Connect with Us

I zhvarrosin djalin pa dijeninë e tij/ Babai: Nga varrezat më largoi policia me dhunë

Denoncim

I zhvarrosin djalin pa dijeninë e tij/ Babai: Nga varrezat më largoi policia me dhunë

Publikuar

-

I zhvarrosin djalin pa dijeninë e tij/ Babai: Nga varrezat më largoi policia me dhunë

Lidhur me vrasjen apo vetëvarjen e të riut Antonio Karafili, prokurorja Oli Visi, doli me vendimin e mosfillimit të hetimeve, duke konkluduar, se 18-vjeçari ishte vetëvarur dhe vdekja i kishte ardhur si pasojë e asfiksisë.

“Oli Visit i kam thënë këtë në sy të gjykatësit. Ngrihu tani me mua dhe më ço në vendin e ngjarjes se ke bërë hetimet. Në rast se më çon në vendin e ngjarjes, unë do jem ajo që do të bëj dorëheqje. S’e dinte, nuk dinte. Kërkonim, por nuk reagonte”, tregon Mimoza Karafili.

Mjeku ligjor Gjergji Kacauni vetëm në një faqe përshkrim, evidenton shenja dhune në trupin e 18-vjeçarit, por nuk sqaron shkakun e tyre. Akti i dytë, akoma më i turpshëm nga mjeku Elmaz Shaqiri edhe pse ka bërë zhvarrimin e trupit të të riut, flet sërish për shenja dhune, por pa u ndalur te shkaku.

“Unë siç vete tek varrezat tek shtëpia e djalit, kur shikoj një grumbull njerëzish tek varri i djalit. Afrohem dhe ishte një oficer i Policisë Gjyqësore. Në këtë kohë ndeshem me një person që nuk e njihja. Nuk isha në dijeni. Ndeshem me një person dhe më thotë që jam mjeku ligjor nga Tirana. Elmaz Shaqiri. Kur iu drejtova dhe i thashë se ç’po bëhet këtu, më tha kush je ti, ka mundësi të largohesh tha. Jam babai i thashë unë. Nuk të njoh fare më tha, këtë punë e kam unë në dorë. Nuk kam firmosur, nuk kam vulosur gjë unë i thashë që bëni këto veprime ju. Më merr policia dhe më largon me dhunë. Seç kanë bërë, seç kanë futur brenda tek djali, nuk di gjë se nuk pashë gjë. Në bazë të kartave që pashë për zhvarrimin e djalit duket që ky shefi i Tiranës ka shkruar gjëra ndryshe për ndryshe. Unë djalin e kisha me kostum të bardhë, i veshur si dhëndër, ndërsa ky e ka shkruar me xhaketë kafe, këmishë kafe. E pashë të zbuluar dhe që e kishin nxjerrë djalin përjashta”, tha babai i viktimës.

I zhvarrosin djalin pa dijeninë e tij/ Babai: Nga varrezat më largoi policia me dhunë

Për këto arsye, Gjykata në Korçë e ktheu çështjen për hetim të detajuar, pasi prokurorja Oli Visi në rastin më të mirë nuk kishte hetuar e në rastin më të keq, e kishte mbuluar këtë ngjarje. Në këtë pikë çështja i kaloi prokurores Odeta Todorushi, e cila nuk duket të ketë vullnet për të zbardhur këtë ngjarje.

E ëma e Antonios: Tashi vajza, a e pranoi zërin dhe bisedën e saj? Zotëria Rexhepi, a e pranoi zërin?

Prokurorja Odeta Todorushi: Vajza e pranoi dhe thotë kam qenë e stresuar, kam qenë nën presion, se më kërkonin mua llogari.

E ëma e Antonios: Dhe zoti Rexhepi e pranoi, që është zëri tim dhe bisedat e mia.

Prokurorja Odeta Todorushi: Po!

