Connect with Us

Robt ku t’i kesh Rama!

Opinione

Robt ku t’i kesh Rama!

Publikuar

-

Robt ku t'i kesh Rama!

Nga Elona Caslli

Rama, u përballa me policët e tu sot tek Liceu Artistik. Fiilimisht nga makina më thanë të vija maskën. U thashë natën e mirë dha vazhdova rrugën.

Ndryshuan mendjen pas pesë minutash. Kthyen makinën dhe copë 2 policë më ndaluan. Duke qenë se refuzova të ndaloja luajtëm e ka kush e ka nga një trotuar në tjetrin.

Copë dy policët që më ndaluan thërritën përforcime nga baza për të më shoqëruar në komisariat. Mes tyre ishte edhe një grua e ngjashme me Spiropalin në tonalitet që kish ardhur për faktin se në komisariat do të shoqërohej një grua. Trashi zërin Rama ajo grua, por kur u përball me një zë më të trashë u zbyth siç zbythet njëri nga ministrat e tu, kur u ulëret ti.

Nuk e kisha gjetur veten ndonjëherë të rrethuar nga policë, Rama. Me këtë përvojë më përballi marrëzia jote. U revoltova teksa po nënshkruaja gjobën dhe e gjeta veten me copë pesë policë të rrethuar.

Shqiptarët ti i ngatërron me bandën e kurvave dhe të kriminelëve që ke futur në parlament, që komisariatin dhe semaforin e kanë shtëpi të dytë dhe përballjen me policinë e kanë aq të zakonshme sa kafen e mëngjesit.

LEXO EDHE:  Ekzekutimi i dy familjeve, Rama hesht/ Qytetarët: Shpirtzi, katil

Jo, Rama! Ka dhe njerëz që kanë jetuar siç duhet në këtë vend dhe rrethimin nga policia e ndiejnë të huaj.

Unë maskën nuk e vë dhe nuk do ta vë kurrë për sa kohë ti zbaton logjikën absurde që në rrugë vetëm duhet maska dhe kur të hysh në kafe mund ta heqësh.

Talle bythën me skllevërit dhe skllavet e tua.

Ta kam thënë dhe ta rithem unë nuk jam Elisa që ha burra në mëngjes apo Antoneta Dhima që kombinon maskën me të brendshmet.

Ti jo një gjobë të më vësh, por edhe në burg të më fusësh unë maskën nuk e vë. Pikë.

Kur polici më pyeti se çfarë do shkruaja tek rubrika ” Unë deklaroj se” iu përgjigja- Do shkruaj veç një fjali- Robt ku t’i kesh Rama!

Post Scriptum- Mos e vrit mendjen për gjobat Rama se rrogat që më japin Basha, Meta, Cim Peka, më dalin e më teprojnë.

 

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Opinione

Pse është katandisur Ilir Meta në këtë lloj dehjeje patologjike?

Publikuar

-

Nga

Çfarë po ndodh me presidentin e Shqipërisë Ilir Meta?

Nga Spartak Ngjela

Çfarë po ndodh me presidentin e Shqipërisë Ilir Meta?

Kjo është pyetja që e ngrenë të gjithë. Madje, edhe ndërkombëtarët që kanë ndenjur larg kësaj çështjeje.

Meta  po i habit të gjithë me pretendimin e tij të një force ushtarake ose dhe popullore, të cilën nuk e ka fare.

Një herë Meta na thotë se do të bëjë kryengritje.

Pastaj, ai na thotë që 26 prilli është marrja e pushtetit me dhunë çliruese.

Pastaj, na tha që ky vetë do të priste duar e duar vjedhësish të votave.

Pastaj, i kërkon takim Ramës për zbutje, dhe ky nuk ia jep.

Pastaj, ai ngre lart figurën e Sali Berishës, “si një lider me aftësi humane dhe shtetformuese”, në mënyrë që ky ta ndihmojë Metën në një kryengritje antiamerikane në Shqipëri. Pse, o Metë, e ka harruar vitin 1997 Saliu?

Pastaj, Meta godet ambasadoren e Shteteve të Bashkuara në Tiranë, Yuri Kim, dhe thotë që atë e drejton Edi Rama.

Pastaj, pasi ia thyen hundët Zv. Ndihmës Sekretari i Shtetit, Matthew Palmer, dhe i thotë që ambasadorja Yuri Kim ka vepruar vetëm sipas porosive që vijnë nga Uashingtoni, Meta hesht, dhe i sulet Uashingtonit dhe gjithë Perëndimit, njëlloj siç sulej Hitleri mbi shtetet që pushtonte.

Pastaj, thotë me tërbim që do të rrëzojë reformën  në drejtësi, se ajo është e Ramës. Por Uashingtoni politik qesh me të, dhe Matthew Palmer flet sërish e i thotë me  një farë ironie Metës: “Reforma në drejtësi në Shqipëri është tërësisht vepër e Amerikës”

Pastaj, Meta hesht, dhe turfullon së brendshmi, dhe del sërish duke thënë se do të “pushtojë Perëndimin”; kurse amerikanët qeshin dhe i thonë se Rusia është një shtet i drobitur.

