Connect with Us

Biden e akuzon se është dorëzuar përballë virusit/ Trump e mohon

Bota

Biden e akuzon se është dorëzuar përballë virusit/ Trump e mohon

Publikuar

-

Biden e akuzon se është dorëzuar përballë virusit/ Trump e mohon

Sfiduesi demokrat Joe Biden po e akuzon presidentin se është dorëzuar përballë koronavirusit, ndërsa Presidenti Donald Trump i kundërpërgjigjet gjatë aktiviteteve rivale në një shtet që pritet të jetë përcaktues për zgjedhjet.

“Donald Trump është presidenti më i keq i mundshëm, personi më i keq që mund të na udhëheqë në këtë pandemi”, tha zoti Biden në Chester të Pensilvanisë, gjatë një ndalese elektorale të hënën pasdite.

Disa orë më vonë, Presidenti Trump e quajti kundërshtarin e tij në zgjedhjet e 3 nëntorit, “një kandidat patetik” dhe mohoi se administrata e tij ka ngritur “flamurin e bardhë të dorëzimit” në luftën kundër koronavirusit, siç pretendon zoti Biden.

Duke folur me gazetarët në pistën e aeroportit në Allentown, përpara zhvillimit të tubimit të parë nga tre të tillë në Pensilvani, Presidenti Trump tha se zoti Biden “po tund flamurin e bardhë përballë jetës. Ai duhet të dalë nga bodrumi i tij. Ai nuk po largohet nga bodrumi i tij”.

Zoti Biden zhvilloi dy tubime me makina në Pensilvani, duke respektuar udhëzimet për distancimin fizik dhe tha se do të marrë pjesë në aktivitete të ngjashme në ditët në vazhdim në shtete si Ajova, Uiskonsin, Xhorxhia dhe Florida.

Ish-nënpresidenti gjithashtu e kritikoi Presidentin Trump për mohimin e rritjes së numrit të rasteve me COVID-19 në Shtetet e Bashkuara dhe për pretendimin se po sheshohet kurba, ndërkohë që vuri në dukje se presidenti sugjeroi që mjekët po i fryjnë shifrat pasi duan të fitojnë më shumë.

“Si është puna me këtë njeri?”, pyeti zoti Biden.

Të dielën, Shefi i Personelit të Shtëpisë së Bardhë, Mark Meadows, i tha kanalit CNN se Shtetet e Bashkuara “nuk do ta vendosin nën kontroll” pandeminë e koronavirusit, duke mbrojtur vendimin e administratës së Presidentit Trump për të zhvilluar tubime, ku përdorimi i maskës është i rrallë, si dhe për aktivitete të tjera megjithë rritjen e rasteve me COVID-19.

Zoti Meadows tha se “ne do të vendosim nën kontroll vaksinat, terapitë dhe masat e tjera, pasi ky është një virus ngjitës – siç është pikërisht gripi”.

LEXO EDHE:  Rama i lutet Trumpit/ Mos na lini në duart e rusëve

“Kjo nuk i shpëtoi zotit Meadows; ishte një pranim i sinqertë i strategjisë së Presidentit Trump, që në fillimet e kësaj krize: ngritja e flamurit të bardhë të dorëzimit dhe shpresa se duke e injoruar, virusi thjesht do të largohet. Nuk është larguar dhe nuk do të largohet”, thuhet në një deklaratë të qarkulluar të dielën nga zoti Biden.

Presidenti Trump “nuk do të dorëzohet derisa të gjithë amerikanët të jenë të sigurtë dhe ta kemi mundur virusin”, qartësoi për gazetarët zoti Meadows ditë e hënë, duke thënë se komentet e tij të një dite më parë duhen të merren në kontekstin e plotë dhe se një ilaç terapeutik dhe një vaksinë do të jenë efikase.

Ndërkaq, pesë nga ndihmësit më të afër të Nënpresidentit Mike Pence, ndër ta edhe shefi i tij i stafit, Marc Short, kanë rezultuar pozitiv pas testimit për COVID-19 gjatë ditëve të fundit.

Megjithë kontaktet nga afër me zotin Short dhe të infektuarit e tjerë, Nënpresidenti Pence tha se ai planifikon të vazhdojë me axhendën e tij, duke e quajtur punën e tij “thelbësore”.