E ëma e Antonios: Ndërkohë, tani zoti Rexhepi thotë, që ti të vish në Tiranë dhe në rast se s’vjen në Tiranë, unë do them ç’kam dëgjuar dhe ç’kam parë. Pse s’ia bëre këtë pyetje zotit Rexhep ti?

Prokurorja Odeta Todorushi: Sepse nuk e kisha detyrë nga gjykata, kërkojani gjykatës të gjitha këto, të m’i japë si detyrime! Kërkojani këto të gjitha gjykatës, të m’i japi si detyrime..

E ëma e Antonios: Gjykata të ka lënë 5 pika…

LEXO EDHE:  Arti në zi/ Ndahet nga jeta aktori i njohur

Prokurorja Odeta Todorushi: Ato pesë pika janë bërë të gjitha.

E ëma e Antonios: Nga mjeku ligjor, çfarë më zbardhët mua juve?

Prokurorja Odeta Todorushi: Ato, po gjykata s’ka thënë.., të bëjmë çfarë…

E ëma e Antonios: Oli Visi mua më ka bërë veç varrimin e fëmijës, pa dijeninë time, pa firmën time, pa prezencën  time…

Prokurorja Odeta Todorushi: Tani, çfarë do që të bëj unë në lidhje me këtë? Çfarë mund të bëj unë?

E ëma e Antonios: Po a e morët ju përsipër këtë?

Prokurorja Odeta Todorushi: Po çfarë të bëj unë?

E ëma e Antonios: Po si çfarë të bësh?

Prokurorja Odeta Todorushi: Që është bërë pa praninë tuaj?

E ëma e Antonios: Po!

I ati i Antonios: Tani, ja çfarë duam ne! Më fal një minutë! Ne duam gjatë këtyre pikave që bëre ti, vajtëm në Voskopojë , bëmë matjet , doli 1.40, 1.20 ai…

Prokurorja Odeta Todorushi: Po, po!

I ati i Antonios: Çfarë zbardhe nga kjo çështje?

E ëma e Antonios: Edhe pjesën e çarçafit!

Prokurorja Odeta Todorushi: Edhe nga eksperimenti dhe të gjitha, del, që të gjitha ato veprime, personi mund t’i ketë kryer vetë dhe ka kryer vetëvarje… Ky  ka rezultuar nga eksperimenti. Matjet, që bëmë në vendngjarje, i bëmë tani, nuk i kemi kundërshtuar në gjykatë ato…

I ati i Antonios: Kjo del, që janë bërë 3-4 gjyqe, pa bërë eksperimentimin tamam në vend të ngjarjes.

Prokurorja Odeta Todorushi: Shiko! Nuk mbaj dot përgjegjësi, seç është bërë me dosjet e tjera.

I ati i Antonios: Po mirë të mbaj përgjegjësi ajo, që është…

E ëma e Antonios: Oli Visi! Kush e mban përgjegjësinë atëherë?

Prokurorja Odeta Todorushi: Po tani, do mbaj unë përgjegjësi për Olin?

E ëma e Antonios: Po ky, që i the, i bie…

Prokurorja Odeta Todorushi: Po mirë pra, shumë mirë!

E ëma e Antonios: Kejsi, xhaxhai dhe Rexhepi, unë s’po kërkoj…

I zhvarrosin djalin pa dijeninë e tij/ Babai: Nga varrezat më largoi policia me dhunë

Prokurorja Odeta Todorushi: Tani, realisht do më falni, po unë duhet të mbyll diskutimet përfundimtare dhe të iki prapë në gjykatë..!

“Stop” bën një provë, duke inskenuar vetëvrasjen e të riut Antonio Karafili. Ai ishte i gjatë 180 centimetra, ndërkohë, sipas prokurorisë së Korçës, ai del 148 centimetra i gjatë, dhe nëse Antonio do të kishte vrarë veten, do t’i binin këmbët në tokë dhe nuk mund të humbte jetën nga asfiksia. Ky eksperiment i thjeshtë hap një pistë tjetër ku Antonio Karafili nuk u vetëvar, por u vra dhe u lidh në pishë, për të fshehur krimin.

