Connect with Us

Shefi i Antiterrorit jep lajmin e madh/ Shumë shpejt do nxirren të gjithë shqiptarët nga kampet siriane

Sociale

Shefi i Antiterrorit jep lajmin e madh/ Shumë shpejt do nxirren të gjithë shqiptarët nga kampet siriane

Publikuar

-

Shefi i Antiterrorit jep lajmin e madh/ Shumë shpejt do nxirren të gjithë shqiptarët nga kampet siriane

Shefi i Operacioneve Speciale Antiterrorizëm në Policinë e Shtetit, Indrid Doda, ka dhënë një lajm të mirë lidhur me shqiptarët që jetojnë në kampet siriane.

Doda deklaroi në emisionin “Open” se bisedimet po ecin shumë mirë dhe së shpejti do të rikthehen në atdhe të gjithë shqiptarët.

Di që bisedimet janë në rrugë shumë të mirë dhe shumë shpejt të gjithë shqiptarët që janë në kamp do të vijnë në Shqipëri”, theksoi ai./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Klodiana Lala flet me shifra/ Në Siri janë identifikuar 80 shqiptarë

Publikuar

-

Nga

Klodiana Lala flet me shifra/ Në Siri janë identifikuar 80 shqiptarë

Gazetarja Klodiana Lala, ka folur mbrëmjen e sotme për çështjen e shqiptarëve që ndodhen në kampet siriane.

Lala tha se që para 6 vitesh, Shërbimi Informativ i Shtetit identifikoi 80 shtetas shqiptarë që kanë shkuar në Siri.

Ajo tregoi në emisionin “Real Story” se 10 nga këto shqiptarë janë të dënuar, ndërsa operacionin e qeverisë shqiptare, e cila riktheu 5 fëmijë e cilësoi të suksesshëm.

LEXO EDHE:  Këshilli i Sigurimit të OKB merr vendimin/ Fund luftimeve në Libi

LEXO EDHE:  Video/ Gazetarja shqiptare vë në siklet Vuçiçin, e bën të fshijë djersët me shami

Kjo çështje ka nisur prej 6 vitesh. SHISH identifikoi 80 shtetas shqiptarë që kanë shkuar në Siri, 10 prej të cilëve të dënuar. Operacioni është padikustim i suksesshëm në llojin e tij”, deklaroi gazetarja./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Daja i Eva Dumanit rrëfen detajet rrënqethëse/ Duhet të zgjidhte mes vetes dhe vëllait

Publikuar

-

Nga

Daja i Eva Dumanit rrëfen detajet rrënqethëse/ Duhet të zgjidhte mes vetes dhe vëllait

Daja e Eva Dumanit, Xhetan Ndregjoni në një lidhje me “Real story”, ka zbuluar detaje rrënqethëse nga operacioni i shpëtimit të fëmijëve shqiptarë nga kampi i ‘Al Holit’.

Ai tha se Eva bëri një zgjedhje mes vetes dhe vëllait, dhe zgjodhi të shpëtojë vëllanë, pasi ishte në gjendje të rëndë dhe nëse do të qëndronte edhe një muaj në atë kamp, nuk do të jetonte më.

“Është shumë e rëndë dhe shumë e rrezikshme të thuhet që Eva nuk ka pranuar të vijë. Ne pamë sekuencat e kampit. A kuptoni se çfarë bëhet atje? Atje është një katrahurë e paparë. Shihni pamjet dhe thoni si duhet të mendojnë ata njerëz. Nuk është shumë kollaj, se jam përpjekur 7 vjet rresht. Nuk kam lënë njeri pa kontaktuar.

Dëshira ime për ta marrë ka qenë e madhe, por garancia ishte e vogël. Ajo ka pasur frikë që të kthehej, por ndoshta ka pasur edhe presion brenda kampit. Ajo ka bërë një zgjedhje mes vetes dhe vëllait. Solli vëllain, se ishte në gjendje shëndetësore shumë të ligë, shumë të rënduar. Nëse Endri do kalonte dhe një muaj në atë kamp, nuk do të ishte më”, tha ai./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Sociale

U kthye nga kampi i “ferrit” bashkë me fëmijët/ Gazetari zbulon si u plagos Floresha Rasha me snajperi

Publikuar

-

Nga

U kthye nga kampi i “ferrit” bashkë me fëmijët/ Gazetari zbulon si u plagos Floresha Rasha me snajperi

Gazetari Muhamed Veliu i cili ka ndjekur nga afër të gjithë operacionin për kthimin e 4 fëmijëve parë të dalë nga kampi Al-Hol, ka zbuluar detaje të reja edhe në lidhje me plagosjen e Floresha Rashës në Siri.

Veliu tha se ajo ka marrë në kofshë 2 plumba snajperi, ndërsa ka humbur dhe të bijën adoleshente nga bombardimet në zonë.

Më tej Veliu shtoi se Floresha është martuar gjithsej 3 herë, por të 3 burrat i janë vrarë nga lufta.

“Ajo ka qenë duke ecur në rrugë. Është plagosur nga një snajper. I kanë ndodhur disa fatkeqësi. E bija e saj 16-vjeçare ka ndërruar jetë nga një bombardim nga ajri. Snajperat janë për të goditur. Se kë e zgjedhin ata. ISIS në një krah, sirianët në krahun tjetër, ajo ka qenë në mes. Ka dy plagë të rënda në kofshë. Ka bërë dy ndërhyrje në Siri dhe nuk janë të mjaftueshme. Ka humbur bashkëshortin. U martua dhe dy herë të tjera, por dhe këta dy burra kanë humbur jetën.

LEXO EDHE:  Meri jep lajmin e keq për këtë shenjë horoskopi: Do ndaheni në 2019

LEXO EDHE:  Vritet sportisti shqiptar në Siri

Fëmijët flasin shqip. Situata e Endri Dumanit ishte më e mirë krahasuar me djalin e Floreshës. Te Endri Dumani shikoje që ishte i qeshur dhe i shkujdesur, ndërsa Amari i zhytur në një botë në thellësi mendimesh, nuk fliste me askënd. Amari është mbajtur nga kurdët i izoluar, në një shkollë që kurdët e cilësonin si një shkollë riedukimi”, tha Veliu./CNA.al

LEXO TE PLOTE