Connect with Us

Mediu nuk e fton dot Jozefinën në PD

Politikë

Mediu nuk e fton dot Jozefinën në PD

Publikuar

-

Mediu nuk e fton dot Jozefinën në PD

Nesër pasdite në orën 17°°, zonja Topalli ka njoftuar një dalje publike, në të cilën besohet se do të deklarohet nisja e një lëvizjeje që do të synojë ndryshimin e të djathtës së përfaqësuar deri tani nga Partia Demokratike.

Deri tani dihet veç motoja e lëvizjes, e artikuluar nga vetë zonja Topalli si “Lëvizja për Ndryshim”. Detaje të tjera mund të mësohen vetëm nesër, pas daljes publike te vetë zonjës Topalli.

Të njoftuar më herët për këtë dalje, personazhe të ndryshme në PD dhe afër PD kanë vrapuar të shprehin mosdakordësinë e tyre, a thua se dikush hapi ndonjë proces votimi për “pro” dhe “kundër” daljeve publike të Topallit!

Ca tipa kuturu, që nuk dinë as se me kë do dali Topalli, as se çfarë do thotë, as se pse do i thotë ato që do thotë, as se çdo të thotë dalja e Topallit për të djathtën në përgjithësi, apo për PD-në në veçanti, vrapuan të mbushin Facebook-un me statuse kuturu sa për tu ndjerë gjallë në këtë fillim dimri.

Luli Basha personalisht u artikulua për tradhëti të Topallit kur ishte ai i pari që stisi një procedurë formulari fyes për çdo njeri me respekt për veten dhe që e ndjen veten zot të fatit të vet.

Pakkush në nivelin e Luli Bashës në PD ndoqi fijen e Lulit dhe Berisha i tërhoqi pas Lulit veç ndonjë aktor humori që beson se mjafton ndonjë batutë e stampuar në bluzë për të të bërë politikan.

Patozi vë Bashën para përgjegjësisë/ Edhe nëse PD thërrmohet fare nuk i bëhet keq vendit

Deri këtu kjo supë e vjetër opozitarë edhe mund të haej, por sot ja behu në media Fatmir Mediu!

Mediu ftoi Topallin dhe Patozin që t’i bashkoheshin opozitës për të mundur Ramën!!!

Mediu që ka zënë vendin e demokratit të radhës në disa legjislatura, duke u ulur në karrige deputeti të dalë nga votat e demokratëve, që është ulur në ato karrige kur Berisha nisi të spastronte partinë dhe kur Luli vijonte spastrimin, sot i bën thirrje Topallit t’i bashkohet PD-së!!!

LEXO EDHE:  U la jashtë listës së PD/ Reagon Salianji: Nuk jam i konsumuar

Topalli nuk ka nevojë për t’ju bashkuar Mediut për tu bashkuar me PD-në.

Topalli ka qenë e qartë që ditën e parë kur Luli u prezantua zyrtarisht në PD dhe është deklaruar qartë që prej asaj dite si njeriu nga i cili nuk mund të kalonte rruga e Lulit drejt pushtetit mbi PD-në.

Topalli në të gjitha daljet e veta dhe prononcimet publike ka qenë e qartë për ata që e njohin ose jo. Topalli qartësisht ka lënë të kuptohet se kthimi i saj në PD kalon nga largimi i Lulit nga PD.

Ajo rrugë nuk është rruga e Mediut megjithëse shija nuk i mungon.

“Rama do të vjedhë zgjedhjet”/ Mediu: Të nxitojmë të ndërtojmë trupën elektorale

Ajo rrugë kalon nga demokratët.

Nga ata që votojnë gjithmonë PD dhe ju del PR,  LZHK, PDK, etj.

Ajo rrugë është rruga e Topallit! Ndaj Mediu nuk e fton dot Jozefinën.

Topalli nuk përçan, Topalli veç bashkon të gjithë ata demokratë që sot nuk pranojnë meqë pasi “votuan” Mediun kësaj radhë po ftohen të votojnë hapur Metën.

