Connect with Us

 “Unë po i dëgjoj që tani”/ Meta paralajmëron protesta: E di se çmendon populli

Politikë

 “Unë po i dëgjoj që tani”/ Meta paralajmëron protesta: E di se çmendon populli

Publikuar

-

 “Unë po i dëgjoj që tani”/ Meta paralajmëron protesta: E di se çmendon populli

Presidenti Ilir Meta vijon të flasë me tone mjaft të forta kundër mazhorancës socialiste.

I pyetur sot nga gazetarët nëse do të thërrasë protesta kundër mazhorancës, Meta nuk e ka mohuar një gjë të tillë, ndërsa theksoi se “Nëse ju nuk i dëgjoni, unë që tani e dëgjoj protestën”.

Më tej, ai u shpreh se “Qëllimi i Presidentit nuk është të nxisë protesta, por në kushtet që ka përpjekje për të shtypur të drejtat e shqiptarëve për interesat e një pakice, që cënon integrimin, zhyt në borxhe kërcënuese vendin dhe vendos një mur në rrugën europiane, Presidenti e di se çmendon populli dhe nuk do presë popullin ti japë drejtim, por në të njëjtën gjatësi vale do ta zgjidhim këtë cështje”.

Gjithashtu Meta ritheksoi se shpreson që të ketë një reflektim nga mazhoranca.

LEXO EDHE:  Bisedimet me Greqinë/ Artur Meçollari mbetet në ekipin negociator

“Por unë shpresoj të ketë reflektim, përgjegjshmëri dhe shpresoj që në Kuvend deputetët të lexojnë relacionet e të veprojnë me përgjegjshmëri’-deklaroi Meta./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Do thërrasë një takim mes palëve politike?/ Ja si përgjigjet Meta

Publikuar

-

Nga

“Konkluzionet e “Freedom House”/ Meta ngre alarmin: Vendi po rrëshket me shpejtësi drejt një junte me “grusht të hekurt”

Presidenti Ilir Meta ka mohuar sot se do të thërrasë në një takim liderët politikë në vend, për të zgjidhur krizën politike.

Në një konferencë për mediat, Meta tha se detyrimi i palëve është për të zbatuar marëveshjen e 5 qershorit.

“Presidenti nuk ka çfarë takimi të zhvillojë. Është firmosur marrëveshja e 5 qershorit, dhe  të gjithë kanë për detyrë ta respektojnë.

Sesi do veprojë Kuvendi një partiak është përgjegjësi e tyre.

LEXO EDHE:  Ish-ministri nxjerr “zbuluar” Ramën/ Ky është mashtrim publik

LEXO EDHE:  Ish-ministri nxjerr "zbuluar" Ramën/ Ky është mashtrim publik

Presidenti do jetë në lartësinë e detyrës për të mbrojtur Kushtetutën dhe Rendin Kushtetuese.

Unë jam këtu sot për të demonstruar përgjegjësinë maksimale për të ndihmuar, për të garantuar zgjedhje të lira e të ndershme”-tha Meta./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Greva e naftëtareve/ Meta bën thirrjen urgjente: Do ketë pasoja

Publikuar

-

Nga

Greva e naftëtareve/ Meta bën thirrjen urgjente: Do ketë pasoja

Presidenti Ilir Meta ka reaguar sot, në lidhje me greven e naftëtareve në Ballsh.

Në komunikimin e përjavshëm për mediat, Meta kërkoi që institucionet të dialogojnë dhe të japing një zgjidhje të pranueshme.

Gjithashtu ai paralajmëroi se nëse nuk merren masa do ketë pasoja mbi shëndetin e grevisteve.

“Apeloj që të ketë dialog sa më parë për të gjetur një zgjidhje sa më të pranueshmë dhe më të arsyeshme, pa u përshkallëzuar kjo situatë me pasoja për shëndetin”-tha Meta.

LEXO TE PLOTE

Politikë

Ndryshimet në Kodin Zgjedhor/ Meta: 8 pyetjet që i kam dërguar Komisionit të Venecias

Publikuar

-

Nga

Ndryshimet në Kodin Zgjedhor/ Meta: 8 pyetjet që i kam dërguar Komisionit të Venecias

Presidenti Meta ka vendosur që ti kërkojë opinion urgjent Komisionit të Venecias për ndryshimin e njëanshëm të Kodit Zgjedhor nga ana e mazhorancës.

Në një deklaratë për mediat, Meta ka renditur pyetjet që i ka shtruar Komisit të Venecias, ku sipas tij qëllimi është shmangia e një krize të mundshme zgjedhore.

“Për një opinion urgjent mbi procesin e ndryshimit të njëanshëm të Kushtetutës dhe Kodit Zgjedhor, pas paraqitjes së një kërkesë zyrtare të opozitës dhe në funksion të shmangies së një krize tjetër, iu drejtua komisionit për të dhënë në kushte emergjent.

A mund të ndryshon në mënyrë të njëanshme rregullat që lidhen me transformimin e votave pasi të ketë filluar procesi zgjedhor. Sa e rëndësishme është njohja e ligjit për konkurrentët mjaftueshëm para zgjedhje.

LEXO EDHE:  Basha flet për median italiane/ Ja çfarë kërkon opozita

LEXO EDHE:  Basha zbulon prapaskenat/Ja pse e kanë nxjerrë Presidentin në shitje si viç

Nëse rregullat që kanë të bëjnë në transformimin e votave në mandate, ndryshohet shumë afër zgjedhjeve, a dëmtojnë apo ndikojnë këto ndryshime qëndrueshmërinë e ligjit?

A e komptomentojnë këto ndryshime procesin zgjedhor dhe stabilitetin politik.

A shkelet parimi i garancive procedurale nëse ndryshime të tilla bëhen në mungesë të një Gjykate Kushtetuese?

A kishte ndonjë nevojë shtrënguese për t’i modifikuar në mënyrë të njëanshme.

Kandidimi i kryetarit në 4 qarqe sipas standardeve europiane. A pengojnë rregullat aktuale, futjen e listave të hapura për votuesit?

Nëse miratohen lista të hapura, ndërkohë që koalicionet mbeten njësoj, a do ishte legjislacioni shqiptar me BE? Duke patur në konsideratë situatën cila do të ishte zgjidhja e mundshme”, tha Meta./CNA.al

LEXO TE PLOTE