Connect with Us

Mbrojtësi shqiptar shkëlqen në Serinë A, zgjidhet në formacionin e javës

Seria A

Mbrojtësi shqiptar shkëlqen në Serinë A, zgjidhet në formacionin e javës

Publikuar

-

Në ndeshjet e kësaj jave të Serisë A ka spikatur edhe Mërgim Vojvoda. Futbollisti i linjës së djathtë defensive është përshtatur mjaft mirë me Torinon dhe ka gjetur veten në formacion, ndërsa ia ka shpërblyer trajnerit Xhampaolos me paraqitjet e tij.

Në ndeshjen e fundit të kampionatit ndaj Sasuolos, 25-vjeçari dhuroi edhe një asist dhe këtë nuk është hera e parë që e bën.

Ndaj, për ndeshjen e zhvilluar, Vojvoda është përfshirë në formacionin e javës të Serisë A, të kompozuar nga ana e “Whoscored”, teksa rreshtohet në mbrojtjes së bashku me emra si Ranokia, Kirikes e Likojanis.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Seria A

“Derbi i Madonninës”/ Milani +7 pikë para, por “bookmakers” shohin Interin favorit

Publikuar

-

Nga

Pragndeshja e parë e dy skuadrave të Milanos për këtë sezon, i konsideruar si “Derbi i Madonninas”, është ajo që përjetohet me një frymë, në pritje të deklaratave në konference të Stefano Pioli dhe Simone Inzaghi dhe të rejat më të fundit nga seancat stërvitore të dy skuadrave.

Sa i përket kuqezinjve, priten konfirmime të mira nga rikuperimet e Rebic dhe Ballo-Touré: dje ata të dy punuan në grup dhe, pa rrethana të paparashikuara, të dy do të thirren për ndeshjen e “San Siros”.

Milani do të vijë në ndeshjen e nesërme të fortë, pra me një rikuperim të rëndësishëm dhe, mbi të gjitha, me +7 pikë më tepër në renditje ndaj rivalëve zikaltër. Ibra dhe shokët e tij, kanë 10 fitore në 11 ndeshjet e para të Serie A.

Klubi kuqezi nuk kishte nisur kurrë kaq fuqishëm kampionatin dhe derbi i nesërm mund të përshtatej në mënyrë të përkryer për të vendosur “qershinë” në pjesën e pare të kampionatit.Megjithatë, duke parë se kush është favorit, sipas “bookmakers”, Interit i jepet përparësi ndaj Milanit. Sipas analistëve të “Snai”, për shembull, në San Siro “2” e zikaltërve kuotohet në 2.20, fitorja e kuqezinjve jepet me 3.05, ndërsa “X” kuotohet me 3.60.

Shifra të cilat, me sa duket, përmbysin hierarkinë e diktuar deri tani nga fusha, por që ndjekin atë origjinale të hartës.

Interi, në fakt, është në letër më i fortë se Milan, sepse ata janë kampionë në mbrojtje, sepse ata janë një ekip për t’u mposhtur, sepse ata janë një ekip me përvojë dhe mjaft solidë taktikisht dhe mendërisht.

Por Milani e ka demonstruar vazhdimisht në të kaluarën, dy vjet, se është në gjendje të luajë me të gjithë, për të mos përmendur që 57.000 tifozët e Milanit në “San Siro”, të cilët mund të luajnë një rol vendimtar.

LEXO TE PLOTE

Seria A

Leao ndez derbin e Milanos: Duam të fitojmë para tifozëve tanë

Publikuar

-

Nga

“Derbi i Milanos është i ngjashëm me atë të Lisbonës që kam përjetuar. Në fushë është një betejë dhe fitorja është gjëja më e rëndësishme”.

Kështu i ka nisur fjalët e tij Rafael Leao, në një intervistë të dhënë për “La Repubblica”. Sulmuesi portugez foli në prag të derbit të Milanos që do të luhet të dielën më 20:45 dhe do të transmetohet drejtpërdrejtë në Oversport.KUJTIMET NË DERBI-  “Mbaj mend mirë atmosferën e mrekullueshme në derbin tim të parë, edhe pse e humbëm. Më pas atë që fituam vitin e kaluar me asistimin tim tek Ibra. Këtë vit ne duam të fitojmë para tifozëve”.

PIOLI-MALDINI-IBRA– “Pioli është një trajner kërkues. Maldini është një idhull që flet me thjeshtësi në mënyrë që secili prej nesh të japë më të mirën. Pastaj Zlatan, një shembull i vërtetë për të kaluarën dhe për të tashmen”.

LEXO TE PLOTE

Seria A

Shevchenko rikthehet në Serinë A, merr drejtimin e skuadrës së njohur

Publikuar

-

Nga

Davide Ballardini nuk është më trajner i Genoas. Barazimi 2-2 ndaj Empopit rezultoi fatal për teknikun italian, që ishte “në fije të perit” për shkak të rezultateve të dobëta të skuadrës ligure në start të kampionatit.

Por më i bujshëm se lajmi i shkarkimit të Ballardinit, është ai i emrit të trajnerit të ri të Genoas, që do të jetë ukrainasi Andriy Shevchenko, i cili ka arritur marrëveshjen me klubin gjenovez dhe pritet të prezantohet në orët e ardhshme.Sipas Sky Sport, ukrainasi ka firmosur një kontratë dy vjeçare me Genoan, me opsion rinovimi edhe për një vit të tretë, ndërsa ndërprerjen dy javore të kampionatit pritet ta shfrytëzojë për të implementuar idetë e tij te skuadra.

Shevchenko është mjaft i njohur në Itali, për atë që ka bërë si futbollist, pasi ka qenë lider i Milanit për disa sezone, ndërsa si trajner vjen për herë të parë, pas eksperiencës së mëparshme në pankinën e përfaqësueses ukrainase.

LEXO TE PLOTE