“Unë dyshimet i kam tek vajza Kejsi Spaillari, xhaxhai i vajzës, Milen Spaillari dhe në zotin Rexhep Vathi, është nga Kruja. Zotëria mbante bletët ngjitur me lokalin që kemi ne në Voskopojë. Këta janë të tre personat që janë në dijeni dhe nuk zbardhet asnjë gjë nga prokuroria. Oli Visi për mendimin tim nuk ka bërë asnjë gjë, por përkundrazi, kur unë vete në gjykatë që përballem me Oli Visin më qesh edhe me ironi, duke ditur që kam dhimbjen e një fëmije 18-vjeçar. Ia kam thënë Oli Visit se unë kam dhimbje se më iku një fëmijë 18 vjeç. Oli Visi duhet të më jepte drejtësi. Unë këtë kërkoj nga prokuroria e Korçës”, tha e ëma e  viktimës. /tvklan.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Denoncim

I riu gjendet i varur në pyll/ Dëshmitari hesht: Pashë njerëz, por kisha frikë…

Publikuar

-

Nga

I riu gjendet i varur në pyll/ Dyshime për një vrasje. Dëshmitari hesht: Pashë njerëz, por kisha frikë…

Në 14 Qershor 2018 në pyllin e Voskopojës u gjet i varur në një pemë 18-vjeçari Antonio Karafili. Personi, që e pa për herë të fundit në jetë Antonion, ishte e dashura e tij, Kejsi Spaillari, 17 vjeç nga Korça.

Ajo tregon, se atë ditë rreth orës 17:00 janë takuar me xhaxhain e saj dhe djalin e xhaxhait, për të sqaruar një sherr mes këtyre të fundit dhe Antonios. Debati u mbyll dhe Antonio e Kejsi shkuan në Voskopojë tek lokali i prindërve të Antonios, Taverna Mishel.

Në këtë moment, Kejsi kujton, se Antonio i bëri skena xhelozie, duke hedhur dyshime, se ajo kishte një lidhje tjetër. Ata u ndanë dhe rreth orës 20:00 të mbrëmjes Kejsi me të ëmën dhe vëllain e të dashurit, u ngjitën për në Voskopojë.

“Me Antonion kemi pasur lidhje dashurie prej 2 vjetësh dhe familjet tona ishin në dijeni. Atë ditë rreth orës 17:00 jemi takuar me xhaxhain tim dhe djalin e tij të vogël përballë një lokali për të sqaruar një sherr midis xhaxhait tim dhe Antonios. Më pas shkuam sërish në Voskopojë dhe ndaluam tek lokali i prindërve të Antonios, taverna “Mishel”. Antonio doli nga makina u ul në një gurë dhe ishte i stresuar e i nervozuar. Ai dyshonte se unë kisha një lidhje të dytë për këtë dhe debatuam. I thashë hajde ikim për në Korçë, por më tha ik ti se unë do të rri këtej. Në qoftë se ka policë në rrugë më merr Misheli në telefon. Mbaj mend se më dha disa sende personale të Antonios, vëllait të tij Mikelit. U takova me vëllain e tij në Korçë tek Shën Mëria dhe morëm, Mozën, mamanë e Antonios. U ngjitëm për në Korçë”, ka dëshmuar.

Në këtë pikë e ëma e të ndjerit, Mimoza Karafili, tregon me detaje, sesi u njoftua nga e dashura e djalit, se ajo vetë e gjeti atë të lidhur e të pajetë në një pishë.

“Isha në dijeni që kishte një vajzë. Më merr në telefon, më thotë dua Mikelin të marr Mikelin se ka ngelur andej. Po pse vajtët në Voskopojë i thashë unë. Mirë thashë po e marrë unë Mikelin, por kur të takohesh me të do vij dhe unë. Vete kjo i jep djalit këtë orë, celularin e djalit. Ja jep kjo, i jep dhe varëse e floririt të këputur, pa kryq. Po iknim rrugës me shpejtësi me ide që të mos na zërë nata. Nxituam rrugës, e çorientuar ishte. Saç fole ti që nuk dije gjë, aq foli dhe ajo”, tha ajo.

