Connect with Us

Katër prokurorë të SPAK, kallëzohen penalisht/ Akuza se kanë shpërdoruar detyrën dhe falsifikuar dokumenta

Politikë

Katër prokurorë të SPAK, kallëzohen penalisht/ Akuza se kanë shpërdoruar detyrën dhe falsifikuar dokumenta

Publikuar

-

Trafikimi i 137 kg kokainë/ SPAK merr të pandehur Gentian Malindin

Shtatë oficerë të cilët janë skualifikuar nga gara për të qenë pjesë e Byrosë Kombëtare të Hetimit kanë kallëzuar penalisht Komisionin e Vlerësimit.

Treshja e komisionit Dritan Prençi, Enkelejda Millonai, Vladimir Mara, kryeprokurori i SPAK, Arben Kraja si dhe drejtuesja e BKH, Aida Hajnaj janë kallëzuar për shpërdorim detyre dhe falsifikim dokumentesh. Sipas tyre procesi është manipuluar dhe kërkojnë nga vënien e tyre para përgjegjësisë. “Kërkojmë vënien para përgjegjësisë të këtyre personave sa më shpejt”, shprehen ata.

Padia e kandidatëve për oficerë të BKH është depozituar në Prokurorinë e Tiranës.

Ndërkohë, një ditë më parë kanë qenë kandidatët e skualifikuar në testin fizik ata që i janë drejtuar Gjykatës Administrative për të ankimuar rezultatet e raundit të dytë të vlerësimit.

Në paditë e përpiluara prej tyre kandidatët shprehen se në testin fizik nuk ka pasur përcaktim të kritereve dhe pikëve siç ishin përcaktuar në fazën e parë, atë të testit logjik.

LEXO EDHE:  Përzgjedhja e 60 agjentëve të FBI-së shqiptare/Ja çfarë u diskutua

Gara për oficerë në Byronë Kombëtare të Hetimit është tashmë në fazën e fundit, atë të esesë. Pak ditë më parë aplikantët iu nënshtruan testit fizik, ku vetëm 103 prej tyre kaluan me sukses këtë fazë.

Kandidatët e skualifikuar pretendojnë se në këtë fazë të garës nuk pati transparencë dhe as kritere të përcaktuara lidhur me pragun e pikëve në disiplinat e testit fizik. Për këtë nuk kanë munguar komentet negative ne drejtim të ambasadës amerikane që mbështet krijimin e BKH-së, ndërsa mësohet se disa prej kandidatëve që kanë pretendime, do t’i drejtohen instancave me një kallëzim penal për manipulim të rezultateve.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Ambasadorja Kim takon Vitore Tushën/ Ka përgjegjësinë të drejtojë Gjykatën Kushtetuese

Publikuar

-

Nga

Ambasadorja Kim takon Vitore Tushën/ Ka përgjegjësinë të drejtojë Gjykatën Kushtetuese

Ambasadorja e SHBA, Yuri Kim ka zhvilluar një takim me kryetaren e KED, Vitore Tusha.

Kim shkruan se tashmë Vitore Tusha ka përgjegjësinë të drejtojë Gjykatën Kushtetuese në shqyrtimin e çështjeve të rëndësishme. Ajo shpreh mbështetjen e fortë të SHBA që Reforma në Drejtësi të japë rezultatet e pritura.

“Unë u takova me gjyqtaren Tusha për ta falënderuar atë për udhëheqjen e qëndrueshme dhe të mençur të KED, e cila bëri të mundur që Gjykata Kushtetuese të bëhet funksionale. Tani, ajo ka përgjegjësinë të drejtojë GJK-në në shqyrtimin e çështjeve të rëndësishme.SHBA do të vazhdojë mbështetjen e saj të fortë në mënyrë që Reforma në Drejtësi të japë rezultate”, shkruan Kim./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Zërat për përplasjen me Metën/ Rrëfehet për herë të parë Silva Caka

Publikuar

-

Nga

Ish deputetja e LSI, Silva Caka ka folur për herë të parë për largimin nga LSI ndërsa thekson se nuk e ka parë si mundësi.

Caka shtoi se do të largohet nga LSI-ja vetëm kur ajo të bëhet si Rilindja e sotme, sipas së cilës ka shkatërruar vendin.

