Connect with Us

Ish-kryetari i PS në sitën e OFL-së/ Reagon PD: Shfaqje e turpshme! Vrasësi i gardistëve, në vend të arrestohet merr formularin në arrati

Kronika

Ish-kryetari i PS në sitën e OFL-së/ Reagon PD: Shfaqje e turpshme! Vrasësi i gardistëve, në vend të arrestohet merr formularin në arrati

Publikuar

-

Ish-kryetari i PS në sitën e OFL-së/ Reagon PD: Shfaqje e turpshme! Vrasësi i gardistëve, në vend të arrestohet merr formularin në arrati

Partia Demokratike ka reaguar pasi Llazar Bicja, ish kryetari i PS në Cërrik dhe ish-anëtari i bandës së Cërrikut gjatë vitit 1997, është vënë në “sitën” e OFL.

PD përmes ish-deputetit Endri Hasa shkruan se vrasësisi i gardistëve, në vend të arrestohet e të vuajë dënimin, në arrati merr formularin nga OFL që sipas tij kjo e fundit i kërkon deklarim pasurie një vrasësi në arrati.

“OFL po vepron si një grup kllounësh që tallen me ligjin dhe me qytetarët.

Kjo që kanë bërë në Cërrik me gjoja pasurinë e Llazar Bicjes është vetëm një shfaqje e turpshme.

Ky është një nga vrasësit e gardistëve në 97-ën. Prej atëherë jeton në arrati, nuk e ka vuajtur kurrë dënimin. Në vend që ta gjejë dhe ta çojë para drejtësisë, OFL i kërkon burimin e pasurisë një vrasësi në arrati, duke u bërë një trupë qesharake dhe joserioze.

LEXO EDHE:  OFL i sekuestron 1.2 milionë litra naftë dhe një magazinë Lulzim Berishës

Kur policia shndërrohet në trupë gaztorësh, nuk mund të pritet prej saj që të veprojë si institucion i zbatimit të ligjit.

Shqipëria e Edi Ramës është vendi i vetëm në botë ku policia është e pamëshirshme, kur vjen fjala për të shembur Teatrin dhe bën teatër me rendin dhe zbatimin e ligjit”, shkruan ai./CNA.al

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

U godit me sqepar nga gruaja/ Ndërron jetë pas disa ditësh në spital 61-vjeçari nga Kurbini

Publikuar

-

Nga

Po ecte mbrapsht/ Makina përplas rëndë 14-vjeçarin dhe 2 mjete të parkuara

Ka ndërruar jetë ditën e sotme 61-vjeçari Llesh Deda i cili ishte shtruar në spital prej disa ditësh pasi u godit me sqepar nga gruaja e tij.

Llesh Deda u godit nga bashkëshorja e tij, Drane Deda, 58-vjeç pas një konflikti në familje. Mësohet se 61-vjeçari kishte shkuar i dehur në familje dhe gjatë konfliktitit Drane Deda ka goditur burrin e saj.

Ngjarja e rëndë ndodhi disa ditë më parë në fshatin Sanxhak në afërsi të Kurbinit. Çifti kishte 10 fëmijë dhe aktualisht Drane Deda ndodhet në komisariat./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Ekzekutohet 45-vjeçari shqiptar në Ekuador/ Autorët u maskuan si policë dhe mësynë brenda banesës së tij

Publikuar

-

Nga

Adriatik Tresa, një 45-vjeçar shqiptar, u qëllua këtë të premte në dhomën e ndenjes së shtëpisë së tij në Daule, Ekuador.

Ngjarja ndodhi në orën 05:00 kur disa burra që u paraqitën si policë hynë në shtëpinë e 45-vjeçarit duke pretenduar se kishin një urdhër gjykate për të kontrolluar shtëpinë. Aty ishin Tresa dhe kunata e tij, një grua ekuadoriane që ishte dëshmitare e ekzekutimit të shqiptarit.

Prokurori Walter Jaramillo, i cili ishte në vendin e ngjarjes, shpjegoi se gruaja dhe i ndjeri ishin ulur në një divan, dhe se kur ajo u ngrit për të kërkuar që t’i tregonin asaj urdhrin e kërkimit, një nga burrat qëlloi Tresën  gjashtë herë me pushkë.

