Connect with Us

Shtohen telashet pas “El Clasicos”/ Asistenti sinjalizoi faull para penalltisë për Realin

La Liga

Shtohen telashet pas “El Clasicos”/ Asistenti sinjalizoi faull para penalltisë për Realin

Publikuar

-

Fitorja e Real Madrid ndaj Barcelonës në “El Clasico” po shoqërohet si zakonisht me polemika të shumta. Katalanasit janë shumë të nervozuar me gjyqtarin e ndeshjes, sidomos për episodin e penalltisë të shënuar nga Ramos.

Pretendimet e tyre duket se gjejnë mbështetje te një emision i “SER Catalunya”, që ka raportuar se ekziston një audio e dialogut mes gjyqtarëve, të regjistruar në sallën e VAR sipas protokollit. Sipas saj, asistenti i gjyqtrait, i cili mbante linjën e sulmit të Realit, kishte sinjalizuar faull të Serxhio Ramos para se Lengle të shkaktonte penalltinë në favor të skuadrës së Zidan.

“Është faull i Ramos, është faull i Ramos”; raportohen të kenë qenë fjalët e asistentit para se të vendosej për penallti, pasi Lengle i tërhiqte fanellën mbrojtësit në zonë. Ato pamjë nuk kanë janë parë në sallën e VAR, vetëm ato ku mbrojtësi i Barcelonës tërheq fanellën, ndaj edhe u dha penallti.

Pritet që Barcelona të bëjë kërkesë zyrtare që të shyrtohet kjo audio dhe të jepen shpjegime se pse nuk është marrë parasysh sinjalizimi i vijërojtësit për këtë faull.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

La Liga

Kaosi te Barcelona, Bartomeu merr vendimin e papritur

Publikuar

-

Nga

Qetësia ka zgjatur shumë pak dhe duket se Barcelona do të rikthehet të jetë sërish në një kaos të vërtetë. Firmat e mbledhura për shkarkimin e presidentit e kanë detyruar atë që të japë dorëheqjen përpara se të dalë në referendum.

Sipas asaj “El Chiringuito”, numri 1 i klubit ka vendosur të japë dorëheqjen dhe të largohet nga Barcelona përfundimisht. Diçka të tillë pritet që Bartomeu ta njoftojë ditën e sotme, ku do të largohet nga klubi së bashku me bordin e tij drejtues. Në orët e ardhshme priten zhvillime të reja, ku vetë presidenti me shumë mundësi do të sqarojë gjithçka.

LEXO TE PLOTE

La Liga

Video/ Isko bën ironi me Zidanin: Kur më fut nga minuta e parë, mezi pret të…

Publikuar

-

Nga

Të shtunën u luajt “El Clasico” e parë e këtij sezoni dhe në “Camp Nou”, të cilën Real Madrid fitoi me shifrat 3-1. Mungesa e tifozëve ishte hendeku më i madh i kësaj ndeshje, duke u krijuar atmosfera e një ndeshje stërvitore pa entuziazëm dhe pa presionin pozitiv të spektatorëve, për të cilët luhet edhe ky sport.

Gjatë këtyre muajve të fundit, që tifozët nuk janë lejuar në fushë për shkak të masave të marra prej pandemisë, diçka e veçantë ka qenë të dëgjonim fjalët e protagonistëve në fushë, diçka që nuk e kishim bërë më parë për shkak të zhurmës dhe entuziazmit të tifozëve.

Gjatë “El Clasicos” kamerat kanë inkuadruar një episod mjaft interesant në stolin e Real Madrid. Isko po bisedonte me shokët e tij, mes tyre Marcelo, Lukas Vaskez dhe Modriç dhe dëgjohet teksa “qan hallet” me ta, duke u ankuar për mosaktivizimin e tij nga trajneri Zidan.

“Kur ai (Zidan) më aktivizon në formacionin e parë, mezi pret të më nxjerrë dhe e bën këtë pas një pjese lojë ose në minutën e 50-të. Ndërsa kur jam në stol më aktivizon në minutën e 80-të”, u shpreh mesfushori, teksa ata që po e dëgjonin ia plasën të qeshurës. I gjithë ky episod është regjistruar me audio dhe figurë dhe po bën xhiron e rrjetit.

Me siguri Isko do e marrë dënimin e tij, teksa prej muajsh flitet për largimin e tij nga Real. Juventus e kërkon prej muajsh dhe është gati të japë rreth 40 milionë euro për mesfushorin, i cili ka luajtur në katër ndeshje në La Liga këtë sezon, dy prej të cilave si titullar dhe regjistron një mesatare prej 37 minutash për ndeshje.

LEXO TE PLOTE

La Liga

Video/ Spektakël në “El Clasico”, Reali i Zidanit “leksion” Barcelonës

Publikuar

-

Nga

Reali i Madridit ka mposhtur me rezultatin 3-1 Barcelonën, duke u larguar nga “Kamp Nou” si fitues të “El Clasicos”.

Që në fillim ndeshja nisi me spektakël, teksa skuadra e Zidanit kaloi në avantazh me anë të Valverdes në minutën e 5’. Megjithatë ky avantazh zgjati shumë pak, pasi Fati barazoi shifrat në minutën e 8-të. Pas kësaj rastet për të dyja skuadrat ishin të shumta, por asnjëra nuk ia doli të shënojë golin e avantazhit në pjesën e parë.

Pikërisht golin e avantazhit e gjeti Reali në minutën e 63’, teksa pas një penalltie të fituar nga Ramos, ishte pikërisht ky i fundit që shënoi nga pika e bardhë e penalltisë, për t’i dhënë avantazhin të tijve.

Ky gol duket se i tronditi katalanasit, të cilët dukeshin të pafuqishëm për të reaguar. Për të hipotekuar fitoreën e madrilenëve, mendoi Luka Modriç, i cili pas një aksioni të ndërtuar vetë, ia doli të shënojë në minutën e 91’.

Me këtë fitore Reali shkon në kuotën e 13 pikëve dhe renditen në vendin e parë, ndërsa katalanasit mbeten në kuotën e 7 pikëve në vendin e 10-të.

FT: BARCELONA – REAL MADRID 1-2

Fati 8′ / Valverde 5′ , Ramos 62′, Modriç 91′

 

LEXO TE PLOTE