Por në të njëjtën orë Kejsi i shkruan mamasë së saj.

“Mami do ngjitem në Voskopojë me Mozën dhe Mishelin se do vemë të gjejmë Andonin se është andej se ashtu u bë një gjë dhe s’kam bateri do të më fiket. Mami ashtu është bërë një muhabet”, i thotë ajo të ëmës.

“E kam dërguar në lokalin që kisha në pronësinë time. Ishe zotëria Rexhep Vathi, i ka dhënë thikën djalit dhe ka ardhur djali ia kam prerë vetë. E kam marrë fëmijën, e kam hipur në makinë dhe e kam zbritur vetë”, tregon e ëma e viktimës.

Familjarët dyshojnë, se djali i tyre nuk është vetëvarur, por është vrarë.

Në një bisedë mes të dashurës dhe të ëmës së të ndjerit, Kejsi thotë, se ka dyshime, që Antonion e kanë vrarë. Ajo tregon, se viktima kishte në kokë një gropë dhe dyshon dhe se aktin e vrasjes mund ta ketë kryer xhaxhai i saj Milen Spaillari.

Mimoza Karafili: Ai mua edhe parmbrëmë më doli në ëndërr, i thuaj Kejsit, se Kejsi i di të tëra, d.m.th më del përnatë pyet Kejsin…Pastaj, s’kishte arsye djali. Ai madje me ne ku grindeshe?

Kejsi Spaillari: Po be…

Mimoza Karafili: Ai madje, po ta kishte bërë vetë njëherë, si mund të bënte tatuazhin Andoni po të njëjtën ditë? Ai deri në orën 3:00, a ishte me mua?

LEXO EDHE:  Borchard i nxori gishtin e mesit protestuesve/ OSBE nis hetimet për ambasadorin

LEXO EDHE:  Makina përplaset me shtyllën dhe pastaj me murin e një banese/ Plagoset pasagjeri

Kejsi Spaillari: Po ne në darkë do shkonim, do flinim në Voskopojë.

Mimoza Karafili: Ti je më se e bindur, që ai…?

Kejsi Spaillari: Vetë nuk e bënte, po ai i bie e kanë vrarë, pastaj e kanë varur…

Mimoza Karafili: Po këtë themi edhe neve.

Kejsi Spaillari: Po!

Mimoza Karafili: I dukeshe vendi djalit, ishte i goditur në kokë.

Kejsi Spaillari: Po ishte gropë në kokë.

Mimoza Karafili: Ishte gropë në kokë…

Kejsi Spaillari: Po! Dhe më tha më vonë Andoni, pas ndonjë jave ndonjë jave e ca. E tha më ndjekin një makinë,- tha,- te pallati, te shtëpia dhe njëherë tha më dolën në (nuk kuptohet) me goditën me shkop dhe ika, ika me vrap. Një radhë, që e solla unë në shtëpi me makinë dhe e pamë Benzin, që ishte këtu e ndoqa, e ndoqa, d.m.th do futej për këtu pa makinën, iku për mbrapsht dhe doli këtej. E ndoqa po na iku.

Mimoza Karafili: Të ka njohur ty, prandaj…

Kejsi Spaillari: Na iku, prandaj dyshoj.

Mimoza Karafili: Ne ky thuaja…

Kejsi Spaillari: Te Miloja.

Mimoza Karafili: Ose ky Miloja do ketë futur ndonjë njeri tjetër…

Kejsi Spaillari: Njeri tjetër, këtë dyshoj, nuk e di tani, por…

Një tjetër dëshmitar okular është shprehur, se atë natë në pyll, ka parë dhe dëgjuar 4 persona, që bërtisnin. Por dëshmitari, 65-vjeçari Rexhep Vathi, dëgjohet të porosisë Kejsin të ketë kujdes, pasi ai vetë nuk do të tregojë, se çfarë ka parë atë natë në pyll.

