Connect with Us

“Covid-3 u inaugurua pa transparencë”/ PD akuza Ramës: Mos u mundo të mashtrosh shqiptarët

Politikë

“Covid-3 u inaugurua pa transparencë”/ PD akuza Ramës: Mos u mundo të mashtrosh shqiptarët

Publikuar

-

“Covid-3 u inaugurua pa transparencë”/ PD akuza Ramës: Mos u mundo të mashtrosh shqiptarët

Eksperti i ekonomisë në Partinë Demokratike, Dorian Teliti ka replikuar me kryeministrin Edi Rama sa i përket vlerësimit të perstigjiozes ”The Lancet” për sistemin shëndetësor shqiptar.

Në një postim në rrjetin social, Teliti shkruan se ky raport që ka nxjerrë kryeministri Rama tregon vetëm shkallën e vaklsinimit të popullsisë, duke shtuar se shefi i qeverisë kërkon të bindë shqiptarët se shëndetësia jonë është më e mirë se ajo e Turqisë.

Më tej ai shton se faktet në Shqipëri janë kokëforta pasi shqiptarët po vdesin trotuareve të përzënë nga spitalet, vendi ka numrin më të ulët të mjekëve në Ballkan, pagat janë më të ulëtat për mjekët, buxheti më i ulët për shëndetësinë si dhe testimet për COVID-19 disa herë më të pakta se çdo vend i rajonit.

“ER inaguroi dje për herë të dytë spitalin Covid3 pa bërë asnjë transparencë për aparaturat dhe numrin e mjekëve dhe infermierëve të specializuar që duhet të jenë në shërbim të të sëmurëve me Covid. Ndërsa sot pa gdhirë kërkon t’u mbushë mendjen shqiptarëve se shëndetësia e epokës së rilindjes është e sukseshme dhe konkurruese në botë. Me një raport që tregon shkallën e vaksinimit të popullsisë, ai po orvatet të bindë shqiptarët se shëndetësia shqiptare është ku e ku më mirë se shëndetësia e vendeve si Turqia ku sot shkojnë për të gjetur shërim oligarkët e PPP-ve në shëndetësi. Ndërkohë faktet janë kokëforta dhe asnjë video 3D nuk e fsheh dot të vërtetën që jemi vendi me numrin më të ulët të mjekëve për 1000 banorë në Ballkan, kemi pagat më të ulëta për mjekët, kemi buxhetin më të ulët për shëndetësinë dhe kryejmë disa herë më pak testime për COVID se çdo vend i rajonit.

LEXO EDHE:  Rihapja e transportit publik/ Rama sqaron qytetarët: Në fund të majit…

Shëndetësia në 3D e ER është çështje e kinemasë, jo e realitetit.
Realiteti thotë që shqiptarët vdesin trotuareve të refuzuar dhe të përzënë nga spitalet.
Realiteti i shëndetësisë së ER thotë që mjekët dhe infermierët ikin nga sytë këmbët nga ky vend, ndërsa diploma e studentit të mjekësisë shërben thjesht si vizë pune në Gjermani”, shkruan Dorian Teliti.

Replika e Teliti, erdhi pasi  kryeministri Edi Rama shkruante mëngjesin e sotëm se shëndetësia e vendit tonë është më e mira në rajon.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Politika e “Asfaltit” si vlerë…..

Publikuar

-

Nga

Nga Ilirjan Blloshmi

Servilizmi, genjeshtra, vjedhja, imoraliteti, pushojnë së qeni, në momentin kur njëriu që i mbart ato hynë në politike dhe bëhet njëri publik.

Me ndihmën e tyre ai ngjitet në ” malin” e karrieres, keqinfrmon publikun, depërton në skutat më të errta të manipulimit të së vërtetës. Këtu qëndron dhe antivlera e një politikani me vese. Ai inkriminon krejt shoqërinë dhe ky është edhe fakti më tragjik që përjetojmë sot në Shqipëri.

Një politikan me vese që akuzohet për vjedhje, vrasje, korrupsion etj etj. Zgerdhihet para kamerave sikur nuk ka ndodhur gjë. Një politkan që s’ ka asnjë vlerë ngasherehet para kamerave për patriotizmin e tij “natyror” . Një politikan qe gënjen haptazi përpara të gjithëve dhe duke e ditur të gjithë që gënjen, por është i suksesshëm sepse kështu e do shefi i tij.