LEXO EDHE:  Rama rikonfirmon Filon si kandidat për Bashkinë e Korçës

LEXO EDHE:  Presidentin e lëshojnë nervat/ Meta përplas tavolinën

Por, Meta prapë e prapë na del para shqiptare me ca fjali force të palidhura stilistikisht në gjuhën shqipe, dhe po i duket vetja se ka mbrapa një ushtri të tërë.

Mirëpo ky Meta nuk ka asnjë lloj force, veç duarëve dhe parave të vjedhura, fare forcë nuk ka, atëherë pse kërcënon Shqipërinë me ushtrim force?

Po paratë?

Ndoshta ka menduar që me paratë e tij të paguajë, për terror, individë të krimit. Por, ama, në këto ditë, edhe një arsenal armësh po i kapen krimit të organizuar. A thua të jetë rastisi kjo? Mos vjen kjo ngjarje nga hedhja në veprim e parave të Metës drejt bandave kriminale, dhe këto tani po kapen nga sistemi i sofistikuar perëndimor në Shqipëri?

Edhe nëse është kështu, që Meta po paguan krimin, prapë kjo është dobësia e tij. Krimi shqiptar nuk ka kurajë për të ushtruar terror antishtetëror, se e ka shumë frikë shtetin.

Po, pse është katandisur Ilir Meta në këtë lloj dehjeje patologjike?

Është rrjedhojë e frikës nga SPAK.

Por lodhet kot. Meta, SPAK-ut nuk i shpëton dot. Kërcënimi fëminor nuk e tremb dot politikën amerikane.

Por, a nuk e di Meta këtë?

Çthurrja mendore shpesh e çon në infantilizëm pushtetarin e akuzuar, dhe kjo moshë mendore prej fëmije, e katandis atë në një person qesharak, duke bërë të fortin, kur është pa fare forcë.

Prandaj, edhe shqiptarët po qeshin me Metën, gati në çdo darkë, para televizionit.

LEXO TE PLOTE

Opinione

Nga Jak Simoni/ Protesta për ujin

Publikuar

-

Nga

Nga Jak Simoni/ Protesta për ujin

Ndonëse në vendin tonë  në prag të zgjedhjeve “punohet” dhe protestohet më shumë se herët tjera, çështja e banorëve te Thirrës duhet të  jetë e të gjithë shqiptarëve kudo që janë. Më qëllim që të bëhet efekt tek votat, vazhdimisht “punohet” më shumë në prag zgjedhjesh, por dhe protestohet më shumë.

Ndonëse protestat, siç e pamë në institucionin e një rëndësie tejet të veçantë të kontrollorëve, ku, të paktën aty, politika do të kishte hezituar me ndërhyrjet e saj të hershme e të vona,  shfrytëzohen politikisht, këta banorë duhet të gjejnë përkrahje, sepse protestojnë për ujin; d.m.th për vijimësinë e  jetës në këtë fshat të banuar prej shekujsh.

Nuk di se çfarë studimi apo kontrate është bërë për rastin në fjalë, por banorët pretendojnë se janë manipuluar e firmat e tyre janë falsifikuar.  Por problemi nuk është vetëm i  atij fshati, por i sa  e sa fshatrave të tjerë të kësaj krahinë  dhe të gjithë Shqipërisë. Zhvillimi ka gjithmonë koston  e tij për ambientin, por niveli i shfrytëzimit të këtyre pasurive është tepër i lartë.

Ndërsa për 46 vjet u masakruan  shqiptarët në emër të pushtetit të përjetshëm, për 30 vjet u masakrua Shqipëria në emër të progresit e zhvillimit.  Biznesmenë dhe pseudo biznesmenë të huaj dhe shqiptar  kanë gjetur parajsën në Shqipëri; pa shtet, pa sindikata, vend ku ambientalizmi është koncept i  panjohur. Mund të njihet aq sa njihej filozofia para viteve 90, ndoshta dhe pas, ku identifikohej vetëm me një sociolog ose ekonomist si Marksi.

LEXO EDHE:  Ekzekutimi i dy familjeve, Rama hesht/ Qytetarët: Shpirtzi, katil

LEXO EDHE:  Rama rikonfirmon Filon si kandidat për Bashkinë e Korçës

Shfrytëzim pa kurrfarë kriteri deri në masakër; pyjet, plazhet, lumenjtë, fushat, kodrat dhe tani malet. Ndonëse  zhvillimi kudo është kthyer në qëllim, ne ketë rast shqiptarët  duhet të “arsyetojnë” të paktën si hardhuca. Hardhuca këput vetë bishtin e saj në rast rrezik, por nuk këput trupin e saj. Jo gjithçka për të evituar rrezikun e mungesës së energjisë, se ka dhe sektorë tjerë të rëndësishëm si p. sh. agroturizmi.  Konkretisht kërkohen të ndërtohen HEC-e për prodhim energjie për tu përdorur, por dhe për tu shpërdoruar, për zbukurime, ndriçime, për dekore festash, ndonjëherë deri në rrezik për ndonjë fëmije (vetëm para ca kohësh ka ndodhur në një park të dekoruar për festa).