Dëshmitari Rexhep Vathi: Unë pranoj, të kam çuar fjalë sot, me të sinjalizuar, ti ke dëgjuar vetë, ti i di vetë ma mirë sesa unë, ti sot.., nuk je budallaqe, ti sot futesh te një femër e pjekur, ëëë…?

Kejsi Spaillari: Po!

Dëshmitari Rexhep Vathi: Nuk je, po veten do ta ruash shumë Kejsi! Me mu do hapesh, si me u hap me babën tënd dhe duhet të m’i tregosh të gjitha, pavarësisht di gjë, s’di gjë, kam qenë aty, s’kam qenë aty…Duhet të mi tregosh të gjitha, se më ke krahë si babë… A të ka thirrur policia?

Kejsi Spaillari: Po, që në fillim.

Dëshmitari Rexhep Vathi: Çfarë të kanë thënë?

Kejsi Spaillari: Thjesht çfarë ndodhi, dëshminë e ngjarjes edhe kaq!

Dëshmitari Rexhep Vathi: Për atë muhabetin, që të thashë, s’bëhet gjë, s’e zgjidhna dot…

Kejsi Spaillari: Seriozisht?

Dëshmitari Rexhep Vathi: Ehee, jo për ndonjë gjë, kisha nevojë edhe unë për një pikë mbështetje këtu, se unë do vij çdo vit, po ja shihe ndonjë grua, që të jetë…

Kejsi Spaillari: Do shikoj, do pyes prapë, se vetë kështu për të njohur, pyeta dy-tre shoqe të mia, i thashë po të keni ndonjë në lagje, kemi ne këtej i thashë…

Dëshmitari Rexhep Vathi: Dëgjo, të jetë një femër serioze, që t’ia vlejë..!

Kejsi Spaillari: Kuptoj, po!

Dëshmitari Rexhep Vathi: Kupto drejt?

Kejsi Spaillari: Ehë..

Dëshmitari Rexhep Vathi: Se kam dhe një tip unë, megjithë mend jam verior, po nuk shkoj degë më degë. Kejsi, llafet janë shumë, shumë, shumë keq, ama mos harro, shteti e merr avash-avash, kushdo, që të të thërrasë, civil apo ushtarak, nuk di gjë… Unë kam pas frikë të shkoj në pyll, kam dashur të ulërij, kanë qenë ca jabanxhi aty, më erdhi turp, më erdhi zor, nuk bërtita, mora vëllain në telefon. Këto llafe i thua, se masanej me na thirr ne, me më thirr mua, unë flas ndryshe, flas gjëra, që ti mos të cënohesh fare, po për t’u ruajtur, duhet të ruhesh shumë !E shpërndajmë për sot?

Kejsi Spaillari: Po!

Dëshmitari Rexhep Vathi: Kejsi, okej?

Kejsi Spaillari: Po!

Dëshmitari Rexhep Vathi: Kaq di me të thënë! Mirupafshim!

Kejsi Spaillari: Pafshim!

Dëshmitari Rexhep Vathi: Ruaj veten!/ tvklan.al

LEXO TE PLOTE

Denoncim

Mjekët nuk e vaksinuan, fëmija sot me shenja poliomeliti/ 5 vjet dosja fle në Prokurori

Publikuar

-

Nga

Mjekët nuk e vaksinuan, fëmija sot me shenja poliomeliti/ 5 vjet dosja fle në Prokurori

Fiks Fare rikthen sërish në vëmendje rastin e Anila Vasilit nga Leskoviku e cila para 5 vitesh është ankuar në emision se mjekët nuk i kishin bërë vajzës së saj vaksinat e moshës 5 dhe 6 vjeçare. Në kartelën që nëna ka dorëzuar në prokurori, nuk figurojnë të firmosura vaksinat për vajzën e saj të cilat bëhen në moshën 5 dhe 6 vjeç.

