Connect with Us

Ilaç eksperimental për COVID rezulton pa efekt

Bota

Ilaç eksperimental për COVID rezulton pa efekt

Publikuar

-

Studiuesit e qeverisë amerikane thonë se një ilaç eksperimental për koronavirusin nuk ka efekt në trajtimin e pacientëve të shtruar në spital me një fazë të përparuar të sëmundjes.

Instituti Kombëtar i Alergjisë dhe Sëmundjeve Infektive tha në një deklaratë se do të ndërpresë provat klinike me ilaçin eksperimental bamlanivimab.

Ilaçi, i prodhuar nga firma amerikane Eli Lilly dhe firma bioteknike kanadeze AbCellera, është pjesë e një trajtimi me ato që quhen antitrupa monoklonale, të cilat veprojnë si qeliza imune që shkencëtarët shpresojnë se mund të luftojnë virusin.

Terapia me antitrupa ishte e ngjashme me atë që iu dha Presidentit Donald Trump pasi ai rezultoi pozitiv për koronavirusin në fillim të këtij muaji.

LEXO EDHE:  “Situata është shumë serioze”/ Pipero: Nëse qytetarët nuk zbatojnë rreptësisht masat, qetësia është e rreme

Provat klinike u ndalën nga vëzhgues të pavarur për shkak të shqetësimeve të sigurisë. Studimi, i cili nisi në gusht, kishte për qëllim të përfshinte 10,000 pacientë të shtruar me COVID në Shtetet e Bashkuara.

Eli Lilly ka kërkuar tashmë autorizimin që ilaçi të përdoret për raste të lehta deri të moderuara të infeksioneve me COVID-19, bazuar në rezultatet paraprake të një tjetër prove klinike./VOA

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

KE: Thirrjet e Erdoganit kundër Francës e largojnë Turqinë nga BE-ja

Publikuar

-

Nga

KE: Thirrjet e Erdoganit kundër Francës e largojnë Turqinë nga BE-ja

Mbështetja që presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan, bëri ndaj thirrjeve për bojkot të mallrave franceze paraqet edhe një pengesë të mëtejshme, në përpjekjen tashmë të ngecur të Turqisë, për t’u anëtarësuar në Bashkimin Evropian, tha të martën Komisioni Evropian.

“Thirrjet për bojkot të produkteve të çdo vendi anëtar janë në kundërshtim me frymën e këtyre detyrimeve dhe do ta çojnë Turqinë edhe më larg Bashkimit Evropian”, tha një zëdhënës i KE-së.

Turqia aplikoi për t’u bashkuar me Komunitetin e atëhershëm Ekonomik Evropian më 1987 dhe filloi negociatat zyrtare të pranimit në Bashkimin Evropian më 2005, por bisedimet konsiderohen si të ngrira.

Protestat shpërthyen në disa vende, kryesisht myslimane, pasi presidenti i Francës, Emmanuel Macron mbrojti të drejtën e publikimit të karikaturave të profetit Muhamed, pas vrasjes së një mësuesi francez.

LEXO EDHE:  Ushtronin kontrolle për respektimin e masave anti-covid/ Infektohen 3 punonjës të ISHSH dhe një i AKU-së

LEXO EDHE:  Diskutimet për negociatat/ Koronavirusi shtyn mbledhjen e KE

Mësuesi i historisë Samuel Paty u vra në rrugë më 16 tetor pasi ndaj tij u zhvillua një fushatë në media sociale duke e kritikuar për shfaqjen para studentëve të karikaturave të profetit Muhamed, gjatë një ligjerate për lirinë e shprehjes.

Turqia e ka dënuar vrasjen, por Erdogan gjithashtu ka rifilluar luftën e tij të gjatë dhe të ashpër të fjalëve me Macronin dhe ka shtuar thirrjet për bojkotimin e mallrave franceze.

Ky veprim është kritikuar nga disa udhëheqës evropianë.

Komisioni Evropian, i cili mbikëqyr procesin e aplikimit në BE, ka paralajmëruar se një bojkot zyrtar i produkteve franceze do të shkelte kushtet e marrëdhënies së Turqisë me bllokun.

“Marrëveshjet e BE-së me Turqinë parashikojnë tregtinë e lirë të mallrave”, tha zëdhënësi, raporton AFP./rel

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Rritet sërish numri i të infektuarve në Kosovë/ Shënohen dhe 3 viktima

Publikuar

-

Nga

Rritet sërish numri i të infektuarve në Kosovë/ Shënohen dhe 3 viktima

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike ka njoftuar se këtë të martë janë shënuar tre viktima dhe 197 raste të reja me koronavirus në Kosovë.

“Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.018 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 197 raste pozitive. Brenda 24 orëve janë raportuar tre raste të vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv (2 raste Spitali i Përgjithshëm Prizren dhe 1 rast Mjekimi Intenziv Qendror, QKUK),”– thuhet në njoftim.

