Connect with Us

Mjekët nuk e vaksinuan, fëmija sot me shenja poliomeliti/ 5 vjet dosja fle në Prokurori

Denoncim

Mjekët nuk e vaksinuan, fëmija sot me shenja poliomeliti/ 5 vjet dosja fle në Prokurori

Publikuar

-

Mjekët nuk e vaksinuan, fëmija sot me shenja poliomeliti/ 5 vjet dosja fle në Prokurori

Fiks Fare rikthen sërish në vëmendje rastin e Anila Vasilit nga Leskoviku e cila para 5 vitesh është ankuar në emision se mjekët nuk i kishin bërë vajzës së saj vaksinat e moshës 5 dhe 6 vjeçare. Në kartelën që nëna ka dorëzuar në prokurori, nuk figurojnë të firmosura vaksinat për vajzën e saj të cilat bëhen në moshën 5 dhe 6 vjeç.

Edhe sot që vajza është 14 vjeçe ende nuk i ka bërë këto vaksina dhe sipas nënës, ajo ka shfaqur shenjat e para të poliomelitit, deformime në gishtat e duarve.

Para 5 vjetësh në Fiks Fare u bë publik rasti i znj. Anilës dhe ISHP ka bërë analizat e vajzës për të parë nëse i ka kryer apo jo këto analiza. Asokohe specialistja e ISHP-së znj. Iria Preza u shpreh për Fiksin se vaksinat e fruthit i janë bërë fëmijës. Kurse përsa i përket vaksinës së poliomelitit ajo kryhej jashtë vendit dhe se i kishin marrë kampione vajzës për ta dërguar jashtë. Por deri më sot nuk ka një përgjigje.

Nga ky moment zj. Vasili e bindur se vaksinat nuk i ishin bërë i drejtohet Prokurorisë Korçë me një denoncim, por që prej 4 vitesh me këtë denoncim nuk është bërë asgjë. Fillimisht dosja u mor në shqyrtim nga prokurori Elidon Sadiku në Korçë, të cilin e largoi Vetingu. Dosja mbeti e paprekur dhe kaloi te prokurori Juli Kristo, i cili kishte lidhje familjare me një nga infermieret që Fiks Fare denoncoi para 5 vitesh në lidhje me këtë çështje. Si rrjedhoi prokurori Kristo dha dorëheqjen dhe dosja i kaloi prokurorit Ervin Beqirit.

Dosja ka kaluar në tre prokurorë, por asnjëri nuk i ka fshirë pluhurin që zuri ndër vite denoncimi i nënës Anila Vasili.

Prokurori i tretë, e pranon që nuk e ka lexuar fare dosjen, madje shprehet se hetimet mund të zgjasin edhe 50 vjet.

Pasi Fiksi mësoi se prokuroia nuk kishte bërë asnjë hetim në lidhje me gjetjen e të vërtetës nesë këto vaksina i janë bërë apo jo 14 vjeçares, mori vajzën bashkë me nënën dhe e dërgoi në një laborator privat në Tiranë. Në këtë laborator u bënë disa analiza për të parë vaksinat që bëhen në grupmoshën 5-6 vjeçare.

LEXO EDHE:  Çfarë dimë për përgjigjet imune ndaj SARS-CoV-2?

Pas 24 orësh Fiksi bashkë me znj Anila paraqiten sërish në laborator për të marrë rezultatin e analizave nesë vajza kishte bërë apo jo vaksinat. Përgjigjen e analizave e interpretoi pediatria e këtij laboratori ku theksoi se vajza nuk ishte imune dhe nuk kishte berë vaksinën e fruthit, rubeolës, shytave. Mjekja shpjegon se “vaksina e MMR që bëhen në dy doza vajzës i është bërë vetëm një dozë dhe vaksina e shytave që kryhet në moshën 6 vjeçare nuk i është bërë”.

Përsa i përket vaksinës së poliomelitit edhe laboratori privat shprehet se e kryen në Gjermani.

Pas përgjigjes së laboratorit privat se vajza nuk kishte bërë analizat, nëna takoi sërish prokurorin Ervin Beqiri dhe ish prokurorin e kësaj çështje Juli Kriston. Në debatin që prokurori bën me avokaten, ai pranon se ka katër vite që hetimet zvarriten dhe dosja nuk po mbyllet duke kaluar çdo afat ligjor, pasi as ISHP-ja dhe as Mjeksia Ligjore nuk i kthejnë përgjigje.