Edhe sot që vajza është 14 vjeçe ende nuk i ka bërë këto vaksina dhe sipas nënës, ajo ka shfaqur shenjat e para të poliomelitit, deformime në gishtat e duarve.

Para 5 vjetësh në Fiks Fare u bë publik rasti i znj. Anilës dhe ISHP ka bërë analizat e vajzës për të parë nëse i ka kryer apo jo këto analiza. Asokohe specialistja e ISHP-së znj. Iria Preza u shpreh për Fiksin se vaksinat e fruthit i janë bërë fëmijës. Kurse përsa i përket vaksinës së poliomelitit ajo kryhej jashtë vendit dhe se i kishin marrë kampione vajzës për ta dërguar jashtë. Por deri më sot nuk ka një përgjigje.

Nga ky moment zj. Vasili e bindur se vaksinat nuk i ishin bërë i drejtohet Prokurorisë Korçë me një denoncim, por që prej 4 vitesh me këtë denoncim nuk është bërë asgjë. Fillimisht dosja u mor në shqyrtim nga prokurori Elidon Sadiku në Korçë, të cilin e largoi Vetingu. Dosja mbeti e paprekur dhe kaloi te prokurori Juli Kristo, i cili kishte lidhje familjare me një nga infermieret që Fiks Fare denoncoi para 5 vitesh në lidhje me këtë çështje. Si rrjedhoi prokurori Kristo dha dorëheqjen dhe dosja i kaloi prokurorit Ervin Beqirit.

Dosja ka kaluar në tre prokurorë, por asnjëri nuk i ka fshirë pluhurin që zuri ndër vite denoncimi i nënës Anila Vasili.

Prokurori i tretë, e pranon që nuk e ka lexuar fare dosjen, madje shprehet se hetimet mund të zgjasin edhe 50 vjet.

Pasi Fiksi mësoi se prokuroia nuk kishte bërë asnjë hetim në lidhje me gjetjen e të vërtetës nesë këto vaksina i janë bërë apo jo 14 vjeçares, mori vajzën bashkë me nënën dhe e dërgoi në një laborator privat në Tiranë. Në këtë laborator u bënë disa analiza për të parë vaksinat që bëhen në grupmoshën 5-6 vjeçare.

LEXO EDHE:  Nuk na frikëson dot as vdekja/ Kryemadhi: Unë dhe Petriti kemi kusuret tona

LEXO EDHE:  Borchard i nxori gishtin e mesit protestuesve/ OSBE nis hetimet për ambasadorin

Pas 24 orësh Fiksi bashkë me znj Anila paraqiten sërish në laborator për të marrë rezultatin e analizave nesë vajza kishte bërë apo jo vaksinat. Përgjigjen e analizave e interpretoi pediatria e këtij laboratori ku theksoi se vajza nuk ishte imune dhe nuk kishte berë vaksinën e fruthit, rubeolës, shytave. Mjekja shpjegon se “vaksina e MMR që bëhen në dy doza vajzës i është bërë vetëm një dozë dhe vaksina e shytave që kryhet në moshën 6 vjeçare nuk i është bërë”.

Përsa i përket vaksinës së poliomelitit edhe laboratori privat shprehet se e kryen në Gjermani.

Pas përgjigjes së laboratorit privat se vajza nuk kishte bërë analizat, nëna takoi sërish prokurorin Ervin Beqiri dhe ish prokurorin e kësaj çështje Juli Kriston. Në debatin që prokurori bën me avokaten, ai pranon se ka katër vite që hetimet zvarriten dhe dosja nuk po mbyllet duke kaluar çdo afat ligjor, pasi as ISHP-ja dhe as Mjeksia Ligjore nuk i kthejnë përgjigje.

