Connect with Us

“Do të vijë fundi…”/ Paralajmërimi i fortë i Metës: Do të fillojë epoka e re

Politikë

“Do të vijë fundi…”/ Paralajmërimi i fortë i Metës: Do të fillojë epoka e re

Publikuar

-

Thaçi në Hagë/ Meta zbulon kompromisin e shteteve për të dëmtuar Kosovën: Janë hedhur miliona euro

Presidenti Ilir Meta ka reaguar në lidhje me deklaratën e komisionerit për Zgjerim në BE, Oliver Varhelyi i cili kërkon që Kuvendi të presë opinionin e Venecias, para se të rivotojë Kodin Zgjedhor.

Në një postim në rrjetet sociale, Meta paralajmëron se kohës së injorimit të kushteve dhe standardeve për integrimin do t’i vijë fundi, në çdo rast, në 25 prill 2021.

Po ashtu, Meta thekson se pas 25 prillit 2021 do të fillojë epoka e re e sundimit të popullit.

Falenderoj miqtë e vërtetë të Shqipërisë, që duan çeljen sa më parë të negociatave me Bashkimin Europian dhe nuk duan të na ndajnë nga Maqedonia e Veriut, për durimin e tyre dhe këshillat e sinqerta.

Shpresoj shumë që ato të dëgjohen me mençuri deri të enjten.

Por i siguroj miqtë tanë të sinqertë ndërkombëtarë se kohës së injorimit të kushteve dhe standardeve për integrimin do t’i vijë fundi, në çdo rast, në 25 prill 2021.

Pas kësaj date të gjitha kushtet do plotësohen rrufeshëm, me qëllim që Shqipërinë europiane ta ndërtojmë këtu dhe sëbashku!

Në 25 prill 2021, do fillojë EPOKA E RE E SUNDIMIT TË POPULLIT, që do të sjellë edhe SUNDIMIN E LIGJIT në Shqipëri.”-shkruan Meta./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“U manipuluan shifrat e viktimave nga Covid/ PD nuk ndal thirrjet: Të nisin hetimet!

Publikuar

-

Nga

“U manipuluan shifrat e viktimave nga Covid/ PD nuk ndal thirrjet: Të nisin hetimet!

Sekretari i përgjithshëm i PD, Gazmend Bardhi vijon me akuzat nga qeverisë për fshehjen e numrit të viktimave nga Covid.

Sipas Bardhit, Rama dërgoi Ballen për të krijuar një histori të re të rreme për të sulmuar Lulzim Bashën sepse ende nuk ka një pergjigje për fshehjen e numrit të vdekjeve të shkaktuara nga pandemia.

Bardhi i bën serish thirrje prokurorisë të nisë hetimet për fshehjen dhe manipulimin e të dhënave për numrin e të vdekurve nga covid19.

“Edhe një herë Rama vazhdon të luajë politikisht me jetën e shqiptarëve. Ai dërgoi Taulant Ballen për të krijuar një histori të re të rreme për të sulmuar Lulzim Bashën, sepse ende nuk ka një pergjigje për fshehjen e numrit të vdekjeve të shkaktuara nga pandemia. Edi Rama vetëm po përpiqet të largojë vemendjen e qytetarëve nga vonesa e pajustifikuar në zbardhjen e së vërtetës. Ne përsërisim thirrjen ndaj prokurorisë të nisë hetimet për fshehjen dhe manipulimin e të dhënave për numrin e të vdekurve nga covid19. Kjo nuk është një çështje politike, por është një çështje thelbesore për të gjithë shqiptarët. Populli shqiptar e ka aftësinë të mos bjerë pre e manipulimeve të Edi Ramës”, shkruan Bardhi./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Po bëjnë politikë me të vdekurit/ Murrizi “nuk mban më”, ja numëron “një për një” Ramës e Bashës

Publikuar

-

Nga

“Po bëjnë politikë me të vdekurit/ Murrizi “nuk mban më”, ja numëron “një për një” Ramës e Bashës

Deputeti Myslim Murrizi ka shpërthyer ndaj kryeministrit Edi Rama dhe kryetarit të PD, Lulzim Basha të cilët i quan palaçot e politikës.

Sipas Murrizit, Rama dhe Basha kërkojnë të bëjnë politikë për pushtet me të gjallë dhe me të vdekur. Përmes një postimi të gjatë në rrjetet sociale, Murrizi thekson se as njerit as tjetrit nuk i bie mendja për të vdekurit e as për të gjallët nese nuk jane votues të tyre.