Laboratori privat me analizat qe kreu,vërtetoi akuzën e nënës që fëmijës së saj, ku doza e dytë e tre prej vaksinave të moshës 5 dhe 6 vjeçare nuk i janë bërë. Ndërsa analiza për vaksinën e poliomelitit kryhet jashtë Shqipërisë dhe çdo laborator privat apo shtetëror në Shqipëri mund ta kërkojë kryerjen e kësaj analize.

Vaksina e poliomelitti është pjesë e grupit të vaksinave që bëhen në të njëjtën moshë me vaksinat për të cilat fëmija rezultoi negative.
Sipas nënës, Kristi 14 vjeçare sot paraqet shenjat e para të prekjes nga poliomeliti, kanë filluar t’i deformohen gishtërinjtë e duarve./TCH

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Denoncim

“Bashkia e Lezhës ndan paratë publike me bosët e drogës”/ Gazetari bën denoncimin e fortë

Publikuar

-

Nga

“Bashkia e Lezhës ndan paratë publike me bosët e drogës”/ Gazetari bën denoncimin e fortë

Petro Koçi i cili arriti të merrte mandatin e deputetit në Qarkun e Fierit, bëri pak ditë më parë, bëri një denoncim të fortë duke thënë se  “duart e krimit” janë shtrirë në financat publike dhe sipas tij, paratë e përfituara nga trafiku i drogës po legalizohen duke u futur si subjekt biznesi në tendera publikë.

Ai u shpreh se gupet kriminale të drogës paratë e pista po i pastrojnë me anë të tenderave që marrin nga Bashkia e Fierit.

Por sipas gazetarit Adriatik Doçi, nuk është vetëm Bashkia e Fierit, por edhe ajo e Lezhës që ndan paratë publike me bosët ndërkombëtarë të drogës, prostitucionit dhe pastrimit të parave të pista në ndërtim.

LEXO EDHE:  KPA mbyll hetimin gjyqësor për Donika Prelën/ Ja çfarë ndodhi gjatë seancës

LEXO EDHE:  Dosja e krimit në Milot/ Zbardhet telefonata që çoi drejt vrasjes 42 vjeçarin

Doçi shton se SPAK-u do të ketë shumë punë këtë vjeshtë.

“Jo vetëm Bashkia e Fierit, por edhe Bashkia e Lezhës ndan paratë publike me bosët ndërkombëtarë të drogës, prostitucionit dhe pastrimit të parave të pista në ndërtim.

Janë sot në burg për trafik droge, kanë qenë subjekte të OFL-së dhe ligjit anti-mafia, ndërkohë që kompanitë e tyre marrin tendera dhe lidhin kontrata me Bashkinë e Lezhës.

Duket se SPAK-u do të ketë shumë punë këtë vjeshtë!”/CNA.al

LEXO TE PLOTE

Denoncim

“Kërkoi 200 mijë euro”/ Plas lufta në PS, socialisti tregon parapaskenat e sulmeve të Koçit

Publikuar

-

Nga

Ish-kryeministri Sali Berisha ka publikuar denoncimin e një socialisti nga Fieri, i cili thotë se në degën e PS në këtë qytet ka plasur sherri.

Denoncuesi, ndërsa i referohet disa qëndrimeve publike të deputetit të zgjedhur të PS, Petro Koçi, i cili ka thënë se krimi po merr tendera dhe kundërpërgjigja nga ish-kreu i Hipotekës, tregon edhe detajin që sipas tij është bërë shkak për përplasjet.

Sipas denoncuesit, Petro Koçi i ka kërkuar 200 mijë euro ish-drejtorit të Kadastrës, Ervin Bushi, por ky i fundit nuk ia ka dhënë.

Po ashtu, ai shkruan se edhe kryebashkiakun e Fierit, Armando Subashi, e sulmon ngaqë nuk i jep perqindje tek tenderat.

Jam një socialist nga Fieri dhe dua te denoncoj tek ju te verteten cfare po ndodh brenda PS ne Fier.

Petro Koci sulmoi ish drejtorin e kadastres Ervin Bushi se i kerkoi 200 mije euro dhe ky Bushi nuk ia dha dhe i tha “skam pse ti jap se nuk me ke vene ti drejtor tek Kadastra”. Taulant Balla ishte ne Fier per te zgjidhur konfliktin dhe i doli ne mbrojte ketij Bushit.

