Connect with Us

“Venecia” pranon kërkesën e Metës/ Në dhjetor do shqyrtohen ndryshimet në Kodin Zgjedhor

Politikë

“Venecia” pranon kërkesën e Metës/ Në dhjetor do shqyrtohen ndryshimet në Kodin Zgjedhor

Publikuar

-

“Ndal shpopullimit të Shqipërisë!”/ Meta ngre alarmin për largimin e të rinjve

Komisioni i Venecias ka pranuar kërkesën e presidentit Ilir Meta për të shqyrtuar ndryshimet kushtetuese në Kodin Zgjedhor.

Nëpërmjet një letre, Komisioni i Venecias i konfirmon Kreut të Shtetit se do të shqyrtojë kërkesën e tij.

Në letër thuhet se seancën më të parë të muajit dhjetor do shqyrtohen ndryshimet e njëanshme të Kushtetutës e Kodit Zgjedhor.

I nderuar Z. President,

Në përgjigje të letrës tuaj të datës 21 tetor 2020 me të cilën ju kërkoni një mendim urgjent “për procesin e ndryshimit të njëanshëm dhe të përshpejtuar të Kushtetutës dhe kodit zgjedhor të Republikës së Shqipërisë “Kam nderin t’ju informoj se Byroja e Komisionit ka vendosur, në dritën e kohës së shkurtër të mbetur para seancës së ardhshme plenare dhe të kompleksitetit të çështjes, për të mos autorizuar procedurën urgjente.

Prandaj, mendimi do të përgatitet në procedurën e zakonshme dhe do t’i paraqitet seancës plenare për shqyrtim dhe miratim në dhjetor. Sipas praktikës sonë, ky opinion në parim do të hartohet së bashku me ODIHR.

Shfrytëzoj këtë rast për t’ju falënderuar edhe një herë për besimin tuaj në Komisionin e Venecias”, thuhet në letër./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

E lanë jashtë listës/ Salianji protestë kundër Rulit e Bashës në Korçë

Publikuar

-

Nga

E lanë jashtë listës/ Salianji protestë kundër Rulit e Bashës në Korçë

Ish-deputeti Ervin Salianji i ka treguar “forcën” kryedemokratit Basha sot nga Korça, pasi Komisioni i Vlerësimit të Kandidatëve e skualifikoi atë nga gara për deputet.

Ai i është përgjigjur me notë protest demokratëve, ndërsa ka mledhur bazën në Korçë.

Në një sallë të tejmbushur, Salianji është shprehur se nuk do të tërhiqet, por do të vijojë aksionin.

Kaq njerëz Salianji nuk ja çonte as Bashës në mitingjet e PD-së, ndërsa vetë i mbledh dhe sulmon Rulin e Lulin.

Kujtojmë që pak ditë më parë Salanji doli me një reagim ku shkruante ai nuk ishte kualifikuar për të vazhduar garën për deputet, por ishte në listën rezervë dhe që s’i vlente më askujt.

LEXO EDHE:  Meta “ngrin” Gjykatën Kushtetuese/ KED i përgjigjet presidentit

LEXO EDHE:  “CityNews.al”, tani “CNA.al”/ Ndryshojmë imazhin por jo përmbajtjen

“Unë nuk kam përfituar dhe as jam konsumuar në pushtet.  Kam sakrifikuar e investuar fort në betejën opozitare. Falë kësaj beteje mbështetja masive e demokratëve nuk më ka munguar në asnjë hap të rrugëtimit politik. Në zgjedhjet e fundit me mirënjohje pohoj se isha më i vlerësuari nga anëtarësia e Partisë Demokratike. Po aq me mirënjohje përmend rezultatin më të mirë që ka marrë PD në zgjedhjet e fundit parlamentare në qarkun ku garova falë mbështetjes tuaj dhe të qytetarëve”./CNA.al

 

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Nuk kam dashur të shitem”/ Adriatik Alimadhi vetëofrohet te PS: Jam gati të bëj pakt me Ramën

Publikuar

-

Nga

“Nuk kam dashur të shitem”/ Adriatik Alimadhi vetëofrohet te PS: Jam gati të bëj pakt me Ramën

Kryetari i partisë Balli Kombëtar, Adriatik Alimadhi ishte i ftuar mbrëmjen e sotme në Report tv, ku deklaroi se është i gatshëm të bëjë pakt edhe me Partinë Socialiste, nëse kjo është në të mirën e Shqipërisë.

Ai tha se nuk ka dashur të shitet te asnjë parti, ndërsa shtoi se nëse  bëhet fjalë për të mirën e qytetarëve është gati të bëjë pakt edhe me djallin.

“Jam kundër ndryshimeve në Kod Zgjedhor.  Lëvizjet në sistem se dëmtojnë Ballin Kombëtar. Per ndryshimet në Kushtetutë unë kam votuar kundër. Nuk shkon kjo pyetje sepse smë lidh asgjë me të majtën kam dashur disa herë të jap sinjale për këtë politikë. Mund të dija të shkoja dhe në një subjekt tjetër por kam zgjedhur të vazhdoj traditën e të parëve të mi. Skam zgjedhur të shitem se po të ishte kështu do e kisha bërë mirë e bukur.

Ka një gjë se si  e majtja dhe e djathta. Kam dashur të jap një sinjal politik se nëse  politika do të mbajë ballin kombëtar jam i  gatshëm të bëj bashkëpunim për të mirën e qytetarëve dhe me djallin. Edhe me të djathtën. Nëse duhet për të mirën e Shqipërisë mund ta bëj këtë bashkëpunim dhe me të majtën. Nëse Edi Rama na ndjek i them se jam gati ta bëj këtë”, tha Alimadhi./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Spahiu “masakron” Bashën/ Kur Meta sulmonte me kallashnikovë Jozefinën, ti shpenzoje lekët e Sorosit

Publikuar

-

Nga

Spahiu “masakron” Bashën/ Kur Meta sulmonte me kallashnikovë Jozefinën, ti shpenzoje lekët e Sorosit

Ish-kryetari i Aleancës Kuq e Zi, Kreshnik Spahiu, nuk i është kursyer aspak kryetarit të PD-së Lulzim Basha, pas sulmeve ndaj Jozefina Topallit se po krijon një lëvizje të re.

Spahiu publikon një artikull të gazetës Rilindja Demokratike, e cila në 27 gusht të viteve 2000 pasqyronte një sulm me kallashnikov që ishte bërë ndaj ish-kryeparlamentares.

Ai ngre akuzat se Basha shpenzonte lekët e George Sorosit kur Topalli sulmohej me kallashnikovët e Presidentit Ilir Meta.

Ish-kryetari i Aleancës thekson se tashmë kreu i PD është aleat i Metës, ndërsa pretendon se po lëpin aty ku pështynte deri dje.

LEXO EDHE:  Drejtësia, sfida ndaj Lu-Vlahutin/Meta: Ose miratojmë reformën, ose ne të 5-të ikim nga politika

LEXO EDHE:  Lëkundje të lehta tërmeti/ Ja ku ishte epiqendra

Kur Jozefina sulohej me kallashnikovët e Ilir Metës, Basha shpenzonte lekët e Soros në Hollandë dhe nuk ishte as antarë i PD. Atëherë Jozefina konsiderohej heroina që përballej me mafien Meta.

Sot Basha është aleat i Metës dhe baltos Jozefinën si tradhëtare. Më palaço dhe pa karakter se “demokratët” nuk gjen në planet! Lëpijnë çdo ditë ata që kanë pështyrë deri dje”, shkruan Spahiu në rrjetet sociale./ CNA.al

LEXO TE PLOTE