Nënpresidenti Pence foli të hënën pasdite për qindra njerëz të tubuar përjashta në temperaturë nën zero në një aeroport në rajonin Iron Range të shtetit Minesota. Të martën ai zhvillon aktivitete në Karolinën e Veriut dhe Karolinën e Jugut.

Udhëheqësit demokratë në Senat, i drejtuan Nënpresidentit Pence një letër ku thuhet se pjesëmarrja e tij do “të ishte një shkelje e qartë e udhëzimeve të Qendrës për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) dhe një shkelje e normave të mirësjelljes dhe respektit”.

Shtetet e Bashkuara kanë raportuar më shumë raste me COVID-19 se çdo vend tjetër – mbi 8.6 milionë të infektuar dhe 225 mijë të vdekur nga koronavirusi./ VOA

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

Zgjedhjet në SHBA/ Çfarë shpreson Bashkimi Europian?

Publikuar

-

Nga

Nëse Joe Biden i fiton zgjedhjet presidenciale në SHBA, ka shpresë për marrëdhëniet transatlantike, thotë Janis Emmanoulidis. "Askush nuk është aq naiv, sa të shpresojë, se do të ketë një kthim në kohën para Trumpit. Por shpresa ka që gjërat të përmirësohen", shton drejtori i Institutit "European Policy Centre". Nëse kandidati demokrat nuk ia del, të largojë presidentin Trump nga Shtëpia e Bardhë, eksperti Emmanoulidis pret që marrëdhëniet transatlantike të keqësohen më shumë. "Ka gjasa, që në mandatin e dytë ai të ushtrojë më shumë presion ndaj Europës se në të parin. Ai e ka identifikuar Europën si një të keqe më të madhe se aktorë të tjerë në botë. Këtë e ka thënë publikisht, megjithëse ai ka thënë shumë gjëra në katër vitet e fundit." Bashkëpunim, pavarësisht me cilin Edhe eurodeputeti gjerman dhe ekspert për politikën e jashtme, Reinhard Bütikofer nga Aleanca90/ Të Gjelbrit nuk e mbështet gjeopolitikën e Donald Trumpit. "Nëse Trump thotë, BE është kundërshtare, kjo nuk ndihmon ta paraqesësh Uashingtonin pozitivisht në debatin europian." Megjithatë ai beson, se në kongresin amerikan ka shumë politikanë, edhe republikanë, që e dinë, se kanë nevojë për bashkëpunimin me Europën për t'u përballur me Kinën, Rusinë apo të tjerë. Një president, Joe Biden nuk do të ndryshojë gjithçka, sipas tij, por ai me siguri do t'i dëgjojë aleatët tradicionalë dhe do të kërkojë të përbashkëtat. "Pavarësisht kush fiton në nëntor, ne duhet të investojmë në bashkëpunim." Në një studim të "Europian Council on Foreign Relations" në Bruksel të publikuar nëv verë, thuhet se europianët e kanë humbur besimin tek aleati i ngushtë. Sidomos menaxhimi kaotik i pandemisë së Coronës nga Trump ka ndikuar në atmosferën e marrëdhënieve. Studiuesit janë të mendimit, se një president Joe Biden sërish do të afrohet me europianët. Ata presin që SHBA të rikthehet tek Marrëveshja e Klimës së Parisit dhe Organizata Botërore e Shëndetësisë. Një qeveri e Bidenit do ta forcojë NATO-n si aleancë, edhe pse si republikanët edhe demokratët këmbëngulin në rritjen e buxheteve të mbrojtjes të vendeve europiane. Nëse Trump fiton, ish-këshilltari i sigurisë, John Bolton është shprehur se NATO- duhet të përgatitet mirë. Ai ka bërë prognozën edhe të daljes së SHBA nga