Me tone të ashpra, Murrizi nënvizon se “kjo maskaradë e palaçove politik që nuk lënë gjë pa bërë vetëm për pushtetin dhe xhepat e tyre, do të vazhdoj akoma sa kohë që do të ketë votues “ qorra” që duartrokasin me komandë dhe shajnë me komande sipas urdhërit që ju jep kapo i radhës”

Postimi i plotë

PALAÇOT E POLITIKES DHE POLITIKANE TE PISTE QE KERKOJNE TE BEJNE POLITIKE PER PUSHTET ME ÇDO TE GJALLE DHE TE VDEKUR QE JU DUHET PER MOMENTIN VETEM PER PUSHTETIN E TYRE TE NDYRE
Kam dite qe shoh Ramen dhe Bashen qe bejne sikur zihen per numrin e viktimave nga covidi
A ka me paftyresi?????

Njeri thote kane vdekur me shume, tjetri thote kane vdekur me pak
Dhe as njerit as tjetrit ne fakt nuk i bie mendja per te vdekurit jo e jo por as per te gjallet nese nuk jane votues te ketyre dy pisave qe nuk lene te gjalle e te vdekur pa bere pis vetem per te ruajtur pislleqet e tyre
Pas pak kohesh do ti shohim qe do fillojne te akuzojne njeri tjetrin formalisht kuptohet qe sa nga viktimat e covidit e kane emrin ne listen e votueseve

Nuk ka me te ndyre me te piste dhe me palaço se 3-4 fytyra me te peshtira politike ne kete vend qe prej 30 vitesh nuk kane lene te gjalle e te vdekur pa mare neper goje, vetem qe goja e qelbur e ketyre dhe goja e pa ngopur kurre e bastardeve politik te jete ne karriken e pushtetit
Shifni hipokrizine e urimit te ditelindjes se nje mjekje me emrin Najada
E uron Rama, e uron Ogerta, deri neser nuk dihet se kush tjeter do ta uroj, por Najada ka humbur nje dekorate se eshte presidenti Meta ne Diber te madhe, se po te ishte ketu e dinte vete ai dhe nuk linte te shinte leme vetem rama dhe ogerta me kete ngjarje “ historike”
Po mire more palaço politik, po vjet a ka patur ditelindje doktorreshe Najada?????

Te njenjten gje bete me doktorr Pellumb Piperon 5 muaj rresht derisa e shpallet qytetare nderi te Skraparit dhe i dhate te drejten per te bere ne kliniken e tij private pas TEGUT,testet per covid me vlere 100 euro per person. Te njenjten gje bete me doktorr Bratajn dhe doktorreshe Silven. Dhe po e njenjta retorike e ndyre nga dy plehra qe kur i mburr Rama i shan Basha dhe kur i mburr Basha i shan Rama Si Najada, si Pellumbi, si Skenderi apo Silva e shume te tjere aty kane qene prej 30 vitesh dhe pothuajse ne te njenjtat pozita me çdo qeveri sepse ju palaço vdisni per pak servilizem kur jeni ne pushtet e keta jua dine stilin dhe ju presin me trendafil apo karafil ne dore qysh ne 8 pa pese te mengjesit tek paradhoma e ndyre e pushtetit te piste ku here pas here ndryshon vetem emri i palaços

Bete lajm te madh pse u emerua zv minister Besard Kadiu gjoja “ kollona” e pd “ tradhetoi” dhe erdhi tek rilindja
Nderkohe qe jo vetem une por qindra mijera demokrat nuk dine se kur dhe çfare ka qene e çfare ka kontribuar ne PD Besard Kadija
Lajm i “ madh” se ka ikur nga LSI e Laprakes Gentjan Arapi dhe nje figure tjeter potenciale por qe per aresye sekreti nuk i permendet emri dhe kane bashkuar armet me Ramen???

LEXO EDHE:  KQZ nis punën për zgjedhjet/Ngrihen 90 KZAZ, datat e mbledhjeve

LEXO EDHE:  KQZ nis punën për zgjedhjet/Ngrihen 90 KZAZ, datat e mbledhjeve

Genti nuk ka patur probleme me vijen e partise por nuk ka duruar dot arrogancen e Monikes apo te Petrit Vasilit dhe kalon ne transferte per te provuar “ tolerancen”dhe harbuterine e Rames, te Agaçit dhe te gjithe tufes se kokubinave te haremit kryeministrore e ministrore qe mbajne ere njelloj si zogu i zi ne vitet 1929-1939.