Laboratori privat me analizat qe kreu,vërtetoi akuzën e nënës që fëmijës së saj, ku doza e dytë e tre prej vaksinave të moshës 5 dhe 6 vjeçare nuk i janë bërë. Ndërsa analiza për vaksinën e poliomelitit kryhet jashtë Shqipërisë dhe çdo laborator privat apo shtetëror në Shqipëri mund ta kërkojë kryerjen e kësaj analize.

Vaksina e poliomelitti është pjesë e grupit të vaksinave që bëhen në të njëjtën moshë me vaksinat për të cilat fëmija rezultoi negative.
Sipas nënës, Kristi 14 vjeçare sot paraqet shenjat e para të prekjes nga poliomeliti, kanë filluar t’i deformohen gishtërinjtë e duarve./TCH

LEXO TE PLOTE

Denoncim

Skandali/ Shefi i Rendit të Gjirokastrës vjedh naftën me bidonë

Publikuar

-

Nga

Skandali/ Shefi i Rendit të Gjirokastrës vjedh naftën me bidonë

Fiks Fare denoncoi mbrëmjen e së hënës një skandal në Policinë e Gjirokastrës. Shefi i Rendit i Komisariatit të qytetit të gurtë, Klaudio Minxha, shkon pranë një karburanti me makinën e policisë dhe mbush disa bidonë dhe jo mjetin. Kamera e emisionit investigativ ka kapur momentin që ky punonjës bën veprimet e paligjshme. Në video duken vetëm dy numrat e fundit të targës, të cilët janë 47.

FNdërkohë, sipas informacioneve të gazetarëve, mjeti në fjalë është me targë MB047AA dhe përdoret pikërisht nga z.Minxha.

Sipas procedurave, furnizimi i mjeteve të Policisë së Shtetit bëhet me një kartë. Me këtë kartë, punonjësit shkojnë te karburanti, ku ia japin punonjësit. Ky i fundit, kartën e kalon në pompën e karburantit dhe në xhamin e mjetit të policisë, i cili ka një ‘barcode’, ku pasi skanohet, fillon edhe furnizimi.

Por, në videon që realizoi stafi i Fiks Fare, oficeri i policisë nuk mbush mjetin e policisë, por disa bidonë.

Në videot e para, polici tenton të mbushë bidonët, por dyshon se mos e shohin dhe largohet. Dy orë më vonë, ai shkon sërish në karburant dhe punonjësi ia mbush bidonët, të cilët i fut më pas në bagazhin e mjetit të policisë.

Pasi siguruan këto video, gazetarët e emisionit investigativ shkojnë në Drejtorinë e Policisë së Gjirokastrës dhe tentojnë të bisedojnë me z.Minxha. Një punonjës tjetër u thotë se “nuk është në komisariat”, ndërsa bisedon në telefon me të. Z.Minxha kërkon qëllimin e vizitës së gazetarëve dhe i kërkon punonjësit tjetër të shoh videot, nëse është apo jo ai. Gazetarët i tregojnë punonjësit videot, ndërsa ai konfirmon se “po, ai është”. Më pas, u kërkon që ta falin. Gazetarët bisedojnë sërish me z.Minxha, por ai kurrsesi nuk pranon që t’i takojë, pasi pretendon se është në Sarandë.

Pas refuzimit nga z.Minxha, Fiksi kërkoi informacion në Drejtorinë e Policisë së Gjirokastrës. Zëdhënësja tha se mjeti përdoret pikërisht nga shefi i rendit, ndërsa për të gjithë informacionin duhet të pyeste shefat. Disa minuta pasi pyeti shefat, ajo tha se “duhet të bëni një kërkesë zyrtare”. Në fakt, gazetarët e Fiks Fare bënë një kërkesë zyrtare pranë kësaj drejtorie, por deri në momentin e transmetimit të këtij investigimi, në redaksinë e emisionit nuk mbërriti asnjë përgjigje.