NATO, që do të mund të çonte edhe në fundin e saj. Weltwirtschaftsforum 2020 in Davos | Ursula von der Leyern & Donald Trump (picture-alliance/AP Photo/E. Vucci) Presidentja e KE, Ursula von der Leyen u takua me Trump në Forumin Davos, 21 janar 2020 Edhe Biden ka kërkesa Presdenti francez, Emmanuel Macron si reagim e ka quajtur NATO-n "të vdekur klinikisht" dhe formuloi kërkesat për më shumë "sovranitet europian". Edhe krerë të tjerë të BE kërkojnë një rol më të madh gjeostrategjik të BE me distancë nga SHBA nën Donald Trump. Presidentja e Komisionit Europian, Ursula von der Leyen kërkon një kthim në rendin e bazuar në rregulla. "E vërteta është se sot kërkohet më me urgjencë se kurrë të reformojmë sistemin multilateral. Sistemi ynë global vuan shenjat e paralizimit." Fuqi të mëdha tërhiqen nga institucionet ndërkombëtare ose "i marrin ato peng për interesat e tyre." Shpresa në Bruksel është, se kjo mund të arrihet me një president, Joe Biden. Eksperti i BE, Janis Emmanoulidis paralajmëron nga iluzionet. Qëndrimi pak a shumë i butë i Europës ndaj Kinës nuk do t'i pëlqejë shumë as një presidenti Biden. "Në sfidë do të jetë, nëse një qeveri e re nën Biden bashkëpunon në çështjet multilaterale, si mbrojtja e klimës, në organizatat ndërkombëtare, por në këmbim do të kërkojë që Europa të paraqitet më e ashpër ndaj Kinës." Edhe nën Biden, SHBA mund të kërkojë që BE të mbështesë sanksionet për koncernin e teknologjisë, Huawei, pa kushte dhe të reagojë ndaj provokimeve kineze në Detin Jugor Kinez. Joe Biden bei Donald Tusk (Reuters/F. Lenoir) Dikur në kohët e mira...Zëvendëspresidenti i atëhershëm, Joe Biden me ish-presidentin e Këshillit të BE, Donald Tusk, 6 shkurt 2015 Tema kryesore - Tregtia e bashkon BE Pas zgjedhjeve europianët duan të bisedojnë, pavarësisht me cilin president, për marrëdhëniet tregtare. Ende vërtitet në ajër kërcënimi i Trump për vendosjen e doganave të larta për automobilët dhe mallra të tjera nga Europa. Në korrik 2018 ai ra në një ujdi "armëpushimi" tregtar me presidentin e atëhershëm të KE, Jean-Claude Juncker, por konflikti nuk është zgjidhur përfundimisht. Atëkohë papritur Trump e lëvdoi BE si partnerin më të madh tregtar të SHBA. Por në këtë fushatë zgjedhore, kjo temë nuk ka luajtur rol si tek Trump edhe tek Biden. Komisioneri i BE për tregtinë, Valdis Dombrovski shprehet në mënyrë diplomatike. "Në këto kohë duhet të tregojmë kujdes për miqësitë dhe të qëndrojmë pranë aleatëve që janë vërtet të rëndësishëm. Ka disa konflikte të vazhdueshme mes BE e SHBA. Sipas mendimit tim duhet që t'i zgjidhim shpejt këto." Shumë krerë të shteteve të BE do ta kishin më mirë të flisnin me një president Joe Biden liberal dhe me një gjuhë më pak luftarake. Por në fund të fundit BE duhet të bashkohet për të mbrojtur interesat e saj kundrejt SHBA, pavarësisht se kush hyn në Oval Office. Sipas Emmanoulidis: "Kur bëhet fjalë për çështje kardinale, të gjitha shtetet e BE deri më sot janë paraqitur të bashkuar, edhe pse disa janë përpjekur të mbajnë me administratën e Trumpit një marrëdhënie për avantazhe."