Menjëherë pas kësaj, fqinjët raportuan të shtënat dhe panë vrasësit teksa largoheshin.

Gjenerali Fausto Olivo, drejtori kombëtar i Njësisë së Vdekjes së Dhunshme, ishte dje në Guayaquil dhe dha detaje për këtë krim. Olivo tha se të paktën shtatë persona morën pjesë në vrasje, dy shoferë, dy  qëndruan në dhomën e rojeve dhe tre që hynë në shtëpi dhe ekzekutuan të huajin, i cili ishte martuar me një grua ekuadoriane dhe mbante një ID kombëtare.

LEXO EDHE:  “Vjedhje me dhunë dhe trafikim narkotikësh”/ OFL në shenjestër katër të “fortët” e radhës

LEXO EDHE:  Vrasje, trafik droge dhe grup kriminal/ Kush është shënjestra e radhës e OFL

Gjenerali shpjegoi se viktima ishte pjesë e një hetimi (ai kishte një hetim të mëparshëm për krim të organizuar) te Njësia Kundër Narkotikëve.

Tresa ishte arrestuar në vitin 2017 në një bastisje pas vrasjes së një shtetasi tjetër shqiptar, tre vjet më parë. Ata e kapën atë për një armë të gjetur në shtëpinë e tij./Përshtatur nga CNA.al

Burimi:  https://www.eluniverso.com/noticias/2020/11/20/nota/8056183/albanes-acribillado-urbanizacion-era-investigado-drogas-lavado

LEXO TE PLOTE

Kronika

Përshtatën lokalin në bazë ku shpërndahej drogë/ Arrestohet pronari, kamarieri dhe procedohen 4 klientë

Publikuar

-

Nga

Vijojnë operacionet e njëpasnjëshme për parandalimin dhe goditjen e veprimtarisë kriminale në fushën e narkotikëve.

Finalizohet nga Seksioni për Hetimin e Narkotikëve në DVP Tiranë operacioni policor i koduar “Komuna”. Përshtatën lokalin për shpërndarje dhe përdorim droge vihet në pranga pronari i lokalit dhe kamarieri i lokalit, njëri prej tyre me precedent të mëparshëm në fushën e narkotikëve.

Procedohen penalisht edhe 4 shtetas të tjerë, klientë të lokalit, të kapur në flagrancë duke konsumuar lëndë narkotike. Sekuestrohet rreth 388 gramë lëndë narkotike kanabis, mbetje pluhur me lëndë narkotike kokainë, një shumë parash, dhe 4 aparat celular.

Në vijim të operacioneve të njëpasnjëshme të zhvilluara nga Seksioni për Hetimin e Narkotikëve në DVP Tiranë për goditjen e veprimtarisë kriminale në fushën e shpërndarjes së lëndëve narkotike, bazuar në informacionet e siguruara në rrugë policore, se në një lokal në rrugën “Haxhi Kika” shpërndahej lëndë narkotike, u organizua dhe finalizua operacioni i koduar “Komuna”, në kuadër të të cilit u bë arrestimi i shtetasve :
I.D., 49 vjeç, (pronar i lokalit) i dënuar më parë për veprën penale “Prodhim dhe shitje narkotikëve” dhe O.N., 25 vjeç (punonjës i lokalit).

LEXO EDHE:  Të akuzuar për vrasje, trafik droge dhe kërcënim/ Kush janë katër të “fortët” në shënjestrën e OFL

LEXO EDHE:  “Vjedhje me dhunë dhe trafikim narkotikësh”/ OFL në shenjestër katër të “fortët” e radhës

Mbi bazën e këtyre informacioneve u organizua puna dhe u bë ndërhyrja nga sherbimet e policisë në lokalin në pronësi të shtetasit I.D., dhe punonjës O.N., ku u gjetën dhe u sekuestruan rreth 388 gramë lëndë narkotike kanabis, mbetje pluhur me lëndë narkotike kokainë, një shumë parash të dyshuara të përfituara nga shitja e lëndës narkotike, dhe 4 aparat celular.

Materialet proceduriale i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Tiranë, për veprime të mëtejshme hetimore për veprën penale ”Prodhimi dhe shitja e narkotikëve”, e kryer në bashkëpunim./CNA.al

LEXO TE PLOTE