Connect with Us

Bojkoti nuk ndalet, kampionati mund të nisë në janar

Sport

Bojkoti nuk ndalet, kampionati mund të nisë në janar

Publikuar

-

Startoi me batuta për fushën e stadiumit “Air Albania” duke pritur ardhjen e presidentit të FSHF-së, Armand Duka, ndërsa më pas, kur u ulën në tavolinë, shfaqën vendosmëri për të vazhduar bojkotin, por në mes ka edhe një skenar ekstrem. Mbledh- ja e radhës e Ligës Profesioniste nuk ka nxjerrë “tym të bardhë”, duke tejkaluar ndoshta edhe të gjitha parashikimet e atyre që janë mbledhur për këtë çështje që prej muajit gusht.

Burime të “Panorama Sport” tregojnë se edhe këtë herë drejtuesit e klubeve, pasi kanë dëgjuar presidentin Duka për premtimin e bërë nga kryeministri Rama, sërish kanë rënë dakord që të marrin kohë, pasi nuk besojnë ende se ka diçka të sigurt. Me “humbjen në xhep”, tashmë Liga Profesioniste pret vepra nga vetë Rama. Presidenti i Ligës, Edvin Libohova, i sqaroi klubet për takimin e fundit në Ministrinë e Financave dhe disa detaje lidhur me atë që ndan palët ligjin e sponsorizimit.

Më pas, Duka iu foli për takimin me kryeministrin. “Më premtoi që do të ketë zgjidhje të shpejtë dhe unë besoj se kështu do të ndodhë. Sidoqoftë, nuk marr përsipër të them që pas kësaj fjale të dhënë, ju menjëherë të vendosni për fillimin e kampionatit. Kjo është një çështje që ju përket vetëm juve…”, mësohet të ketë thënë Duka gjatë mbledhjes së djeshme. Edhe pse kishte ndonjë drejtues klubi që gjykonte se kampionati duhet të startonte këtë javë, duke besuar totalisht atë që është thënë në takimin Duka-Rama, sërish u vendos që të kishte unitet për një çështje madhore që kërkon garanci të plotë.

Pra, të pritet edhe pak ditë nëse do të ketë reagim konkret, e më pas të vendoset. Dhe nëse qeveria përmes kryeministrit jep dritën jeshile, në diskutimet që u bënë dje, Liga ra dakord që kampionati të nisë fundjavën e ardhshme, që do të thotë mes datës 6-7 nëntor. Por cili është rasti ekstrem? “Panorama Sport” mëson se mes drejtuesve të klubeve dhe FSHF-së është diskutuar varianti që nëse qeveria nuk plotëson ato pika që kërkohen prej kohësh, atëherë kampionati të nisë një herë e mirë në muajin janar.

Por, me një vendim që kërkon ndërhyrjen e Komitetit Ekzekutiv të FSHF-së, sezoni 2020-2021 në Superiore do të kishte kampionat me vetëm dy faza (18 javë) nga janari deri në maj dhe gjithashtu ndeshje teke në dy turet e para të Kupës. Do të ishte vërtet një skenar i guximshëm, që mund të fuste në një rrugë të tmerrshme futbollin. “Ne të humbur jemi, kështu që kjo është një luftë që e fitojmë ose falimentojmë”, kjo është ideja e klubeve.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Seria A

Statistikat perfekte të Marash Kumbullës ndaj Milanit

Publikuar

-

Nga

Marash Kumbulla është futbollisti më i mirë shqiptar i momentit. Pasi i dha fitoren Romës të enjten e kaluar në Ligën e Europës, futbollisti 20-vjeçar i dha një pikë të vyer verdhekuqve në “San Siro” përballë Milanit, i cili ishte vetëm 6 minuta larg fitores.

Edhe pse e pati të vështirë të përballej me sulmin elitar të “Djallit”, djaloshi kuqezi tregoi maturi, vendosmëri dhe përkushtim maksimal ndaj ekipit të Stefano Piolit, i cili mbetet akoma i pampushtur prej 22 ndeshjesh radhazi.

Për paraqitjen e sotme në fushë ndaj kryesueve të kampionatit italian, Kumbulla u vlerësua nga “Sofa Score” me notën 7.2, ku rritja në vlerësim erdhi pas golit shpëtues për Romën në minutën e 84-rt.

Megjithatë, ndaj Milanit, Kumbulla u paraqit në mënyrë dinjitoze. Ai kreu 4 spastrime të topit nga zona, fitoi 4 nga 5 duelet në fushë dhe 2 nga 4 në ajër. Nga ana tjetër, mbrotjësi shqiptar kreu 1 ndërhyrje të saktë ndaj rivalit, ndërsa realizoi saktë 84% të pasimeve.
Kumbulla u tregua i kujdesshëm në fushë ndaj kundërshtarit duke shkaktuar vetëm një faull.

Brenda pak ditëve, Marash Kumbulla është kthyer në figurën më të preferuar të Romës.

Statistikat e Kumbullës sipas “Sofa Score”

LEXO TE PLOTE

Seria A

Kumbulla sërish hero, Roma i merr një pikë Milanit

Publikuar

-

Nga

Milan dhe Roma kanë ndarë pikët në kryendeshjen e xhiros së pestë në Serie A. Ndeshja në ‘San Siro’ përfundoi me rezultat të barabartë 3:3.

Vendasit ishin tre herë në epërsi dhe po aq herë barazuan mysafirët.

Zlatan Ibrahimovic (2’ 79’) dhe Saelemaekers (47’) realizuan për vendasit, kurse për romakët shënoi Edin Dzeko (14’), Veretout (71’) dhe Marash Kumbulla (84’), që doli të ishte vendimtar në këtë sfidë.

Milan mbetet në vendin e parë me 13 pikë, kurse Roma me tetë pikë renditen në vendin e nëntë.

LEXO TE PLOTE

Seria A

Fantastik Marash Kumbulla, i shënon dhe Milanit

Publikuar

-

Nga

Luhet pjesa e dytë e takimit Milan-Roma.  Pjesa e parë e supersfidës u mbyll 1-1. Takimi prodhoi raste të shumta shënimi, ku Kjaer goditi shtyllën, kurse Çalhanoglu u frenua dy herë nga portieri i verdhekuqve Mirante.

Aktualisht ndeshja eshte ne barazim 3-3 dhe ka shenuar golin e barazimit Marash Kumbulla.

LIVE| MILAN – ROMA 3-3
Ibrahimoviç 3′ , 80′ (p) Saelmakers 47’/ Xheko 14′, Vertu 71′ , Kumbulla 

LEXO TE PLOTE