Që të rrëzohet Rama sot duhet që djathta dhe elektorati i djathtë të fillojë të besojë tek votimi.

Ndryshe nuk ka votë kundra Ramës. Të djathët që nuk shkojnë të votojnë nuk e rrëzojnë dot Ramën.

Dhe Mediu e di që nuk është më i votueshëm. Ndryshe nuk do ishte sot duke pështyrë mbi Topallin, ndërsa po bënte sikur e ftonte t’i bashkohej hijes që ai beson se përfaqëson.

Topalli nuk ka nevojë ta ftojë askush.

Ne na mbetet vetem të shohim se kë do të ftojë Topalli në rrugën e saj!/ CNA.al

Mediu ftesë Patozit dhe Topallit/ Duhet të bëhemi bashkë që të rrëzojmë Ramën

Dy përgjigjet për lëvizjen e Topallit/ Si e ndihmon të djathten dhe dëmton Ramën

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Zërat për përplasjen me Metën/ Rrëfehet për herë të parë Silva Caka

Publikuar

-

Nga

Ish deputetja e LSI, Silva Caka ka folur për herë të parë për largimin nga LSI ndërsa thekson se nuk e ka parë si mundësi.

Caka shtoi se do të largohet nga LSI-ja vetëm kur ajo të bëhet si Rilindja e sotme, sipas së cilës ka shkatërruar vendin.

“Një furtunë e krijuar në një gotë 30 minuta pas një deklarate të Kryemadhit ku ka bërë të ditur që këto vemjet e bashkisë tentojnë që të tregojnë kryeministrit që po punojnë dhe po marrim element dhe nga opozita. Unë personalisht, për të paktën ato parime që ë karakterizojnë për mënyrën se si jam rritur, unë do të largohem nga LSI ditën që kjo forcë politike do të bëhet si Rilindja e sotme. Për asnjë arsye, unë e quajtur Rilidjen, fajtore për gjithçka për këtë arsye unë nuk jap asnjë lloj kontributi të të vazhduar këtë shkatërrim . Jam nënë e 2 fëmijëve dhe nuk kontribuojë në shkatërrimin e të ardhmes së tyre nëpërmjet një qeverisje tjetër të Edi Ramës, Erion Veliaj apo kujtdo qoftë që do të vazhdojë të ndjekë modelin e Edi Ramës. Jam juriste në profesion dhe janë formuar me idenë e institucioneve, me ndarjen e pushteteve dhe nuk mund të kontribuojë për asnjë qeverisje në botë që ka shkatërruar gjykatat, që e ka lënë vendin pa drejtësi, që ka shkatërruar cdo person që pret të marrë një vendi, nuk mund të jap kontributin tim për një qeverisje që cdo dy ditë nxjerr nga një të zgjedhur që e ka me rekorde kriminale. Për mua Rilindja është një kazan i madh ku në cdo moment që do fusësh dorën do të marrësh një kriminel, një njeri që është akuzuar për prostitucion, do nxjerrësh një që është marrë me drogë, dhe afera korruptive, as sot e as nesër”, tha Caka në një intervistë për Report Tv.

Gjithashtu ajo ka mohuar zërat që të ketë pasur një përplasje me Ilir Metën në Presidencë.

LEXO EDHE:  Foto/ Basha takim me gazetarët pranë çadrës së protestës

LEXO EDHE:  Jozefina Topalli tradhëtare?/ Ish-kreu i PD-së: Mendësi komuniste, do përfundoni në "lëpirësa"

“Kjo nuk është aspak e vërtetë dhe më vjen keq që po i jap zë një gjëje që doja ta përmendja”, tha Cakaj./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Berishën e vlerësoj shumë”/ Mediu tregon si u arritën negociatat me PD në vitin 2017

Publikuar

-

Nga

“Berishën e vlerësoj shumë”/ Mediu tregon si u arritën negociatat me PD në vitin 2017

Në vitin 2017, kreu i Republikanëve Fatmir Mediu u ul në tryezë me Sali Berishën për të diskutuar lidhur me negociatat që e çuan drejt një koalicioni të përbashkët me PD. Por a do të ketë sërish një takim me ish-liderin e selisë blu në prag të zgjedhjeve të 25 Prillit?

