Connect with Us

Video- Joe Biden ngatërron Trump me George Bush/ Bashkëshortja e korrigjon live

Bota

Video- Joe Biden ngatërron Trump me George Bush/ Bashkëshortja e korrigjon live

Publikuar

-

Presidenti i SHBA, Donald Trump ka kritikuar Joe Biden pasi ky i fundit e ngatërroi presidentin me George Bush. 77-vjeçari po u fliste përkrahësve në një komunikim virtual i shoqëruar nga bashkëshortja e tij.

Biden dukej se pengohej me fjalët e tij ndërsa ai tha se stafi i fushatës demokrate po luftonte kundër “katër viteve të tjera të George”.
Gruaja e tij, Jill më pas duket se e korrigjoi atë në heshtje nën zhurmën e saj, dhe Biden u kthye duke thënë “Trump”.

Pas ngatërresës, Trump kritikoi kundërshtarin e tij në Tëitter të hënën në mëngjes. “Joe Biden më thirri George dje. Nuk i kujtohej emri im. Mori ndihmë nga spiranca për ta vazhduar intervistën. Fake News Cartel po punon jashtë orarit për ta mbuluar atë!”- shkroi ai./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kosova & Rajoni

Votimet në Kosovë/ Vetëvendosje fiton në Podujevë, Lista serbe në Mitrovicën e veriut

Publikuar

-

Nga

Votimet në Kosovë/ Vetëvendosje fiton në Podujevë, Lista serbe në Mitrovicën e veriut

Në Mitrovicën e Veriut, Lista Serbe, subjekti kryesor politik i serbëve të Kosovës mori sërish postin e kryetarit të komunës në zgjedhjet e jashtëzakonshme të së dielës.

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve tha se Milan Radojeviç nga Lista Serbe ka fituar 89.86 për qind të votave në Mitrovicën e Veriut.

Ndërsa në Podujevë, sipas rezultateve paraprake, kandidati i Lëvizjes Vetëvendosje, Shpejtim Bulliqi, fitoi 51.64 për qind të votave, duke i dhënë fund një periudhe 20 vjeçare gjatë së cilës komuna drejtohej nga Lidhja Demokratike e Kosovës.

Rreth 41 për qind e mbi 87 mijë votuesve në Podujevë morën pjesë ne votime, ndërsa rreth 39 për qind e 23 mijë votuesve morën pjesë në zgjedhjet në Mitrovicën e Veriut.

Posti i kryetarit të komunës së Podujevës është bosh që nga muaji shkurt kur ish kryetari Agim Veliu u tërhoq për t’u bërë ministër i Brendshëm, ndërsa ai i kryetarit të Mitrovicës së Veriut që nga qershori kur ish kryetari Goran Rakiç, u bë zëvendëskryeministër i Kosovës. Mbajtja e zgjedhjeve u shty për shkak të situatës me pandeminë, e cila duhet të ketë ndikuar edhe në pjesëmarrjen e votuesve në zgjedhjet e së dielës.

Zgjedhjet në këto dy komuna u mbajtën në një periudhë përballjeje jo vetëm me pandeminë e COVID-19 por edhe të paqartësive politike në shkallë vendi.

Që nga dorëheqja e ish presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi, për t’u përballur me akuzat për krime lufte në Hagë, ka filluar të rrjedhë afati prej 6 muajsh brenda të cilit vendi duhet të bëhet më president të ri, apo të mbajë zgjedhje të parakohshme parlamentare. Eugen Cakolli nga koalicioni i organizatave joqeveritare “Demokracia në veprim”, që vëzhgon zgjedhjet, thotë se votimet e sotme në Podujeve dhe në Mitrovicë të Veriut janë një sprovë për institucionet përgjegjëse para zgjedhjeve të ardhme të përgjithshme.

LEXO EDHE:  Video-Dëgjon “Allahu Akbar”/ Trump ndalon fjalimin i frikësuar

LEXO EDHE:  Publikohet sondazhi i zgjedhjeve në SHBA/ Trump kryeson në shtetet vendimtare

“Në përgjithësi këto zgjedhje mund të shihen si një test i mirë për Kosovën për të parë nëse vendi është i gatshëm që të organizojë zgjedhje në nivel qendror nëse një gjë e tillë kërkohet qoftë këtë vit apo të ardhshmin. Unë besoj që me strukturën aktuale dhe me kapacitetet që ka Komisioni Zgjedhor është vështirë që të organizohet një proces i mirëfilltë dhe i sigurtë zgjedhor, meqenëse në Kosovë ta zëmë numri i votuesve është jashtëzakonisht i lartë krahasuar me protokollet të cilat parashohin që numri i votuesve të mos jetë aq i madh që mund të pamundësojë qoftë mbarëvajtjen apo të jetë faktor i rritjes së rasteve me COVID-19”, tha ai.

Zoti Cakolli thotë se këto zgjedhje mund të jenë edhe pëcaktuese të shkuarjes ose jo të vendit në zgjedhje të përgjithshme.

“Padyshim zgjedhjet në nivelin lokal, sidomos në komunën e Podujevës e cila njihet si bastion i LDK-së do të jenë një test i mirë si për LDK-në ashtu edhe për dy kundërkandidatët nga partitë opozitare aktualisht në nivelin qendror, që do të mund të jetë një matës i mirë për të parë se ku ndodhen me elektoratin e tyre subjeketet politike të cilat kanë pësuar ndryshime në kuptim të konfigurimit të qeverisë. Prandaj këto zgjedhje mund të reflektojnë në masë të madhe edhe mundësinë e shkuarjes në zgjedhje në nivelin qendror”, thotë ai.

