Connect with Us

Pse njëra anë e fytyrës tuaj është më tërheqëse se tjetra/ Ja çfarë thonë studiuesit

Life Style

Pse njëra anë e fytyrës tuaj është më tërheqëse se tjetra/ Ja çfarë thonë studiuesit

Publikuar

-

/
Pse njëra anë e fytyrës tuaj është më tërheqëse se tjetra/ Ja çfarë thonë studiuesit

Përdoruesit e rrjeteve sociale kalojnë mbi 5 orë në javë (48 min në ditë) duke bërë selfie. Zakonisht, një person bën 7 selfie për të realizuar “shkrepjen perfekte” që ata ngarkojnë në faqet e mediave sociale.

Annukka Lindell, një  profesoreshë e neuropsikologjisë në Universitetin La Trobe në Melburn, ka zbuluar se shumica e personave që bëjnë selfie preferojnë të tregojnë anën e majtë në fotografi.

Ajo analizoi 2,000 selfie në Instagram për të kuptuar pse ne e perceptojmë këtë anë të fytyrës si më të këndshme. Ja disa nga arsyet pse studiuesit mendojnë se ana e majtë është më tërheqëse:

Ne preferojmë anën tonë të majtë në selfie të rregullta dhe me pasqyrë.

Studiuesi ka zbuluar se njerëzit gjithashtu preferojnë të tregojnë anën e tyre të majtë kur bëjnë selfie pasqyre . Kur një selfie-marrës pozon para një pasqyre dhe bën një foto të reflektimit të tyre, ata zakonisht tregojnë faqen e tyre të djathtë. Ndërsa pasqyra kthehet majtas dhe djathtas, një preferencë e djathtë e faqes për selfiet e pasqyrave do të thotë që personi të pozojë me faqen e majtë përpara pasqyrës.

LEXO EDHE:  “Për të mbajtur në këmbë magjinë”/ Kënga Magjike do të shpërblejë finalistët dhe fituesin

Artistët zakonisht pikturojnë portrete që tregojnë profilin e majtë të njerëzve.

Portrete të pikturuara të të tjerëve tregojnë të njëjtën paragjykim asimetrik: njerëzit favorizojnë faqen e tyre të majtë. Ky studiues beson se mund të pasqyrojë vullnetin e pavetëdijshëm të një personi për të treguar faqen e tij të majtë më tërheqëse.

Faqja jonë e majtë tregon më shumë emocione.

Studimet sugjerojnë që ana e majtë e fytyrës është më shprehëse emocionalisht. Kjo mund të shpjegohet me mënyrën se si përpunohen ndjenjat në tru . Ana e djathtë e trurit që kontrollon muskujt në anën e majtë të trupit është mbizotëruese e emocioneve. Kjo është arsyeja pse njerëzit intuitivisht tregojnë faqen e majtë kur u kërkohet të pozojnë për një foto emocionale , dhe faqen e djathtë kur pozojnë për një foto që fsheh ndjenjat e tyre./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Showbizz

FOTO- Më e bukur se kurrë/ Marina Vjollca kthehet në ekran

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Kanë kaluar shumë pak ditë që kur Marina Vjollca lindi vjazën Marget, e megjithatë moderatorja ka vendosur të rikthehet në punë.

Marina ka postuar disa foto ku duket e veshur me një fustan shumë elegant ngjyrë bezhë dhe e kuruar deri në detaj me një make-up shumë profesional.Marina, si gjithmon mahnit me pamjen e saj dhe si duket vijon të ketë linjat perfekte trupore edhe pasi solli në jetë vajzë e saj.

LEXO EDHE:  Zbuloni çmimet me të cilat u vlerësuan artistët në “Kënga Magjike”

LEXO EDHE:  Kënga Magjike starton të dielën/ Zbulohet një nga anëtarët e jurisë

Për më shumë ndiqni galerinë e mëposhtme./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Showbizz

“Duam një përballje 4 minuta me Donaldin”/ Ish-konkurenti i “Përputhen” ironizon hapur Bora Zemanin

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Bora Zemani ka postuar një foto të re në Instagram ku duket me look-un e sotëm në “Përputhen Prime”.

Ajo duket e veshur me një fustan të shkurtër shumë elegant me nje make-up shumë profesionist.

Fotot janë komentuar pafund nga ana e ndjekësve të Borës.Por komenti që tërhoqi vëmendje ishte ai i ish konkurrentit të Përputhen që bëri edhe ai bujë të madhe në rrjet me historinë e dhunës ndaj Alvisës, Hysenit, i cili i kërkoi Borës një përballje 4 minuta me Donaldin.

LEXO EDHE:  “Mirënjohëse tërë jetën”/ Vajza e Adriana Matoshit: Pashë fuqinë e nënës time, dashuri e respekt

LEXO EDHE:  Miq apo më shumë?/ Si ta kuptoni se po bini në dashuri

Duam një përballje 4 minuta me Donaldin”, shkroi Hyseni tek fotoja e Borës./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Showbizz

“Je tjetër nivel”/ Moderatorja e njohur mbështet hapur Borën: Mbaje kokën lart

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Prej kohësh tashmë marrëdhënia e Borës dhe Donaldit është kthyer në kryefjalën e medias rozë.

Duke  nisur që nga lidhja e tyre, disa vjet më parë, ndarja, takimi në “Big Brother Vip” dhe “tradhëtia” e Donaldit kundrejt Borës ka qenë gjithmonë objekt bisede.

Një sqarim mes dyshes Bora-Donald i lënë pezull ka acaruar shumë personazhe të cilët nuk kanë nguruar të shprehin mendimin e tyre me anë të komenteve dhe reagimeve ne rrjetet sociale.Një prej tyre ishte edhe moderatorja e njohur Roza Lati e cila me anën e një postimi në Instagram ka shfaqur hapur mbështetjen për Borën.

Ky eshte nje fenomen qe ndodh rendom ne historine njerezore. Jo vetem ne Shqiperi. Fatkeqesia ketu eshte qe u be publike.

Dhe Bora Zemani eshte personazh publik. S’eshte as hera e pare as e fundit qe shohim e degjojme te tilla situata. Mos me thoni qe edhe juve nuk ju kane bere goditje te tilla..? Qe s’jeni tradhetuar nga ata qe ju deshen, ju perkrahen e ju duartrokiten…. Opinioni im eshte qe Karma EKZISTON. Dhe kthehet cdo gje ne kete jete. Lahet cdo gje ne kete jete. Bora e dashur mbaje koken lart. Dil bej qejf. Shijo karrieren se je vajze qe punon. Je tjeter nivel. Ke nje publik te tere qe te do. Te dua edhe une”, ka shkruar Roza./CNA.al

LEXO TE PLOTE