Deklaratat e Donald Trumpit këto vite kanë sjellë një ftohje të dukshme në marrëdhëniet mes Bashkimit Europian dhe SHBA-së. Edhe katër vite të tjera me Donald Trump, nuk i përfytyrojnë dot shumë politikanë në BE.

Nëse Joe Biden i fiton zgjedhjet presidenciale në SHBA, ka shpresë për marrëdhëniet transatlantike, thotë Janis Emmanoulidis. “Askush nuk është aq naiv, sa të shpresojë, se do të ketë një kthim në kohën para Trumpit. Por shpresa ka që gjërat të përmirësohen”,  shton drejtori i Institutit “European Policy Centre”. Nëse kandidati demokrat nuk ia del, të largojë presidentin Trump nga Shtëpia e Bardhë, eksperti Emmanoulidis pret që marrëdhëniet transatlantike të keqësohen më shumë. “Ka gjasa, që në mandatin e dytë ai të ushtrojë më shumë presion ndaj Europës se në të parin. Ai e ka identifikuar Europën si një të keqe më të madhe se aktorë të tjerë në botë. Këtë e ka thënë publikisht, megjithëse ai ka thënë shumë gjëra në katër vitet e fundit.”

Bashkëpunim, pavarësisht me cilin

Edhe eurodeputeti gjerman dhe ekspert për politikën e jashtme, Reinhard Bütikofer nga Aleanca90/ Të Gjelbrit nuk e mbështet gjeopolitikën e Donald Trumpit. “Nëse Trump thotë, BE është kundërshtare, kjo nuk ndihmon ta paraqesësh Uashingtonin pozitivisht në debatin europian.” Megjithatë ai beson, se në kongresin amerikan ka shumë politikanë, edhe republikanë, që e dinë, se kanë nevojë për bashkëpunimin me Europën për t’u përballur me Kinën, Rusinë apo të tjerë. Një president, Joe Biden nuk do të ndryshojë gjithçka, sipas tij, por ai me siguri do t’i dëgjojë aleatët tradicionalë dhe do të kërkojë të përbashkëtat. “Pavarësisht kush fiton në nëntor, ne duhet të investojmë në bashkëpunim.”

Në një studim të “Europian Council on Foreign Relations” në Bruksel të publikuar nëv verë, thuhet se europianët e kanë humbur besimin tek aleati i ngushtë. Sidomos menaxhimi kaotik i pandemisë së Coronës nga Trump ka ndikuar në atmosferën e marrëdhënieve. Studiuesit janë të mendimit, se një president Joe Biden sërish do të afrohet me europianët. Ata presin që SHBA të rikthehet tek Marrëveshja e Klimës së Parisit dhe Organizata Botërore e Shëndetësisë. Një qeveri e Bidenit do ta forcojë NATO-n si aleancë, edhe pse si republikanët edhe demokratët këmbëngulin në rritjen e buxheteve të mbrojtjes të vendeve europiane. Nëse Trump fiton, ish-këshilltari i sigurisë, John Bolton është shprehur se NATO- duhet të përgatitet mirë. Ai ka bërë prognozën edhe të daljes së SHBA nga NATO, që do të mund të çonte edhe në fundin e saj.

Presidentja e KE, Ursula von der Leyen u takua me Trump në Forumin Davos, 21 janar 2020

Edhe Biden ka kërkesa

Presdenti francez, Emmanuel Macron si reagim e ka quajtur NATO-n “të vdekur klinikisht” dhe formuloi kërkesat për më shumë “sovranitet europian”. Edhe krerë të tjerë të BE kërkojnë një rol më të madh gjeostrategjik të BE me distancë nga SHBA nën Donald Trump. Presidentja e Komisionit Europian, Ursula von der Leyen kërkon një kthim në rendin e bazuar në rregulla. “E vërteta është se sot kërkohet më me urgjencë se kurrë të reformojmë sistemin multilateral. Sistemi ynë global vuan shenjat e paralizimit.” Fuqi të mëdha tërhiqen nga institucionet ndërkombëtare ose “i marrin ato peng për interesat e tyre.”

LEXO EDHE:  Paralajmëron Aleksandër Arvizu/ Nëse Trump merr një mandat të dytë, SHBA do dalë nga NATO

LEXO EDHE:  Trump ndryshon plan/ Grupi i punës për COVID-19 nuk do të shpërndahet

Shpresa në Bruksel është, se kjo mund të arrihet me një president, Joe Biden. Eksperti i BE, Janis Emmanoulidis paralajmëron nga iluzionet. Qëndrimi pak a shumë i butë i Europës ndaj Kinës nuk do t’i pëlqejë shumë as një presidenti Biden. “Në sfidë do të jetë, nëse një qeveri e re nën Biden bashkëpunon në çështjet multilaterale, si mbrojtja e klimës, në organizatat ndërkombëtare, por në këmbim do të kërkojë që Europa të paraqitet më e ashpër ndaj Kinës.” Edhe nën Biden, SHBA mund të kërkojë që BE të mbështesë sanksionet për koncernin e teknologjisë, Huawei, pa kushte dhe të reagojë ndaj provokimeve kineze në Detin Jugor Kinez.