Kreu republikan u shpreh se Berisha është mes dy njerëzve që vlerëson më shumë në politikë, por shtoi se kësaj herë nuk ka kërkuar mendim prej tij. Mediu theksoi që nëse kreu aktual i PD do e bindë se qëndrimi i tij po e dëmton opozitën atëhërë do të tërhiqet nga ky qëndrim.

“Unë kam dy njerëz që i vlerësoj shumë , i pari është Sabri Godo dhe kujtoj çdo fjalë të tij . I dyti është Sali Berisha me një lidership shumë të qartë. Është e rëndësishme që raporti politik të ketë edhe një raport njerëzor. Unë nuk i kam kërkuar mendim këtë herë por ne ruajmë raport miqësor. Një nga miqtë e mi më të mirë është z. Besnik Mustafaj. Raporti njerëzor është me shumë vlerë se shumë pak miq në politikë.

LEXO EDHE:  Çmimi Nobel e ka humbur peshën dhe vlerën që ka pasur dikur

LEXO EDHE:  U la jashtë listës së PD/ Reagon Salianji: Nuk jam i konsumuar

Unë nuk po kërkoj, por që bashkë me Bashën të gjykojmë si partitë tona të marrin fitoren. Atëherë Basha duhet të vijë të më thotë se kush janë pikat që na dëmtojnë. Nëse ai më thotë se kjo pikë e dëmton koalicionin unë do tërhiqem. Nëse kam vlerësuar diçka të shëndetshme në politikën e Lulzim Bashës është se ka mbajtur opozitën bashkë”, deklaroi Mediu në “ABC”./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Meta takohet me banorët e Vlorës/ Qeveria të bëjë transparencë për projektet

Publikuar

-

Nga

Presidenti Ilir Meta është takuar sot me banorë të Radhimës, Orikumit, Tragjasit dhe Dukatit dhe ka biseduar lidhur me projektet të parashikuara të realizohen në zonën Vlorë-Orikum.

Meta thekson se qeveria duhet të dëgjojë zërin e çdo banori dhe çdo propozim, ndërsa shton se aty nuk ka transparencë ka gjithmonë paligjshmëri.

“Ju përgjigja me shumë përgjegjësi kërkesës së banorëve të Radhimës, Orikumit, Tragjasit dhe Dukatit, për t’u takuar e biseduar hapur me ta lidhur me projektet infrastrukturore të parashikuara të realizohen në zonën Vlorë-Orikum.
Më njohën me shqetësimin e drejtë se deri tani asnjë autoritet shtetëror, qendror apo vendor, nuk është konsultuar me ta, aq më tepër t’i ketë dëgjuar propozimet për zhvillimin e pronave të tyre dhe të zonës në tërësi, që ka një potencial të jashtëzakonshëm për zhvillimin e qëndrueshëm ekonomik dhe turistik. Çdo zë banori, çdo vërejtje apo sugjerim, duhet të dëgjohet, të mbahet shënim dhe të vlerësohet. Nuk mund të ketë zhvillim të qëndrueshëm të zonave bregdetare, nëse nuk respektohet e drejta e pronës.
Kjo është detyrë primare për Qeverinë edhe në hartimin e implementimin e projektit të “Rehabilitimit dhe ndërtimit të objekteve në afërsi të rrugës bregdetare (Vlorë-Orikum)”. Çdo projekt duhet të jetë i mirëmenduar dhe të respektojë të drejtat themelore kushtetuese të banorëve dhe pronarëve. Fatkeqësisht, klientelizmi dhe neglizhenca ndaj interesave të banorëve, kanë sjellë shkelje të parimeve të barazisë përpara ligjit, cenim të të drejtave legjitime dhe të drejtën e tyre për një proces të rregullt ligjor. ATY KU NUK KA TRANSPARENCË, KA GJITHMONË PALIGJSHMËRI”, shkruan Meta./CNA.al

LEXO TE PLOTE