Udhëheqësit e koalicionit aktual qeverisës kanë paralajmëruar që gjatë javës që po vjen do të diskutojnë për të gjetur një zgjidhje për çështjen e presidentit ose të pajtohen për datën e zgjedhjeve të reja të përgjithshme./ VOA

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

KQZ publikon përqindjet/ Ja sa persona kanë votuar në Podujevë dhe Mitrovicë

Publikuar

-

Nga

KQZ publikon përqindjet/ Ja sa persona kanë votuar në Podujevë dhe Mitrovicë

Kryetarja e Komisionit Qendror Zgjedhor, Valdete Daka ka thënë të dielën se procesi zgjedhor në Podujevë dhe Mitrovicë të Veriut ka kaluar pa probleme.

Pas mbylljes së qendrave të votimit në orën 19:00, Daka ka thënë se gjatë tërë ditës janë raportuar vetëm gjashtë incidente të vogla gjatë ditës, të cilat sipas saj nuk cenojnë integritetin e zgjedhjeve.

Daka mes tjerash ka njoftuar se në Podujevë, të drejtën e votës e kanë shfrytëzuar 40.51 për qind e votuesve, apo 35,400 persona.

Në Mitrovicë të Veriut ndërkaq, është thënë se kanë votuar 39.14 për qind e votuesve apo 9,124 persona.

Shpallja e rezultateve pritet të bëhet rreth orës 21:00.

Në garë për të parin e Podujevës janë Nexhmi Rudari nga Lidhja Demokratike e Kosovës, Shpejtim Bulliqi nga Lëvizja Vetëvendosje dhe Naim Fetahu nga Partia Demokratike e Kosovës.

Zgjedhjet në Podujevë, ishin paraparë të mbaheshin më 15 mars, por për shkak të përhapjes së koronavirusit, ky proces u pamundësua.

Mandati i kryetarëve të rinj do të jetë deri në zgjedhjet e ardhshme lokale që pritet të mbahen në tetor të vitit 2021.

LEXO EDHE:  A po nxisin ndryshimet klimatike, nacionalizmin e të djathtës ekstreme?

LEXO EDHE:  Trazirat në SHBA po distancojnë amerikanët nga demokratët

Për dallim prej Podujevës, në Mitrovicën e Veriut garojnë katër kandidatë për kryetar komune.

Erden Atiq nga Lëvizja Vetëvedosje, Millan Radojeviq nga Lista Serbe, Florent Azemi nga Partia Demokratike e Kosovës dhe Dushan Millunoviq, i cili është kandidat i pavarur.

Podujeva mbeti pa kryetar pasi Agim Veliu u emërua Ministër i Punëve të Brendshme në qeverinë e udhëhequr nga ish-kryeministri Albin Kurti.

Kurse Mitrovica e Veriut mbeti pa kryetar më datën 3 qershor, kur u votua Qeveria e re e Kosovës, e udhëhequr nga Avdullah Hoti.

Ish-kryetari i Mitrovicës së Veriut, Goran Rakiq, mori dy pozita, atë të zëvendëskryeministrit dhe mori në udhëheqje Ministrinë e Pushtetit Lokal.

Rakiq ishte kryetar i Mitrovicës së Veriut për dy mandate./ REL

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Politikani shqiptar në Mal të Zi tregon shkakun/ Pse u dëbua ambasadori serb

Publikuar

-

Nga

Politikani shqiptar në Mal të Zi tregon shkakun/ Pse u dëbua ambasadori serb

Me akuzën për ndërhyrje në punët e brendshme, qeveria në ikje e Malit të Zi ka dëbuar nga vendi ambasadorin serb. E irrituar, Serbia ka reaguar me masë reciproke, duke i dhënë 72 orë kohë për t’u larguar ambasadorit malazez në Beograd.

Këto janë episode, të cilat reflektojnë marrëdhëniet e tensionuara mes dy vendeve të Ballkanit. Politikani shqiptar në Mal të Zi, Mehmet Zenka, duke folur në Euronews Albania theksoi se Podgorica zyrtare ka qenë e detyruar të ndërmarrë një akt të tillë pasi ambasadori serb ka vepruar jashtë kompetencave diplomatike.

“Kjo është një masë, e cila i është imponuar Malit të ZI pasi ambasadori serb, i cili ishte në detyrë në Podgoricë, i ka kryer të gjitha rolet, por vetëm rolin e ambasadorit nuk e ka patur. Është përfshirë në disa çështje të brendshme të Malit të Zi sa i takon zhgënjeve të fundit. Mali i Zi ka qenë i detyruar të marrë një masë të tillë”, tha ai.

Ai tha se marrëdhëniet mes dy shteteve janë të acaruara dhe kjo e ka burimin tek ndërhyrjet serbe në procesin zgjedhor. Politikani shqiptar u shpreh gjithashtu se Serbia ka ndërhyrë në punët e brendshme të Malit të Zi, dhe këtë e ka bërë përmes kishës ortodokse në Podgoricë.

LEXO EDHE:  Akuzat për komplot/ Miku i Lulzim Bashës: Kam paguar 1 milionë dollarë, në SHBA nuk shkoj se më arreston FBI

LEXO EDHE:  Publikohet sondazhi i zgjedhjeve në SHBA/ Trump kryeson në shtetet vendimtare

“Raportet nuk janë në nivel të kënaqshëm, por mund të them se janë goxha të acaruara se shteti i Serbisë me të vërtetë në këto zgjedhjet e fundit, përmes kishës ortodokse ka pasur influencë në të gjitha rrjedhojat parazgjedhore, dhe pos zgjedhore dhe duke u përzier në mënyrë direkte në punët e brendshme. Politika malazeze ka qenë e detyruar për një hap të tillë. Mbase janë disa masa të vonuara sa i përket politikës së Malit të Zi”, theksoi ai.

LEXO TE PLOTE