covid-i si “varrhimës” i autokratëve/ Erion Dasho bën për “ujë të ftohtë” kryeministrin

LEXO EDHE:  Nga Armir Shkurti/ Kush e regjistroi kokainën e kryetarit në Bulqizë?

Ajo tha se e dinte se po të qëndronte në vendin e saj, do të ishte ndëshkuar, dhe ndoshta vrarë për shkak të kësaj deklarate. Ndaj ajo erdhi në SHBA, në tokën e njerëzve të lirë. Dhe çfarë gjeti këtu? Zbuloi që fjalët e saj ishin censuruar nga kompanitë amerikane të teknologjisë, që punojnë së bashku me tiranët prej të cilëve ajo u arratis. Dokumentet e brendshme, provojnë tani se zyrtarët kinezë, e dinin se po përballeshin me një pandemi të koronavirusit, diçka që nuk e kishin parë kurrë më parë. Por ata ia fshehën këtë informacion botës, dhe i arrestuan ata që u përpoqën të thoshin të vërtetën.

Miliona njerëz vazhduan të udhëtonin drejt Vuhanit në Kinën qendrore, epiqendra e pandemisë. Pastaj më shumë se 1 milion qytetarë kinezë udhëtuan drejt Shteteve të Bashkuara. Vetëm më 20 janar 2020, presidenti kinez Xi Jinping, e pranojmë në fund se virusi mund të ishte ngjitës. Në rastin më të mirë, kjo neglizhencë është kriminale. Në rastin më të keq, është një vrasje masive. Por OBSH e mohoi këtë gjë. Sipas saj, kishte prova se Partia Komuniste Kineze po bënte një punë të jashtëzakonshme në menaxhimin e pandemisë. Por nuk është kjo e gjithë historia. Ne e dimë aq sa dimë. Dhe nuk jemi as afër asaj që ka ndodhur në të vërtetë. Ne duhet ta zbulojmë atë./Përshtatur nga CNA.al

Burimi:  https://www.foxnews.com/opinion/tucker-carlson-on-chinas-global-fraud-coronavirus

 

LEXO TE PLOTE