Connect with Us

Muaji i ndërgjegjësimit për kancerin e gjirit/ Vokshi thirrje grave dhe vajzave: Bëni mamografinë

Politikë

Muaji i ndërgjegjësimit për kancerin e gjirit/ Vokshi thirrje grave dhe vajzave: Bëni mamografinë

Publikuar

-

Muaji i ndërgjegjësimit për kancerin e gjirit/ Vokshi thirrje grave dhe vajzave: Bëni mamografinë

Në muajin e ndërgjegjësimit për kancerin e gjirit, ish-deputetja e Partisë Demokratike, Albana Vokshi, ka bërë thirrje për të gjitha gratë.

Duke marrë shkas nga fushata kombëtare për të ndërgjegjësuar gratë dhe vajzat për parandalimin e kancerit të gjirit, ajo fton gratë që të bëjnë mamografinë.

“1 mamografi shpëton jetë! Mbro veten dhe familjen!

LDGSH në fushatë kombëtare për të ndërgjegjësuar gratë dhe vajzat për parandalimin e kancerit të gjirit.

Në biznese, rrugë më rrugë e lagje më lagje, në Lushnjë, Përrenjas aktivistet e LDGSH kanë bashkëbiseduar e kanë shperndarë broshura me informacion të vlefshëm në lidhje me kujdesin që gratë duhet të tregojnë për këtë sëmundje që po merr shumë jetë çdo vit.

Na duhet të kujdesemi për gjithçka vetë deri me 25 Prill, kur të kemi një qeveri të re e të përgjegjshme”, shkruan Vokshi në rrjetet sociale./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Shfajësohet” Vasili/ LSI ka zero lidhje me inceneratorët, askush të mos guxojë…

Publikuar

-

Nga

“Shfajësohet” Vasili/ LSI ka zero lidhje me inceneratorët, askush të mos guxojë…

Ish kreu i LSI-së, Petrit Vasili ka reaguar pas deklaratave të Ylli Manjanit, i cili tha se LSI mban përgjegjësi politike për inceneratorët.

Sipas Manjanit LSI kishte në dorë për të ndalur këtë masakër mjedisore, por për Vasilin inceneratorët janë përgjegjësi vetëm e Edi Ramës dhe bashkëhajdutëve të tij.

Askush të mos guxojë të bëjë LSI-në pjesë të fajeve dhe përgjegjësive kriminale të Edi Ramës vijon më tej Vasili.

“Inceneratoret pergjegjesi vetem e Rames dhe e bashkehajduteve te tij, LSI zero lidhje me to!

Kujtdo, qe i vendosur ne sherbim te hallit, qe po mbyt Edi Ramen me incineratoret, po kerkon te lidhe LSI-ne me to i them qarte: LSI ka zero lidhje,ka zero pergjegjesi dhe zero mbeshtetje per incineratoret.

Ka pasur vetem nje rruge te LSI-se ne qeveri: zbatim te Kushtetutes dhe ligjit.

Askush nuk ka te drejte dhe nuk mund te guxoje te beje LSI-ne pjese te fajeve dhe pergjegjesive kriminale te Edi Rames per plehrat dhe incineratoret.

LEXO EDHE:  Ish-deputeti i PS rëfen betejën me Covid-19/ Preka fundin, mendova se…

LEXO EDHE:  Ish-deputeti i PS rëfen betejën me Covid-19/ Preka fundin, mendova se...

Kushdo qe ka vepruar kunder ketij vullneti te palekundur te LSI mban pergjegjesi totalisht personale dhe eshte thjesht nje rilindas i korruptuar me shume ne çeten e hajduteve te Edi Rames.

LSI ka mbajtur qendrime te prera dhe ne respekt absolut te ligjit dhe ja ka thene ne sy Edi Rames edhe kur ka qene ne bashkeqeverisje me te.

Personalisht edhe si minister i kam shprehur me shkrim Edi Rames qendrimin tim edhe per incineratoret, edhe per skandalin e arbitrazheve nderkombetare kur rrezikonim te humbnin 2 miliard euro, edhe per rolin e kompromentuar me Edi Ramen te ONM-se ne reformen ne drejtesi dhe mjaft te tjera.

Ndaj cdo ortakeri per te bashkefajesuar LSI-ne per te lehtesuar fajet monstruoze te korrupsionit te Edi Rames, qe ka kulmin e vet me incineratoret, meriton vetem perbuzje.”/CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Mediu ftesë Patozit dhe Topallit/ Duhet të bëhemi bashkë që të rrëzojmë Ramën

Publikuar

-

Nga

Mediu ftesë Patozit dhe Topalli/ Duhet të bëhemi bashkë që të rrëzojmë Ramën

Kreu i Partisë Republikane Fatmir Mediu u shpreh me bindje se kryetari i opozitës Lulzim Basha është i aftë për të drejtuar një vend normal.

