Connect with Us

Siguria kibernetike e rrjeteve/ One Telecommunications me standartet më të larta

Teknologji

Siguria kibernetike e rrjeteve/ One Telecommunications me standartet më të larta

Publikuar

-

Siguria kibernetike e rrjeteve/ One Telecommunications me standartet më të larta

Në epokën e re që po jetojmë, rrjeti dhe komunikimi janë më të rëndësishme se kurrë më parë, ndaj edhe diskutimet rreth sigurisë së rrjeteve janë shtuar. Për sigurinë kibernetike të rrjeteve, Elvin Guri, aksioneri kryesor i One Telecommunications ndau perspektivën e tij, në panelin e Samitit Digjital te Balkanit Perëndimor.

Nga perspektiva e sigurisë, z.Guri theksoi se “komunikimi përmes rrjetit është thelbësor për shoqëritë moderne.” Kjo rrit si varësinë nga prodhues të caktuar të pajisjeve, ashtu edhe rreziqet që kanosen nga ekspozimi në rrjet.

Aktualisht, rreziqet janë edhe më të larta gjeopolitikisht, pasi institucionet dhe shtetet përdorin të dhënat kibernetike për të zgjeruar sferen e influencës së tyre si dhe për të konkurruar më mirë ekonomikisht. Në këto kushte, telekomunikacioni duhet të jetë edhe më i vëmendshëm.

Ne duhet të kujdesemi si për aspektin fizik te infrastrukturës (dmth pajisjet dhe origjina e tyre), ashtu dhe aspektin digjital apo të programeve software. Sepse duhet të jemi në linjë me standartet më të larta të sigurisë. Kjo sjell kosto më të larta, sigurisht, dhe ne këtë e kemi llogaritur tek kostot e investimit, duke zgjedhur partnerë të besueshëm për implementimin e rrjetit si edhe duke iu bashkuar inisiativës së “Rrjetit të Pastër” dhe duke aplikuar Protokollet e Pragës dhe direktivat e Bashkimit Europian për sigurinë kibernetike”.

LEXO EDHE:  (Foto)Basketbollistja italiane “mahnitëse” në rrjetet sociale

Z. Guri gjithashtu dha mesazhin se duke qenë tregje të vogla dhe shtete të vogla, është e rëndësishme që vendet e Ballkanit Perendimor të bashkëpunojnë në nivel rajonal, në të kundert do ta kenë edhe më të vështirë për të tërhequr investitorë të mëdhenj./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
1 Koment

1 Koment

  1. doni

    27 Tetor, 2020 at 10:15 pm

    po po si jo ,te mbaruar

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Teknologji

Tinder fillon me bisedat ‘Face to Face’/ Tashmë të gjithë do të kenë mundësinë të krijojnë njohje të reja

Publikuar

-

Nga

Tinder fillon me bisedat 'Face to Face'/ Tashmë të gjithë do të kenë mundësinë të krijojnë njohje të reja

Tinder fillon bisedat video ‘Face to Face’ në Mbretërinë e Bashkuar duke lejuar përdoruesit e bllokuar në mbyllje të shkojnë në takime virtuale me njerëzit me të cilët janë përputhur

Beqarët e mbyllur në Britani që kërkojnë dashuri në Tinder, një nga aplikacionet më të njohura të takimeve në botë, tani mund të bisedojnë me video me njëri-tjetrin.

Tinder kishte njoftuar se do të paraqesë tiparin e saj ‘Face to Face’ në bazën e saj globale të klientëve sot. Për të parandaluar zvarritjet dhe të çuditshmit që shfrytëzojnë funksionin për të shkelur ose ngacmuar përdoruesit, thirrjet me video bëhen të disponueshme vetëm kur të dy palët zgjedhin opsionin.

Tinder ka provuar këtë funksion në 13 vende, duke përfshirë SHBA, Franca, Australia dhe Brazili.