Fiksi pyeti edhe te “vendi i krimit”, pikërisht pranë karburantit, ndërsa punonjësit thanë se “nuk u lejohet që të mbushin bidonë”. Ata thanë se u kanë tërhequr veshin për këto veprime, pasi “marrim në qafë veten dhe zyrtarët”.

***

Bisedë me z.Minxha dhe punonjës të Policisë së Gjirokastrës

Gazetari – Më duhet shefi i rendit, Klaudio Minxha, na e lëjmëron dot?
Punonjësi i policisë – E keni njoftuar ju Klaudion? Për ça e do?
Gazetari – Ta pyesim për diçka, ose flas unë.
Punonjësi i policisë – Ça ka ndonjë problem? Klaudio, mori Klaudio (në telefon).

LEXO EDHE:  Makina përplaset me shtyllën dhe pastaj me murin e një banese/ Plagoset pasagjeri

LEXO EDHE:  Historiku/ Kush e shpiku ndryshimin e orës, si iu mori jetën tre palestinezëve në ’99

Flasim me telefonin e punonjësit të policisë me z.Klaudio Minxha

Gazetari – Alo, si kaluat! Si je? Unë jam Sokol Çobo, nga Top-i! Ne jemi para Drejtorisë, para Komisariatit, donim të takonim 5 minuta, vetëm për një verifikim. Është një video, duke mbushur disa bidonë me karburant, e keni pasur për qellime të punës, se ju këto bidona i fusni te makina e policisë mbrapa.

Na kërkon që videon ta shohë punonjës i policisë

Gazetari – Ta shohi ky çuni pastaj?
Punonjësi i policisë – Nuk e dua vetë, bjere ta shoh unë dhe të them unë, nuk e dua vetë.

Punonjësi i policisë – Ça ka ndodhur?
Gazetari – Na ka mbërritur kjo video.
Punonjësi i policisë – Tani, do transmetohet te Fiksi kjo?
Gazetari – Po, te Fiksi!

Shikon videon

Gazetari – Është Klaudio këtu, Klaudio është?
Punonjësi i policisë – Po.
Gazetari – Ëëë.
Punonjësi i policisë – Ëfff!
Gazetari – Makina është kjo, 054? 0 sa e ka kjo?
Punonjësi i policisë – 047-ta!
Gazetari – 47-ta!
Punonjësi i policisë – Mos e transmetoni, se është gjynah.

I tregojmë videon zëdhënëses

Gazetari – Karburanti po hidhet te disa bidona.
Zëdhënësja – E kuptoj.
Gazetari – Merret në këtë mënyrë nga policia, apo nga makina? Një person të na e shpjegojë mënyrën e marrjes së karburantit nga Policia e Gjirokastrës.
Zëdhënësja – Do t’ju njoftoj unë, të ngjitem lart të komunikoj se normalisht ai është, nëqoftëse është makina me targa të tij…
Gazetari – Makina është me targa 047-ta. Është kjo makina e tij që përdor ky?
Zëdhënësja – Të komunikoj brenda dhe do të kthej përgjigje në sekondë.

Pas disa minutash…

Zëdhënësja – Një kërkesë zyrtare dhe brenda afatit të përcaktuar do të keni një përgjigje!

Shkojmë te karburanti…

Punonjësi i karburantit – Kush ua ka dërguar?
Gazetari – A je ti, apo jo?
Punonjësi i karburantit – Jo, nuk besoj!
Gazetari – Po ju furnizoni bidonat, apo furnizoni makinat?
Punonjësi i karburantit – Ne furnizojmë makinat! Se e dëgjova që i tha dikush (punonjësit që furnizoi makinen e shefit), ki kujdes i tha se do marësh në qafë edhe këta edhe veten. Se në këtë rast, nëse ti e publikon, ti themi gjërat siç janë, unë iki kategorikisht nga puna.
Gazetari – Pse, nuk ju lejohet t’i mbushni këto (bidonët)?
Punonjësi i karburantit – Nuk lejohet!/tch

LEXO TE PLOTE