Ndërkohë janë shëruar 48 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është 15.198 persona, ndërsa numri i rasteve aktive është 2.478./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Bota

Biden e akuzon se është dorëzuar përballë virusit/ Trump e mohon

Publikuar

-

Nga

Biden e akuzon se është dorëzuar përballë virusit/ Trump e mohon

Sfiduesi demokrat Joe Biden po e akuzon presidentin se është dorëzuar përballë koronavirusit, ndërsa Presidenti Donald Trump i kundërpërgjigjet gjatë aktiviteteve rivale në një shtet që pritet të jetë përcaktues për zgjedhjet.

“Donald Trump është presidenti më i keq i mundshëm, personi më i keq që mund të na udhëheqë në këtë pandemi”, tha zoti Biden në Chester të Pensilvanisë, gjatë një ndalese elektorale të hënën pasdite.

Disa orë më vonë, Presidenti Trump e quajti kundërshtarin e tij në zgjedhjet e 3 nëntorit, “një kandidat patetik” dhe mohoi se administrata e tij ka ngritur “flamurin e bardhë të dorëzimit” në luftën kundër koronavirusit, siç pretendon zoti Biden.

Duke folur me gazetarët në pistën e aeroportit në Allentown, përpara zhvillimit të tubimit të parë nga tre të tillë në Pensilvani, Presidenti Trump tha se zoti Biden “po tund flamurin e bardhë përballë jetës. Ai duhet të dalë nga bodrumi i tij. Ai nuk po largohet nga bodrumi i tij”.

Zoti Biden zhvilloi dy tubime me makina në Pensilvani, duke respektuar udhëzimet për distancimin fizik dhe tha se do të marrë pjesë në aktivitete të ngjashme në ditët në vazhdim në shtete si Ajova, Uiskonsin, Xhorxhia dhe Florida.

Ish-nënpresidenti gjithashtu e kritikoi Presidentin Trump për mohimin e rritjes së numrit të rasteve me COVID-19 në Shtetet e Bashkuara dhe për pretendimin se po sheshohet kurba, ndërkohë që vuri në dukje se presidenti sugjeroi që mjekët po i fryjnë shifrat pasi duan të fitojnë më shumë.

“Si është puna me këtë njeri?”, pyeti zoti Biden.

Të dielën, Shefi i Personelit të Shtëpisë së Bardhë, Mark Meadows, i tha kanalit CNN se Shtetet e Bashkuara “nuk do ta vendosin nën kontroll” pandeminë e koronavirusit, duke mbrojtur vendimin e administratës së Presidentit Trump për të zhvilluar tubime, ku përdorimi i maskës është i rrallë, si dhe për aktivitete të tjera megjithë rritjen e rasteve me COVID-19.

Zoti Meadows tha se “ne do të vendosim nën kontroll vaksinat, terapitë dhe masat e tjera, pasi ky është një virus ngjitës – siç është pikërisht gripi”.

LEXO EDHE:  Ushtronin kontrolle për respektimin e masave anti-covid/ Infektohen 3 punonjës të ISHSH dhe një i AKU-së

LEXO EDHE:  “Situata është shumë serioze”/ Pipero: Nëse qytetarët nuk zbatojnë rreptësisht masat, qetësia është e rreme

“Kjo nuk i shpëtoi zotit Meadows; ishte një pranim i sinqertë i strategjisë së Presidentit Trump, që në fillimet e kësaj krize: ngritja e flamurit të bardhë të dorëzimit dhe shpresa se duke e injoruar, virusi thjesht do të largohet. Nuk është larguar dhe nuk do të largohet”, thuhet në një deklaratë të qarkulluar të dielën nga zoti Biden.

Presidenti Trump “nuk do të dorëzohet derisa të gjithë amerikanët të jenë të sigurtë dhe ta kemi mundur virusin”, qartësoi për gazetarët zoti Meadows ditë e hënë, duke thënë se komentet e tij të një dite më parë duhen të merren në kontekstin e plotë dhe se një ilaç terapeutik dhe një vaksinë do të jenë efikase.

Ndërkaq, pesë nga ndihmësit më të afër të Nënpresidentit Mike Pence, ndër ta edhe shefi i tij i stafit, Marc Short, kanë rezultuar pozitiv pas testimit për COVID-19 gjatë ditëve të fundit.

Megjithë kontaktet nga afër me zotin Short dhe të infektuarit e tjerë, Nënpresidenti Pence tha se ai planifikon të vazhdojë me axhendën e tij, duke e quajtur punën e tij “thelbësore”.

Nënpresidenti Pence foli të hënën pasdite për qindra njerëz të tubuar përjashta në temperaturë nën zero në një aeroport në rajonin Iron Range të shtetit Minesota. Të martën ai zhvillon aktivitete në Karolinën e Veriut dhe Karolinën e Jugut.

Udhëheqësit demokratë në Senat, i drejtuan Nënpresidentit Pence një letër ku thuhet se pjesëmarrja e tij do “të ishte një shkelje e qartë e udhëzimeve të Qendrës për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) dhe një shkelje e normave të mirësjelljes dhe respektit”.

Shtetet e Bashkuara kanë raportuar më shumë raste me COVID-19 se çdo vend tjetër – mbi 8.6 milionë të infektuar dhe 225 mijë të vdekur nga koronavirusi./ VOA

LEXO TE PLOTE