LEXO EDHE:  Rihapja e transportit publik/ Rama sqaron qytetarët: Në fund të majit…

LEXO EDHE:  Ramës i dështon propaganda/ Qytetarët zbulojnë fasadën

Efekti është poshtërues. Paradoksalisht me anë të antivleres ëndërrojmë të krijojmë vlerën e demokracisë në Shqipëri.

Kjo foto i tregon të gjitha.

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Ka një dakordësi në heshtje”/ Elezi zbulon çfarë fshihet pas sulmeve të “Republikasve” ndaj Topallit

Publikuar

-

Nga

“Ka një dakordësi në heshtje”/ Elezi zbulon çfarë fshihet pas sulmeve të Republikasve ndaj Topallit

Ish kreu i PD, në Kukës, Ibsen Elezi thotë se “republikasit dhe ish-sigurimsat e opozitës” janë bërë bashkë dhe sulmojnë Jozefinën ndërkohë nga ana tjetër Rama po miraton kodin e ri zgjedhor.

Elezi thekson se është e dukshme që ka një dakordësi në heshtje ndërsa nënvizon se “e lehurat e Republikasve për njërin apo tjetrin ka si qellim të heq vëmendjen nga pranimi në heshtje i humbjes pa hyrë ne fushëbetejë.”

Koalicionet dhe Listat e hapura – beteja e dites per opoziten.
Republikasit dhe ish-sigurimsat e opozites jane bere bashke ne luftrat e tyre me mullinjte e eres, sulmojne Jozefinen qe e perzune vete, dhe kane lene bosh fushen e betejes. Nderkohe shoku Rama pa me te voglen veshtiresi po miraton kodin e ri zgjedhor, sic e do vete pa me te voglen rezistence.

– Te heqesh koalicionet parazgjedhore eshte nje veprim tejet i njeanshem per faktin se pothuaj te gjitha subjektet politike qe do garojne jane kunder. Nderkohe qe edhe eshte nje element jodemokratik pasi ndalon ata qe ndajne pikpamje te peraferta te grupohen, tek e fundit edhe nje koalicion qelbesirash sic e pat ndertuar vete dikur.

– Mbyllja teknike e listave te hapura, eshte nje veprim tjeter djallezor, qe tregon se ai to perdor cdo mjet per te fituar keto zgjedhje.
Ne fakt eshte e dukshme qe ka nje dakortesi ne heshtje, pasi per nje kohe te gjate ata hodhen ne sulm Spinat e e tyre kunder listave te hapura por nidikimi ne opinion ishte pa rezultat.
Keto dy rregulla jane shume te rendesishem per keto zgjedhje dhe nese pranohen nga opozita do quhej pazar mes tyre.si ai i 17 Majit.
Republikas e lehura juaj per njerin apo tjetrin ka si qellim te heq vemendjen nga pranimi ne heshtje i humbjes pa hyre ne fushebeteje”, shkruan Elezi./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Dy përgjigjet për lëvizjen e Topallit/ Si e ndihmon të djathten dhe dëmton Ramën

Publikuar

-

Nga

Dy përgjigjet për lëvizjen e Topallit/ Si e ndihmon të djathten dhe dëmton Ramën

Çdo kush që del me një lëvizje të re politike, e djathtë, tashmë është në “grykën e topit”, të Republikës së re, e cila opozitën e quan monopol të saj.

Kryetari i Republikës së re, përdor mediat e tij, për të hedhur sulme dhe akuza të pafundme ndaj kujtdo që mendon ndryshe nga ai.

E njëjta ndodhi histori edhe tre ditë më parë, ndërsa u njoftua se ish-kryeparlamentarja Jozefina Topalli, do të dilte me një lëvizje të re politike.

U arrit deri aty sa Jozefina Topalli, të quhej “vrasëse me pagesë”. Akuza se i shërben Ramës, apo përçan të djathtën, e të tjera si këto. Për më tepër në mënyrë të turpshme përdoret Rilindja Demokratike, për të sulmuar Zonjën Topalli.

