Connect with Us

Ishte infektuar me Covid/ Ndërron jetë mamia e spitalit të Elbasanit

Sociale

Ishte infektuar me Covid/ Ndërron jetë mamia e spitalit të Elbasanit

Publikuar

-

Një mami në Spitalin Rajonal të Qarkut të Elbasanit, Majlinda Ilirjani ka ndërruarjetë në moshën 50 vjeccare.

Ky lajm i hidhur është bërë me dije përmes një postimi të Urdhrit të Infermierëvë në Shqipëri.

“Me hidhërim të thellë njoftojmë se Covid-19 i mori jetën në moshën 50 vjecare koleges sonë të nderuar Majlinda Ilirjani. Majlinda ushtronte profesionin e mamisë, pranë Spitalit Rajonal të Qarkut të Elbasanit, me një eksperiencë 30 vjeçare. Ndarja nga jeta e koleges sonë është një humbje e madhe jo vetëm për familjarët e saj, por edhe për kolegët dhe nënave të reja që ajo iu shërbeu me devotshmëri dhe profesionalizëm. Në emër të Urdhrit të Infermierit të Shqipërisë iu shprehim ngushëllimet e sinqerta”, shkruhet në postim./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Video- Brenda kampit Al-Hol në Siri/ Antiterrori operacion në kërkim të fëmijëve shqiptarë

Publikuar

-

Nga

Publikohen pamjet nga brenda kampit Al-Hol në Siri, ku janë të strehuar disa shqiptarë, mes tyre dhe fëmijë. Forcat e Antiterrorit, kanë publikuar sot pamjet nga operacioni i riatdhesimit të shqiptarëve në këtë kamp, nga ku fatmirësisht u morën 4 fëmijë dhe një grua dhe u riatdhesuan.

Mësohet se operacioni në fjalë u zhvillua teksa trupat kurde ndërronin turnin. Në pamje shihen vendbanimet e shqiptarëve, të cilët jetojnë në kushte tejet të vështira brenda këtij kampi.

Në videon që përcjell ‘BalkanWeb’ shfaqen pamje të trishta, rroba fëmijësh të nderura në tel, pellgje dhe depozita me ujë e çadra të vendosura në mes të shkretëtirës, ndërsa shihet teksa forcat Antiterror janë në aksion për gjetjen e shqiptarëve./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Video emocionuese/ Gjashtë vite në kampin Al-Hol, Endri Dumani takon të ëmën dhe dajën

Publikuar

-

Nga

Video emocionuese/ Gjashtë vite në kampin Al-Hol, Endri Dumani takon të ëmën dhe dajën

Kryeministri Edi Rama ka publikuar pamjet nga momenti kur Endri Dumani ka takuar të ëmën pas kthimit nga kampi Al-Hol.

Sapo mbërrin në Shqipëri, e ëma e vogëlushit dhe daja i tij e përqafojnë me mall Endrin e cili prej gjashtë vitej ka qenë në kampin famëkeq. Endri shihet i hutuar nga ky takim që ndodh pas kaq vitesh, që ka kaluar në një ferr si ai i kampit Al Hol në Siri.

LEXO EDHE:  Hapet laboratori i dytë Covid-19/ Manastirliu: Bëjmë 1000 testime në ditë

LEXO EDHE:  Aksident i rëndë në Elbasan/ Kamioni përplaset me një ‘Benz’, tre të plagosur

“Endri Dumani përqafon nënën e dajën pas kthimit nga ferri”, shkruan Rama bashkëngjitur videos.

Eva dhe vëllai i saj Endrit Dumani u larguan me babanë për në Siri. Vetëm pak kohë më vonë, babai vritet dhe të miturit mbetën vetëm në kampin e ferrit./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

“I detyronte vajzat të mbuloheshin”/ Babai i Alvin Berishës rrëfen si u radikalizua ish-gruaja

Publikuar

-

Nga

“I detyronte vajzat të mbuloheshin”/ Babai i Alvin Berishës rrëfen si u radikalizua ish-gruaja

Babai i Alvin Berishës, Afrim Berisha ka folur për radikalizimin e ish-bashkëshortes që e mori me vete Alvinin në Siri.

Ai ka mohuar akuzat e babait të saj se e kishte dhunuar duke deklaruar se debatet nisën pasi ajo iu kërkonte vajzave të mbuloheshin dhe të faleshin si ajo.

“Nuk është e vërtetë që e kam dhunuar. Kemi pasur një debat kur filloi duke i folur gocat që do faleni do visheni dhe gocat nuk pranonin dhe unë kam ardhur i kam gjetur duke qarë. Kjo ka nisur 1 vit, 1 vit e gjysmë përpara se e ik”, tha Afrim Berisha në emisionin “Me zemër të hapur”.

Sipas tij, radikalizimi ka ardhur përmes internetit dhe bisedave që kishte zhvilluar ish-bashkëshortja me disa njerëz nga Kosova.
“Ndikimi vetëm puna e telefonit, internet. Mysliman jam dhe unë dhe familja ime por nuk e praktikojmë me veshje dhe mu falë. Ajo filloi, por as familja e saj nuk e praktikon. Ajo vetëm me anë të internetit. Kompjuteri sipas policisë italiane, ka folur me disa nga Kosova, hoxhallarë dhe kjo ka pyetur e ka folur dhe ata i kanë blerë mendjen dhe i kanë thënë po të çojmë. Për të qenë myslimane e vërtetë duhet të shkosh të ndihmosh myslimanët në Siri”, tregoi i ati i Alvin Berishës.

LEXO EDHE:  Hapet laboratori i dytë Covid-19/ Manastirliu: Bëjmë 1000 testime në ditë

LEXO EDHE:  Trajtimi me plazëm i pacientëve me Covid/ Tritan Shehu: Mos “hidhni fishekzjarre”, nuk impresiononi njeri

Afrimi tregoi edhe çfarë kishte ndodhur ditën që kishte ikur, megjithëse kanë kaluar 6 vjet.

“Atë ditë që ka ikur më merr vajza nga ora 17:30 e më thotë mami ku është. I them duhet të jetë në shtëpi. Shkoj në shtëpi dhe telefonin e kishte fikur. Nuk e kam ditur që Alvini nuk kishte shkuar në shkollë. Vajza pa në dhomë që nuk ishin rrobat e saj. Kontrollova dhe pasaportat. Pas 3 ditëve më ka shkuar ajo vetë që ndodhem në Siri. I thashë përse ke shkuar atje. I thashë pse më tha e tani erdha unë. Po vajzat ku i le i them. Vajzat mbaji ti më tha, djalin e mbaj unë.
Ajo më shkruajti me viber e më tha kam ikur me dy motra myslimane dhe kam ardhur këtu. Ato kanë ardhur nga Gjermania dhe kanë ikur nga Bergamo. Problemin e saj nuk e kam menduar asnjëherë. Kam menduar vetëm për Alvinin. Alvini thotë që mami e kishte mendjen vetëm për t’u falë. Ai burri i asaj rrallë vinte në shtëpi. Alvini nuk e njeh mirë, ai gjithmonë me mjekër dhe veshje të zezë”, tregoi Afrim Berisha./CNA.al

LEXO TE PLOTE