Dikur në kohët e mira…Zëvendëspresidenti i atëhershëm, Joe Biden me ish-presidentin e Këshillit të BE, Donald Tusk, 6 shkurt 2015

Tema kryesore  – Tregtia e bashkon BE

Pas zgjedhjeve europianët duan të bisedojnë, pavarësisht me cilin president, për marrëdhëniet tregtare. Ende vërtitet në ajër kërcënimi i Trump për vendosjen e doganave të larta për automobilët dhe mallra të tjera nga Europa. Në korrik 2018 ai ra në një ujdi “armëpushimi” tregtar me presidentin e atëhershëm të KE, Jean-Claude Juncker, por konflikti nuk është zgjidhur përfundimisht. Atëkohë papritur Trump e lëvdoi BE si partnerin më të madh tregtar të SHBA.

Por në këtë fushatë zgjedhore, kjo temë nuk ka luajtur rol si tek Trump edhe tek Biden. Komisioneri i BE për tregtinë, Valdis Dombrovski shprehet në mënyrë diplomatike. “Në këto kohë duhet të tregojmë kujdes për miqësitë dhe të qëndrojmë pranë aleatëve që janë vërtet të rëndësishëm. Ka disa konflikte të vazhdueshme mes BE e SHBA. Sipas mendimit tim duhet që t’i zgjidhim shpejt këto.”

Shumë krerë të shteteve të BE do ta kishin më mirë të flisnin me një president Joe Biden liberal dhe me një gjuhë më pak luftarake. Por në fund të fundit BE duhet të bashkohet për të mbrojtur interesat e saj kundrejt SHBA, pavarësisht se kush hyn në Oval Office. Sipas Emmanoulidis: “Kur bëhet fjalë për çështje kardinale, të gjitha shtetet e BE deri më sot janë paraqitur të bashkuar, edhe pse disa janë përpjekur të mbajnë me administratën e Trumpit një marrëdhënie për avantazhe.”/ DW

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Ministri i Brendshëm në Maqedoninë e Veriut pozitiv me Covid 19

Publikuar

-

Nga

Ministri i Punëve të Brendshme të Maqedonisë së Veriut, Oliver Spasovski, ka rezultuar pozitiv me Covid-19.

Spasovski e ka bërë të ditur lajmin me anë të një postimi në Facebook dhe theksoi se ndihet në gjendje të mirë shëndetësore. Ai u bën thirrje qytetarëve që të bëjnë kujdes në respektimin e masave anti Covid.

“Të nderuar, unë do të doja t’ju informoja se pavarësisht respektimit të rreptë për masat që unë merrja për të mbrojtur njerëzit rreth meje që nga fillimi i pandemisë, sonte unë mora rezultatin pozitiv për COVID- 19”, shrkuan ministri Spasovski./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Bota

Kreu i OBSH: Jemi lodhur nga Covid-19, por nuk duhet të dorëzohemi

Publikuar

-

Nga

Drejtori i përgjithshëm i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Tedros Adhanom Ghebreyesus, tha se braktisja e përpjekjeve për të kontrolluar pandeminë e koronavirusit është e rrezikshme.

“Ne nuk duhet të dorëzohemi”, tha Tedros.

Ai pranoi se pas disa muajsh lufte me koronavirusin e ri, i cili ka marrë më shumë se 1.1 milion jetë njerëzish në gjithë botën, ka një nivel të caktuar të “lodhjes pandemike”.

“Lodhja është e vërtetë, por ne nuk mund të heqim dorë. Kur udhëheqësit veprojnë shpejt, virusi mund të shtypet”, shtoi ai.

LEXO EDHE:  Paralajmëron Aleksandër Arvizu/ Nëse Trump merr një mandat të dytë, SHBA do dalë nga NATO

LEXO EDHE:  Trump: Prokurori Mueller veproi me ndershmëri në hetimin ndaj Rusisë

Komentet vijnë një ditë pasi Mark Meadoës, shef i stafit të presidentit amerikan, Donald Trump, ka thënë për rrjetin televiziv CNN se fokusi i administratës ka kaluar në zbutje të koronavirusit, jo çrrënjosje.

“Ne nuk do ta kontrollojmë pandeminë. Do ta kontrollojmë faktin e të pasurit vaksina, terapeutikë dhe lehtësime të tjera”, ka thënë Meadows./CNA.al

LEXO TE PLOTE