Dhe Petro ngaqe nuk i mori gjoben e sulmon kete Bushin. PS e Fierit ka bere nje peticion per largimin e Petro Kocit nga kryetar i PS. Nga 12 kryetar organizatash, 10 kryetar kane firmosur pro shkarkimit te Petros dhe ia kane nisur Edi Rames. Edhe Subashin e sulmon ngaqe nuk i jep perqindje tek tenderat. Ka filluar nje lufte e forte per lek brenda PS, jane bere si te babzitur dhe po luftojne te kapin sa me shume lek.

Bushi i tha publikisht Petro Kocit fyen per interesa personale gati sa nuk i tha hapur qe me ke kerkuar 200 mije euro”-shkruan denoncuesi.

LEXO TE PLOTE

Denoncim

Fiks Fare/ Pallati i dëmtuar nga tërmeti i pabanueshëm. Ekspertiza, duhet rikonstruktuar

Publikuar

-

Nga

Fiks Fare/ Pallati i dëmtuar nga tërmeti i pabanueshëm. Ekspertiza, duhet rikonstruktuar

Pas tërmetit të 26 Nëntorit, pallati 29 Tiranë në Bulevardin Bajram Curri, sipas ekspertizës doli i pa banueshëm. Bashkia nënkontraktoi një firmë për t’i bërë ekspertizën e thelluar. Pas më shumë se një viti kërkesa, banorëve u jepet informacion që pallati është për rikonstruksion vetëm pas interesimit të Fiksit.

Në një intervistë për Fiks Fare, Ferdi Musa dhe banorë të tjerë të pallatit, thonë se kanë bërë ankesa të vazhdueshme pranë bashkisë Tiranë prej më shumë se një viti, nesë ka dalë apo jo ekspertiza e thelluar, por nuk kanë marrë përgjigje asnjëherë. Disa prej tyre u është dhënë bonus qeraje. Disa kanë marrë 3 milion të vjetra për rikonstruksionin e banesës, ndërsa disa të tjerë nuk kanë marrë as bonus qeraje por vijonë të banojnë aty edhe pse pallati sipas ekspertizës së parë ka dalë i pa banueshëm.

Banorët ankohen se nuk dinë si duhet të veprojnë pas gjithë këtyre lëvizjeve të bëra nga bashkia dhe mungesa e informacionit. Ata në rrugë jo zyrtare kanë mundur të sigurojnë një raport, të analizave të materjaleve të pallatit. Sipas këtij raporti, të gjitha analizat mostrave të marra kanë dalë jashtë standartit.

LEXO EDHE:  Video-Fiks Fare paralajmëron skandalin/ Si i mbylli Prokuroria hetimet për vdekjen e të miturës

Kërkesat e vazhdueshme të banorëve nuk kanë marrë përgjigje asnjëherë por pasi Fiks fare interesohet pranë bashkisë Tiranë, kjo e fundit kthen përgjigje menjëherë pas verfikimit ku pretendon se sipas analizës së thelluar dhe oponencës që i është bërë është vendosur se duhet ti nënshtrohet rikontruksionit.

LEXO EDHE:  Shënohen mbi 1500 viktima/ Koronavirusi kthehet në sfidë për mjekët

“Sipas konkluzioneve të nxjerra nga operatori ekonomik dhe oponencës teknike të hartuar nga Instituti i Ndërtimit dalin në përfundimin që Pallati Nr. 29 në Rrugën BLV “ Bajram Curri” duhet t’i nënshtrohet Përforcimit dhe Rikonstruksionit.
Fiksi komunikoi edhe me përfaqësues së laboratorit ku janë kryer analizat, për të konfirmuar njësimin e raport analizës me fotokopjet e dhëna nga banorët. Këtë raport na e konfirmoi vetëm inxhineri gjeolog, por laboratori hezitoi të na e konfirmonte edhe pas kërkesës dhe kumunikimit në telefon dhe kerkeses zyrtare.

Edhe pse të gjitha analizat e mostrave kanë dalë jashtë standartit, është vendosur që pallati mund të rikonstruktohet. Ky vendim është marrë edhe nga Instituti i Ndërtimit pas openencës që i eshtë bërë raportit./tch

LEXO TE PLOTE