LEXO EDHE:  (Foto)Basketbollistja italiane “mahnitëse” në rrjetet sociale

LEXO EDHE:  Kandidatja e PD për deputete e thotë hapur/ Jam në kërkim të dashurisë

Kompania thotë se ka marrë reagime pozitive nga përdoruesit në lidhje me funksionin dhe si e tillë ka vendosur që ta shfaqë këtë opsion në të gjithë botën./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

WhatsApp tregon opsionin që do të “shpëtojë” përdoruesit nga bisedat e padëshiruara

Publikuar

-

Nga

WhatsApp tregon opsionin që do të "shpëtojë" përdoruesit nga bisedat e padëshiruara

Nuk ka më njoftime nga bisedat në grup që nuk na interesojnë, por nga të cilat do të ishte problematike ose të paktën e vrazhdë të largohesh, as nga ai i njohur që mbush kontaktet e tij me foto dhe video pak a shumë qesharake.

WhatsApp në fakt ka vendosur të mbyllë bisedat e padëshiruara përgjithmonë, duke prezantuar një mundësi të re për të liruar përdoruesit nga trillet e padobishme të smartphone-it.

Për momentin, nëse doni të heshtni një bisedë, mund të zgjidhni kohëzgjatjen midis tre opsioneve: heshtni atë për tetë orë , për një javë ose për një vit.

Në orët e kaluara, megjithatë, WhatsApp ka postuar në Twitter një imazh që tregon një ndryshim në opsionin e tretë: në vend të “një viti”, ekziston zëri “përgjithmonë”.

LEXO EDHE:  Meta nuk përmbahet/ Përplaset me Çim Pekën: Mos bëj zhurmuesin e Ramës, kaq po të them

LEXO EDHE:  “Një mld lekë për inceneratorin e Tiranës”/ Vokshi “kryqëzon” Ramën e Veliajn: Asnjë pikë ujë e sapun për shkollat

Ndërhyrja bëhet e papërcaktuar. Përdoruesi, mund ta rimendojë atë, dhe në çdo kohë mund të riaktivizojë njoftimet e bisedës së heshtur.

Risia me sa duket është në fazën e shpërndarjes dhe do të arrijë në dispozicion të përdoruesve me azhurnimet e radhës të aplikacionit./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Çfarë është “smartphone pinky” dhe si ta trajtoni atë

Publikuar

-

Nga

Çfarë është “smartphone pinky” dhe si ta trajtoni atë

Nëse jeni pak i fiksuar pas telefonit tuaj, a keni ndaluar ndonjëherë të mendoni për dëmin që mund t’ju shkaktojë dhe ne nuk po flasim për sytë tuaj.

Disa përdorues të mediave sociale kohët e fundit kanë pohuar se mënyra se si ata mbajnë telefonin e tyre ka shkaktuar një deformim. Njerëzit e quajtur ‘smartphone pinky’ janë të bindur se kanë një deformim në gishtin e tyre të vogël nga mënyra se si mbajnë telefonin e tyre.

Një person i shqetësuar shkoi në Twitter , duke ndarë një çast të dorës së tyre, duke shkruar: “Unë kam një dëmtim të vërtetë # iPhone. Gishti im është përkulur dhe nuk do të drejtohet. Duhet të ndryshoj mënyrën e mbajtjes së telefonit tim“. Videoja u bë virale, me shumë njerëz që thoshin se edhe ata e kishin këtë – por a është smartphone smartphone pink? Ne i kërkuam një eksperti shëndetësor të ndajë mendimet e tyre.

LEXO EDHE:  Iku nga pallati në vilë se ia dëmtoi tërmeti/ Veliaj nxjerr blof Bashën, tregon bisedën me administratoren

LEXO EDHE:  Iku nga pallati në vilë se ia dëmtoi tërmeti/ Veliaj nxjerr blof Bashën, tregon bisedën me administratoren

Farmacistja e LloydsPharmacy, Pareena Patel tha për MirrorOnline: “Ndërsa nuk ka ende prova klinike që sugjerojnë se telefonat inteligjentë mund të dëmtojnë gishtat tanë specifikisht, as nuk është kjo një gjendje apo term zyrtar mjekësor, ka arsye për të besuar se përdorimi i tepërt i telefonit mund të ndikojë në funksionin tonë muskulor dhe mund të dëmtoni nyjet tona veçanërisht në zonën e gishtit të madh dhe të kyçit.”

Pareena vazhdoi duke sugjeruar disa mënyra për të lehtësuar dhimbjen në dorën tuaj dhe për të zvogëluar rrezikun që telefoni juaj të shkaktojë dhimbje ose lëndime:

1-Ushtrime të lehta me gishtat

2-Teknika Alexander

3-Fikeni./ CNA.al

LEXO TE PLOTE