Po kjo loje e ndyre politike mes 3-4 palaçove politik ka 30 vjet qe vazhdon te njenjtin avaz. Ne vitin 1990-1991 kur u krijua PD Ceka ishte me PD ndersa Gjinushi me ramiz aline. Pas nje viti Ceka me ramiz aline dhe Gjinushi deputet ne Peqin be koalicion me PD
Ne referendiumin 1994 Gjinushi u bashkua me Ceken dhe PS se Nanon e kishin futur ne burg shoket e tij duke votuar me shume qejf per ti hequr imunitetin si ( islami, meta, hajdaraga) etj. Ne vitin 1997 Gjinushi, Ceka, Xhuveli, Imami, Gumeni, Kurti, Lubonja, Boriçi dhe nje tufe esterike qe sot me bejne per te vjelle kur i degjoj u bashkuan jo me PS por me bandat dhe llumin e Shqiptareve vetem per pushtet
Ne vitin 2005 Ceka, Imami, Xhuveli u bashkuan me PD vetem per karriken e pushtetit.
Ne vitin 2009 Meta, Vasili ,Panariti,Haxhinasto, Braho, Naço ,Rama i lsi dhe e gjithe tufa e pangopur per pushtet u bashkua me PD.
Ne prill 2013 e gjithe tufa e lartepermendur u bashkua me PS vetem per pushtet.
Ne maj 2017 PD u bashkua vete me PS dhe nga Gaz Bardhi Tan Demiraj, Helga, Vugaj dhe 20 birbo e karavidhe qendruan ne karriket e pushtetit nen komanden e Rames deri me date 9 shtator 2017

Pa ju hyre emrave te tjere ne nivele dytesore se do te duhet te bej roman dhe e verteta eshte qe 50 emra kane qeverisur prej 30 vitesh ne emer te pushtetit dhe pa emer e pa ngjyre partie por si plehra dhe si vemje pa pigment qe jane, vetem duke mashtruar Shqiptaret se gjoja bejne lufte me njeri tjetrin here per te gjallet qe levizin si te vdekur nga njera parti tek tjetra, here per te vdekurit qe i perdorin si te gjalle vetem per politike

Nuk po merem me te te gjithe por po kujtoj Benet Becin qe erdhi nga kopi i PD dhe pas 8 vitesh drejtor i findit te zhvillimit kaloj tek gopi i PS. Alfred Rrusho nga 8 vjet tek keshi i ps kaloi tek gopi i PD. Dritan Shano nga 8 vjet tek gopi i PS kaloi tek Kopi i PD, Fatbardh Kadilli nga kopi i MJAFTIT kaloi tek gopi i PD, Majlinda Bregu nga ministre ardhur nga kopi i PD kaloi tek gopi i PS BE
Selim Belortaja nga minister i PD kalon zv minister i PS Genc Rruli nga minister i PD ne keshilltare i jashtem i Nanos se PS. E shume e shume te tjere deri tek kleringu i fundit e Kaç Islamit me Bes Kadiun. Dhe kjo maskarade e palaçove politik qe nuk lene gje pa bere vetem per pushtetin dhe xhepat e tyre, do te vazhdoj akoma sa kohe qe do te kete votues “ qorra” qe duartrokasin me komande dhe shajne me komande sipas urdherit qe ju jep kapo i radhes

25 prilli 2021 eshte dita kur Shqiptaret duhet te mundin “ ushtaret” e 3-4 kapovo. Me 25 prill Shqiptaret duhet te votojne me mendje dhe zemer e jo me stomak. Po votuan perseri me stomak, do ta mbajne stomakun bosh gjith heret dhe do te ushqehen me politiken e piste te palaçove qe perdorin dhe perdhosin njelloj si te gjallet dhe te vdekurit per pushtetin e tyre./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Paradoksi/ Kryemadhi akuzoi qeverinë për rritjen numrit të vdekjeve për panik, ndërsa Basha për fshehjen e viktimave

Publikuar

-

Nga

Paradoksi / Kryemadhi akuzoi qeverinë për rritjen numrit të vdekjeve për panik, Basha e akuzon për fshehjen e viktimave

Opozita shqiptare vijon të jetë mjaft kontradiktore sa i takon qëndrimeve të saj në raport me masat e ndërmarra nga qeveria për përballimin e koronavirusit. Teksa Lulzim Basha deklaroi mbrëmjen e së enjtes se qeveria ka fshehur qindra të vdekur me covid-19, kryetarja e LSI, Monika Kryemadhi, disa muaj më parë akuzonte qeverinë se ka shtuar numrin e të vdekurve, për të ngjallur panik dhe justifikuar masat kufizuese.