Mediu pretendon se opozita ka qenë e hapur dhe ka dhënë argumenta të plota lidhur me ndryshimet në Kodin Zgjedhor.

Basha në mënyrë absolute përfaqëson një njeri krejt normal për ta drejtuar një vend normal nesër

Ne duhet të ndërtojmë një politikë krej alternative që mund të vlejë për qytetarët. Qëllimi i opozitës dhe bashës nuk do të jetë vetëm pushteti, por krijimi i shtetit”, u shpreh ai në emisionin “Top Talk”.

Teksa u pyet për krijimin e partive të reja nga radhët e demokratëve, kreu i PR-së i bëri ftesë Jozefina Topallit dhe Astrit Patozit që të bashkohen me ta për të rrëzuar kryeministrin Edi Rama.

LEXO EDHE:  Iku nga pallati në vilë se ia dëmtoi tërmeti/ Veliaj nxjerr blof Bashën, tregon bisedën me administratoren

LEXO EDHE:  Avdullah Hoti: SHBA i beson më shumë popullit se politikanëve të Kosovës

Çdo indidivd dhe parti politike është e nevojshme të bëhen bashkë për t’i bërë ballë kësaj situate. Do doja që ne të ndërtojmë një marrëdhënëie të tillë, që asnjë votë të mos shkojë në favor të Edi Ramës.

Opozita pavarësisht nga gjykimet duhet të ketë një diskutim të përbashkët, asnjëri nuk është e tepërt. Ftoj edhe PD edhe kolegët e mi që patjetër ne duhet ta shikojmë me një qëndrim të përbashkët”, nënvizoi Mediu./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Kodi Zgjedhor/ Balla sqaron pse rrëzuan dekretin e Presidentit Meta

Publikuar

-

Nga

Kodi Zgjedhor/ Balla sqaron pse rrëzuan dekretin e Presidentit Meta

Kreu i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla sqaroi arsyet pse shumica rrëzoi dekretin e Presidentit Meta dhe i dha rrugë miratimit të Kodit Zgjedhor.

Sipas Ballës, pritja e një opinioni nga Venecia do të thoshte hyrje në një spirale të rrezikshme që mund të cenojë edhe zgjedhjet e 25 prillit.

“Kuvendi i Shqipërisë përmes Komisionit të Ligjeve ka rrëzuar dekretin e Presidentit të Republikës për Kodin Zgjedhor, të shumta janë argumentet e rrëzimit që shoqërojnë dekretin, por ajo që dua të them është se rezultati i përket shumicës së deputetëve të Kuvendit për t’i dhënë rrugë hyrjes në fuqi të ndryshimeve në Kod. Duhet refuzuar përpjekja e Metës për ta futur vendin në një spirale të rrezikshme sa kohë që janë më pak se 180 ditë në dispozicion. Ilir Meta për asnjë moment me këtë dekret s’ka pasur për qëllim të përmirësojë kuadrin zgjedhor në Republikën e Shqipërisë, por si gjithmonë pozicioni i tij ekstremist ka qenë sabotimi dhe gjithçka për të penguar zhvillimin normal të zgjedhjeve të 25 prillit.
Për shumicën Komisioni i Venecias gjithnjë është i mirëpritur për të sjellë një opinion të pjekur, i cili do diskutohet nga të gjitha forcat politike me vëmendje dhe do adresohet edhe për çështje pas 25 prillit, por tani s’kemi kohë për të humbur, për të hyrë në një aventurë.

LEXO EDHE:  Denoncimi në Ambasadën e SHBA-ve/ Ben Blushi ka 63 mijë dollarë karburant pa paguar

LEXO EDHE:  Marrëveshja me Serbinë/ Talat Xhaferri ka një thirrje për Kosovën

Unë e kam sqaruar dhe komisionerin në një bisedë që kemi pasur, biseda të drejtpërdrejta miqësore, pa dorashka, se parlamenti nuk do presë asnjë sekondë sepse kemi zgjedhjet më 25 prill dhe s’kemi pse të hyjmë në spiralen e një aventure ku na fton Ilir Meta, i cili nuk ka qëllim të përmirësojë kodin zgjedhor por ka për qëllim të sabotojë nga pozicioni i tij ekstremist, anti-shumicë dhe anti-parlament në këtë proces.
Kanë nevojë të kenë të shkruar e zezë në të bardhë ligjin zgjedhor. Implementimi i ligjit zgjedhor kërkon kohën e vet, është marrë dhe një angazhim për identifikimin biometrik, koha është jashtëzakonisht e ngushtë. Ne nuk kemi asnjë arsye që të mos e refuzojmë në sekondën e parë që kalon afati i procedurës Ilir Metën i cili me gjithë këtë përpjekje që është botërisht e identifikuar si përpjekja e një lideri alternativ të një opozite të copëtuar dhe lideri absolut i një partie të degraduar”,- tha Balla./CNA.al

LEXO TE PLOTE