“Një furtunë e krijuar në një gotë 30 minuta pas një deklarate të Kryemadhit ku ka bërë të ditur që këto vemjet e bashkisë tentojnë që të tregojnë kryeministrit që po punojnë dhe po marrim element dhe nga opozita. Unë personalisht, për të paktën ato parime që ë karakterizojnë për mënyrën se si jam rritur, unë do të largohem nga LSI ditën që kjo forcë politike do të bëhet si Rilindja e sotme. Për asnjë arsye, unë e quajtur Rilidjen, fajtore për gjithçka për këtë arsye unë nuk jap asnjë lloj kontributi të të vazhduar këtë shkatërrim . Jam nënë e 2 fëmijëve dhe nuk kontribuojë në shkatërrimin e të ardhmes së tyre nëpërmjet një qeverisje tjetër të Edi Ramës, Erion Veliaj apo kujtdo qoftë që do të vazhdojë të ndjekë modelin e Edi Ramës. Jam juriste në profesion dhe janë formuar me idenë e institucioneve, me ndarjen e pushteteve dhe nuk mund të kontribuojë për asnjë qeverisje në botë që ka shkatërruar gjykatat, që e ka lënë vendin pa drejtësi, që ka shkatërruar cdo person që pret të marrë një vendi, nuk mund të jap kontributin tim për një qeverisje që cdo dy ditë nxjerr nga një të zgjedhur që e ka me rekorde kriminale. Për mua Rilindja është një kazan i madh ku në cdo moment që do fusësh dorën do të marrësh një kriminel, një njeri që është akuzuar për prostitucion, do nxjerrësh një që është marrë me drogë, dhe afera korruptive, as sot e as nesër”, tha Caka në një intervistë për Report Tv.

Gjithashtu ajo ka mohuar zërat që të ketë pasur një përplasje me Ilir Metën në Presidencë.

LEXO EDHE:  Përzgjedhja e 60 agjentëve të FBI-së shqiptare/Ja çfarë u diskutua

LEXO EDHE:  Sot emërohen tetë prokurorët e parë të SPAK/ Shpallet gara për drejtuesin

“Kjo nuk është aspak e vërtetë dhe më vjen keq që po i jap zë një gjëje që doja ta përmendja”, tha Cakaj./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Berishën e vlerësoj shumë”/ Mediu tregon si u arritën negociatat me PD në vitin 2017

Publikuar

-

Nga

“Berishën e vlerësoj shumë”/ Mediu tregon si u arritën negociatat me PD në vitin 2017

Në vitin 2017, kreu i Republikanëve Fatmir Mediu u ul në tryezë me Sali Berishën për të diskutuar lidhur me negociatat që e çuan drejt një koalicioni të përbashkët me PD. Por a do të ketë sërish një takim me ish-liderin e selisë blu në prag të zgjedhjeve të 25 Prillit?

Kreu republikan u shpreh se Berisha është mes dy njerëzve që vlerëson më shumë në politikë, por shtoi se kësaj herë nuk ka kërkuar mendim prej tij. Mediu theksoi që nëse kreu aktual i PD do e bindë se qëndrimi i tij po e dëmton opozitën atëhërë do të tërhiqet nga ky qëndrim.

“Unë kam dy njerëz që i vlerësoj shumë , i pari është Sabri Godo dhe kujtoj çdo fjalë të tij . I dyti është Sali Berisha me një lidership shumë të qartë. Është e rëndësishme që raporti politik të ketë edhe një raport njerëzor. Unë nuk i kam kërkuar mendim këtë herë por ne ruajmë raport miqësor. Një nga miqtë e mi më të mirë është z. Besnik Mustafaj. Raporti njerëzor është me shumë vlerë se shumë pak miq në politikë.

LEXO EDHE:  Eskorta kriminale e Saimir Tahirit/ Emrat dhe dënimet

LEXO EDHE:  Sot emërohen tetë prokurorët e parë të SPAK/ Shpallet gara për drejtuesin

Unë nuk po kërkoj, por që bashkë me Bashën të gjykojmë si partitë tona të marrin fitoren. Atëherë Basha duhet të vijë të më thotë se kush janë pikat që na dëmtojnë. Nëse ai më thotë se kjo pikë e dëmton koalicionin unë do tërhiqem. Nëse kam vlerësuar diçka të shëndetshme në politikën e Lulzim Bashës është se ka mbajtur opozitën bashkë”, deklaroi Mediu në “ABC”./CNA.al

LEXO TE PLOTE