Në 5 maj 2020, Monika Kryemadhi, deklaronte se të moshuarit kanë vdekur për shkaqe të tjera, por qeveria i ka shpallur si të vdekur nga COVID-19. Pra, në varësi të interesave politike, opozita një herë akuzon qeverinë se i fsheh dhe ul numrin e vdekjeve me covid dhe një herë se i rrit numrat.

Në 5 maj 2020, Monika Kryemadhi deklaronte se “Edhe për ato persona që janë të vdekur ne nuk themi nëse kanë sëmundje të tjera shoqëruese apo jo. Ne nuk themi se sa persona të tjerë vdesin për shkak të sëmundjeve të tjera. Këta që ne i konsiderojmë të sëmurë me covid, a kanë vdekur nga covid apo kanë vdekur nga shkaqe të tjera dhe covid ka qenë një shkak tjetër anësor. Kjo ka pas ka një ristrukturim të strukturave të ekonomisë globale, por ne si Shqipëri, pavarësisht se liderin e kemi suprem, një pikë në oqean jemi. Një nga gabimet që ka bërë qeveria ka qenë vendosja e panikut dhe e terrorit psikologjik tek qytetarëve…. Struktura e vdekjes. Nuk duam numra. Arsyeja pse ka vdekur. Cila është arsyeja mjekësore e këtij personi që ka vdekur? Të paktën për periudhën e karantinës. Mua para ca vitesh mua më ka vdekur daja im nga gripi. Mos u merrni me numrin e të vdekurave. Djalli takoi Zotin dhe i tha që do të marr duke hedhur kolerën 100 mijë njerëz. Por kur ra kolera vdiqën 400 mijë. Kur e pyet Zoti pse vdiqën 400 mijë, ai tha 300 mijë vdiqën nga frika. Frika dhe paniku është një gabim shumë i madh”.

Gjashtë muaj më vonë, Lulzim Basha pretendon të kundërtën. Basha pretendon se për periudhën mars-tetor 2020 janë raportuar 509 vdekje nga covid, ndërsa sipas tij, janë 923 viktima nga covid-19.

LEXO EDHE:  Kontrolli i beftë tatimorë ndaj mediave/ Reagon Meta: Çdo goditje ndaj fjalës së lirë, sulm ndaj demokracisë

LEXO EDHE:  Paralajmërimi i fortë i Ngjelës: Berisha, Meta dhe Rama do të eleminohen…

“Që ky është fakt ne e kemi bërë edhe objekt bisedash. Normalisht Prokuroria duhet të vinte t’i merrte këto letra sonte këtu. Ne kemi edhe listat me emrat e plota. Me emra dhe mbiemra nga morgu”, tha Basha.

Ndërkaq, propaganda e opozitës është karakterizuar nga paradokse që në fillim të pandemisë, duke lëkundur besueshmërinë dhe seriozitetin e PD-LSI-së.

Në 23 shkurt 2020, nënkryetari i LSI-së, Petrit Vasili, reagoi ashpër kudër mbylljes së një shkolle për dy javë nga frika e koronavirusit, duke e konsideruar jetë veprim sipas përhapje paniku. Ndërkaq, pas mitingut që organizoi Presidenti Ilir Meta në 2 mars para Presidencën, PD-LSI akuzuan qeverinë se po vonohej me marrjen e masave mbrojtëse.

Gjashtë javë më vonë, opozita ndryshoi ‘pllakën;, duke thënë se masat ishin të ashpra dhe të pajustifikueshme. Madje, në 21 prill 2020, përfaqësuesi i PD-së Oerd Bylykbashi, duke kundërshtuar zgjatjen e gjendjes së fatkeqësisë natyrore deklaronte se “shifrat e Edi Ramës, 609 të identifikuar me virus dhe 26 të vdekur, nuk e justifikojnë aspak zgjatjen deri në qershor kur të tjerët me kriza të vërtetë shëndetësore po i zgjasin vetëm 3-4 javë”.

Ndërkaq, në 3 maj 2020, Partia Demokratike deklaronte se piku i covid-19 kishte kaluar. “Qeveria, përtej çdo arsyetimi të logjikshëm, vazhdon të mbajë spitalet mbyllur për qytetarët. Kjo situatë është e pandryshueshme, megjithëse shifrat e prodhuara nga vetë qeveria, tregojnë se piku ka kaluar”, thuhet në deklaratën për shtyp të PD. Faktet tregojnë së qëndrimet e opozitës nuk kanë lidhje me realitetin dhe shqetësimin për pasojat e covid, por me llogaritë e saj politike./Shqiptarja.com

LEXO TE PLOTE