Në fakt Republika e re, duhet ta kuptojë se e djathta nuk është monopol i kësaj opozite të drejtuar nga Lulzim Basha që ska asnjë lidhje jo vetëm familjare, jo vetëm historike, por as në thelbin e qëndrimeve të tij. Shpesh iken më majtas se vetë Rama

Basha nuk mund ta quajë të djathtë opozitën e tij, e cila është skuq nga LSI, e majta ekstreme e Ilir Metës, që është simboli i trashëgimisë se enverizmit.

Pa folur për Agron Duken, Vangjel Dulen, Nard Ndoken, etj partitë apo aleatët e djeshëm të Ramës.

PD është djathtas vetëm në xhepin e Lulit dhe të familjes së tij, pasi është i vetmi lider opozite në botë që shton pasurinë kur lufton qeverinë.

Sa djathtas eshte Jozefina s’ka nevojë për asnjë fjalë.

Pjesë e hallit dhe pyetjes se dëmtohet kjo pseudo e djathtë që quan veten dhe opozitë e bashkuar.

Kërkon të ketë dhe monopolin e së djathtes dhe opozitës së bashkuar me një tufë partiçkash që Rama i la jashtë se  vidhnin më shumë dhe po dilnin jashtë kontrollit.

Pra, kush do e kupton dhe e ka lexuar me kohë në çdo pseudobashkim dhe akt politik të Lulit sesa djathtas është.

Sa për faktin se partia e Jozefinës çon ujë tek Edi Rama kjo nuk do shumë lodhje të zbërthehet.

Jozefina ka qënë gjithmonë përballë Rames, kur Luli e hiqte nga politika, duke ngrënë pica me të gjatin me orë të tëra.

Dhe dekriminalizimin ajo e ngriti si kauzë dhe Luli si dha as mandat dëputeti, por e hodhi në “gojën e krimit” e sot e shpall armike.

LEXO EDHE:  Rama arrin tjetër rekord të zi/ Vrasjet, dëshmi e lidhjeve direkte me krimin

LEXO EDHE:  Ramës i dështon propaganda/ Qytetarët zbulojnë fasadën

Jo se urren Jozefinën, por se nuk e pranon dot që dikush ti shajë e sulmojë Ramën.

Mjafton ajo gjoja që bën ai të tjerët nuk munden sepse mund ti rrëzojnë Edin, që po e pret me krahë hapur për bashkëqeverisje.

E në rast se ka njeri që i ka zgjatur ditet Ramës ai është Lulzim Basha.

Ndaj kot lodhen filozofet e Lulit duke thënë kemi këto dy pyetje ekraneve apo nëpër portale.

Së pari, Luli nuk është e djathta, se ka këtë monopol.

Së dyti përçarjen e ka ndërtuar vetë Luli në funksion të qëndrimit të Ramës në pushtet ku projekti 2017 ngelet bashkëqeverisja.

Prandaj Jozefina sjell një forcë politike djathtas sepse kjo e fundit ka humbur adresen mes komunistësh të rinj apo të vjetër dhe siguron vota e mandate që Rama mos jetë më kryeministër, por as Lulzim Basha. Mandate që garantojnë të djathtën në pushtet me largimin e Ramës, por pa Lulin kryeministër.

Sepse halli që kanë disa gjoja analistë që paguhen nga zyra e kunatit është “Basha kryeminister”, ndaj dhe bërtasin se për këtë punë paguhen.

Por, s’kanë pse bëjnë pyetje të cilat i varrosin publikisht me qëndrimet që kanë.

Tani Jozefina ka rrugën e saj politike dhe s’ka pse pyet as Lulin e as Kunatin apo vjehrrin dhe gruan që vendosen në 2017 dhe do vendosin edhe sot edhe neser, por kjo do dhe pak kohë.

Një projekt politik i ri po lind që është jashtë kontureve të Rama-Bashës dhe Ilir Metës. Se këta të tre një hall kanë, mos dalin forca të reja dhe i çmontojnë.

Ndaj dhe duhet partia e Topallit për të çuar në kosh këtë estabilishment që mendon se ka monopol politikën, fjalën, ajrin dhe frymën e çdo kujt.

Por kjo kohë është shembur me tërheqjen zvarrë të monumentit të atij që i ngjal Lulzimi./ CNA.al

LEXO TE PLOTE