Sa më shumë koncesione, sa më shumë HEC-e, sa më shumë prodhim, kështu ndoshta mbulohen dhe  vjedhjet e energjisë. Jo gjithçka mund  të bëhet në emër të një zhvillimi e progresi ekonomik që gjithnjë e më shumë po trego verbërinë e  tij. Ndërkohë pse  përfshirja e shqiptarëve të Kosovës  në favor të protestës po konsiderohet nga ndonjë media ndërhyrje në punët e brendshme?  A ishin ata që u gjenden pranë nesh për tërmetin, ku dhuruan gjak dhe ndihma në të gjitha mënyrat. Shqiptarët e Kosovës le të përfshihen madje fuqishëm në çështjet jetike për shqiptarët  dhe anasjelltas shqiptarët e Shqipërisë në Kosovë.

LEXO TE PLOTE

Opinione

“Reciton” dr. Pipero nga belaja

Publikuar

-

Nga

Nga Erion Dasho/ “Reciton” dr.Pipero nga belaja

Nga Erion Dasho

Dje me një grup analistësh të njohur, Dr. Pipero u përpoq të mbronte angazhimin e vet politik nëpërmjet spotit tashmë të njohur elektoral. Duke më bërë përshtypje shmangia e doktorit nga pyetjet e analistëve të cilat ishin kryesisht me karakter politik, i drejtova një pyetje teknike nëpërmjet moderatorit të emisionit, të cilës ai gjithashtu ju shmang.

Pavarësisht 30 minutave intensive të debatit, përsëri mbeti pa sqaruar pyetja: “Përse u shndërrua në kartë politike një nga figurat e vlerësuara të shqiptarëve të fillimit të pandemisë?!”

Në fakt, Dr. Pipero nuk është vetëm personazhi i vlerësuar mediatik, ai është edhe mjeku klinicist dhe drejtuesi i një prej reparteve të spitalit COVID-1, profesori i fakultetit të mjeksisë dhe pronari i një klinike private në një nga zonat luksoze të Tiranës.

Në secilin prej këtyre angazhimeve mund të fshihen edhe arsyet e vërteta të cilat mund ta kenë detyruar Dr. Piperon të bëjë një kapërcim i cili për gjithëkënd duket i pakuptueshëm.

Në spitalin ku punon Dr. Pipero ka patur vazhdimisht ankesa për trajtim jo cilësor të pacientëve, mungesë transparence dhe vdekje të larta midis pacientëve. Në këtë klinikë u denoncua nga kreu i opozitës fshehja e vdekjeve nga COVID, fshehje të cilën e provoi më vonë edhe INSTAT. Së fundi, në këtë spital pati edhe akuza për mitmarrje, përfitim përqindjesh nga recetat e fryra dhe referimet për trajtim jashtë vendit.

Nga universiteti ku jep mësim Dr. Pipero pritej lidership në përpjekjet për kontrollin e epidemisë, priteshin protokolle të përditësuara, pritej të drejtonte trajnimin e gjithë kaskadës së bluzave të bardha, nga infermierët e fshatrave deri tek profesorët e fakultetit, pritej mendim shkencor për cështje madhore si testimi, gjurmimi dhe vaksinimi.

Nga klinika private e Dr. Piperos pritej shembulli se si një operator privat duhet të sillet në kushte fatkeqësie kombëtare. Pritej të tregonte se në ekonominë e tregut fitohet por nuk spekulohet. Pritej të tregonte se jo marzhet 2 mijë përqindëshe, por ato të logjikshme duhej të ishin fytyra profesionale dhe humane e përgjigjes ndaj pandemisë.

LEXO EDHE:  Gjuzi sfidon Ramën/ Kërkon testin e drogës

LEXO EDHE:  “Nuk e di kush është kryetari i opozitës”/ Topi sulmon Bashën, s'kursen as Ramën

Faktikisht, nuk e pamë Dr. Piperon të qëndronte në mbrojtje të këtyre parimeve, sikundër do t’i shkonte për shtat një qytetari nderi si ai, një personaliteti të cilit i këndojnë këngë dhe një personazhi të dashur sipas emrit të të cilit u emërtuan edhe picat e fëmijëve.

Dalja publike e Dr. Piperos u dhemb qytetarëve, jo sepse ai mori një anë politike (sepse këtë ka të drejtë ta bëjë kushdo) apo sepse ai dizinformoi duke akuzuar pa të drejtë kundërshtarët politikë me një akuzë të sajuar (sepse qytetarët kanë parë e dëgjuar akuza të falsifikuara nga më monstruozet), por sepse gjatë një viti qytetari nuk e ndjeu më Dr. Piperon pranë tij, sikundër ndodhi gjatë javëve të para të pandemisë.

Në këto kushte, ne, miqve të tij, na lind e drejta ta shohim në sy dhe ta pyesim:

Ç’bela të detyroi të “recitoje” në atë spot, miku dhe kolegu ynë?!

Shënim: ky postim i dedikohet me emër një kolegu. Çdo koment me përmbajtje jo etike do të fshihet.

LEXO TE PLOTE